Môžem sa niekedy v živote zbaviť úzkostných stavov?

11. sep 2022

Ahojte... Mavam bohuzial uzkostne stavy. Raz mam dobre obdobie, inokedy strasne. Ide hlavne o strach o zdravie mojho dietata. Som na meterskej. Syn ma iba rok a pol.

Je to strasne. Beriem aj cipralex. Ale dostane ma za 3 mesiace aspon raz 2krat na tyzden... Neviem vtedy na nic ine mysliet, sledujem ho chorobne, citam na nete a vypadnem uplne z realneho zivota. A aj to, ked mam uzkost, tak ako keby moja cast mozgu, ktora by rozmyslala realne/rozumne sa vypne. Neviem sa vtedy ovladat. A samozrejme mam aj telesne znaky uzkosti. Tlak na hrudniku, v mocovom mechuri.... Bolest hlavy... Busenie srdca...

Liecim sa uz 11 mesiacov. :(

Mhsim s tym zit naveky? Ja takto neviem zit....

autor
11. sep 2022

@vlcik1 tak u mna pekna trauma. Dlhodoba.

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivana1592
11. sep 2022

Aj ja som bola s tým gulanim oči pri zaspávani v nemocnici. :D to bola ešte novorodenec. Bohužiaľ neskôr guľala očami inak (či som si to privolala neviem) ale stáčala oči dodola. To nás aj hospitalizovali, našťastie to potom diagnostikovali ako neškodné. Že detičky môžu robiť divné veci lebo su vo vývine. Ale bola som s ňou s veľa vecami u lekára lebo som proste hypochonder a manžel už má na mňa neskutočne nervy.

nice202
11. sep 2022

Ale k psychiatričke teda chodíš? Nemyslela som psychologičku, tie lieky nepredpisujú. A hej, drahé to je.

autor
11. sep 2022

@vlcik1 asi 11 mesiacov ho beriem. Nechcela mi lexaurin, neurol a tieto, lebo su navykove, tak dala mi tento moderny. Ale... Ako nie je zly... Cotom urcite ucinok, citim, ze moje emocie citi na uzde a napriklad musim sa posnazit, ked chcem plakat. Libido nemam. Vobec. Co mi je tiez luto. Neviem, ako by som mohla uplne vymazat zo zivota tento strach a tieto stavy, ved toto je nenormalne....

nice202
11. sep 2022

A cipralex je slabota, radšej xanax.

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
11. sep 2022

@vlcik1 skusim vo velmi skratke. Bola som vtipna, vesela kocka. Kazdemu som radila, atd. Potom v roku 2017 som sa vydala a mala novu robotu, kde ma doslova sikanovali zato, ze som madarka. Tak po svadbe sme sa zacali snazit. Neuspesne, kamosky vsetky tehotne. Mna kolegovia sa vysmievali este plusom, ze urcite som chora alebo muz, ze neviem otehoteniet. Mala som stavy na odpadnutie uz, neustaly tlak na mocovy mechur. Po 3 rokoch snazenia sa sme sli na umele oplodnenie. Kazdy mesiac som prezivala stratu, ako ked niekto zomrie. Kazdy mesiac. Brutal rev. Velakrat som sa aj opila vtedy a isla spat, lebo som to nedavala. Cele tehotenstvo v strese, aby som nepotratila, kedze z chronickeho stresu som vybila svoj imunitny system a bojoval proti embryjku. Brala som 6 magnezii pocas tehu. Porod cisarsky, necakane. Otrasny pristup personalu. V nemocni doslova zive nocne mory. Po porode prisla na 2 tyzdne moji rodicia. Z nervov som prestala kojit. Potom prisla svokra na tyzden. Ja som mala uz poporodnu depresiu z nich. Ja som mala take nervy, ze som kricala na muza, na babatko, buchala do steny. Po tyzdni som si vsimla, ze syn ma slabinovu herniu. Ked si na nete precitala, ze ho caka operacia. Tak mi mozog asi vybuchol. Vtedy mal maly 5 tyzdnov. Neskor som si vsimla aj jemnu diasztazu, opat, internet. Ze vojtovka a neviem co. Opat nervy. Vojtovku som odmietla, cvicili sme asi 5x za den a NEMOHLA som ho nechat plakat, aby hernia nevysla a nezasekla, pretoze by to bol zivot ohrozujuci stav a my rodinu mame cca 500km od nas, ja nesoferujem. Som sama. Mame tu susedov ale. Dvoch, ktorych poznam. Ked sme sli domov, neustale hadky s mamou, aby drzala syna tak, ako jej ukazujem, lebo aj manipjlaciou cvici, furt sa vysmievala, ze som aka fyzio zrazu. A bude drzat tak, ako to ona uzna za vhodne. Ved aj my sme vyrastlj. Svokra detto. Nahnevala sa. Proste diabolsky kolobeh. Neustale nervy a nervy a nervy.
2x som pisala psychiatricke mail, ze to uz nedavam, a chcela by som k nej ist, ale hanbim sa. Predsa viete, ten pocit.... Ze potrebujes psychiatra.... Ale sla som nakoniec. Napisala som to povrchne, do detailov by nestacila ani jedna kniha.

Proste... V tehotenstve sme zaplatili aj za nifty test 500e, aby sme vedeli, ze je vsetko ok. A potom hernia a cvicenie. Uz ked som si vsimla nieco nove na nom, zalial ma pot, pichanie na hrudniku, srdce v hrdle, stiahnuty zaludok a opatrne, ale otvorila som google a modry konik, samozrejme vsetky diagnozy sveta, v uzkosti clovek normalne rozmyslat nevie, a hned mysli na to najhorsie.

Ked mal 6 mesiacov, asi.. Vtedy som sla iba za psychiatrickou. Ale tie vsetky nervy siahaju az do roku 2017.

autor
11. sep 2022

@nice202 ale ten je benzodiazepin. To dr nechce. A popravdu ani ja. Je to navykove....

autor
11. sep 2022

@vlcik1 hej, jedine.

autor
11. sep 2022

@ivana1592 😅 my by sme boli dobre kamosky. 😅

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
11. sep 2022

@vlcik1 tiez som nato myslela, ze by som mohla zmenit lieky, pozriem sa aj na ten a opytam sa od dr.

akvi
11. sep 2022

@vlcik1 aj regresnu si skúsila?

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
banderaska29
11. sep 2022

@vlcik1 ty nie si psychiater a rozhodne nemáš najmenšie právo hovoriť človeku, čo berie AD ako a kedy má znižovať dávky svojich liekov. od toho je lekár ktorý ju sleduje a ktorý ma na to kompetenciu. toto si už nikdy nedovoľ, pretože jej možeš akurat tak prekrásne uškodiť.

autorka, ja som sa z toho dostala. z úskosti.
teraz čítaj pozorne každé slovo ktoré ti napíšem 🙂
úzkosť je totiž iba strach zo strachu, väčšinou z niečoho, čo sa nikdy nestane, ilúzia, klam, na ktoru tvoje telo reaguje rôznymi vnemami ako potenie, bušenie, mechur atď.
teraz sa už smejem sama sebe, ako ma môj vlastný mozog chcel opantať.
áno, človek má tendenciu sa v tom zacykliť, má tendenciu si to privolávať.

tvoj syn je zdravý chlapec a čo ho trápi, to chce iba čas a cviky. to že sa onho budeš nezmyselne báť (nechcem Ťa znevažovať, ale nechaj si to radšej na jeho pubertu 😀) mu nemusí nijak pomocť v tom, aby sa nestretol s nebezpečenstvom. každá matka sa bojí o svoje deti, ale ty kvôli tomu strahu nemôžeš stratiť samu seba.
bojíš sa onho, ale on potrebuje teba. teba tu a teraz. ! ♥ jeho jediné nebezpečenstvo je to, že Ťa mať nebude.

tajomstvo ako sa z toho dostať je naučiť hlavu aby Ťa poslúchala. nedovol jej vytvárať scenáre. na to, aby si bola dosť silná sa musíš silnou stať

ŠPORT - začala som nekompromisne makať. ja som nechcela lieky, lebo som pochopila tento princíp že to je iba v mojej hlave všetko. thajský box, behanie, cvičenie - okrem iného že sa ti do mozgu nahrnú všetky správne hormony ktoré ti sposobia štastie, fyzická sila ta urobí psychicky silnou.

PLÁNUJ SI DEŇ - urob si plán na každý deň.

PREHOĎ SI NÁBYTOK V CELOM DOME aby ti to nepripomínalo uzkosti. to má totiž tendenciu ti ju vracať a pritom - taká sprostosť 😀 naozaj to pomáha

UROB SI 2 DNI V TÝŽDNI IBA PRE SEBA - kamosky, víno, fitko, wellness, cvičenie... iba ty

TU A TERAZ - uzkost sa ti vracia ak si pripomínaš minulosŤ alebo si robís skreslenu buducnosť "čo ak, čo keď "....blbosŤ 🙂 nič zlé sa nestane a minulost sa nevráti... sústreď sa na prítomny okamih.. tu si a teraz. normálne si pozoruj ruky, sleduj každý pohyb ktory spravíš, sustred sa na svoje dieťa čo robí, sustred sa na farby, zvuky. nauč sa na prítomnosť a postupne si ju zautomatizuješ.

ak budeš chcieť kludne mi napíš, jediné lieky ktoré som brala bol frontin na ukludnenie počas stavov aj to iba občas. tvoje depky ústia z poporodneho obdobia, prežila som si to isté. stačí to vyčistit v tebe a nastavit nové kódy aby si to "rozmasírovala" a nechala ísť do stratena.. lebo Ťa to drží .. ♥

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akvi
12. sep 2022

@vlcik1 tiež som cestovala za terapeutom. Stačilo mi jedno sedenie. Oplatilo sa. Pretože u mňa bola úzkosť spôsobená traumou. Spracovala som si ju a je po probléme. Viem, že nie u každého to môže byť také jednoduché, ako u mňa, ale za pokus to stojí. Je to nenormalna úľava.

banderaska29
12. sep 2022

@vlcik1 si psychiater alebo pacient ? ak si pacient, más adekvátne skusenosti riadiť a liečiť tak akurát tak seba. nahlasujem Ťa pretože môžeš byť nebezpečná .

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
12. sep 2022

@banderaska29 jeeeeejda. 😅 Si sa mi rozpisala. ❤️ Dakujem!

Cvicila som jogu dlhooo, skusala som sa k nej vratit, ale nechcelo sa mi samozrejme. Ale pouvazujem nad tymito bodmi. Su super!!!!!

Vobec si AD nepouzivala dlhodobo? Ked si uzivala frontin, necitila si, ze mas potrebu si dat stale? Davala si teda iba v horcich casoch. Ja sa o tom porozpravam s Doktorkou, paci sa mi tato liecba.

autor
12. sep 2022

@vlcik1 nehadajte sa kocky. Ved viem, ze mi nechces zle. 😊 Dakujem Ti za rady. To, ze sa vysadzuje pomaly a opatrne to viem. 🙏🏼

autor
12. sep 2022

@akvi wau, 1 sedenie? Tak to mas obrovske stastie. 🙏🏼

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
12. sep 2022

@vlcik1 ❤️

banderaska29
12. sep 2022

@vlcik1 super keď to povieš ty 😀 ja som uplne v poriadku, moja matka je psychiater a obe ti odkazujeme, že ty naopak v poriadku nie si, keď si dovolíš niekomu ako velka doktorka hovorit ako a kedy ma znižovať dávky. ešte jedna sprostá urazka na moju osobu 🙂

akvi
12. sep 2022

No je to trochu aj šťastie, ale je to hlavne nájdenie príčiny. Ja som proste nechápala, prečo ma úzkosť a panika prepadne hocikde a hocikedy, lebo ja sa považujem za šťastnú osobu, milujem svoj život, mám úžasnú rodinu. Nemala som ani nejaké extrémne stresy, proste bežný normálny život. No a v terapii som sa dostala do momentu nespracovanej traumy a bolo to až neuveriteľné, aj mi docvaklo veľa súvislostí, že čo je spúšťač. A aj keď sa mi po terapií občas stalo, že ten pocit prišiel, stačilo mi pomyslieť si, že to nepatrí "sem", že to bolo " vtedy" a úzkosť prešla v sekunde. Ja viem, že to znie neuveriteľne, že plno ľudí tomu neverí, ja by som tiež neverila, absolútne som nič neočakávala, že sa zmení, len som proste mala potrebu spraviť čokoľvek, aby som sa zbavila tej úzkosti a zachvatov paniky. No a stalo sa.