Seboroická dermatitída u kojenca. Ako to riešite?

cezarka7
29. sep 2010

Ahojte, mate niekto skusenosti so seboroickou dermatitídou a liecbou? Mesacny syn ma na tvaricke cervene chrastickove loziska so supinkami koze. Zajtra ideme ku koznej a pediatricka mi povedala, ze pravdepodobne nam daju hormonalnu mast co mu 100% nedam...
Ak to maju Vase babatka ako to riesite? dik moc 😉

dana_l
19. feb 2012

@lyongirl
@daja0760 my mame tiez problemy so synom. mal od narodenia take cervene pupaciky na celicku. okolo 4 mesiaca sa mu to zacalo zhorsovat. doktor povedal kremovat, nepomohlo. potom povedal 0,5% hydrokotizonovu mast. pomohlo ale ked som prestala pouzivat tak sa vratilo. a viacej ako predtym. teraz povedal 1% hydrokotizonovu mast. nezda sa mi ze pomaha a navyse badam ze sa mu zacinaju objavovat pupaciky aj na nozickach a rucickach. na jednej rucke mal maly suchy zlty chrastaty fliacik. teraz to uz ma dvakrat take velke.
a navyse sa straaaasne skrabe - nemyslim si ze ako by ho to svrbelo ale nechtikmi si poskrabe kozu na hlavicke a na cele ci nose ked si socha ocka.
myslela som si ze to moze byt reakcia na nieco co jem - kojim ho. ale podla toho co pisete tak ide len o poriadne premastovanie pokozky a nema spojitost s mliekom. neviem co robit, kremovat, davat pozor na jedla alebo .... ☹

natty07
20. feb 2012

@daja0760 aj ja sa chcem opytat preco vznika seboroika. Ja som si tiez myslela ze je to reakcia na nejaky alergen. My to mame tiez potvrdene a dr. mi nic nevysvetlila, iba sa ma opytala, ci si davam pozor co jem kedze dojcim.

lyongirl
20. feb 2012

@dana_l momentálne sme na tom presne ako vy, akoby si písala o nás, najprv pupáčiky na nožičkách a teraz 2 chrastavé exémy, ktoré sa mu začínajú robiť aj v hlavičke. Nedávam mu na to nič, len stále krémujem Linolou...tiež neviem z čoho sa to robí...akurát sa vôbec neškriabe a sem, tak má pod očami také červené, akoby popraskané žilky, ale nie sú to žilky a vymizne to, tiež neviem, čo to je...

dana_l
20. feb 2012

@lyongirl takze si neskusala ine kremy - ani s hydrokotizonom? nepovedali ti zeby si mala pozerat na co jes? neviem ci by pomohlo keby som vynechala mliecne produkty.ze tie mozu robit problemy. aspon na par dni, ci by sa mu to nezlepsilo.
kupes kazdy den? natieras cele telo alebo len postihnute casti?
mali ste ich tiez od zaciatku alebo sa u vas naslo neskor?

prepac, neprecitala som si vsetky tvoje prispevky. mozno si to tam uz rozoberala.

lyongirl
20. feb 2012

@dana_l zatiaľ som neskúšala iné krémy, len tú Linolu. Chalanov mám atopikov, takže s ńou mám dobré skúsenosti a im zaberá na exémy. Mudr. mi hovorila, že mám vynechať mliečne výrobky, ale to keď mal seboreu na tele - mal na celom tele pupáčiky a síce seborea z tela vymizla, ale myslím, že skôr tým natieraním a nie tým, že som vynechala mliečne, šak ja vlastne mliečne skoro ani nič nejem, okrem trochy mlieka do kávy a sem, tam nejaký tvrdý syr, alebo mlieko v koláči a toho je málo...
Kúpem každý 2-3 deň, som tak zvyknutá, pretože ako som písala, chalani sú atopici a všetci majú suchú pokožku, ktorú treba denno-denne natierať a kúpaním sa im zbytočne presúša, takže kúpeme 2-3x do týždňa, vačšinou len sprchujeme. Po kúpaní natieram celé telo, ale ináč len postihnuté miesta. A mali sme to od začiatku, teda nie úplne od narodenia, ale od malinka...a nevšimla som si, že by reagoval na nejaké jedlo. No a vlastne ja si myslím, že teraz už asi ani seboreu nemá, ale že už má atopický, ale neviem, či to tak je, chalani mali tiež taký chrastičkový exém a mali to atopický, len u tohto najmenšieho najprv bola seborea na celom tele, vo vláskoch, toho sme sa ako tak zbavili, len mu zostali červené líčka, ale to je tiež jeden z prejavov AE...

daja0760
20. feb 2012

@natty07 Ja si myslim, ze z jedla to nie je. Je to proste tak. Ale fakt nam to po 1 roku zmizlo. Asi su tam nejake preddispozicie po rodicoch - moj muz je atopak a na to nam teda MUDr.povedal, ze aj syn moze byt atopak ale ani nemusi, lebo seboroika je presne opak Atopickeho e. - ze koza sa premastnuje az moc. A este teiz povedal, ze deti skor zdedia ekzemy po matke, kedze ich vynosila a koji. Ja som na to skosala kopec kremov, ale nic nezaberalo. Skor si myslim, ze som mu to este zhorsovala( 2 dni nejaky krem, potom iny, a zas iny.....a nakoniec som mastila Tel.mliekom od biodermy ale myslim, ze to seboroiku neliecilo ani jej neskodilo - proste muselo to odznie same). A vraj to trosku tie deti i svrbi.

daja0760
20. feb 2012

@natty07 Ale urcite napapaj alergeny - cokolada, oriesky, citrusy, soja, vela vajec, atd. A este som ja asi do 1 roka pri kupani nepouzivala ziaden sprchac ani mydlo...ani som nic nedavala do vody. A este, ze vraj do vody pomaha davat trosku hypermanganu (je po tom taka ruzova/fialova voda)......ale ked ked je to fakt zle, nie stale.

dana_l
21. feb 2012

@lyongirl dakujem za odpoved.
ja pouzivam krem ale asi budem vymenit znacku lebo ked je poskrabany tak ho to stipe

kudrlinka82
21. feb 2012

Ahojte maminky!
Mam 10tyzdnovu dcerku a bohuzial aj nam vcera diagnostikovali seboroicku dermatitidu : ☹ ☹ Najskor to mala len v hlavicke, mazali sme specialnym kremikom a nasledne umyli samponom znacky Bebe a pomaha to 🙂 No minuly tyzden sa to zacalo objavovat na krciku - ako cervene flaky, najma vtedy, ked malinka place alebo ju kojim, no a teraz to uz mame aj na rucickach, na brusku aj chrbatiku ako olupujuce sa suche loziska a aj na nozickach - na kolienkach ☹ pediatricka aj kozna to hned zdiagnostikovali ako sebiroicku dermatitidu, vraj to ma vela deti a prejde to...no ja sa aj tak bojim, lebo to vyzera strasne na tom malom telicku :( kozna nam dala Imazol pastu a potom na suche miesta Advantan krem - no bojim sa mazat ju, lebo predsa su to silne lieky a ona je este malicka. Mazala som to aj Lipobase kremom, ten to celkom dobre zvlacnil, ale supinky aj zacervenanie zostalo. Prosim vas o radu, co by nam mohlo pomoct?
Dakujeme a prajem pekny dnik 😉

szdan
21. feb 2012

My sme mali s pokožkou problém od narodenia. Malá bola prenosená a strašne suchučká. Vyzerala ako malý šupináč 🙂 Po všetkým mastičkách to bolo len horšie. Detská lekárka mi poradila dávať jej do kúpela len troška materského mliečka. Zmena nebol zo dňa na deň, ale po dvoch - troch týždňoch bolo vidno veľké zlepšenie. Možno by to bolo dobré doplnenie, ktorým by si určite nič nepoklazila 🙂

lyongirl
21. feb 2012

@dana_l no ja pôjdem asi k mudr., dnes som malého ráno kúpala, lebo sa mi totálne pokakal a všimla som si, že na rukách má exémy tiež a dosť veľké chrastové, naposledy kúpal malého manžel a tak isto ho aj prezliekal, tak som si to nemala ako všimnúť, no som zvedavá, čo nám na to dá, akú gebuzinu a čo povie, či to je seborea, alebo atopák ☹

lyongirl
21. feb 2012

@kudrlinka82 ahoj, nám veľmi pomohla Linola lotion, niekoľkokrát denne natierať a stále dokola, dokola 🙂

dana_l
21. feb 2012

@lyongirl som zvedava co vam povie.
drzim palce nech pomoze

kudrlinka82
21. feb 2012

@lyongirl ďakujem za radu, vyskúšame 😉

jankaja
22. feb 2012

@kudrlinka82 my ideme ku kožnej zajtra, všeobecná lekárka povedala, že malá má seboroickú dermatitídu... mám obavy... ako rýchlo to postupovalo dcérke? Mojej to začalo na jednom líčku a teraz to má na celej tváričke a čielku... v priebehu asi 12 dní...

kudrlinka82
22. feb 2012

@jankaja ahojky 😉 nasej malinkej to zacalo najskor na hlavicke (to mala skoro od narodenia), lenze to sme natierali a umyvali samponikom Bebe na mliecnu chrastu a zlte mastne supiny nam vymizli. Minuly tyzden som pozorovala zo dna na den cervene flaky na krku a postupne na rucickach, kolienkach a nakoniec sa vyhadzala na brusku, kde ma aj take suche flaky. ☹ Tvaricku mame cistu (chvalabohu), len sem tam sa tam objavi nejaka vyrazka, ktora rychlo zmizne. Aj malinku niecim natieras? My na tvaricku pouzivame pletovy krem Bebe, je trocha drahy, ale pomaha, ma ju vlacnu, jemnu a navyse aj krasne vonavu 🙂
Drzim palce, nech u koznej pochodite co najlepsie, potom daj vediet, ako ste dopadli 😉

kudrlinka82
22. feb 2012

@jankaja opravujem - obidva aj samponik aj kremik su znacky Babé 🙂

jankaja
22. feb 2012

@kudrlinka82 my teraz používame asi týždeň len olej do kúpeľa Balneum Hermal. To nám predpísala všeobecná lekárka. Bojím sa jej zatiaľ dávať niečo iné. Uvidím, čo zajtra povie kožná. Tie červené fľaky zdá sa že jej pomaly miznú, ale zostáva dosť veľa malých vyrážok a na obočí má žlté mastné šupinky.

kudrlinka82
22. feb 2012

@jankaja zlte supinky v oboci sme mali aj my - skus ich natriet olivovym olejom -to nam poradila detska lekarka - potom sa lahko odstrania.
drzim palce !

jankaja
22. feb 2012

@kudrlinka82 dakujem, ozvem sa zajtra, ako sme pochodili...

lyongirl
22. feb 2012

@dana_l Ahoj, boli sme dnes u mudr. a dostali sme akurát odporučenie na kožné. Seborea to nie je, takže v tejto téme už asi nemám čo hľadať 😀, nepovedala, že by to bol konkrétne atopický, ale prikláňa sa k tomu, že to je niečo také, nakoľko mám všetkých atopikov. Asi v utorok pôjdeme na kožné, odporučila nám jednu kožnú u ktorej sme ešte neboli, vraj je výborná a hormonálne maste predpisuje minimálne, skôr sa snaží liečiť to prírodnými vecami, no a teraz sa tam s 3 deťmi sama nedostanem a ani sa mi nechce tam trepať, musím zistiť ešte ako robí, takže na bud. týždeň budeme múdrejší...

moma
22. feb 2012

@kudrlinka82 my mame rovnaky problem od 3 mesiaca. Kozna nam predpisala 3 masticky, boli hormonalne, to som zial vtedy nevedela, tak som ich pouzila, zhorsovalo sa to zo dna na den. Zmenili sme koznu, ta bola zhrozena ked videla, co nam ta predchadzajuca predpisala, dala nam robene masticky, jedna na noc, druha na den a tie pomohli uplne zazracne, ostala krasna cista kozicka. A okrem toho mi nasadila prisnu dietu, aby sa mliekom nic skodlive neprenieslo na malu. Ked to mala po celom tele, tak okrem masticiek sme pouzivali aj Oilatum do kupela, trosku to premastilo pokozku. Problem sa vratil teraz v zime. Ked je malej trosku chladno, tak sa to hned prejavi cervenymi suchymi flakmi. Boli sme na kontrole, lebo uz som bola zufala ked to nemizlo, ale lekarka ma ukludnila, ze chlad je najcastejsi spustac tejto dermatitidy, a aby som sa nebala, ze urcite z toho vyrastie.

jankaja
22. feb 2012

@moma chcem sa spýtať, mali ste to aj na tváričke, či len na tele? Lebo moja malá nemá na tele takmer nič, len troška na hrudníku a krku, ale na tváričke má vyrážok kopu...

moma
22. feb 2012

@jankaja zacalo to na tvaricke, a rozsirilo sa to po celom tele. Teraz to ma len na lickach, lebo nie niesu chranene pred chladom. Ale to ani nie su vyrazky, su to take cervene suche drsne flaky.

kudrlinka82
22. feb 2012

@moma ahoj, tiez rozmyslam, ze skusim inu koznu, ved urcite sa to da liecit aj inak nez hned hormonami ☹ Natierame druhy den imazol pastou a zda sa, ze to ustupuje, uplne to vysusilo vyrazky, ale zase zostavaju suche flaky...a na tie mam vraj pouzit ten hormonalny krem...tak neviem co urobim.
Tiez som rozmyslala, ci som to malej nesposobila aj mojou stravou ☹ dojcim ju, ale aj ciastocne dokrmujem Nutrilonom. Co vsetko ti zakazala doktorka jest? Ja som zatial vysadila kakao, cokoladu, snazim sa aj mlieko, ale to sa mi nedari na 100% dodrzat, lebo bez mlieka neviem byt 😉 No a nam povedala doktorka aj kozna, ze to prejde, ze to moze odozniet aj za 2 tyzdne...tak neviem 😒

dana_l
22. feb 2012

@lyongirl takze dobra a zaroven zla sprava. nie je to to jedno ale nevie co to je. dufam ze vam poradia nieco dobre a rychle ucinkujuce. potom by som vyskusala tiez.
drzim palce nech sa mu to viac nerozsiri

vcera som kupila krem s kozim mliekom. skusam teraz to. zatial ziaden vysledok.

moma
22. feb 2012

@kudrlinka82 mne povedala, ze hormonalne kremy su len posledna moznost, ked nic ine nezabera. Zakazala mi jest kyslomliecne vyrobky, ale vraj mlieko a tvaroh sa moze. Dalej ziadne vyprazane jedla, len varene a dusene. A vsetky ostatne potraviny, ktore sa pri kojeni nemozu, cokolada, med, citrusy, jahody. Oblecenie prat v prostriedkoch, ktore nemaju ziadnu vonu, bez avivaze. Sposobovat to moze cokolvek a velmi tazko sa to zistuje. Ved aj u nas to nakoniec sposobuje chlad.

modrofuzik11
22. feb 2012

sara mala dermatitidu na zadocku,velmi pomohol bepanthen. kubko uz ma ale atopicky ekzem. museli sme ist az na kozne. lekarka mu predpisala nejaku robenu mast a super. perfektne to zabralo. tvaricku ma uz teraz takmer cistu. pri lahsich stavoch pouzivame na premastenie bepanthen, pri tazsich krem od pani doktorky.

lyongirl
22. feb 2012

@dana_l no niektoré krémy zaberajú až po dlhšom používaní, týždeň, dva, tri...
Akurát si píšem s kamoškou, oni chodia s malým tej kožnej, čo nás tam poslali a písala mi, že je s ňou veľmi spokojná, že ich dostala z exému bez kortikoidov..., tak sa z toho teším, skúsime tam v utorok zájsť...
No a skúsim "diétu", čiže vynechám nanovo všetko mliečne a prestanem jesť všetky alergény, neviem, či pomelo je alrgén, ale je to citrus a ja ho zbožňujem a papám ho každý večer polovicu, tak isto čokoládu si doprajem, sem, tam med do čaju, ale to málo...
@moma ma nakopla svojím posledným príspevkom 😀, možno je chyba aj niekde tam, nejako som sa pozabudla pozrieť aj na túto možnosť a jem všetko, ako by som ani nekojila 😅

dana_l
23. feb 2012

@moma takze mlieko by som mohla? 😨 😨 😨 ja som si tak zvykla na ranajky dat cerealie s mliekom ze teraz, ked chcem vyskusat ci mlieko a mliecne vyrobky nerobia problem, rano hladujem lebo neviem co jest 🙄