Môžem žiadať o hypotéku, keď som pred rokom meškala so splátkami?

Zodpovedané
3. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom hypotéky, keďže chceme kúpiť byt.

Ja som mala minulý rok spoplatnený spotrebný úver a meškala som so splátkami. Mesačne mi síce odchádzala nejaká časť splátky, no nižšia ako bolo treba. Tak sa úver dostal na exekúciu. To som vyplatila (zameškané) a od vtedy, už je to rok platím v poriadku.

Manžel je úplne čistý. Aj on má spotrebný úver a ten sa platí v poriadku.

Je v takomto prípade možnosť požiadať o hypotéku?

Odporúčajú nám čakať aspoň ešte rok, že teraz to určite neprejde a bude zlý záznam.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bol úver zosplatnený a riešila sa exekúcia, tak je to u väčšiny bánk aj po roku naďalej neakceptovateľné.

Niektoré banky sa vyjadrujú v zmysle, že je potrebné predložiť na posúdenie podklady, ktoré by mohli nesplácanie čiastočne ospravedlniť (napr. neplatenie výživného na dieťa, zdravotné problémy a pod.). No aj v týchto prípadoch nebýva často výnimka schválená.

Keďže tvrdíte, že manžel je “čistý”, tak v tomto prípade je možnosť, skúsiť riešiť hypotéku cez tzv. zúženie BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov). Manžel by tak mohol do úverového vzťahu vstúpiť bez Vás. V takýchto prípadoch je potrebné prejsť si detailne finančnú analýzu - aspoň príjmov a výdavkov rodiny. Podľa toho sa dá odhadnúť, či je predbežne možné získať požadovanú výšku hypotéky - len cez príjmy manžela.

Prosím berte na vedomie, že toto je len všeobecné odporúčanie. Ak mi zašlete detailnejší popis na posta@finporadna.sk, bude moje odporúčanie pre Vás viac konkrétne.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk