5 ročné dieťa a dlhotrvajúca zápcha

kamajka
15. dec 2011

Ahojte,určite nie som s týmto problémom sama...Verím,že mi pomôžete kočice.
Mám 5r synčeka a už vyše dvoch rokov sa trápime s kakaním.... Je to des a hrôza..Boli sme aj na gastre, nič len mu pozrela bruško, postláčala, dala nám Duphalac a glyc.čípky- že keď sa nevykaká dva dni po sebe,tak mu mám dať čípok.... No vôbec to nezabralo.......
On sa aj snaží vytlačiť to,ale kdesi sa to stále zasekne..On ide na WC s tým,že mu nepôjde, a že je tvrdé... Dokáže tam sedieť celé hodiny a nič neurobiť, až tak,že má otlačený celý záchod na nohách...Ja už neviem čo mám robiť..Pritom slipky máva zakakané, ako tá mäkšia stolica obteká tú tvrdú, ale nič nepomáha,ani tie čípky.... Momentálne už máme tretí týždeň bez vyprázdnenia a bojím sa, aby sa mu nepokrútili črevá alebo čo☹.
Pol roka sme mali tak celkom v pohode, chodili sme na WC každučký deň, gastroenterologička povedala,že je to o nácviku, že črevá sú lenivé, lebo on si tak zvykol.....Tak keď sme poctivo chodili kakať, celkom sa dalo, aj keď sa nevyprázdnil každý deň,aspoň plyny mu vyšli a stolica raz každý deň trochu,raz jedenkrát za tri dni.. Akonáhle do toho niečo prišlo a jeden deň sme nešli,zase sa to zaseklo....Robili mu kompletné vyšetrenia vrátane testu na celiakiu- všetko v poriadku,len mierna chudokrvnosť, ale to pochybujem že by súviselo so zápchou? Skúšala som už všetky možné recepty, jediné čo nemáme odskúšané je preháňadlo a to mu ani dávať nechcem, myslím že to nie je pre tak malé deti,alebo? Dr mi poradila ešte skúsiť prebiotickú vlákninu, vraj to nasaje do stolice vodu a ide to potom ľahšie... V lekárni som sa na to pýtala, a lekárnička mi povedala,že je to to isté ako normálne prebiotiká......... Už si neviem dať s ním rady, nepomáha nič, ani psychologicky ísť na neho a ani vydieranie hračkami dokonca....On proste nechce kakať a nebude aj mesiac ☹. Som z toho zúfalá. Poraďte mi čo mám robiť....Ja som ešte rozmýšľala, či nemá krátke črevo alebo čo,lebo on aj očervenie,že už mu ide,že už je blízko.....ale potom ho jednoducho zasekne a nič.☹

kamajka
autor
15. dec 2011

@anjelicek26 to si nemyslím lebo liečbu nám už menili a nič sa nezmenilo

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka - spomalenie chodu criev je sposobene hormonami. Hormonalne sa zastavi prirodzeny stah criev - posuvanie stolice smerom von. Toto sa studuje vlastne len u tehotnych, creva sa stiahnut asi 10x menej casto, ako sa stahuju mimo tehotensta. Je to aby sa nedrazdila maternica ku stahom.

Ale ze by takto reagovalo dieta neviem, ale zamyslela by som sa nad tym urcite.

vejinka
15. dec 2011

@kamajka ked ustne nejde ze nezabera tak klistir ..mas nieco dlhe ako trubucku? na konci mierne zaoblene? alebo ma napadol kupel a mydlova voda do konecnika pripadne mydlo tam posuchaj az dnu ..a ked nemas nic take ako slamka....tak skus co je do nosa ta pipetka tak daj teplu vodu a daj mu to do konecnika napumpuj vodou a cakaj co to spravi...to ma este nikdy nenapadlo...sranda

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka - no primitivny klistir je hadicka a sacok ci lievik s teplou vodou a nechat to vytiect samospadom, u tak maleho dietata cca. 300ml teplej vody. A ritku natriet pred zavedenim vazelinou, nech s toho nema traumu maly... aspon 2-3 minuty po zavedeni vydrzat a az potom ist na zachod. Cim dlhsie vydrzi lezkat, tym lepsie.

kamajka
autor
15. dec 2011

@vejinka no sa smejem,Ty máš teda predstavivosť 😀
mydlo sme skúšali,aj teplý kúpeľ,nič to nerobí.. Nič baby zajtra skúsim nadžgať do neho ráno pohár teplej vody, raňajky, pak skúsime kakať, ak nepojde, ja už mu dáky klystír urobím,neviem ešte aký ale dačo vymyslím, a pak každý deň nácvik, plus zmena stravy, vylúčim mlieko alebo teda aspoň obmedzím na minimum, aj cukry + to psylium a probiotickú vlákninu...sná´d to pomôže a ak je to aj kvoli tým steroidom tak neviem ako to budeme riešiť...

kamajka
autor
15. dec 2011

@anjelicek26 hadička môže byť aj slamka napr.? ke´d my u nás ani zdrav.potreby nemáme moje nervy ☹

anjelicek26
15. dec 2011

@kamajka - podla mna uz ta strava urobi vela a objednala by som sa na gastro - ine - aj tak su tam mesacne cakacky 😖 Klistir - hadicka - musi mat 50-60cm inak ten sacik nedas do vyvysenej polohy, mna skor napada nejaka tenka privodova hadicka do pracky ci auta, ale to asi nie je v dnesnej dobe uz realizovatelne, v starej skodovici bola taka ukazkova, to viem 😅 Proste gumena hadicka... skus sa zamysliet, ci niekde v dielni, v opravovni aut, take maju urcite...

sofinka13
15. dec 2011

@kamajka moja dcérka je síce mladšia, ale tiež máme takmer od narodenia problémy so zápchou. Takisto má všetky vyšetrenia v poriadku, no ja aj napriek tomu, neviem nájsť príčinu tohto problému podobne ako ty. Ovocia zje veľa, jogurty tiež, veľa varím polievky zo strukovín a pod. Je pravda, že trošku menej pije. Ale aj keď vypije viac, neupraví sa to.
Ale ona nekaká najdlhšie 2-3 dni, nikdy to nebolo dlhšie. Máme bohaté skúsenosti aj s popraskaným konečníkom, na to je dobrá mastička FAKTU - voľne predajná v lekárni a môže sa natierať aj malým detičkám, dokonca je s takým aplikátorom, ak je potrebné zaviesť mastičku hlbšie do konečníka. Nám veľakrát pomohla zahojiť boľavú ritku.
Čo sa týka také extrémného "nekakania" ako je u tvojho synčeka - s tým mám skúsenosti moja suseda. Má rovnako starú dcérku ako ja a už 3x kvôli tomu skončili v nemocnici. Zakaždým jej robili klystír, lebo proste bola taká zapečená, že na konci sa urobil akoby taký "špunt", že to ani za svet nemohla vytlačiť ☹.
Neviem, či to je o strave a pitnom režime, alebo kde je vlastne problém, no mne sa ani úpravou stravy nepodarilo vyriešiť tento problém.
A čo sa týka preháňadla, tak pre detičky existuje preháňadlo DUPHALAC - tiež voľne predajný v lekárni. Ja sa ho od zajtra chystám nasadiť Sofinke. Dnes je to už 3. deň čo nekakala, aj napriek tomu, že asi 10. krát sme išli na WC, že chce kakať, no nedalo sa ☹. Bola som sa dnes poradiť s dr. aj v lekárni a povedali mi, že jej to kľudne môžem dávať aj dlhodobo, pretože sa to len "preženie" črevami, nijakým spôsobom sa to nevstrebáva do organizmu a vedie to k správnemu návyku vyprázdňovať sa každý deň.
A čo sa týka rektálnej rúrky - na tú je už neskoro u tak veľkého dieťatka, ale majú ju v každej lekárni a musia ti ju predať!!!!! Veď je to voľne dostupná pomôcka pre detičky od narodenia, to som ešte nepočula, že by sa chodilo na rektálnu rúrku len k dr!

metlonka
15. dec 2011

a nenapadlo ta, ze to vyprazdnovanie moze mat psychicku pricinu? Ze ide na zachod uz s tym, ze to nepojde? ze ho to bude boliet? A vie, ako na to ty cakas? A ako ti na tom zalezi, aby sa vykakal?? Citi natlak... Neviem ci to s tym suvisi...ale moj mm mal podobny problem po operacii criev...a dlho nam trvalo, zistit pricinu.. 😒

nadka01
15. dec 2011

Ahojky.My sme mávali problémy s vyprázdňovaním. Dcérka mi chodila na záchod každé 3 dni. Bolo to hrozné a sama som už nevedela , čo jej dávať.Nech jedla čokoľvek, stále 3 dňová stolica a zápcha. Náhodou sme sa dostali ku chlorelle. Môžem ju vrelo odporúčať. Výborne telo vyčistí, stolica každý deň a už žiadne zápchy. Sama som teraz 2 x tehotná a pri prvom tehotenstve som trpela zápchami. Teraz vôbec. Je to čisto prírodný produkt. Ale pozor. Predáva sa v lekárňach veľa druhoch chlorelly. Nám sa najviac osvedčila od Green Way - chlorella. Stojí asi 15-18 400 tabliet. Malej dávam 2-3 x denne 2 tabletky. Chutí jej to a chrúme ich ako cukríky...Hádam som trošku pomohla...Jaj dcérka má 3,5 roka.

anjelicek26
15. dec 2011

@metlonka - len ono je zadrziavat mozne len po urcitu hranicu - potom sa to proste stahmi criev "vyposuva" von ci dieta chce alebo nie, kamoskin maly sa jaj vzdy nakoniec pokakal v spanku po 5-6 dnoch, ked to uz neslo zadrzat :( Ale tri tyzdne? To je proste doba nad ramec akejkolvek zapchy 😲

jonas17
15. dec 2011

@kamajka moja kamarátka má 16-ročnú dcéru a takto sa trápia od roka..nepomáha nič, Mirka kaká raz za dva týždne, chodia po gastre, ked to mame už pretečie pohárom, lebo si dievča nedá povedať.Taká veľká vie, že čo treba jesť, piť, lebo to celý život počúva, bola aj na liečení v Bardejove a stále je to o tom istom.Ak už dva týždne nekaká, tak je príde strašne zle, zvracia, bledne a musí ísť zo školy domov.Vykaká takú veľkú kaku, že im upchá záchod.Je to jak moja ruka, suché...s prepáčením, že o tom hovorím, ale je to strašný problém.Ak sa to nedá do poriadku, je z toho rakovina, iné hnusné choroby.Všetky škodliviny ostávajú v tele.A výsledok vyšetrení? Vraj má zužené črevo..ale ja si myslím, že je to už psychické, lebo ona sa nastaví na to, že to bude bolieť a vlastne kaká s bolesťami, ako pri pôrode, tak už dopredu to v sebe zadržiava.Preháňadlá a klystír nie sú dobré, lebo si telo na to zvykne, vlastne tu už je črevo lenivé, tak preto ten problém.Mirka ani okrem čistej vody nič nevypije., lebo sa bojí, či jej tam mama niečo nezamiešala..má to už v sebe od detstva.Je to veľký problém a ja si myslím,že tu by mala prísť na rad psychologička...len na to musí byť mama a dieťa pripravné...Držím palce, nech to nie je váš prípad...

estterka
15. dec 2011

@kamajka viem,je to taka citliva tema,ale rozmyslali ste ci nema parazita? odporucam pozriet si stranku pripravku colonix(hod do googla),tam je o parazitoch,ktore vacsina z nas bohuzial v tele ma a mozu fizicky zabranit tomu,ze stolica sa pohne. lebo si vezmi,ze stolicou odchadzaju toxnicke latky z tela a aj,vsetok odpad,co nepotrebujeme a jemu to kvasi uz tri tyzdne v crevach? ved z toho moze dostat sok,otravu mozno tiez-neviem.
pani lekarnicku chod dobre znosit,lebo ak nevie rozdiel medzi vlakninou(hocijakou) a probiotikami,tak je na zlom mieste. vlaknina je zlozka potravy,ktora creva cisti okrem ineho,je nestravitelna pre telo a velmi prospesna. probitika su kultury-zive,ktore pomahaju udrziavat crevnu floru(bakterie a spol) v rovnovahe,aku potrebujeme.
ako toto ries,vies si predstavit,co v crevach ma za 3 tyzdne? a ze vas poriadne nevysetrili,tak idem k inemu lekarovi..mne ekd sa nezda,co robi lekar,tak ho zmenim.

@vejinka mydlova voda sa nesmie davat do konecnika,je to strasne nebezpecne a uplne sprosty zvyk na slovensku-klystir sa ma robit cistou vodou alebo max fiziologickym roztokom! taketo domace veci by som radsej asi neskusala..

severanka96
15. dec 2011

aohj,moja kamarátka má 5 a pol ročnú dcérku,boli sme spolu na dovolenke cez leto,viem o čom píšeš...všetky možné vyšetrenia a nič ☹ ona jej zaradila od jedálnička ľanové semiačka,a stravu bohatú na vlákninu,alebo jej dáva do jogurty Psyllium,je to prírodná 100% vláknina,len ju treba zapíjať viacerými tekutinami,aspoň deci-dva.Bratova dcérka to mala od mliečka,nevedela sa vykakať aj týždeň,tak jej zmenila mliečka-a to ich vyskúšali hodne,teraz majú bifidus a sú bez starostí,no hlavne bez preháňadiel.Môj malý pije od malička iba od teakanne čajík bylinkový,keď ju to nejde,nalejem ho pokiaľ vládze a hneď sa to napraví.
Tak skús a ak ti to nepomôže,skús vymeniť gastroenterologičku alebo sa poradiť aj nejakou inou.
veľa šťastia

vejinka
16. dec 2011

@kamajka tak ako? Vykakal sa?

majka1981
16. dec 2011

Baby co ma este napadlo je, ze 3x denna stolica je normalna a aj raz za 3 dni je normalne!!! Takze ked ma dieta kazde 2-3 dni stolicu, je to uplne v pohode 🙂 .

mamaoblecma
16. dec 2011

Ahojte, no nie že by ma to tešilo ale aj ma hreje že sa mám s kým podeliť o nase trapenie...mne mala od jedneho roka kakala s placom potom s desivym revom. boli sme na sone na gastre - popozerala a zobrala krv dr aby vylucili celiakiu...tu nemame nastastie.....ale tiez na nas nic nezaberalo ani slivky ani tepla voda ani ovocie dokonca ona vedela zapit jablko kyslym mliekom a nic...ale je pravda ze to bolo zhruba od casu ked zacala pit kravske mlieko a aj ho pila dost vela denne....no ale niekto tu uz spominal fructolax ten je super a potom sme dlhodobo boli na prebiotickej vlaknine od zn Valosan je sypana a tak ako maloktora vlaknina je bez prichute resp v napoji ju necitit takze mala ani nevedela ze ju pije - super...vsetko sa napravilo priam zazracne asi po roku kym sme sa k tejto vlaknine dostali ... dovtedy sme mali nielkokrat tak natrhnutu ritku ze v nocniku potopa krvi...hrozive naozaj aj faktu mast pozname bohuzial...a dokonca som uz stolicu aj pacila opakom lyzičky ale vam poviem to malo primer aj 6cm to co sa jej zaseklo....hroza...no ale po tom ako dlhodobo mala vlakninu tak v pohode...tento rok isla do skolky a zacala krasne kakat aj kazdy den dva (predtym sme to museli cipkovat po 5 dnoch najskor s nou pohlo :o( ) tak som vysadila vlakninu...som si myslela ze v skolke maju vyvazenu stravu (to viete tam deti spapaju aj to co by doma v zivote nevzali do ust ;o) a tak po niekolkych tyzdnoch ju zase zaseklo tak ze som takmer 3rocnej musela pacit stolicu lyzickou....tak ja uz tiež neviem...idem naspat dat vlakninu --- urcite ju skuste je v takej umelohmotnej krabičke...no ale tiež som si myslela ze po tom vsetkom to uz mame za sebou ...neviem ale podla mna to je aj dietatkom proste niektore maju s tym vyprazdnovanim asi vo vseobecnosti taky problem a nic klasicke na nich nezabera ked to maju vazne...tiez neviem ci vlakninu budeme papat do dochodku....tak urcite vyskusajte a drzim vam palce....lebo od doktorov bohuzial sa nic konstruktivne nedozviete ...na jednej strane hovoria ze to treba riesit no na druhej ziadne riesenie co zaberie neponukaju

kamajka
autor
16. dec 2011

@mamaoblecma tak nam dala vzorku tej vlakniny od Valosanu doktorka dneska, boli sme aj na chirurgii aby mu dali klystír ale nedali..len mu popočúval bruško, povedal že tam pracuju črievka,že nič zázračné sa s tým nedá urobiť, má mať dietu, veľa piť, a laxatíva ......

takže zatiaľ sme nekakali, kúpila som aj nejakú zajačickú vodu ráno to vypil aj s tou vlákninou ale ešte nič...

veve39
16. dec 2011

@kamajka ahoj, nechapem, ze malemu po tolkych dnoch bez vyprazdenia nedali klystir 😖
aj my sa trapime s kakanim, ja sa snazim to regulovat tak, aby sa nestihla zapcha "zaseknut" - ked 3 dni nekaka, davam malej taky sirup Lactulosa - je to rovnake ako ti tu uz pisali spominany Duphalac. Je to mliecny cukor, ktory nejakym mechanizmom zmakcuje a pohana stolicu (nie je to typicke laxativum), moze sa uzivat dlhodobo, b´vraj nenavykove...urcite odporucam zaobstaraj si to....mala sa mi po uziti vzdy na dalsi den vykaka...jasne ze ja si zelam , aby to islo bez akychkolvek pripravkov...

probiotika mozu pomoct, nam vsak nepomahaju vobec na upravu stolice (dlhodobo uzivame BioGaia)
Malej davam casto do stravy ovsene vlocky - do ovsenej kaše miesam napr. povarene susene slivky zmixovane, aj marhule ci datle - nema to extra efekt, bez toho by to mohlo byt este horsie...
Mnoho lekarov nam radilo kamilkovy caj - hlavne ked bola mensia, vraj tiez makcuje stolicu
Ja skusim tiez tu vlakninu, co ti tu odporucali - pri vlaknine, aj pri vlockach treba davat velky pozor na tekutiny ! - dieta ich musi prijat o hodne viac, inak moze vlaknina sposobit opacny ucinok (nas problem je myslim aj v tom, ze nedokazem do dcerky dostat vacsie mnozstvo tekutin)....

Hlavne by som ti radila trvat na dokladnom vysetreni, ci tam nie je nejaky fyziologicky problem - ak budes vediet ze nie je, budes skusat a experimentovat co vam pomaha v uprave stravy.
Pozeram ze nie si z BA - ak by si mala moznost prist sem na vysetrenie, na Kramaroch v DFNSP ordinuje v chirurgickej ambulancii Doc.MUDr. Vidiščák - chodia za nim mali pacienti z celeho Slovenska. Povazuje sa v lekarskych kruhoch za skutocne spickoveho odbornika na "kakacie" problemy babatiek a deti. Je zaroven velmi mily.
My sme boli u neho s malou, ked mi ako babatko na UM zacala mat velke pauzy v kakani - on ju prezrel a zhodnotil, ze inavazivne vysetrenia, ktore posudia funkcnost a stav criev nie su potrebne.
Po zavedeni prikrmov sa jej stav super upravil - kakala denne, resp. kazdy druhy den....teraz to opat hapruje, musim vymyslat v strave a hlavne v tom, ako do nej prepasovat co najviac tekutin.

Drzim palce!

bumbuska
16. dec 2011

ja som mala chvilku problem s 2- rocnou dcerkou. Davala som jej fenyklovy cajik - ale nie granulovany, sackovy detsky, susene slivky - vecer som 2-3 namocila do vody a rano dala spapat. Idealne ak by Ti vypil este aj tu vodu zo sliviek. Slivky su zazrak, zaberaju. Vyskusaj. a este pravidelne davam probiotika

veve39
16. dec 2011

@kamajka aha, vidim ze Duphalac ste uzivali a nepomaha...pises o vysetreniach, creva mu este asi nevysetrovali, ze ?

kamajka
autor
16. dec 2011

@veve39 nie nevysetrovali,kupila som ten fructolax no uvidime....

mamaoblecma
16. dec 2011

veve39 no nam tiez biogaia nepomohla ale skus tu vlakninu hovorim u nas v kombinacii s tou slivkovou stavou fructolac zabrala potom sme stavu uz vypustili...ak sa mozem spytat mala ked este bola uplne malinka ti ako nekakala pred prikrmami? ja mam teraz druhu dcerku a ma 5mes a asi v 3 mesiacoch s nou seklo a nechce kakat...ide ma z toho rozhodit lebo moja pediatriska hovori ze cakat ze plnekojene dieta staci ked raz za 2 tyzdne kaka...moja kamoska pediatriska hovori ze max 5 dni nechat a radsej rurku alebo teplomer....tak teplomerujeme...ale ja uz neviem lebo teraz je to tak ze vobec nekaka sama raz prvyraz som ju nechala 2 tyzdne a po 2 tyz sa vykakala sama ale ze vraj je to vela...na take male nemate nieco ucinne vyskusane lebo tato blaknina je az os 1 roka.....a ona este ani prikrmy nepapa :o(

veve39
16. dec 2011

@mamaoblecma moja mala asi v 3.mesiaci prestala kakat - dovtedy ukazkovo kakala, 1-2xdenne...zrazu raz za 5 dni, potom az po 8- 9.dnoch...nevyskytlo sa to po ziadnej zmene strav.rezimu - cize ziadna zmena mlieka a pod.

bola som z toho na nervy, hlavne preto, ze som vedela, ze plne kojene babatka mozu mat koli skladbe MM velku pauzu v kakani, nekojene by mali kakat castejsie...
Dcerka bola od narodenia aj na UM (po sekcii sa mi nerozbehla laktacia), asi tak pol na pol UM vs MM.
Pediatricka nas tiez radsej poslala na vysetrenia...na Kramaroch jedna skvela Dr.-chirurgicka u ktorej sme boli na 1.vysetreni povedala, ze mala uz na vysetreni plne kojene babo co nekakalo 21dni - a vraj bolo uplne OK.
U nasej malej vlastne stolica nebola "nazbierana"...dolezite bolo, ze ked sa vykakala trebars na ten 8.-9.den, tak bola stolica uplne makka, cize kakala bez namahy.....
Ta Dr. nam povedala, ze pokial nema nafuknute brusko, bolesti, namahave usilne kakanie a stolica ani po dlhej pauze nebyva tvrda, netreba rurkovat....ak by malo babo reagovat zapchou, tak dat radsej rurku - vraj sa jej netreba bat, ani toho, ze si dieta navykne...ja som teda nedavala rurku....

skusim este tu vlakninu (ovsene vlocky ma denne, cize vlakninu v inej forme uz dostava)...slivkovu stavu by som tiez, len moja slecna nic tekute okrem cistej vody a UM nevypije 😝
ked sme nabehli na prikrmy, tak asi 1/2 roka kakala uplne pravidelne...teraz sa to zase volajako kazi 😝

mamaoblecma
19. dec 2011

@veve39 noo ja tiež už neviem... na jednej strane mi tiež pediatricka povedala, ze mam malu nechat aj 2 tyzdne,ale zase druha, ze nie, ale vies, argument, ze nechat aj tych 14 alebo viac dni je, ze materske mlieko je plne stravitelne...fajn beriem, ale ja ked ju po tych 5 dnoch "rozvrtkam" teplomerom ( v podstate je to ako rek. rurka) tak ona sa vykaka poriadne...tak ake plne stravitelne...z toho mi vychadza, ze aj ked ju necham tie 2tyzdne, tak to v nej len kvasi, nie? ja som z toho uz na prasky...po Novom roku pojdeme aj my na sono pre istotu, aj ked nemyslim si, ze by mal byt problem, kedze ona do tych 2-3mesiacov kakala normalne.
a takhovoris, ze ked ste presli na prikrmy, tak zacala kakat sama a pravidelne? no to prave som ja vcera hovorila, mala uz ma 5mesiaciv aj nejaky ten tyzden...idem jej dat mrkvu a uvidime co to urobi..mrkva sice zapeka, ale mozno nas potlaci...
a inak ona prdká,v pohode nie je zapchatá...no ja neviem...nasla som uz aj vlakninu pre deturence od 6mes, aj ked ju poriadne citit v napoji, ale nemam jej ju ako dat, ked je cisto kojena...no neostava mi nic ine, len stavit na tie prikrmy a uvidime :o)

veve39
19. dec 2011

@mamaoblecma po nabehnuti na prikrmy mala kakala ako hodinky...skus co najskor cuketu, brokolicu, spenat - tie nezapekaju...mrkvy som sa tiez obavala - ved varena mrkva je zaklad v protihnackovej diete...
a samozrejme co najviac tekutin....
ja som jej v tom case zarabala 1x denne UM do slabeho kamilkoveho caju - poradilo mi to viac lekarov, vraj kamilky zmakcuju stolicu....teraz to "odhali" a nevypije mlieko 😒

aj u nas po tych 8 dnoch bolo v plienke toho tolko, ze dvaja sme mali co robit pri prebalovani...dolezite vsak bolo, ze to bolo uplne makke....

mamaoblecma
19. dec 2011

@veve39 no ved sa chystám už dať zajtra dám prvýkrát...túto malinku mi nezapeká tá má v pohode kaku aj po tých 2 týždňoch len ma štve že to v nej kvasi...rozmýšľam jej začať na večer dávať kašu a do nej jej primiešať vlákninu čo sa môže od 6mes to neodhalí lebo to bude vnímať že to má tak chutiť keď jej to tam budem dávať od začiatku...len neviem zatiaľ jej mliečko odo mňa stačí ... tak zvádzam boj sama so sebou či jej už začať dávať kaše....

veve39
19. dec 2011

@mamaoblecma nam ta Dr. na chirurgii na Kramaroch hovorila, ze kym nebude zapcha, riesit netreba - cize ja by som neriesila, ci to kvasi v crevach, organizmus pracuje svojim tempom.
Mala bola v tych 4.mesiacoch na sone bruska a z popisu mi Dr. vysvetlovala, ze stolica je este len v nejakych hornych crevnych kluckach (to bol asi 7.den bez kakania), ta cesta proste trva dlhsie. Akonahle vsak aj po mnohych dnoch je kako v poriadku, netreba sa zatazovat tym, zeby to kvasilo....ja som sa vtedy obavala, ze bude mat nejake spomalene creva, no ako som uz pisala po prikrmoch zacala kakat 1xdenne, max.1xza 2 dni...az teraz po cca 1ú2 roku opat hapruje pravidelnost stolice.....

prosim ta tu vlakninu kde kupujes ? Dnes som sa pytala v 2 lekarnach, vraj ju nemaju a ni ju nepoznali 😒

basika
20. dec 2011

@kamajka prebiotickú vlákninu odporúčam, rozmiešaš to vo vode, nemení to chuť ani konzistenciu. Daj si do googla prebioticka vlaknina....pozor pri psylliu ak nebude dostatočne piť...môže to mať opačnú efekt, že sa ešte viac zaštuplí..

kamajka
autor
21. dec 2011

@veve39 mne dala vzorku pediatrička, šla som s ňou do lekárne a dala som si to objednať, dúfam,že to zoženú.

Malý sa mi napokon v piatok v noci pozvracal, a celú sobotu kakal o 106, to bolo nenormálne čo ten v sebe mal. Asi ho skolila nejaká viróza, a na odštuplenie tá vláknina pomohla, aj fructolax som kúpila. Už sme po viróze a malý kakal aj včera a nemal tvrdú stolicu, teraz mu radšej nič nedávam, začnem znovu s vlákninou a fructolaxom keď sa trošku stabilizuje...

On jednoducho nechce kakať, jeho akoby to otravovalo, stolicu zadrží a preto je po toľkých dňoch taká tvrdá.
No mňa by roztrhlo. Neviem ako to môže byť tak...A potom je aj nervózny, keď je nevykakaný, umravčaný.