Tehotenská cukrovka s hodnotou 5,1, ako znížiť hladinu cukru v krvi ?

maja210
21. jan 2020

Ahojte,

bola som dnes na odbore krvi kvôli tehotenskej cukrovke. Zobraki mi krv len raz a zistili mi hodnotu 5,1..
o týždeň mám ísť znova na odbery...
neviete ako znížim hladinu cukru v krvi???

Ďakujem :(

lufinka46
24. jan 2020

@monika92 to ako si picham, pred pichanim som mavala 11,5 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

lufinka46
24. jan 2020

@demonka5 veď to..😔😔😔😔 a ešte sa drobec otočil zatiaľ sme dole zadočkom 😔😔😔

demonka5
24. jan 2020

@lufinka46 ja tiez bez inzulinu 13-14,po inzuline 8-9,ja som mala otocenu hlavickou ale porod sa nerozbiehal takze sa zvolil cisarsky rodila som na 38tyzden kvoli cukrovke

monika92
24. jan 2020

@demonka5 a aké veľké bábätko si mala? Ja tiež budem ale v 38+ 6 a bojím sa že bude veľký ako mala 😒

demonka5
24. jan 2020

@monika92 nakoniec posledny usg tipol na 3800 a mala 47cm a 3850g

yanni
24. jan 2020

@monika92 a ved to som ja ani nide netvrdila.

monika92
24. jan 2020
yanni
24. jan 2020

@monika92 co ten otaznik. Ved si precitaj, co si mi napisala. To som ja nikdy netvrdila, ze ked sa dieta parodi 5 kg, musi byt aj v buducnosti take. Teraz sa casto aj zdravym zenam rodia tazke deti. A nie vzdy je to Genetika. Vela robi aj strava v tehotenstve a hlavne tie vselijake vitaminy, ktore zeny do seba pchaju. Ked lekar z krvneho obrazu nezisti nejaky nedostatok, tak je zbytocne do seba pchat umeliny. Ale business je business.

guizui
24. jan 2020

Dievcata, tie hodnoty pri zatazovom teste OGTT sa menili. Najskor platili hodnoty 5,5 - 8,8 - 7,8. Teraz su spravne hodnoty 5,1 - 10 - 7,8. cize sa sprisnila hodnota nalacno, ale zvolnila hodnota po 1. hodine. Bohuzial, rozni lekari sa riadia roznymi odporucaniami a teda niektori nadalej sleduju povodne hodnoty, pripadne pristupuju ku gestacnemu diabetu rovnako ako k cukrovke 2.typu.
Takze autorkin dr spravne vyhodnotil jej hodnotu ako hranicnu a vtedy je najlepsie test zopakovat. Cukor sa neoplati nijako umelo znizovat, pokial zena ma v tehotenstve diabetes, treba ho sledovat a dobre kompenzovat, je to nesmierne dolezite pre dieta. Takisto pri GDM nepomoze len nejest sladke, cukor mozu dvihat hocijake sacharidy, a ano, aj tie zdrave napriklad celozrnne, takze v prvom rade je dobre mat spravne urobeny test a ked je GDM potvrdena, treba sledovat nielen sladke ale stravu celkovo. Jedine co sa odporuca pred zatazovym testom nejest sladku veceru, ktora by mohla zbytocne vyvolat falosne pozitivny test. Pri zatazovom teste by krv mala byt brana vzdy zo zily, z prsta su vysledky skreslene (nasledne kontrolne odbery u diabetologa su ok aj z prsta, len zatazovy test s glukozou ma mat odber zo zily).

@yanni inak plne suhlasim velke deti niesu len pri cukrovke a tehotenske vitaminy maju velky podiel na zvysujucej sa vahe novorodencov.

guizui
24. jan 2020

@miriam1983 tehotenska cukrovka je uplne bez priznakov. Pokial sa pozoruju priznaky cukrovky, je velka pravdepodobnost, ze zena ma diabetes typu 2.

guizui
24. jan 2020

a este inzulinu sa netreba bat - nieje to nic strasne, zaklad je, aby bola cukrovka dobre kompenzovana a ked to inak nejde, inzulin spravi zazraky. Mam za sebou 2 tehotenstva, oba razy tehotenska cukrovka, prve s inzulinom, druhe len s dietou. obe tehotenstva inak ukazkove, porody super a deti zdrave.

monika92
24. jan 2020

@yanni je to len genetika nemá s tým nič strava... pokial nemáš cukrovku...

miriam1983
24. jan 2020

@guizui ale priznaky mozu byt aj pri diabetes 1typu. To je predsa iny diabetes ako tehotensky alebo geriatricky. Ja som len chcela vediet,ci su priznakt,lebo tehotensky sme moc v skole ci na praxi neriesili. Ale citala som,ze su,niektore maju,niektore nie.

tatianaba
5. apr 2020

Sice je tu posledny prispevok z ja uara, ale aj tak si idem po radu. Ja som mala po dvoch hodinach 8,8, takze som isla k diabetologicke. Dostala som glukomer, prednasku, letaciky s tym kolko coho mozem zjest. Naozaj to dodrziavam, zatial je to len treti den, vsetko jedlo si vazim, snazim sa vela pit, samozrejme len voda a nesladeny caj, s pohybom je to trosku bieda, lebo od gynekologa mam nakazany kludovy rezim, ale minimalne dvakrat za den na pol hodku sa prejst idem. Trapia ma hodnoty nalacno. Mala by som mat max 5,1 ale napriklad v noci mam 5,3 a rano uz 6,3. Nechapem, z coho mi to moze tak vyskocit. Veceru mam sice az o siedmej, osmej, ale meriam si rano o siedmej, takze by to dovtedy malo byt ok. Zajtra mam volat doktorke a nadiktovat jej hodnoty, tak sa jej na to opytam, ale mozno ste to zazili a mate skusenosti. A dalsia vec, ktora sa mi nepozdava je, ze ja som naozaj strasne hladna. Tie mnozstva jedla mi pridu velmi nizke, ale napriek tomu, mam po dvoch hodinach hodnoty nie vzdytak3, ake maju byt. Ale ak uberiem z porcie, uz naozaj neviem, ako to zvladnem. Niekedy som aj od piatej hore a cakam, kedy budu ranajky.

demonka5
5. apr 2020

@tatianaba doktorka ti aj tak na zaklade konzultacie navrhne postup zaklad je jest spravne ale ako tehotna nesmies hladovat darmo hodnoty nie su idealne hlavne nehladuj urcite ti poradi doktorka viac ako forum ja som mala stale vysoke hodnoty nalacno cele tehu

guizui
6. apr 2020

@tatianaba ahoj, ja som mala taketo iste probemy s hodnotami nalacno v druhom tehotenstve - doma som namerala bezne nad 6 nalacno - diabetologicka mi potvrdila, ze prave s hodnotou nalacno sa da tazko nieco robit (nepomohla ani druha vecera) a jednoducho niektorych vyssia byva. Po jedle som mala hodnoty v norme. raz za mesiac mi robila odber (nalacno, 1 a 2 h po jedle) a tie odbery mali vzdy hodnoty ok, nalacno byvalo ze 4,3... takze mi povedala ze jednoducho glukomer a meranie z prsta moze byt nepresne. Jednoduch tych par desatinnych miest tak dolezitych pri teh.cukrovke nezachyti presne. Tolko moja skusenost. Druha vec, ak si hladna, jedz urcite viac - moja diabetologicka napriklad vobec neodporuca vazenie jedla, max sacharidovej prilohy aby to clovek s odhadom neprehnal. Mne odporucala jest kludne kazde 2,5h ked potrebujem, ale teda sacharidy s mierou, vyvazit to poriadne bielkovinami a zeleninou. z porcii neuberaj - rovnako ani drasticky neznizuj sacharidy, telo bude hladovat, cukor to ovplyvni zle. Sacharidy potrebujes, ale v rozumnom mnozstve. jedz castejsie, aj si hladna - jogurtom a zeleninou nic nepokazis medzi hlavnymi jedlami. Polievky mozes velmi dobre znasat. Ovocie si treba odsledovat, ci ho mozes viac, alebo zvysuje ti prilis cukor.su dve moznosti - bud ti staci len vyvazit porcie - pridat bielkoviny (to by malo upravit aj hlad) a jest castejsie mensie porcie, alebo celkovo si telo nevie dat s cukrom rady a hodnoty skacu aj pri normalnej porcii a zdravom mnozstve sacharidov - vtedy pomoze inzulin. Inzulinu sa netreba bat, ked si telo nevie rady, je to uzasny pomocnik (ja som mala v prvom tehu inzulin, lebo dieta nestacila a bola to ulava sa normalne najest a mat ok hodnoty). Drzim palce a daj vediet ako si dopadla.

tatianaba
6. apr 2020

@guizui Dakujem velmi pekne za rady. Priznavam sa, ze som trosku zufala, pretoze som. hladna, ale bojim sa najest, kedze pred troma hlavnymi jedlami mam mat hodnotu do 5,1. Mne nevadi jest zdravo, mne to aj chuti, aj zelenina, len ma strasia tie hodnoty. Dnes som volala s doktorkou a dohodli sme sa, ze tomu dame este tyzden a uvidi sa, ci sa hodnoty upravia,. Ak nie, tak inzulin. A dnes som si aj povedala, ze radsej si budem pichat inzulin, ale budem kludnejsia.

guizui
8. apr 2020

@tatianaba urcite sa normalne najedz - to hladovanie vlastne este viac zvysuje glykemiu, takze tym si nepomozes - najedz sa do syta, pridaj samozrejme co najviac zeleniny, sacharidy nevynechavaj (inak sa to prejavi ketonmi v moci) ale jedz ich s mierou. jedz 5-6x denne, mavaj kludne len 2,5h rozostupy medzi jedlami - tak mne radila moja diabetologicka. viem, ze je to tazke, ale hodnotami na glukomere sa moc netrap, kludne moze byt ze nemeria presne (je to velmi casty problem pri tehu cukrovke, kde zalezi na desatinach). Bolo by dobre aby ti dia spravila kontrolny odber (hodnota nalacno a po jedle v ambulancii) a smerodajne budu tie vysledky z labaku - pokial vtedy budu hodnoty vyssie, naozaj pomoze inzulin. ale kludne sa moze stat, ze z labaku budu hodnoty ok (mala som to tak v druhom tehu.) inak aj stres ma velky vplyv na glykemie. pre zaciatok vsak jedz tak aby si nebola hladna, verim, ze sa ti to ustali.

dzovanna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
layla333
3. aug 2020

@demonka5 tebe po tehotenstve nezmizla cukrovka? Pamätám si ťa z augustoviek, aj mne ju diagnostikovali, ale aj teraz pri tomto tehotenstve...

demonka5
4. aug 2020

@layla333 ahoj nie zial nie bola som po 3mesiacoch na testoch ostal mi 2typ jedina vyhoda,ze som na liekoch a uz to mam pod kontrolou nemusim si pichat

dejna_
24. feb 2022

@maja210 ahoj je to staršia téma ale chchem sa opýtať ako to u teba dopadlo na kontrolnom odbere 🙈.
Dnes som mala mať test na tehotenskú cukrovku a výška mi hodnota 5.5 tak mi odložili test o týždeň ...tak som zvedavá čo má.caká o týždeň ..že ak to vyjde zase vyššie musím ísť k diabetologicke.

darinagy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre