Bývanie s priateľom na byte v Bratislave

13. mar 2022

Dobry den, potrebovala by som poradit, resp. nestranny nazor. S priatelom obaja tento rok maturujeme a ideme na VS, planujeme obaja do BA. Priatel vsak nechce na internat, ani do zdielaneho podnajmu, pretoze je taky introvertnejsi, chcel by mat sukromie len pre nas dvoch. Zacal mi hovorit o podnajme pre nas dvoch. Ja nie som teda vobec za. Sice by som tiez prijala sukromie, ale viem, ze internat ma viac vyhod - hlavne teda financnych. Na to mi on oponuje, ze ved nam daju rodicia + budeme mat brigady (lenze ja to s brigadami nevidim ruzovo, kedze sa chystam studovat medicinu a tam si tu brigadu uplne predstavit neviem.. ale to on ako keby nevidi). Uz sme sa kvoli tomu stihli viackrat aj pohadat. Ja mam v tomto jednoducho jasno a viem, ze financne bude najlepsi internat, on chce silou-mocou podnajom, kt. moze v BA vyjst pokojne aj cez 500€, co by bolo nerealne zvladnut. Zas ale nechcem sa rozhadat a rozist kvoli takemu niecomu. Bol niekto v podobnej situacii? Ako by ste sa zachovali na mojom mieste?

jaass
13. mar 2022

Určite chod na internát keď si tak nastavená. Toto riešila moja kamaratka. Priatel ju žiaľ nahovoril a ona sa dala ukecal na podnájom🤦‍♀️ Ako je vyššie napísané, študovala a musela sa starať aj o byt. Nakoniec sa rozišli. Čo ale nemusí byt tvoj prípad. Pozri, ak chceš ísť na internat tak chod a čas ukáže, ako budete ďalej fungovať. Medicína nie je ľahká skola a neviem si predstaviť, že počas školy by si mala chodiť aj do prace(hlavne prvý a druhý ročník) nakoľko je toho učenia veľmi veľa.

mimka1402
13. mar 2022

@abbey1 Je ich niekoľko Družba, kde je veľa medikov je čiastočne zrekonštruovana a aj keď nejde o 5* hotel tak nie je to odstrasujuce, je to o prioritách. Pre ňu absolútne nie je rozumne aby sa spoliehali na neho a jeho prácu. Ak ss rozidu? Tak nájsť bývanie pre ňu bude násobne horšie... Ak on si spraví nejaký úraz a nebude môcť ani brigádovat? On nevie či bude stíhať, sú to iba jeho predstavy, ktoré sa môžu zmeniť... Prvý ročník na VŠ je vždy lepšie byť na internáte než takto na byte. Načo im bude súkromie ak sa ona bude učiť a on bude mimo bytu aby byt utiahli... On chce už teraz aby šla na brigády co mi príde už dopredu odveci, keďže pri medicíne ozaj nepoznám človeka, ktorý by to stíhal...

moninah
13. mar 2022

Ty sa budes musiet vela ucit, hlavne prve roky. Na internate sice nebudes mat take sukromie, ale na obed zbehnes do jedalne, upracete si spolu so spolubyvajucou, budete sa spolu ucit - cize sa nebudete rusit, budes mat blizko ku vsetkym info. Na byte ti pribudne starost o domacnost aj tie brigady. Nesla by som.

7lenka11
13. mar 2022

@abbey1 nechcem sa hrať na múdru, ale mala som jeden rok na intráku spolubývajúcu medičku, a teda iba sedela nad knihami u spolužiačky na vedľajšej izbe.. kým my na filozofickej fakulte sme žúrovali 2-3x do týždňa, medici sa učili a nikdy som nepočula, že by sa išli niekam baviť.. ešte aj polovicu leta sa učila, lebo nemala nejaké skúšky urobené či čo... inak ani STU nie je med lízať.. v prvom ročníku je tam zvyčajne riadne sito, po ktorom neostane kameň na kameni a polovica študentov letí, takže išla by som na výšku s veľkou pokorou, aspoň v začiatkoch...

mimochodom, minule som sa bavila s jedným mladým lekárom (má 30 rokov) a povedal, že študuje už dobrých 10 rokov (všeobecné lekárstvo + špecializácia).. sám priznal, že mu veľa kamarátov ubudlo, lebo proste nemal kapacitu s nimi žúrovať a chodiť na koncerty.. štúdium mu preriedilo aj staré kamarátstva.. medicína si fakt vyžaduje celého človeka

mimi3008
13. mar 2022

Si si ista? Ja som platila naposledy ibtrak v BA v roku 2014, stal 100 eur/mes

mimi3008
13. mar 2022

@abbey1 boli aj taki, ktori neporobili skusky v riadnom skuskovom, ktore trva este do prveho juloveho tyzdna, museli ist na augustove terminy a ucili sa skoro cele leto

simca06022011
13. mar 2022

@moninah presne aj to zhananie materialov a informacii, je o vela vela jednoduchsie na intraku.

aurorastone
13. mar 2022

Určite chod na intrak, už len kvôli spolužiakom, spoločnému učenie, keď vám dajú robiť práce v skupine budeš stále chodiť za nimi hore alebo oni k vám na byt? A baby majú pravdu ešte treba platiť elektricenku, jedlo, študijné materiály, a podnájom je okolo tých 500 plus minimálne 1 mesačný depozit, chlapec si to veľmi jednoducho predstavuje...

raja95
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mariejenka
13. mar 2022

Jednoznačne sa nedaj a choď na intrak,a studuj co ťa baví. Popri medine nebudes mat cas na žiadne brigády,este si variť, starať sa o pána introverta...
Mam v rodine slečnu co sa v ružovom opare lasky dala s frajerom na školu,hned v prvý rok sa rozišli,a doteraz ľutuje,ze sa nechala vmanipulovat do niečoho,co ani nechcela.

maggie1978
14. mar 2022

@abbey1 Prepáč,no na podnájom v Bratislave si na brigáde ako píšeš 19-20 ročný študent nezarobí, to sa mýliš. Tie ceny sú neskutočné. Dcéra je druháčka na FFUK, bývajú s priateľom ,tiež študentom VŠ v podnájme, v byte kde je viac študentov, a obaja aj brigádujú, ale iba v rámci možností, popri učeniu sa. No na podnájom a stravu dcére prispievame. Inak by to nedala. Samozrejme brigádovať, ak sa dá stíhať, alebo v lete by študenti mali, a nie sa len spoliehať na rodičov. Ale viem si predstaviť, že taký študent medicíny má čo robiť čo sa učenia týka.

basska_b
14. mar 2022

Povedz priatelovi, ze prvy rok rozhodne na intraku a druhy rok ked si pocas leta najde(te) stabilnu brigadu, tak v tom pripade sa mozete presunut. Jasne, ze na byte je viac sukromia, ale potrebujete fakt obaja dobry prijem z brigady. Osobne pochybujem o tom, ze popri studiu mediciny budes mat cas na brigadu. Prvy rocnik bude pre vas oboch velmi narocny. Jednoizbak za 350 v BA neexist, mozno niekde v Pentagone. To musite ratat aj 450 eur. Nie je nic horsie, ako si zajednat byvanie a potom zistit, ze nemate na splacanie....

emalka
17. mar 2022

Najst si v BA brigadu rovno po maturite, bez nejakych specifickych zrucnosti, ktora by ti pokryla naklady na prenajom plus zivot je nemozne. A aby bola este taka aby ste pri nej stihali skolu? Drzim chalanovi palce, snad je v inych veciach triezvejsi a realistickejsi 🤦‍♀️. Nechcem zovseobecnovat, ale je citit ze je este mlady a neskuseny.
Ty chod jednoznacne na intrak. Nic ine momentalne nedava zmysel, obzvlast ak by si isla na medicinu. Je to presne ako vravia baby - vyhodne financne ale hlavne spolocensky! Ja som chodila na VS vo svojom rodnom meste a veru bolo citit kto je na intraku a kto je domaci, tie intrakove priatelstva boli silnejsie, spolocne si pomahali sa ucit, podrzali sa a podporovali uplne inak ako my ostatni ktori sme boli doma a ti co boli na privatoch boli tiez trosku izolovani.
Dalsia vyhoda intraku je ze je to dobry prechod z mamahotelu do realneho sveta. Takto skoro a rychlo sa kompletne osamostatnit je dost stresujúce a v prvom rocniku na vyske si veru nechces pridavat dalsi stres. Na vedenie vlastnej domácnosti mate obaja este cas.

corola
18. mar 2022

Ja som tiez dost velky introvert a roky na vyske, byvala som na intraku, boli tie najlepsie. A suhlasim s babami vyssie, blizkost spoluziakov pri uceni sa bude na nezaplatenie.

zuzumajko
20. mar 2022

Ok tak takto, priatel ide studovat sice nebiem aky odbor, ale viem ze na fei stu mozu brat bez prijimaciek ale maju brutalne sito v druhom rocniku. Ty ides studovat narocnu skolu. Chlapec je tvoja detska laska a otazkou zostava, ci spolu aj zostanete. Takze volila by som internat (aj kvoli skriptam, ktore si vies skor pozicat, kedze nie vzdy ich jr dostatok) a priatelovi povedala, ze jednoducho si si to zratala a nebudes mat priestor na brigady. Aj vy budete mat v druhom (tretom? 🤔) rocniku anatomiu z ktorej na prvy raz vyleti polovica studentov. Takze naozaj prieator na brigady nebudes mat...

andrejkap123
20. mar 2022

Och moja. Ani nerozmyslaj nad bytom v Ba! Intrak je to najlepsie so sa mi mohlo stat. A aj ucivo zvladnes lepsie so svojimi spoluziakmi na intraku. Je tam aj zabava. Najdss si plno kamratov. Neurob chybu. Nechod na byt.

mcikoo
2. apr 2022

@lucilaines Založ si onlyfans budeš bohatá alebo aspoň občas vybehni na brigádu školu zvládneš ,intrak je hnus .A pls Nemysli tak sebecky, jednostrano ,ako staré mamičky čo sú starobou a zahorknutosťou svojho života feminizované a jednostranne zaujaté.Ja som si zvolil bývanie s frajerkou čo je najviac top rozhodnutie obaja chodíme na aplikovanú biológiu do Trnavy a predsa stíhame aj prácu aj školu,ak človek chce láska a kúsok obety dokáže prekvapiť.Veď Zarobte si cez leto a z toho sa môže odvíjať vaše prežívanie v nasledujúcich mesiacoch .

lucilaines
2. apr 2022

@mcikoo dakujem za radu, ale ja som vydata s dvomi detmi a intrakovymi casmi davno za sebou 😅asi to malo byt pre autorku prispevku