Prekonali ste mumps, osýpky, rubeolu? Mali ste komplikácie?

kvojtanikova
25. nov 2011

Rozmyslam ci dat dieta zaockovat, taka tema o ockovani tu uz je, ale nepise sa v nej skusenosti s tymito chorobami - ich priebeh ci nakaza bez ockovania. Existuju este v dnesnej dobe tieto choroby? Mali ste ich - ako Vam ich diagnostikovali - nemylil si to lekar s niecim mysliac si ze to nemoze byt ono, kedze mate byt zaockovani? Mali ste nejake komplikacie pocas choroby alebo po nej? Prosim iba osobne skusenosti, nechcem v tejto teme riesit rizika ockovania, skor sa zamerat na tieto choroby a ich preibeh (za predpokladu, ze teda nedam dieta zaockovat, co mam cakat, ake su prejavy tychto chorob ...atd.) Dakujem.

jahodka11
25. nov 2011

@kvojtanikova -ja si pamatam, ze som sama ako dieta prekonala mumps, mala som asi 6 rokov a viem, ze ma velmi boleli uska a chodila som spavat za nasimi do spalne...osypky-to su kiahne, ze? tie som tiez mala, ziadne strasne spomienky, len ako nas mamina natierala....komplikacie som nemala ziadne... 🙂

kvojtanikova
autor
25. nov 2011

@jahodka11 osypky nie su kiahne, je to tiez vysyp ale inaksi, nie taky vodnaty. Kedysi sa na tieto tri choroby neockovalo, preto to prekonalo viac "deti" ktore maju teraz okolo 30 rokov, ockovat sa zacalo az tusim v 1985 alebo tak nejak, mozno aj po 89-tom. Zaujima ma ci tieto choroby mali aj nejake sucasne deti, ktore ich rodicia nedali zaockovat.

kvetinqa
25. nov 2011

@kvojtanikova moj brat mal rubeolu v case ked som bola ja v maminom bruchu. Vtedy ju donekonecna testovali, ale ziadne nasledky ani na mne ani na bratovi rubeola nezanechala.... Ja ockovat nedam urcite.

anjelicek26
25. nov 2011

Ja som mala ako dieta ruzienku, ked som mala rok, ako vedlajsi ucinok MMR ockovania.Mama bola vtedy tehotna. Ine som nemala nic, ani kiahne. Moje deti nemaju MMR ockovanie, ked sa na to pytas. Kamoskin maly dostal mesiac dozadu po MMR osypky. On je teda "aktualne dieta" Takze asi tu vakcinu zas tak nevylepsili 😝

JA som sa dala zaockovat MMR vakcinou, aj proti kiahnam, aj ked viem, ake je v tom svinstvo. Ale nechcem lezat s detmi, keby sa oni niekde nakazili. Deticky to preskacu raz dva, u dospelakov je to inak.

syslica
25. nov 2011

@kvojtanikova Prekonala som mumps, obojstranný, v dosť neskorom veku - ku koncu základnej školy - bez komplikácií. Manžel prekonal mumps teraz ako 40 ročný, 100 % potvrdený krvným testom, inak bez nejakých dramatických prejavov a dúfam, že aj bez komplikácií (dúfam, je tam preto, lebo sa nepridružil napr. zápal semenníka a tak DÚFAM, že jeho plodnosť zostala zachovaná na tretí pokus o syslinku 😉 ).
Rubeolu ani ovčie kiahne som v detstve nemala, tak som sa preventívne pred prvým tehotenstvom dala zaočkovať.

katecameron
25. nov 2011

mumps mal moj bratranec a ako pubertak a starka povedala ze nebude mat deti no neviem ale uz ma vyse 40a nema deti aj ked roky rokuce zije so zenou ja som mal alen kiahne osypky a rubeola asi je ine ze?

zuzanockamt
25. nov 2011

@kvojtanikova proti osypkam sa ockuje od roku 1960

maca_p
25. nov 2011

ja som mala mumps s velmi tazkym priebehom ako 10 - 11 rocna, skoncila som na infekcnom, so 40°C teplotami a zapalom brusnej slinivky. este ako bonus mi chceli urobit lumbalnu punkciu, ktora sa pri tejto pliage robi kvoli moznemu zapalu mozgovych blan, ale si ma pomylili s inou pacientkou, ktorej to mali robit ihned prave kvoli ZMB!!!! este ze nejaku dobru dusu v bielom plasti napadlo opytat sa ma, ako sa volam... ja na mumps dam svojich chlapcov zaockovat urcite, aj keby som to mala platit zo svojho.

eridani
25. nov 2011

Ja som prekonala ruzienku (rubeola) v detstve, mohla som mat asi 4 roky. Ja si na to nepamatam, len mama hovorila, ze to bola najlepsia choroba aku som kedy mala. Vobec nic mi nebolo, ziadna teplota, ani bolesti, dokonca aj chut do jedla som mala. Len cervene flaky po tele a od doktorky prisny zakaz chodit do kolektivu. Neskor na zakladke (cca 11 rokov) ma este ockovali. Ziadne skumanie, kto ma protilatky a kto nie, pripadne kto ma nejake kontraindikacie. Raz nas len tak zavolali vsetky dievcata, u skolskej lekarky nastavali do radu a kazdej pichli. 😝

eridani
25. nov 2011

@maca_p Ono nie je vzdy otazka len ci ockovanie ano alebo nie, ale aj kedy. MMR su prave 'detske' choroby, ktore clovek najlepsie znasa v detskom veku, myslim tych 4-6 rokov. Vtedy to zvycajne prebehne bez problemov. V 11 uz to moze mat horsi priebeh a v dospelosti to moze byt katastrofa. Alebo aj nemusi. To je uz individualne a samozrejme aj v povedzme 5 rokoch moze mat niekto komplikacie. Len ta pravdepodobnost je nizsia. Ale riziko je vzdy pri kazdej jednej chorobe. Samozrejme aj pri ockovani.

anicka1981
25. nov 2011

ja som prekonala mumps a pametam si len to, ze mi mamka natierala hrdlo neakou smradlavou mastou, a ovcie kiahne so mala tiez aj s bratom, nemam ani jednu jazvicku po nich,osypky neviem,,,, ale vsetko su to bezne detske choroby, akurat osypky sa mozu troska skomplikovat, ale to je stale ovela mensie riziko, ako ockovanie samotne, pozri temu https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/ kludne napis, ze chces vediat viac o MMR a dostanes odpoved na vsetko,,,, 😉

tiffanka
25. nov 2011

Ja som prekonala mups ako 6 ročná, ako prváčka...Si pamätám, že mi úlohy nosili spolužiačky na striedačku 😀... a kiahne som mala v 10 - tich...A to nás proti tomu aj očkovali... ja som 74-ka 😕

zuzkap2
25. nov 2011

ja aj sestra sme mali mums ako deti, bez komplikacii. Manzel ho mal tiez ako dieta a v pohode to zvladol. Ruzienku som prekonala pred 10 rokmi,bez komplikacii

tiffanka
25. nov 2011

@anicka1981 ...ozaaaaaj...to nás octanovou masťou natieraliiii 😀 😀 😀 ...osýpky si ani ja nepamätám 😕
A teraz ma napadlo, že baby dostali kiahane od ocinka..on ich prekonal ako 34? ročný... a bolo to na Vianocee...všetci bodkovaný ešte vtedy od tekutého púdra..drahý aj patrične zarastený - neoholený...a mal nervičky, lebo ho to neskutočne rvaj svrbeloooo :o(. A neviem ako sa to myslí, že prečo sú nebezpečné hlavne u chlapov v dspelosti..niečo to má s plodením, nie? Ale tak hádam sa nám ten náš drobec aj napriek tým kiahňam vydaril...aktuálny jeho vek je 15 mesiacov :o))

maca_p
25. nov 2011

@anicka1981 hej, presne... ja som vzdy vsetky choroby znasala horsie, ako moja segra a tak to je dodnes den...
pri rubeole sa este zvyknu supat dlane - aj tu som prekonala 😀

@anicka1981 octanova mast to bola, od mumpsu ju nenavidim 😎 😎

este k mumpsu - ked sa mi zacal komplikovat, tak asi 2 hodiny pred tym som si s chuti pochutnala na cervenom melone - pri jedeni, ho musite kusat a zahryzat sa do neho a poriadne zut - prave on bol spustacom, lebo som si namahala uzliny ☹

zitaje
25. nov 2011

@tiffanka proti kiahniam ta urcite neockovali, to je teraz novinka 😒 . A ja som mladsia ako ty, ale ani ja este nie som ockovana proti tymto chorobam - mala som len ovcie kiahne a rubeolu, ani mumps ani osypky som nemala.
@kvojtanikova Mam pocit, ze je dost velky problem "zohnat" tieto choroby v dnesnej dobe, teda ovc. kiahne este sa daju, ale ten zbytok je viac-menej nerealny. Ja nepoznam nikoho, kto by v poslednych 9 rokoch, co mam deti, mal osypky, rubeolu alebo mumps, a ked sa niekto objavi tu na koni, aj to je vacsinou z ockovania.

anicka1981
25. nov 2011

@tiffanka no,ona sa prv v konzerve varila, ako salko 🙂,ale rozhodne nebola chutna 😀 , si pametam ako dnes, ako mi bolo fajne, som lezala na gauci, nemusela som do skoly , mamka v kuchyni varila, isla telka, sice len 2 hodiny ,,policia patra a matelko L), nie ako teraz bezi program v telke non stop,,, nic strasne to nebolo, a zase u chlapcov je lepsie, ked dostanu mumps ako 7 rocny, ockovanie moze chorobu oddialit a ked dostane mumps ako 11 rocny, alebo neskor este, tak moze ostat neplodny, .. takze ono to ma byt ako to je,jednoducho detsky organizmus znasa niektore choroby lepsie 😠

anicka1981
25. nov 2011

@maca_p ja si z mumpsu na bolest vobec nepametam,,,iba vylihovanie na gauci so zaviazanym krkom 😀

tiffanka
25. nov 2011

@anicka1981 ...sa smejeeeeeeeeem...že Polícia pátra a Matelkooo 😀 😀 😀 Ja si zase pamätám,ako sme pozerávali prázdninové vysielanie tri týždne to isté..pre stredoslovenský, západoslov. a východoslov. kraj 😀 😀 😀 ...tú melódiu viem ešte aj teraz zahmhmkať, čo bola na začiatku 😀 ...jáj srandaaa...ale ty si trošku pozdejší ročník , ako pozerám 😒

anicka1981
25. nov 2011

@tiffanka pametam 🙂,ja som zacinala skoro 😀 ,no aj to, ale to som uz asi na druhom stupni bola , ked to chodievalo, jaj, tak sme sa navystrajali, cez prazdniny, nasi nevedeli spoznat byt,ked sa vratili z roboty 😀

cora73
25. nov 2011

pridavam sa,proti kiahnam vtedy neockovali..Ja som zevraj mala kiahne ako dieta-podla mamy,ale dostala som ich este raz ako 26 rocna od syna,ked ich dostal v skolke,jeho priebeh o nicom,moj desivy,on cca 20 pupakov,ja 200,on teploty do 38,ja 40-ky,aj som pofotena na pamiatku,vyzerala som ako po zasiahnuti bojovym plynom 😀 😠 ,ostali mi trosicka na chrbte tmave fliacky..V zdravotnej karte mam napisane,ze osypky som prekonala a to som uz bola proti nim ockovana 😲 ,a mam zaznam z Kramarov,ked som bola hospitalizovana na zabal mozgovych blan ako nasledok ockovania proti pravym kiahnam,kde to je uplne jasne takto napisane,ze je to nasledok ockovania-vtedy sa to asi este mohlo pisat,teraz lekari zatlkaju aj striekacku s vakcinou v ruke..Starsi syn mal tusim mumps,skoncili sme na infekcnom 3 tyzdne,krk mal hrubsi ako hlavu,a odkedy sa zaujimam o ockovanie,a precitala som si jeho zdrav.kartu,tak po kazdom ockovani mal febrilne krce,ale nikto to do suvisu s ockovanim nedaval a v zivote ani neda.. 😠 Mladsi syn nema MMRku a uz ani nic nedostane,mal reakcie po ockovani,ale to som sa uz zacala o to zaujimat...Myslim,ze je v dnesnej dobe problem sa uz k tym chorobam dostat,ale nie vdaka ockovaniu,a ak sa nahodou aj niekde vyskytnu,tak mladi lekari ani nevedia,ze to su napr osypky,lebo s nimi nemaju skusenostia predsa "je ockovanie",takze neexistuje,aby tie choroby tu boli,i ked sa vyskytuju epidemie u plne zaockovanych osob-takze o com to je.. 😕 V najlepsom pripade osypky prehlasia za alergiu a je to... 😠

jaruska8
26. nov 2011

Ahojte, tak napr. ja som ako dieťa mal rubeolu, mamka bola vtedy tehotná, takže... ☹ ☹ ☹ No, prekvapilo ma zistenie, že ja som bola už určite očkovaná, lebo sa očkuje od 60tych rokov a to, čo sa ja mala bola slabá forma rubeoly, na tú ,,pravú" sa bežne umieralo. Toto mi povedala lekárka-imunologička, čiže ja som malú dala očkovať a ešte k povinnému očkovaniu pridám aj kliešťovú encefalitídu a hepatitídu a možno neskôr aj proti HPV vírusom. Je to každého osobná vec, ale ja by som to s neočkovaním neriskovala...

bubelko
26. nov 2011

@kvojtanikova osypky a rubeolu som nemala. mumps som mala 2x. jeden krat este ako male babatko a druhy krat ako 10-11 rocna. z toho si pamatam, ze mama mama natierala octanovou mastou a hlavu mi balila do latkovej plienky a tak som chodila. kiahne som si tiez uzila - na prazdninach.

zaockujte_aj_slnko
28. nov 2011

mumps, rubeola, kiahne............. mam v karte.....

pamatam si jedine mumps...... a to si pamatam vsetko........bolo mi zle, opuchnute hrdlo, citil som sa ako pri obycajnej chripke....len mi povedala mama ze mam mumps......

komplikacie ziadne............skor ked vidim ten ockovaci terc co mam v karte ako do mna nasrali ockovacich latok ako stalin ropy do tankov, tak je mi z toho zle...... a je mi jasne ze so mnou nemoze byt vsetko v poriadku - prave pre tie ockovania !!! TBC mi praskli na 5.den........partnerke dokonca na 2.den 🙂 !!! po narodeni....

moje dieta ockovania absolvovane nebude mat.......chcem aby zila, nie aby mi pred ocami umierala cely zivot....

kvojtanikova
autor
19. jan 2012

oprasujem tuto temu kedze cas na zaockovanie mojej dcerky sa blizi (teraz bude mat 13 mesiacov, ockuje sa medzi 15-18). Mali ste s vasimi detmi, ktore NEBOLI ockovane skusenosti s mumpsom/rubeolou/osypkami? Vedel ich lekar diagnostikovat? Mali vase deti nejake komplikacie? Zaujimaju ma teraz male deti, nie dospeli, ktori tieto choroby prekonali v detstve. Poslednych 10-15 rokov zhruba. Dakujem.

sisiska
2. júl 2012

@kvojtanikova aj mna tato tema velmi zaujima, nasa dcerka ma 2 roky aj 5 mesiacov, a este nebola ockovana Priorixom proti osypkam, ruzienke a mumpsu a teraz mam velku dilemu, lebo sa musime rozhodnut, ci ju dat zaockovat alebo nie...bojim sa ockovat, ale bojim sa aj zapalu mozgovych blan ako komplikacie pri mumpse alebo osypkach....mate niekto neockovany skusenost s priebehom tychto chorob u vas, vasich deti alebo vasom okoli?

hajanka
2. júl 2012

@zuzanockamt plosne sa zacalo ockovat
proti osypakam monovakcinou v r. 1969
proti mumpsu monovakcinou v r. 1987
proti rubeole monovakcinou v r. 1985
trojkombinaciou MMR sa ockuje od r. 1989

@kvojtanikova asi ta nepotesim 😅 ale v dnesnej dobe asi len velmi tazko najdes nejake dieta ktore NEBOLO ockovane a ochorelo na mumps, rubeolu alebo osypky 😉 kedze tieto choroby sa u nas uz davno nevyskytuju (napr. v dnesnych dnoch tolko opakovane osypky min. rok 2ks dospeli, jeden Francuz, druhy Slovak z GB)

deti, ktore u nas ochoreju na niektoru zo spominanych chorob boli prave proti nej ockovani
ti neockovani sa nemaju ako k nim dostat 😉 takze vlastne maju tu najlepsiu prevenciu aka moze existovat a tou je NEOCKOVANIE 😉

ockovanim pred tymito chorobami dieta neochranis, ucinnost nie je 100% a nie ochrana nie je celozivotna (ako je to v pripade prirodzeneho prekonania), cize ochrana je kratkodoba

zakladom je dobra imunita, zdrava vyvazena strava, dobre hygienicke podmienky, ak sa aj niekde v zahranici dieta chorobou nakazi, ma mierny priebeh, treba vediet, ze sa nesmu podavat antipyretika pri teplote a ma sa niekolkonasobne zvysit prijem vit C a A

zuzanockamt
2. júl 2012

@hajanka no ja som citala, ze uz od roku 1960, tak neviem, ocividne su rozne info v obehu 😕

hajanka
2. júl 2012

@zuzanockamt ja ale pisem, ze plosne, t. j. vsetci jedinci v urcenom veku zivota, plosne ockovanie (naviac povinne) neberie ohlad na individualne potreby jednotlivca, ockuje sposobom "rovnaka miera pre vsetkych", jeho ulohou je docielit tzv "kolektivnu imunitu" 😖
ockovat sa mohlo uz aj skor, ale nie plosne
tieto udaje pochadzaju z Uradu verejneho zdravotnictva a analyz epidemiologickej situacie a cinnosti odborov epidemiologie v SR

sorciera24
2. júl 2012

prekonala som v detstve rubeolu, bez komplikacii...proti mumpsu som ockovana nebola a ni som ho nedostala.....moj mm....prekonal mumps....preslo mu to do zapalu mozgovych blan.....ale je tu, zivy, zdravy a plodny 😀 ....inak tiez mam ingo, ze osypky sa ockuju od 1969....moja mama je rocnik 1961, teda ockovana nebola a osypky prekonala...bbez nejakych komplikacii......ja som u mojho syna prave MMRku odmietla...ako vidis, ekdysi bezne prekonavane ochorenia (kt. sa ja osobne bojim menej ako nez. ucinkov vakciny)