Neočkované dieťa a škôlka. Bude s tým nejaký problém?

zicherka
13. feb 2011

Ahojte. Máte niekto skúsenosť v spojitosti neočkované dieťa a škôlka? Náš synček nie je očkovaný (len na TBC v pôrodnici) a chceli by sme ho dať do štátnej škôlky. Bude s tým nejaký problém?

vroni
16. feb 2011

@ela2710, lenze ockovanie proti TBC v Rakusku nie je nepovinne, ale priam zakazane (teda nie ockovanie ale vakcina 😀 😀 😀 ) Vyskytli sa pripady TBC u pristahovalcov z "tretich" krajin, u domacich sa s ockovanim ci bez TBC de facto nevyskytuje. Odo mna prave teraz chcela skola kopiu ockovacieho preukazu, tak som tam volala, ze na kieho paroma, ze ockovanie je nepovinne a nevidim dovod im take nieco davat, tak ma pan riaditel ubezpecil, ze im kludne mozem poslat kopiu prazdneho ockovacieho preukazu, je to uplne v poriadku, ale musia ju mat, ale vraj takmer ziadne dieta nema vsetky ockovania (cize hexa a mmr) a mnohe nemaju nic (evidentne musi mat skola vo Francuzsku zo zakona evidenciu, ci a kedy bolo dieta ockovane proti tetanu. Dobre, tam este istu logiku vidim....).

kaara1980
16. feb 2011

trošku od témy,ale čo ak dnešné štatistiky budú o takých 10 rokov ,staré dobré časy?, 😖

vroni
16. feb 2011

@kaara1980, isteze budu. 😉 Spomienkovy optimizmus funguje odjakziva. Len rozmyslam, co este moze byt podstatne horsie.... Ze je takmer kazde dieta na cosi alergicke? Ze pocet detskej cukrovky sa takmer zdesatnasobil? Ze sa pocet autistov zdvadsatnasobil? To bude fuska, tieto statistiky tromfnut.... 😀 😝 (cim nechcem povedat, ze to ma na svedomi vyhradne ockovanie, isteze tam svoj diel robi aj lepsia diagnostika, zdemolovane zivotne prostredie a milion inych vplyvov, takze len k tym starym dobrym casom....)

bodka70
17. feb 2011

@maggie2 , tak presne takýto prípad poznám - pred cca 12 rokmi v mojej bývalej firme zistili jednému robotníkovi TBC (starý mládenec - jeho strava pozostávala z 1-2 krabičiek cigariet denne, pol fľašky alkoholu, sáčkovej polievky a 3 suchých rožkov 😠 ). Ohnisko nákazy sa zistilo u nich v dedine, TBC zistili ešte u 2 ďalších chlapov - všetci boli stáli návštevníci jedného pohostinstva.
Náš kolega to TBC dostal, hoci bol samozrejme zaočkovaný proti TBC (ako každý) a od neho to v našej firme nechytil nik (boli sme všetci povinne na kontrole na pľúcnom), napriek tomu, že sme s ním boli dlhé mesiace v pomerne intenzívnom kontakte (boli sme spolu aj pár krát na chate na firemnej oslave - jedol sa srnčí guláš z jedného hrnca, lyžičky sme si striedali 😉). Všetci ostatní sme boli normálne živený dospelí ľudia. Takže podľa mňa je riziko dostať TBC veľmi malé - musia nastať "ideálne" okolnosti - t.j. dlhodobo zlý stravovací režim alebo chronická choroba či veľmi znížená imunita v kombinácii s veľmi intenzívnym kontaktom s nakazeným človekom. A aj tak je dosť nepravdepodobné, že TBC dostanete. MMCH, kolega sa vyliečil, napriek tomu, že mu na to prišli dosť neskoro (už vykašliaval krv).

strociatka
17. feb 2011

@bodka70 plne suhlasim a otazka, ci je neockovane dieta rizikom pre deti ockovane je irelevantna a totalne nezmyselna, skor by som sa opytala ci ockovane deti nahodou nie su rizikom pre to neockovane. Poviem priklad: moje dieta zaockovali proti pneumokokom priorixom a mala mi nasledne dostala tazky zapal stredneho ucha - samozrejme, ze vo vyteroch bol prave ockovany pneumokok, no hadajte, kde mohlo male babo 11 mesacne dostat pneumokoky? zeby doma v obyvacke?

tin007
17. feb 2011

@strociatka tych ockovani, po ktorych moze byt dieta infekcne a nakazit prave chorobou, proti ktorej je ockovane, je viac, napr. proti mumpsu, rubeole, osypkam, ovcim kiahniam, rotavirusom. ak chces viac info o pneumokokoch, prid do tejto temy https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/

daniela1974
17. feb 2011

@kaara1980
Kara statistiky ohladom ockovania sa nevedu, dokonca sa nevedie ani jedna statistika o neziaducich ucinkoch povinneho ockovania, je to hlavne preto, ze by si museli vstupit do svedomia lekari a zdr. pracovnici a prisli by o mega biznis spojeny s kalendarom povinneho ockovania a ceny vakcin.
Ja teda nepoznam ani jedno dieta co malo problem ked nebolo ockovanie zato citam denne tie nestastne komentare mamiciek co dali deti ockovat a deti teplotuju, chorlaveju, maju zapalene rany po ihne a hnisa im to.

manof
19. feb 2011

@strociatka
No ale proti pneumokokom sa očkuje Prevenarom, nie Priorixom.
Priorix je MMR, tzn. proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Asi si myslela Prevenar, že?

Napísala by si svoju neblahú skúsenosť s očkovaním ako príbeh, ktorý by sme mohli zverejniť tu:
http://www.slobodavockovani.sk/pribehy/ ?

Nemusí to byť dlhé, stačí pár odstavcov, pokiaľ možno čo najviac detailov (napr. bola/nebola si poučená o nežiaducich účinkoch, bol/nebol Ti predložený príbalový leták, podpisovala/nepodpisovala si informovaný súhlas s očkovaním atď.)

strociatka
20. feb 2011

@manof asi som to poplietla, ale faktom ostava, ze po ockovani a naslednom preockovani (kedy podla lekarov mala byt plne chranena) ochorela, nastastie bez nasledkov, teda vlastne len s jednym, mala take bolesti, ze z hodiny na hodinu sa mi uplne odstavila od kojenia 😒

manof
20. feb 2011

@strociatka
OK, v pohode, Prevenar či Priorix, čert ako diabol, jedno nebezpečnejšie než druhé...
Čo ten príbeh? Bola by si ochotná spísať? Na požiadanie zachováme anonymitu.

strociatka
21. feb 2011

@manof porozmyslam, ale skor ano ako nie 😉

sirinka
21. feb 2011

podla mna na vlastne riziko...lebo prave to neockovane dieta, moze byt vystavene rizikam nakazy od ockovanych...ale ja ked som teraz potrebovala na prihlasku potvrdenie od dr, tak tam napisala, ze mame vsetky ockovania okrem ineho...

na druhej starne...tie co denne citate o problemoch pri ockovani...no tak ja v okoli ani nepoznam nikoho, kto by mal nejake vacsie problemy po ockovani...asi sa nestretavam so spravnymi ludmi... 😝

ela2710
26. feb 2011

@zicherka ahoj veru problem s tym bude, kukni archiv tv markiza REFLEX 22.2. 2011 a tam mas celu reportaz o ockovani, je mi z nej smutno ☹ no na konci mas jasne povedane, ze nezaockovane dieta sa do skolky nema prijat

cuchre
1. mar 2011

nas dnes poslali prec, lebo sme nemali na prihlaske napisane, e je maly ockovany. a moje slovo im nestacilo 😠

cigaretka5
27. okt 2011

dievcata aka je vasa realna skusenost, so skolkou. Tie co mate neyaockovane deti su v skolkE?

jolinka
27. okt 2011

@cigaretka5 to zalezi viac od lekarky, ak ti napise ze dieta je zdrave a moze navstevovat kolektiv. tak ms vezme. ale vraj niektore skolky pozaduju aj potvrdenie o absolvovani ockovania. 😒 😒 nasa skolka MS Zadielska to napr. nechcela, stacilo potvrdenie ze je zdrave atd...

andrejka1974
28. okt 2011

no neviem my chodime do specialnej skolky pre zrakovo postihnute a tam odo mna hned pri nastupe vyzadovali ockovaci preukaz my sme ockovany tak problem nebol je to vraj nove nariadenie my sme do tejto skolky nastupili 3.10.2011 a plati to od septembra 2011 v predoslej skolke to zatial nechceli tak neviem

mirkaza
2. jan 2012

Davali sme dcerku od januara do sukromnej MŠ a takisto vyzadovali potvrdenie o absolvovani povinneho ockovania. Ak by nebola zaockovana, zrejme by problem bol.

tea333
17. jan 2012

@sirinka ja napriklad takych ludi poznam niekolko a ja sama som mala po ockovani dlhodobe problemy 😉

maminka11
17. jan 2012

@mirkaza materska skola aj sukromna musi zobrat dieta do ms aj bez ockovania - pokyn MS SR 🙂

sorciera24
18. jan 2012

u nas v skolke nic take nevyzadovali, len potvrdenie o zdravotnom stave, ale ockovanie ich nezaujima.....takze v pohode.....

nelnarija
24. jan 2012

Ja moju dcerku ockovat nikdy nedam. Moj synovec dostal ako 2,5 rocny tazky diabetes, kamaratkina dcerka 4 dni po očkovani zrazu dostala zapal mozgovych blan.. mala len 4 mesiace, .........zomrela. Vzdy tu budu dva tabory. Ti ktori sa boja neockovat a ti ktori sa boja ockovat. Mame na vyber. Ja dam na intuiciu a vychadzam aj zo zdrojov vseobecne dostupnych na internete, moje rozhodnutie je jednoznacne. Da sa VPICHNUT ZDRAVIE DO TELA IHLOU ????????????????????????????

pukica
31. jan 2012

my sme dnes boli dat potvrdit prihlasku do skvolky u pediatricky a ta tam veru napisala ze mala nie je ockovana okrem ineho,som sa opytala riaditelky v skvolke ci to nevadi a ona ze nieee,ju zaujima ci je zdatna chodit do skvolky a nie ockovanie a dodala,vieme ako je to dnes s ockovanim... tak som naramne rada ze sa nam to takto super podarilo a ze sme vybrali tu spravnu skvolku 🙂

mandarinkadarinka
27. júl 2012

@pukica dobry den prajem, pozeram, ze mate skusenosti so skolkou s nezaockovanym dietaom. Chcela by som sa spytat, ci byva chora, nebala ste sa, ze ochorie napriklad na hemofila alebo podobne? ja mam 13 mesacne dieta neockovane a davam ho do minijasli, lebo musim do prace a trosku sa toho obavam. vy ste nemali strach? dakujem

mollynka7
19. dec 2012

@lucula73 dobrý deň môžte ma kontaktovať ti co nemajú zaočkovanie deti dakujem

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikuska8
16. sep 2013

dlhsie sa tu nediskutovalo, zaujimalo by ma mamicky neockovanych deti, ake mate teraz skusenosti s nastupom do skolky? nasa mala ma 7 mesiacov, narodena v 34tt - hypotroficka. povodne som chcela ockovat, ale po nastudovani problematiky som sa rozhodla neockovat...

cigaretka5
23. nov 2013

ahojte riešil prosím niekto z Vás s uradom na ochranu osobnych udajov rozpor v § 24 ods. 7 zákona NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a § 3 ods. 3 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole a novom zákone o ochrane osobných údajov poľda ktorého spracovávať osobne udaje o zdravotnom stave može iba lekár, zdravotnické zariadenie a úrad?
Podľa tohto zákona teda riaditeľ školy tieto údaje spracovávať nesmie, alebo sa mýlim?

mamavera
23. nov 2013

@cigaretka5 pre riaditeľku materskej školy je informácia, či je dieťa očkované alebo nie nepodstatná. Potrebuje papier od lekára, že je dieťa schopné materskú školu navštevovať, ak je to dieťa postihnuté, tak aj od odborného lekára a detského psychológa, ak sa nemýlim. Ostatné informácie o zdravotnom stave dieťaťa sú pre ňu nepotrebné. Neviem prečo detská lekárka píše do prihlášky, či je dieťa očkované, alebo nie. Neviem, či sa riadi nejakou vyhláškou, alebo čím, materská škola túto informáciu nepotrebuje.