5 ročná nepozná čísla ani písmená a nedokáže sa naučiť

katulka1141
5. aug 2018

Ahojte moja dcerka ma 5 rokov.uz dlschie mam ppdozrenie,ze nieco s nou nie je celkom ok.grafomotorika jej celkom dobre ide.no cisla a pismena su nocna mora.vsetko sa snazim ju naucit v ramci hry ci aktivty.uz 3 den trenujeme cisla no aj napriek mnohym aktivitam ma v tom poriadny gulas.ak sa spytam napriklad ,aby mi povedela zvieratko ,ktore zacina na m.ona tie pismenka na zaciatku vobec nepocuje.veci ,ktore budbepocuje

katulka1141
autor
5. aug 2018

@katulka1141 bude potrebovat do skoly.je to naznak nejakej poruchy.ci ju mam nechat tak.

melody5
5. aug 2018

Nie som odborník, ale má len 5 a čísla s ňou nacvičuješ len 3 dni...Nechaj ju chvíľu tak, možno bude len potrebovať viac času, možno nie je proste ešte zrelá. Ako je na tom s inými schopnosťami, vie prerozprávať príbeh napríklad?

tatianaba
5. aug 2018

Ma este rok v skolke pred sebou? Lebo tymto veciam sa budu venovat az v tej predskolackej triede. Ucitelka ti isto povie,ak sa jej nieco nebude zdat. Niektorym detom to ide tazsie,niektorym lahsie.

luciskooo
5. aug 2018

@katulka1141 fuuu... už 3 dni 🙂 nie je možné naučiť dieťa týmto znalostiach za 3 dni a taktiež nemusí dieťa v 5 rokoch vedieť rozlíšiť izolovane písmena v slove a ešte aj take slovo vymyslieť.. neviem či chodí tvoja dcéra do škôlky ak hej tak sa to rôznymi spôsobmi učia ak nie posielam link kde si môžeš trochu precitat o fonematickom uvedomovani a skúsiť to trosku inak.. http://www.ako-spravne-pisat.sk/fonematicke-uve...
prajem veľa zdaru a hlavne trpezlivosť ;)

jumama
5. aug 2018

Nerob paniku, ma 5 rokov, je predskolacik - toto s nimi budu robit v predskolackej triede 🙂 A vyvodzovanie zaciatocnych pismeniek a na konci slova a slabik - to bude naozaj pre citanie potrebovat, v prvom rocniku pol rok sa este s tym hrajkaju. Skus najprv rozklad na slabiky - to je jednoduchsie - tieskajte si slova. Pr. ba-bi-ka - za kazdu slabiku tlesknutie. My sme sa to hravali v aute pri dlhych cestach - ak niekam cestujete na dovcu - idealny cas. Ked jej to pojde, tak zacnite s rozlisovanim dlhych a kratkych slabik. Pr. povies jej "bal-kón". A mala by ti vediet povedat, kde bola dlha, kde kratka slabika. A az ked aj toto zvladne, rozkladajte na mensie, na pismenka. Mozte sa hrat aj cely rok, ma este na to naozaj cas. Ak sa budete hrat, a nepovies jej na co je to zacielene, ona si na to v pravy cas spomenie a docvakne jej to ked to bude potrebovat. Ide o to, aby to jej uska dokazali zapocut. Vybudovat si cesticky v hlavke.

jumama
5. aug 2018

A este ak chces,pozri si tuna podla veku rozdelene varovne signaly pre rozne tie dys: https://www.centrumdys.sk/varovne-signaly/ velmi pekne spracovane to tam je.

judar
5. aug 2018

no podaktoré dobre že nechcete z detí čo ešte ani do škôlky nenastúpili rovno Albertov Eisteinov...v 5 rokoch takto zbytočne deti trízniť číslami a abecedou je prehnané bo nie každé dieťa je skorý talent na rýchle učenie ..tak od čoho je asi tak 1. trieda zš? podľa mňa až v nej sa kolektívne ukáže učenlivosť a rozvoj toho dieťaťa na učenie než takto..preto aj podaktoré po zakusnutí 1. ročníka zš zvážia rovno aj odklad o ďalší rok

meluela
5. aug 2018

@katulka1141 skus to fonematike uvedomovanie podla elkonina ako ti tu uz pisali .. po dlhodobom cviceni urcite uvidite vysledky, moj sa vdaka to mu naucil sam citat

pribinak
5. aug 2018

A naco ju to učíš? To je práca ucitelky v skole.

colorina
5. aug 2018

Ak mate pocit, ze nieco nie je v poriadku chodte za odbornikom, lebo neskor si budete vycitat, ze ste nesli. Tiez ak mate pocit, ze to malu chcete naucit, tak ucte. Lebo ked bude mat poruchy ucenia, bude trpiet aj ona aj vy a ti co vam poradili zle (aj ked mozno s dobrym umyslom), tie nasledky znasat nebudu, ale vy a dieta ano. Ak v 5 rokoch nepocuje hlasky na zaciatku slova, nie je to ziadna tragedia, ale idealny cas zacat. Urobte si plan na cely rok s malymi cielmi. Pismen v abecede je 46. Takze idealne je zacat 1 hlaskou, ktoru budete preberat aj 3 tyzdne a ked uz bude perfektne zvladnuta, potom chodte na dalsiu a uz to bude trvat kratsie. Tyzden na 1 pismeno/hlasku je minimum. Nie je kam sa ponahlat. Postup: 1. najprv pomenujte pismenko/cislo 2. potom povedzte pismeno/cislo a dieta nech ho najde 3. ukazte na pismeno/cislo a dieta nech povie. Ak zvlada 3 krok tak uz pismeno/cislo ovlada. Pouzivajte pomocky ktore si moze ochytat. Nie len obrazky v knizke. Mozte pouzit cokolvek co doma najdete. Moj syn mal najradsej ked mohol ucebne pomocky zjest - napr. bobulky hrozna, piskoty, obcas cukriky 🙂 Co sa tyka pocutia hlasok na zaciatku slova. Naozaj fonameticke uvedomovanie podla elkonina je dobra volba. Najprv musi dieta zvladnut rozdelit slovo na slabiky, az potom sa ma trenovat prva hlaska v slove. Urcite si pohladajte aj nieco o poruchach dielcich funkcii od B. Sindelar a nieco k motessori pedagogike. To je dobre investovany cas a ak dieta ma normalne IQ tak to naozaj pomoze. Ale aj tak naprv chodte za odbornikom. Ak vas odbije, ze treba pockat, tak chodte za inym, lebo 5 rokov uz je vek, kedy sa porucham ucenia da pekne predchadzat. A urcite necakajte na zlyhanie v skole, lebo to dieta velmi ovplyvni. A este velmi dolezita vec - denne 5 minut ma ovela lepsi vysledok ako 1x60 min za tyzden. A netlacte na dieta. Vety - ako to ze si to nepamatas? Stokrat som ti to vysvetlila atd urobia zle. Radsej zacnite vzdy niecim co dietatu ide, az potom pokracujte v niecom novom. A chvalte hlavne snahu, nie vysledok. Ked sa nepodari, podari sa nabuduce. Hladajte spolu sposoby ako to ide. Drzim palce 🙂

iwesska
5. aug 2018

A to preco ju tak drezurujes? Nejde jej to,tak nejde,nauci sa neskor. Moj syn poznal pismenka abecedy aj cisla pd 3r.,ale pretoze sa na to sam pytal a chcel,nie preto,ze som ho k tomu nutila. Budes prekvapena,ale snad ako jedine dieta v okoli zato nepoznal farby. A zelena boma modra a cervena zelena a pod. Naucil sa ich ako predskolak. A grafomotoriku ma dodnes asi ma urovni 4r.a ma 7 a 1.rocnik skoncil s jednotkami. A vymyslat slova na pismena sa ucil tiez ako predslolak.

tina1979
5. aug 2018

Plne suhlasim s #colorina . aj ked vsetci mudruju, ze naco deti trapit ucenim skor, dnes je taka doba, ze deti, ktore idu do skoly ovladaju vsetky pismena, cislice, pocitanie do 10. Ten kto to neviem, musi zabrat na plno s rodicmi cely prvy rocnik. *Bud to dobehne, alebo nie. Mame za sebou prvy rocnik a veru sa mi to zdalo velmi rychle tempo. V prvy tyzden v skole a museli poznat celu abecedu. Keby to nepoznali, tak si neviem predstavit , ako by som ich to naucila za tyzden. Na vianocne prazdniny dostali citat 4 A4 strany (vacsie pismena) + vrabcek. To boli v skole 4 mesiace, a museli vediet citat. Takze by som sa nespoliehala na skolu, ktora ich vsetko nauci. Odskacu si to rodicia , alebo sa na to vykaslu rodicia .
Urcite by som to riesila u odbornika a stale je sanca na odklad do skoly.

laska201
5. aug 2018

Veru skola ide velmi rychlo a prave preto maju tie deti riadny chaus v pismenach nemaju si to kedy ulozit v hlavickach.Kazducky den nove pismeno.Kazdy rocnik ine slabikare pisanky boze my sme mali 1 dlhe dlhe roky.deti hodnotili vcelickami a v prvom rocniku ani znamky nedavali dnes aj 5tku prvacik donesie ked mu to nejde.

matricia
5. aug 2018

@luciskooo no toto mame aj my problem, ze chlapec mi nevie vyhlaskovat slovo, ale pyta sa, ze kolko to ma pismen a ako to ma byt, bude mat 6 o mesiac

matricia
5. aug 2018

@matricia ale ide este do predskoly, lebo mu zle roky padaju

blackcat8885
5. aug 2018

Moj ma 5,5r a cisla sa ucil dlho a pismena tiez a dodnes sa mu napr B R D pletu. My sa ucime hrou napr mu poviem slovo PES a kedze vacsinu pismen uz vie tak hlada na kartickach pismena P E S ale to vsetko v ramci hry 3-4x za tyzden mozno. Dlho nevedel mesiace a dni v tyzdni. Teraz sa snazim aby rozlisil vcera zajtra no nechape to a napr. Vobec ho neviem naucit viazat snurky no dufam,ze za rok v skolke to dobehneme

pribinak
5. aug 2018

@tina1979 nepreháňaj!!!!!

asia83
5. aug 2018

@katulka1141 Keby bola prváčka, bol by to problém, aj to by záviselo od toho, kedy a ako dlho by ťažkosti začali a pretrvávali. Má len päť. Nesilte ju. Nech sa hrá, učiť sa bude ešte dosť. Takmer všetky matky chcú mať zo svojho dieťaťa Einsteina, čo je chyba. Tlak na deti nerobí dobre. Nechajte to, bude u nej riešená školská zrelosť a pripravenosť, potom to riešte.

blackcat8885
5. aug 2018

@tina1979 ja si dodnes pamatam ked som bola prvacka mama sa ucila so mnou pismena a cisla lebo som isla do prvej triedy a nic som nevedela. A teda sme sa natrapili hlavne ked prislo + - 😀 suhlasim ze deti ked idu do 1rocnika maju mat uz aspon zaklad

rhiannon
5. aug 2018

@katulka1141 no verim, ze toto je vymyslena tema, lebo inak by mi bolo malej velmi luto. Naco by sa to preboha mala ucit? A este takto zjavne v strese, takto sa da dieta jedine znechutit. :( :( 5r dieta ma kopec casu.

asia83
5. aug 2018

@laska201 To známkovanie neuznávam ani ja. Prvý stupeň je o motivácii žiakov do ďalších rokov školy. Ako ich motivujete päťkou? Horšia ako dvojka nie. Niektorí učitelia sú premotivovaní. Čo sa týka učiva, napr. v matematike sa nároky znížili. Kým ešte my sme do piateho ročníka išli s tým, ze sme vedeli počítať do milión, teraz už deti musia vedieť na konci 4. ročníka počítať iba do desaťtisíc.

katulka1141
autor
5. aug 2018

ahojte.vobec ju nijako nenutim do ucenia je to v ramci hry.vytlacim aktivity z pinterestu.robim s nou kazdy den nieco ine.tvorime vela.objavujeme.ucime sa popri tom.len mam pocit,ze mala tie cislice vobec nedokaze rozoznat.vysvetlujem jej,ze pr.osem vyzera ako snehuliacik.dvojka ako kacicka a podobne.mala ma v triede dievcatko co pise nakupny zoznam.co je podla mna uz dost brutalne.bojim sa,aby tam nebol skryty problem.a chcem to riesit teraz pokial nepojde do skoly a nebude mat zbytocne stresy. naroky v skole su teraz obrovske.nemyslim,ze jej ublizi ked uz bude nieco vediet skor.a zo skolky chodi domov s tym,ze to ma vediet .prisla som sem pre radu ci je to ok,ze to nevie a ci ma na to este cas nie pre odsudzovanie.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@melody5 pamat ma dobru.zapamata si veci ako kde sme boli co sme tam robili aj 3 roky dozadu.rozpravku prerozprava.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@luciskooo dakujem pozriem sa na to

katulka1141
autor
5. aug 2018

@jumama takto si tlieskame ak slovo nevie povedat.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@judar nechcem,aby sa v skole trapila a mi s nou.je to formou hry nie nutenim

katulka1141
autor
5. aug 2018

@colorina dakujem za radh urcite to vyskusam takto.chcem predist problemom v skole.

katulka1141
autor
5. aug 2018

@asia83 nechcem z nej urobit nieco co nie je.ani ju nutit,len si viem predstavit to sklamanie ak jej daju zo skoly odklad.velmi sa tesi na skolu

katulka1141
autor
5. aug 2018

@rhiannon pozri niekto sa nayci za den niekto za tyzden.mozno ma cas mozno tomu nerozumie a treba pockat.je to fakt formou hry nie nutenim,ze teraz to musis vediet

jankali
5. aug 2018

Ahoj 🙂
Podľa mňa pokojne. Keď by mala mať dcérka zlý pocit z učenia písmen, čísel - ešte to nejde "s učením" hladko, rozhodni ako mama, že ešte zostane rok v škôlke. A vybav to. V škôlke zostávajú deti ešte rok aj keď sú "hravé", neobsedia atď.

Dôvod, že sa teší - jój, v tomto veku sa veci dieťaťu môžu povedať 2 vetami (ak ste ju teda dopredu nemotivovali príliš🙂 Je to tak, že na školu máš ešte jeden rok čas, zmenilo sa to, lebo niektoré veci učí pani učiteľka ťažšie a ja ešte nechcem, aby si si trápila hlavičku. Budeme sa spolu zatiaľ pozerať na čísla a písmená a potom, keď zas príde leto, pôjdeš. (tak by som ja riešila "sklamanie" syna)

Podľa mňa (a videla som deti z okolia) je veľmi super, keď deti idú do školy neskôr, myslím deti, kde sa rodičia podobne ako rozhodovali - o rok sú už sebavedomé, vyrovnané a majú chuť a energiu, inak by ich asi v tej škole bolo treba tlačiť, nútiť atď. Veď to je veľká záťaž...