Obličkové kalichy

6. aug 2023

Ahojte chcem sa spýtať ,mali ste niekto takú situáciu ,že malo vaše dieťa v moči krv najprv viditeľnú potom už nie ,boli sme u lekára no v moči stále krv bola prítomná lekár mu urobilo sono obličiek povedal ,že všetko vypadá byť ok, len na jednej obličke nie sú kalíšky tak ako by mali byť.
Tak som sa spýtala ,že čo to je či sa mám obávať ,no a on povedal ,že bude iba sledovany moč a potom uvidíme
A moja otázka znie sú tie kališky obličky niečo vážne
Viem že nie ste lekári ,ale ako si to vizistiť a som v obavách či to je vážne alebo nie
( (A moč bol vyšetrení v jednom zistili krv
A z druhého že tam nie je žiadna baktéria ))😏😏

anavixy
6. aug 2023

Ak ma rozsirene oblickove kalichy, ide o hydronefrozu (vyhladaj si). U deti byva najcastejsie vrodena, ale moze byt aj ziskana (skor u dospelych). Su rozne stupne, najprv su rozsirene len panvicky, potom kalichy, priznaky mozu aj nemusia byt a su rozne, jednym z nich je aj hematuria. Treba kontrolovat moc a sledovat dieta na nefrologii a podla vyvoja riesit liecbu (chirurgicku), u deti sa stav zvyknu upravit, ale zalezi samozrejme od stupna hydronefrozy a veku dietata. A teda jednym z rizik hydronefrozy je aj vyssia nachylnost k bakterialnym infekciam, takze to, ze bakterie nie su pritomne je super.

autor
6. aug 2023

@anavixy aha ďakujem zatiaľ za odpoveď...🙏