Som zúfalá a nervózna

somavi
6. nov 2015

Ahoj maminy. Mám 4,5 ročnú dcérku a trojmesačnú. Vždy som sa snažila byť čo najlepšou mamou. S dcérkou som trávila takmer všetok čas, hrali sme sa, piekli, veľa sme čítali, chodili na prechádzky..naozaj som sa jej plne venovala. Čítala som dokonca nejaké knihy z oblasti detskej psychológie..No proste robila som, čo som mohla. Chcela som, aby moje dieťa bolo spokojné, šťastné a ja pre ňu ideálny rodič. Jasné, že sem tam som aj nakricala a pod. (po zadku nikdy nedávam), ale v globale som vždy bola taký kľudný, pohodovy človek. Manžel mi vždy hovorí, že som také slniečko rodiny, vždy s dobrou náladou.. V lete sa narodila druhá dcérka a ja sa nespoznavam. Neviem, či to je nedostatkom spánku, ale som strašne nervózna. Ale moja nervozita sa dosť prenáša na staršiu dcérku. Často po nej kričím. V noci sa aj ona budí, raz je smadna, potom hľadá plysaka čo s ním spí a pod, a vtedy ma to privádza do šialenstva. Mám chuť jej povedať, nech ide do svojej izby, svojej postele a nech mi v noci dá svätý pokoj. Aj na ňu nakricim, nech už konečne spí a potom ma to tak mrzí.. Je mi do plaču, uvedomujem si, že je to malé dieťa, ktoré ma potrebuje a ja som na ňu poslednú dobu taká nervózna. Minule pustila dnu mačku, našu, pričom vie, že nemôže a ked som mačku videla na stole ako žerie jej obed, vyletela som ako blázon. Ona plakala, že si ju chcela len pomojkat. Ja neviem.. Mám pocit, že ako matka zlyhavam. Nielen, že nie som tip top mamou, akou som túžila byť, ale som ešte aj neschopná mama. Nespoznavam sa. Chcem sa ukludnit, usmiat a byť zase pohodova, rozvazna, laskyplna. Miesto toho je zo mňa nervózny ukricany pavian.. Neviem ako sa z toho dostať. Zoziera ma pocit viny voči dcérke, moc ju ľúbim a nezaslúži si, aby som na ňu bola podráždená ☹

zuzanakoc
6. nov 2015

tvoje reakcie su normalne a prirodzene,duplom ked mas male babo a si plna hormonov,ked sa ti aj nieco podobne znova stane,bud si povies,ze nevyletis a ak sa neda,vyletis,ale nezabudni sa jej stale ospravedlnit a povedat,preco si bola taka na nu.Inak ak si dost casto takato,skus obycajny B komplex nasadit tie male hnede od zentivy tabletky,hned budes pokojnejsia 🙂

evitka83
6. nov 2015

@somavi z toho si nic nerob, su to hormony a nedostatok spanku. Ja som prvych 5 mesiacov bola rovnaka. Mala ked zaplakala a po hodine znovu, ze chce jest, chytala som zachvaty zurivosti, myslela som, ze tu postielku vyhodim von oknom. Ja som si davala magnezium a ked uz bolo velmi zle tak guajacuran. Je to normalne dostupne bez predpisu. Aj tvoje telo ma svoje potreby a nedostatok spanku sa prirodzene prejavi. Drzim palce, zachvilu to prejde, mala sa ti postupne nebude budit uz tak casto. A my sme aj obcas prestriedavali s muzom v noci, ja som si skorej lahla, aby som sa vyspala aspon 4 h a potom som k nej vstavala ja

sardinka335
6. nov 2015

@somavi nič si nevyčítaj - dokonala matka neexistuje. To su len chymery z časopisov, ktore sa zenám snazia vtkalť do hlavy ze najlepšia matka je taka a onaka...Momentalne máš toho dosť. Starostlivosť o 2 deti. To ze si v noci bola podrazdená je podla mna normalne, flašu s vodou som dala dcere k posteli nech sa v noci napije a plyšaka nech si hlada sama. To by bolo stale niečo, ja to poznám len čo deti ulozíme do postele tak začnu vyliezať ze cikať, piť a neviem čo. Vytačaju ma do vyvrtky a tam treba byť razny.
Popremyšlaj aj ako maš zorganizovany den, predpokladam ze ta 4 ročná chodi do MŠ tak v čase ked tam je sa snaz porobiť čo najviac čo sa da a poobede sa jej v klude venovať, ked ti bábo spí tak si oddychni aj ty, stačí pol hodka. Dieťa ťa potrebuje, ale na to aby si to zvladala v pohode a klude aj ty potrebuješ nejaky system, poriadok a sama načerpať nove sily.

karolinka2010
6. nov 2015

Ked boli chlapci mali,mala som tieto iste stavy... az som sa pristihla pri myslienke,ze paneboze,daj nech ma vezme sanitka aspon na tyzden... je to unava,hormony. Potom som sa vyflakla na domacnost,a venovala sa len detom,a hned ako zaspali,lahla som k nim a spala tiez. Brala som guajacuran,a za dva tyzdne pohoda. Domacnost ma pockala,ani muz neumrel od hladu. Jednoducho pochop,ze nie si robot,a oddychuj.

petjka
6. nov 2015

@somavi ja som momentalne v uplne rovnakej situacii. Mladsia ma mesiac a sfarsi bude mat styri. Z unavy som na neho strasne podrazdena. Je to chlapec vymysla same huncutstva a ja na ne neviem reagovat s chladnou hlavou. Som podrazdena zrejme na vsetko a som z toho nestastna. Je mi to velmi luto voci starsiemu velmi by som chcela byt pokojnejsia aj ked.mi mala.place na.rukach a on nieco vystroji alebo nieco odo mna chce a nalieha a nevie vydrzat. Kedy sa to zmeni? Inac ja som bola aj dost podrazdena v tehotenstve. Praca tehotenstvo sialene horucavy domacnost...a nezbedny syn 🙂

petjka
6. nov 2015

@karolinka2010 ahoj guajacuran mozem aj ked plne dojcim? Mala ma este len mesiac..

darina1952
6. nov 2015

@somavi určite vyhľadaj odbornú pomoc - vyzerá to ľahšiu popôrodnú depresiu. Všeobecná lekárka ti môže dať liečbu, alebo ťa pošle na vyšetrenie k psychiatrovi. Nevyrovnanosť hormónov po pôrode, nová situácia v domácnosti prítomnosťou dojčaťa a staršieho súrodenca urobili svoje a ty si frustrovaná a nie vo svojej koži, je čas to riešiť. Prvý krok je to že si to sama uvedomuješ a v ďalšom kroku je vyhľadať pomoc lekárov - nemaj strach, takých prípadov je veľa a sú prostriedky na zvládnutie tvojho stavu, nemáš sa za čo hanbiť 😉
Ako dočasnú domácu liečbu odporúčam MagneB6 - ale min. 2-3x denne 1tbl dlhodobo - ja pracujem a starám sa o domácnosť a Magne beriem denne celý rok 😉, večer pred spaním čaj Melaton - kúpiš ho v lekárni, možno aj ten Guajakuran by si mohla - len si zisti ako je to s ním a dojčením. Ale v každom prípade navštív lekára, aby ti nasadili odbornú liečbu.
A doma sa snaž nájsť si čas aj pre seba - zájdi ku kamoške sama bez detí, pochoď obchody s kamoškou hoci bez nakupovania, choďte do kina, nájdi si koníčka -knihy, maľovanie, šitie - skrátka niečo pri čom sa odreaguješ aby si mala nejakú psychohygienu 🙂 Dohodni sa napríklad s manželom, že jeden večer v týždni bude patriť len tebe a on sa postará o deti a ty si niekam zájdeš, vyrazíš... a tiež využite starých rodičov detí napríklad pravidelne na jeden víkend v mesiaci - odsaješ si mlieko a pripravíš dávky a s manželom si doma poleňošíte, zájdete niekam spolu na večeru, do kina, na wellnes pobyt - skrátka aby ste mali spolu aktivitu bez detí.
Držím palce 🙂

maminkynafazulka
6. nov 2015

Ja si myslím že je to normálne.. aj moja mamina keď som bola prvorodená pre mňa aj modré z neba.. a keď sa o rok na to narodila ségra bola som odsunutá na druhú koľaj.. Hold prišiel ďaľší drobec a už nie je toľko času venovať sa obom naraz.. ale určite by som si skúsila spraviť miesto pre obidve.. zase si spolu niekedy napiecť a všetko to čo ste robili predtým a skúsiť ejj vysvetliť že aj ked prišiel ďalší drobec stále bude vaše dievčatko a že potrebujete aby Vám "pomáhala"..🙂 pri prezliekaní,pri kúpaní pri hocičom zapojte ju do aktivity aj s druhým drobcom..aj pre ňu to je nové..🙂 a zvyknete si takto všetci..🙂 a niekedy ak sa budete dať dajte drobcov k starkým na chvíľku a spravte si čas s mužom len pre seba..🙂 a určite ani vyhľadanie odbornej pomoci nie je zlý nápad..🙂 nebojte bude zas fajn..🙂

seahorse27
6. nov 2015

Hlavne zniz naroky na seba a nesnaz sa byt ideálnou mamou. Uz nic nebude take ako predtým, pretoze uz mas 2 deti, teda pozornost sa zakonite deli medzi ne. Lasku im ale mozes prejavovat stale rovnako. 4,5 roka je uz dost na to, aby si si s dcérkou sadla a porozpravala sa s nou. Primerane veku jej skus vysvetlit, preco si taka podrazdena (si unavena, nevyspata....) a vzdy, ked na nu nepravom vyletis iba kvôli tvojej podrazdenosti, tak sa je namieste sa jej ospravdlnit a pomojkat si ju. Ona uz bude vediet, ze to nerobis schvalne. ja som to takto riesila s mojou vtedy 5,5-rocnou dcérkou, ked sa mi narodil syncek a celkom dobre sme to zvladli. Este by bolo fajn dohodnut sa s ocinom, aby sa starsej viac venoval, ak je to mozne. Niekedy zasa daj malicku ocinovi alebo babke a ty si vyclen chvilu len pre starsiu dcerku - robte nieco spolu ako kedysi (chodte na prechadzku, pecte, citajte si, nieco vyrabajte, kreslite alebo sa len tak rozprávajte). Starsia hlavne musi vediet, ze ju stale rovnako lubis - treba casto opakovat 🙂

nelinka1979
6. nov 2015

@somavi ahoj,podla mna je to uplne normalne a tiez si myslim,ze dokonala mama neexistuje,mozme sa o to snazit a robit,co je v nasich silach,aby boli deti spokojne.Nedostatok spanku sa skor,ci neskor prejavi.Mozno skus viac do chodu domacnosti zapojit manzela,po pripade babky,aby Ti postrazili deti a Ty si mala chvilocku pre seba 🙂.Ja sama to tiez velmi nepoznam,lebo manzelov a jeho rodiny je nazor,ze ja som na materskej,tak co chcem...ved nic ine robit nemusim,ale o tom som nechcela,to je ina debata 😀.Skus viac oddychovat,ked spia deti,spi aj Ty,alebo si nieco precitaj.Poriadok pocka,ale Ty mas nervy a zdravie iba jedno.Držim palce a pevne nervy.

sardinka335
6. nov 2015

@darina1952 prepáč darina viem ze to myslíš dobre ale toto nie je psychiatrický stav. To keby kazdy čo ,,mu rupnu,, nervy utekal k psychiatrovi tak je tam ,,šora,, ako za socializmu na pomaranče. Zažila som PD a toto je nič oproti PD.. - pisatelka uvadza ze je len nervozna, podrazdena...to sme niekedy kazda druha ked sa to na nas kopi. Depresia v pravom zmysle slova je o niečom uplne inom. Nájsť si koniček, oddychnuť si s tým samozrejme suhlasím, pripadne dať si magnezko tam nema čo uškodiť.

karolinka2010
6. nov 2015

@petjka to ti nepoviem,lebo ja som mlieko nemala ☹ ,ale v lekarni ti poradia. A vyborny je aj caj z medovky vecer.neboj,si uplne normalna mama,a vsetko sa da do normalu. Drzim ti palce

kralovahola
6. nov 2015

@somavi nedostatok spanku robi divy 🙂 porozpravaj sa s nou a vysvetli jej, ze ked ma malu sestricku, maminke treba viac pomahat teraz 🙂

bonaqa2013
6. nov 2015

kúp si v lekárni Persen - to je na upokojenie. viem čo prežívaš, ja som mala v jednej izbe deti vo veku 4roky, 18 mesiacov a novorodenec. dve najmenšie sa budili navzájom. len si povedz, že už o týždeň dva to bude o čosi lepšie, už len troška treba vydržať....A potom to už bude dobré.

cibiother
8. nov 2015

Ako keby som citala o sebe. 3,5r syn 3m dcerka. Syn momentalne narocnejsi ako hocikedy predtym, asi kvoli malej, aj ked priamo jej nerobi zle.Praveze je starostlivy.Ale pozornost si pyta. Nalady sa mu striedaju ako najväcsiemu pubertiakovi, dokonca aj smutny byva bez nejakej zjavnej priciny. A to mi nejako nechce tiect mlieko, tak sa mala jeduje, radsej stale nachystana flasa, lebo sme mali so synom po sebe nejaku crevnu pliagu a ja som mala strach o neho ked som ho videla vracat az som mala uzkost, stiahnuty zaludok aj ked mi uz nic nebolo...plus nevyspata z toho...a moja mama...namiesto podpory a povzbudenia, len ma kontroluje a vymenuva mi priciny(samozrejme moje chyby)preco sme to chytili a preco neni tolko mlieka.Potrebovala by som posmelit, povzbudit, ale ona to nejako nevie. A manzel to iste. Byvame docasne u rodicov, je tu ako slon v porcelane a tiez je potom nervozny. Potom len vrcim, skacem a vyzeram ako kopka nervov. Len vonku na prechadzke trosku pookrejem...Aaach pomoc, kedy sa toto da do normalu. Ja teda som rada, ze vidim, ze niesom sama. 😒

klaudika1402
3. dec 2015

@somavi Akoby si hovorila o mne..☹ a to mam iba jedno..

veselamirka2
3. dec 2015
Používateľ veselamirka2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od veselamirka2.

ja nastastie som este len v tej prvej faze a snazim sa robit pre malu vsetko co je v mojich silach

somavi
autor
3. dec 2015

@veselamirka2 veď to aj ja 😉

zabicka1988
2. mar 2018

dobry den vedel by niekto poradit ako mam postupovat ked niekto ma stale nahlasuje na socialku aj linku dvovery...

renarik
2. mar 2018

@zabicka1988 preco Ta nahlasuje?

zabicka1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz