Podnájom verzus hypotéka

15. sep 2023

Ahojte. Som vydatá necelých 6 rokov.
Mám skoro 40r manžel skoro 50r. Máme tri deti. Som ešte na rodičovskej dovolenke. Posledný rok.
Manžel donedávna splácal exekúciu z bývalého vzťahu, takže mu úver nedajú ešte pár rokov.
Preto sme boli nútení ísť do podnájmu.
Neplatiíme málo. Každý nám hovorí, že sme mali vziať úver a kúpiť svoje za ten podnájom.
Sme z východu. Prosím vás, je nejaká šanca, že keď sa zamestnam dajú mi ešte úver a bude to nižšia splátka aj s nájomným (energie atď za bývanie) ako teraz v podnájme?
Neodsudzujte, len ma zaujíma, aká je šanca a koľko asi by sme platili na východe za úver.

lenuska9999
15. sep 2023

A máte nejaký základ na tu hypotéku ? Napr 20% z ceny nehnuteľností? Pripadne inú nehnuteľnosť, ktorú by ste mohli založiť ? Lebo vykryvat to spotrebakom asi nebude úplne výhodné. Okrem toho je dosť podstatná ta cena nehnuteľnosti, ktorú by ste si chceli zadovážiť. Pretože je iné vziať hypo 60 000 a iné 200 000

denkabemommy
15. sep 2023

Momentálne dávajú hypo vo výške 60-80% z ceny nehnuteľnosti. Vzhľadom na tvoj vek dostaneš max tých 60% na max 20 rokov vo veľmi optimistickom prípade na 25r. Takže si z toho vypočítaj, či sa ti oplatí...

anjelicek26
15. sep 2023

Nema muz sa sancu nejako inak oddlzit? Nizsie splatky toho uveru? Alebo to navysit, aby vam vyslo na hypoteku? Ale ked nemate ziadne vlastne peniaze, neni s coho ani zaklad zlozit.. Ten vek mate uz tak na hrane na hypoteku, tri deti doma, vela vydavkov...

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
spadnutaslivka
15. sep 2023

keď sa zamestnáš? Čiže reálne robotu teraz ani nemáš? Tak šance sú nízke, až blížiace sa nule.

autor
15. sep 2023

@anjelicek26 už splatil, ale je v registri vraj 5 rokov.

autor
15. sep 2023

@spadnutaslivka tak prácu mám, len som ešte rok doma, zle som sa vyjadrila. V každom prípade, asi mi nedajú plnú výšku, aj keď niečo máme našetrené no nie 20% nehnuteľnosti.

anjelicek26
15. sep 2023

V tejto konstelacii asi len dufat, ze niekde nieco podedite v najblizsich rokoch...

denkabemommy
15. sep 2023

Tak máš potom možnosti kúpiť niečo extra lacné a prerábať to, alebo bývať v podnájme. V skratke, ste už obaja s mužom starí na to, aby ste dostali hypotéku.

vvrabec
15. sep 2023

Ja by som na vašom mieste zašla do nejakej banky (alebo k hypo poradcovi )vysvetlila by som tam všetko a spýtala sa aká veľká je šanca že za rok ked už budem pracovať dostanem hypotéku. Samozrejme že podmienky sa za ten čas môžu zmeniť, ale až tak výrazná zmena to nebude. Ak vám aj povedia že hypotéka nepôjde vo vašom prípade, tak aspoň budete vedieť na čom ste a budete sa vedieť zariadit(hladať lacnejší podnájom, požiadať o mestský byt...)

olimuc
15. sep 2023

Velmi zla konstelacia ..ak naozaj nieco chcete, nesed este rok doma, ale chod do roboty aby ste RP navysili uspory a potom pozriet nieco lacne obyvatelne. Mali by ste sa ale rozkyvat, uroky pojdu znovu vyssie.

vanilkovazmrzka
15. sep 2023

To zalezi od tolkych faktorov, ze tazko jednoznacne povedat ano/nie. V prvom rade sa musis zamestnat, nejaky cas odpracovat, tusim ze min rok (lebo pri schvalovani uveru pozeraju na tvoje prijmy za poslednych tusim ze 12 mesiacov a na zaklde toho ti vypocitaju max vysku uveru). Na vychode su nehnutelnosti sice lacnejsie, ale aj prijmy su tam nizsie…

aduskatt
15. sep 2023

Kedy splatil tú exekúciu? Bol to zosplatnený úver, alebo niečo iné?

aduskatt
15. sep 2023

@vanilkovazmrzka nemáš pravdu, stačí 3 mesiace byť zamestnaná, nie všade pozerajú príjem za 12 mesiacov a nie všade rozrátavajú tri mesiace na šesť

autor
15. sep 2023

@denkabemommy aj ja hovorím že sme starí.

autor
15. sep 2023

@aduskatt splatil minulý rok v októbri. A bola to pôžička v nebankovke

aduskatt
15. sep 2023

Takže v novembri to už je riešiteľné, samozrejme po splnení ostatných podmienok, ak chceš, napíš mi správu, idem teraz von, večer sa Ti môžem venovať a naviesť Ťa ako to riešiť

vanilkovazmrzka
15. sep 2023

@aduskatt vobec neviem, co myslis rozratavanim 3 mesiacov na 6. A ani to nepisem s nejakou istotou, uz je to par rokov, co som to riesila, ale tych 12(?) mesiacov vtedy pozerali. A ktorej banke teda staci 3 mesiace zamestnania?

aduskatt
15. sep 2023

@vanilkovazmrzka napríklad VUB

aduskatt
15. sep 2023

@vanilkovazmrzka niekde Ti povedia, že 6 mesiacov, ale na výnimku pozrú tri, ale ten príjem rozrátajú, ako keby si bola zamestnaná 6, takže Ti ho skresajú na polovicu

vanilkovazmrzka
15. sep 2023

@aduskatt aj pri hypoteke co ja viem na 100k? No tak asi sa to casom zmenilo 🙂

maria1989
15. sep 2023

Co je vychod? Kosice alebo Cierna nad Tisou je rozdiel v cenach.

aduskatt
15. sep 2023

@vanilkovazmrzka záleží od banky, VUB berie za tri mesiace a neskresá, iná banka zasa skresá, 12 mesiacov potrebuješ pri dokladovaní príjmu zo zahraničia(aj to nie v každej banke, niekde stačí menej). A áno, tie podmienky bánk sa menia každú chvíľku, takže to, čo platilo pred rokom už dávno nie je pravda

jaroslav81
15. sep 2023

@aduskatt kde chceš riešiť úver, keď pred rokom dosplácal exekúciu a mal zosplatneny úver ? Každá banka sa mu vykašle, aj PSS aj SLSP. Banky už nie sú také benevolentné, ako kedysi..

autor
15. sep 2023

@aduskatt boli sme v každej banke. Povedali, že 5 rokov je v čiernej listine, až po tých rokoch ho vymažú z registra dlžníkov. Nedali mu ani mobil na paušál.

autor
15. sep 2023

@maria1989 Michalovce

jaroslav81
15. sep 2023

Nezúfaj, zoberiete o 5 rokov... V MI nie sú ceny nehnuteľností nejaké extrémne ako v KE, BA... Dovtedy skúste našporiť tých 20%...celý život v podnájme nie je dobré, deti nič nezdedia. Musí mať ale dobré príjmy, lebo už máte vyšší vek a výšku hypotéky vám budú krátiť kvôli DTI

veselo_neveselo
15. sep 2023

Ak nemate ani uspory, ani dva platy a manzel nie je pre banky spolahlivy, tak to asi teraz nepojde.

Chod ty do prace, zacnite agresivne setrit. A poobzerajte sa aj po lacnejsom najme, ak sa vam zda terajsi drahy.
Poobzeraj sa po lepsie platenej praci. Pozri na vydavky, a co netreba, zruste. Alkohol, cigarety, restauracie ako prve.
Ziadny pausal na telefon netreba, vsetky predplatne zruste, chodte mdh/na bicykli ak sa da, varte doma. Oblecenia mate asi dost, chvilu ho nenakupujte. Kozmetika detto. Ono sa to nezda, ale aj taky "bezny" zivot je plny malych luxusov, ktore ked si na chvilu odpustis, mozu spravit rozdiel v usporach - za rok, za dva.

Na hypo by som pocitala tvoj prijem a uspory, manzela z toho vynechaj ak sa da. Ale neviem, ci sa da poskytnut len jednemu z manzelov?

autor
15. sep 2023

@veselo_neveselo ale ja sa nesťažujem na plát, na život. Máme aj dobrý príjem, len to, že za cenu nájmu by sme mali aj vlastné. Preto ma to trápi, že toľko rokov ešte budeme platiť cudzie, čo by sme mohli mať svoje. Ja som odišla od manžela bez všetkého, z jedného dňa na druhý, všetko mal on ešte pred manželstvom, bola som mladá hlúpa a teraz na "staré kolená" by sa mi to zišlo.

aduskatt
15. sep 2023

@jaroslav81 po 13 mesiacoch v PSS môže žiadať