Máť dať dieťa zaočkovať proti osýpkam, mumpsu a rubeole?

julka1979
29. dec 2012

Mam este mesiac na rozhodnutie dat alebo nedat ockovat syna na mmr.Poradite mi:dakujem

mummy01
29. dec 2012

To rozhodnutie je na tebe...zastankyne ockovania ti budu pisat aby si dala a odporkyne zasa ze nie 😉 Nastuduj si dostupne informacie a rozhodni sa podla seba,ja som tiez tak urobila.

zewa11
29. dec 2012

Ja som bola rozhodnutá,že nedám,ale po torch mesiacoch som sa teda rozhodla že dám,ač nerada,ale dám.Idem odmietnuť tretiu dávku hexy......

zuzanockamt
29. dec 2012

ja som si nastudovala dost veci, ale dala som ockovat ... vybrala som si mensie zlo podla mna

evina57
29. dec 2012

tiež som si o vakcíne veľa čítala..zo začiatku som bola proti ale dala som očkovať..zlomilo ma to, že mám chlapčeka a nebudem riskovať u neho zdravotné problémy v dospelosti..veľa šťastia pri rozhodovaní 😉

samantha223
29. dec 2012

mam znameho mladeho lekara, uz maju uplne ine poznatky ako ti stari, aj ja som mu polozila tuto otazku, a hovoril ze urcite ano. Ockuju hlavne proti chorobam , ktore su smrtelne a ked vypisuju ze nie, lebo je tam ortud atd, povedal len tolko: V rybe k toru zjes je viac ortute ako v tej vakcine. Urcite ano! Mam 3 deti, aj ja som sem tam zavahala, ale nakoniec vzdy som sa rozhodla ockovat.

velvet26
29. dec 2012

ja som tiez dala ockovat a ziadne negativne ucinky som nezaznamenala u malej, ani u kamaratkinych deticiek, tiez su vsetky ockovane a nic im nie je, pekne prospievaju.. 🙂

mia551
29. dec 2012

je to na tebe. ja som vela studovala, vela rozmyslala, nakoniec som sa rozhodla, ze nedam. no moj manzel ma presvedcil, aby sme dali. zlomil ma. nasledoval najhorsi mesiac v mojom zivote... mala mala 3 dni vysoke horucky, tri tyzdne hnacky, v noci sebou trhala, mala také tiky... pocas tych horucok neutisitelne plakala. dnes viem, ze to bol encefalyticky plac, ktory je znakom poskodenia mozgu al. nervovej sustavy... no hroza... teraz sme 5 mesiacov po mmr ockovani, malá vyzerá byt uz v pohode, no stale ma máta (a asi aj stale bude), ake nasledky to v buducnosti moze mat... susedov malý bol zaockovany a ten nemal ziadne komplikacie, ani len teplotu...

chovancova27
29. dec 2012

Ja som nedala... bojím sa viac o život a zdravie svojho dieťaťa ako toho, že dostane osýpky alebo mumps, ktoré vyležíme... 😒

zuzi0911
29. dec 2012

Ja mam zaockovane obidve.je na tebe ak sa rozhodnes.

pimpulienka
29. dec 2012

Všetky očkovania máme no MMR som odmietla..

alikaa
29. dec 2012

My sme MMR odmietli, presvedcili ma hlavne 2 pripady deti v nasom okoli, ktore s nasledkami skoncili v nemocnici. Jedno sa z toho dostalo, druhe ma dozivotne nasledky. Z mojho dietata/deti uz testovacieho kralika robit nebudem.

acer11
29. dec 2012

čítaj,študuj,veľa,všetko čo sa dá a tvoj inštinkt počúvaj.....ja som to neurobila a hrozne ľutujem-bola to jedna z najväčších chýb v mojom živote ☹

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
scrabble
29. dec 2012

No treba sa zamysliet co v pripade ze nedas svoje dieta ockovat a ochorenie ani ako dieta neprekona. Takze si nevytvori absolutne ziadnu imunitu na tieto tri ochorenia. A treba sa zamysliet ake nasledky to moze mat ked sa dostane do styku s ochorenim az v dospelosti. ( nakazi sa trebars pocas tehotenstva) . Treba si nastudovat co su to vlastne za ochorenia a co mozu sposobit. Treba si prestudovat aj pribalovy letak k MMR vakcine.

kkl82
29. dec 2012

studuj, studuj a studuj, inak sa nerozhodnes. cim viac budes vediet o tomto ockovani, tych chorobach a ich liecbe, o to viac si budes ista svojim rozhodnutim ne-/ockovat.

pectore
30. dec 2012

My sme malú dali zaočkovať. Okrem slabého začervenania nemala žiadne nežiadúce účinky . Zatial je zdravá a dobre prospieva. Tiež ti odporučim preštudovať si nejaké veci ohľadom problematiky. ALE!!! .... treba rozlišovať zdroje. Ktoré sa delia na neočkovaciu a proočkovaciu propagandu. Pravda je niekde uprostred...človek musí rozmýšlať nad tým čo číta... pretože slovné spojenia v článkoch ako pravdepodobne, domnievame sa predpokladáme... neznamenajú že to tak je!!! To je moja osobna rada : aby človek premýšlal čo je kde vlastne napísané.... Už dlhšiu dobu si sledujem praktiky neoočkovacej kampane a svoje poznatky som zhrnula do tohto članku ak ťa to bude zaujmať môžeš si to prejsť https://www.modrykonik.sk/fotoblog/pectore/clan...
Tu na koníku maju neočkovacie hnutia silnú základnu a aktívne odhovárajú matky od očkovania. Ich argumenty sú ale postavené hlavne na zakladoch s domnenok.. viac v članku.

dorota23
30. dec 2012

Ahojte baby, velmi pekne a prehladne o ockovani - pre aj proti sa pise v knihe od Igora Bukovskeho - Navod na prezitie pre baby. Odporucam precitat si.

darinkazv
30. dec 2012

pokiaľ máš lekárku, ako my, že moje dieťa pred očkovaním vždy dôkladne vyšetrí a keď má čo i len sople, očkovanie sa odsunie, tak by som sa nebála. no ak máš lekára, ktorý očkuje hlava nehlava deti či zdravé, či choré, tak by som si to od neho vyžiadala. pretože akékoľvek očkovanie do oslabeného organizmu môže narobiť veľmi zle. my máme staršiu komplet zaočkovanú povinnými očkovaniami a je zdravá. plus sme vtedy dali dobrovoľne prevenar, lebo ten bol vtedy len dobrovoľný. mladšia má 8 mesiacov a doteraz má všetky povinné očkovania + navyše rotarix. tým, že máme lekárku akú máme, tak som vkľude 🙂

stanislava2
30. dec 2012

Nás čaka mmr očkovanie v marci a ak budeme zdravý tak ako dcéry 19 ,15 ročné ked sme dávali očkovat tak očkovat istotne budeme.Ani jednomu dietatu nikdy nič z očkovania nebolo.

kaja73
30. dec 2012

https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/ake-ste-mali-reakcie-na-mmr-ockovanie/ mozno ti pri rozhodovani pomozu skusenosti mamiciek co to zaockovat dali.

li_la
30. dec 2012

Čím viac som začala čítať a tým viac som vedela a tým viac som bola zmätená...
Očkovať som nakoniec nedala, no všetky ostatné očkovania máme. Pevne verím, že svoje rozhodnutie nikdy neoľutujem... To, že som bola pred 22 rokmi očkovaná aj ja a nič mi nie, nie je argument a ani to neznamená, že toto očkovanie je bez nežiadúcich reakcií...

sorciera24
30. dec 2012

sama si musis zvazit pre a proti, co je pre teba vacsie riziko, ci sa viac bojis nez. ucinkov , kt. je teda dost alebo chorob, ja som po neg. skusensotiach s ockovanim toto ockovanie rozhodne nedala, u mna riziko nez. ucinkov vysoko prevysuje riziko tychto ochoreni, ci ich komplikacii....ja len ze mesiac je podla mna na rozhodnutie malo, mne trvalo rok a pol kazdodenneho studia roznych materialov, aby som sa rozhodla a utvrdila, ze ockovat nebudem....a viem,z e som sa rozhodla spravne....takze studuj, studuj, studuj a rozhodnutie je na tebe....a rozhodni sa tak, aby to nelutovala 🙂

ericka069
30. dec 2012

My sme tiez pred ockovanim, a nakoniec som sa rozhodla , ze dam maleho zaockovat. Mna len tak napadlo, ze keby moje dieta dostalo tu chorobu, proti ktorej som ho nedaja zaockovat, nebodaj by to malo nejaky tazky priebeh alebo nasledky, no ja by som sa asi obesila, lebo to chudatko male by trpelo za vymysel sprostej matky ( neurazte sa, myslim tym seba 🙂 )

gubcikova
30. dec 2012

dcérka teploty a autoimnunne ochorenie.odvtedy všetko čo sa dá chytíme

fomarik
30. dec 2012

samozrejme, dalla som malú zaočkovať, Síce bola to velká polemika vzhladom na to, čo všetko sa o tom píše, ale dala som na svoj inštinkt, myslela pozitívne. A témy o komplikáciách po očkovaní som ignorovala, bo by ma to psychicky položilo.

miriem
30. dec 2012

Je fakt potrebne, aby si kazda mama zakladala rovnaku otazku? Tato otazka sa tu objavuje snad kazdy druhy den. Vsak su tu rozsiahle temy o ne/ockovani, tak si to treba prestudovat, pocitat a sama sa rozhodnut. Naozaj sa rozhodnes podla toho, co ti napise par neznamych zien na konikovi?
Mimochodom, niektore kocky tu pisali, ze sa ockoju hlavne kvoli chorobam, na ktore sa umiera...zjavne sa tomu ale velmi nevenovali a prebrali len vseobecne propagovany nazor. Konkretnu u tohto ockovania- ano osypky pri nevhodnej liecbe a naslednym komplikaciam mozu byt smrtelne. Rubeola je sice infekcna choroba, ale taktiez s veeelmi miernym priebehom. KOmplikacie moze sposobit tehotnym zenam, takze by stacilo preockovat dievcata vo veku 10rokov, ktore chorobu neprekonali a nie zatazovat babatka. A mumps je tiez choroba na ktoru sa neumiera (povacsine, ale to je ako s chripkou- tiez sa na nu povacsine neumiera, aj ked raz za cas a najde taky pripad- zhodou vselijakych okolnosti). Mumps ale sam o sebe smrtelny nie je, je to bezne detske ochorenie, v malom percente/promile pripadov moze sposobit neplodnost u chlapcov, takze by stacilo preockovat chlapcov. KOmpikacie sa vyskytuju hlavne vo vyssom veku. Teda keby chlapci mali moznost tuto chorobu prekonat v detstve a ziskat tak imunitu, bolo bolo by to ovela prospesnejsie ako ockovat hlava nehlava vsetky babatka a rokonca aj tie, ktore tuto chorobu uz prekonali a su imunne (lebo na slovensku sa z istych dovodov neockuje monovalentnymi vakcinami). Takze asi tolko o tychto "smrtelnych" ochoreniach. Nasa generacia na mumps ockovana nebola a mame vysoke % postpubertalnej impotencie z tohto dovodu? Nemame. Mimochodom aj teraz sa raz za par rokov objavi epidemia mumpsu a to v populaciach s vysokou preockovanostou, ako par rokov dozadu v Svajciarsku. Chorobnost bola vyrovnana aj u ochovanych aj u neockovanych a priebeh choroby rovnaky o oboch skupin- natiska sa tu otazka, co ziskali ockovani jedinci? Aku mali vyhodu voci neockovanym, ked ochoreli v rovnakom pocte??
Nase dieta ockovanie nie je. Viac sa bojime neziaducich ucinkov ako chorob, proti ktorym sa ockuje. Na Slovensku, z cisto statistickeho pohladu, ma dieta vacsiu sancu utrpiet neziaduce ucinky z ockovania ako sa nakazit a mat vazny priebeh s dozivotnymi nasledkami. Je to vzdy rozhodnutie rodica, nie skupiny na modrom konikovi. Samozrejme, keby moje dieta ochorelo a malo z toho nasledky, vycitala by som si to. Rovnako by som si vycitala, keby ostalo postihnute po ockovani. Je to len o tom, coho sa bojis viac. Treba vsetko zvazit, vela citat a studovat, nie je to rozhodnutie, ktore clovek spravi zo dna na den. Drzim palce, aby si sa rozhodla v sulade so svojim presvedcenim.

janaalzbeta
30. dec 2012

gja som si malého nedala očkovať. Ako predčasne narodený s pôr. váhou 580gramov v 24tt(ani to nie je isté) má v sebe dosť chémie ako iné zdravo narodené dieťatko.Každú možnosť konzultujem s pediatrom a ten je toho istého názoru.............Je to na kažkom rodičovi, či sa na to cíti či finančne,či pre pokoj svojho svedomia..................

srdiecko9
30. dec 2012

este som nedala, ale len preto, lebo cakame na gastro vysetrenie a objednali nas az na januar. To bude mat dcera uz 20 mesiacov a potom ju dam ockovat urcite. Naozaj sme to odsunuli len kvoli tomu, ze nie je uplne fit a moja lekarka suhlasila. Ale musim ti este jednu vec napisat. Od 16teho mesiaca mi dcera prestala pekne spat, strasne plakavala, ale fakt strasne. Bola ako vymenena. Do toho ma obcas hlieny v stolici. A este par vselijakych zmien a nejasnych priznakov. Poviem ti, ze keby som ju dala zaockovat v tom 15tom mesiaci, uz by to mozno moja mysel zacala pripisovat ockovaniu. Dcera sa uplne zmenila, je ako vymenena, nespi, stale place..toto prislo naozaj zo dna na den. Tym chcem povedat, ze nie za vsetko je zodpovedne ockovanie, aj ked to tak moze vyzerat..rozhodnut sa musis uz sama. Ja som sa rozhodla ockovat.

marulka83
30. dec 2012

Nie! Nastuduj si poriadne a sama sa rozhodnes.

delilah1
30. dec 2012

hm tak to je dobrá otázka - momentálne stále neviem... strávila som hodiny a hodiny čítaním, hľadaním a študovaním rôznych stránok, ktoré sú pre aj proti očkovaniu... zatiaľ mi z toho vyšlo pár otázok, ktoré ma ťahajú na stranu neočkovať...
1. dieťa očkovaním nezíska úplnú imunitu na tieto choroby takže ich hocikedy môže dostať. takže načo očkovať keď choroby aj tak môže dostať? strašia ma názormi, že chlapci môžu zostať po prekonaní mumpsu neplodní ale čo ak ten mumps dostane napriek očkovaniu? čo ak ho dostane ako dieťa alebo aj dospelí?
2. iba prekonaním choroby získa úplnú imunitu a tak tieto choroby viac nedostane?
3. čo ak moje dieťa predsa len bude mať reakciu na očkovanie - kam pôjdem, komu sa budem sťažovať, koho budem vlniť? doktorku, farmaceut. firmu? koho? - kto mi pomôže syna uzdraviť - čo ak nikdy nebude už zdravý? normálny?
4. ak dostane tieto ochorenia a predsa len budu mať zlý priebeh tak si zato môžem sama a môžem sa aj viniť že?
5. jedna známa sestrička svojho syna dala očkovať, lebo to je najlepšie pre jej dieťa a teraz má doma cukrovkára a nikto do nich ani nekopne- nikoho nevie viniť, nikto jej neodpovedá a nikto sa s nou o tom nebaví. pred očkovaním mu nič nebolo po očkovaní je cukrovkár - prišlo sa na to mesiac po očkovaní.... môže si pichať inzulín celý život a znášať následky....