Môžem sa niekedy v živote zbaviť úzkostných stavov?

11. sep 2022

Ahojte... Mavam bohuzial uzkostne stavy. Raz mam dobre obdobie, inokedy strasne. Ide hlavne o strach o zdravie mojho dietata. Som na meterskej. Syn ma iba rok a pol.

Je to strasne. Beriem aj cipralex. Ale dostane ma za 3 mesiace aspon raz 2krat na tyzden... Neviem vtedy na nic ine mysliet, sledujem ho chorobne, citam na nete a vypadnem uplne z realneho zivota. A aj to, ked mam uzkost, tak ako keby moja cast mozgu, ktora by rozmyslala realne/rozumne sa vypne. Neviem sa vtedy ovladat. A samozrejme mam aj telesne znaky uzkosti. Tlak na hrudniku, v mocovom mechuri.... Bolest hlavy... Busenie srdca...

Liecim sa uz 11 mesiacov. :(

Mhsim s tym zit naveky? Ja takto neviem zit....

cloviecka
12. sep 2022
cloviecka
12. sep 2022

@banderaska29 👍, baby ste super

klara7227
12. sep 2022

V prvom rade nečítať knihy o úzkosti. Čomu venuješ pozornosť, to rastie. Zameraj sa nato, čo chceš, nie nato čo nechceš. To bolo pre mňa zo všetkého najťažšie, pretože odvšadial na mňa vybiehali kadejaké články o úzkosti (keďže som to predtým často vyhľadávala)..ignorovať to načom som bola závislá bolo ťažké. Vždy keď prišla tá úzkosť, okamžite som chcela újsť, trpela som agorafóbiou, sociálnou fóbiou a neviem čím všetkým. Najväčší krok pre mňa bol postaviť sa tomu, prežiť to takzvane. Bolo to ťažké, zrazu som si myslela, že to nezvládnem, ale keď som to zvládla, získala som kontrolu. Čoho sa bojíš ty? Bojíš sa, že stratíš kontrolu a že preto sa stane niečo zlé, bojíš sa smrti všeobecne? Skús sa zamyslieť nad tým. Ja na 100% verím, že náš mozog nie je iný, chorý, ale len traumatizovaný, určite sa s tým dá krásne pracovať.

autor
12. sep 2022

@klara7227 pricinu neviem. Velmi mi ulavilo vtedy, ked sme so psychologickou zistili, ze by som ho nemala rada, keby nieco mal. Teda nejaky problem. Ze mam ho rada iba dokonaleho, sikovneho. To mam z detstva. Dost ma bili napriklad za vsetko, nebola som nejaka tiche dievcatko, potom ani za mlada, podla rodicov som bola zla. Ale nefajcila som, nepila, nedrogovala, dobre sa ucila. Jedinu pochvalu som fakt dostala iba za dobre znamky. Uz sme to prebrali. Nehnevam sa na nich, ani nic... Mam ich rada.

ALE, hlavnym akterom u mna je citanie na nete. Pred mesiacom asi som vyplnila mchat pre autistov v madarsku a v jednom bode sa pytaju, ci sa zadiva. Tak jasne, ze sa zadiva/zamysli, kto nie. Zacalo ma to zaujimat. Zacala som citat o zadivani sa. A uz to islo dole vodou. Zacala som si viac vsimat to zahladenie, hned som davala diagnozy, otravovala som lekarov a aj synceka. Zacala som ho chorobne sledovat. Nahravat na video. A potom, ked sa dostanem na taku vlnu, neviem sa z nej dostat. Nejde to. Nejde to dovtedy, kym mi Doktor nepovie, ze to je v poriadku.........

A strasne to je. Neviem sa ovladat. :(

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
klara7227
12. sep 2022

To ti prejde, možno si naprogramovaná byť 100%-ná, ja chápem že je veľmi ťažké s tým niečo urobiť iba tak, keď tým syndrómom trpíš od detstva, ale pôjde to ľahšie, keď sa dáš do kľudu. Skúsila by som vyhľadať o psychiatra, ktorý robí aj psychoterapie, keby si máš aj platiť. Sú lieky oveľa lepšie ako cipralex, aj účinnejšie, ale o tom to iba nie je, treba to samozrejme aj riešiť, ale pri úzkosti človek nato nemá priestor. Treba si nájsť doktora, ktorému budeš veriť a potom len nejaké záchranné koleso, nech je to myšlienka, hocičo..proste niečo, čo ťa vytrhne z toho stavu. Mne to veľmi pomáhalo, no a hovorím, žijem už normálne, lebo živím v sebe viac tie dobré pocity a tým negatívnym sa nevyhýbam. Ja verím tomu, že keď to aspoň skúsiš, bude to časom lepšie a lepšie a raz aj zabudneš.
Väčšinou ale inak tí najlepší nemajú najlepšie hodnotenia na internete, lepšie je hľadať niekoho po odporúčaní nejakým doktorom napríklad alebo niekým, kto sa vyliečil, ale nebral najsilnejšie lieky čo existujú. Určite to aspoň skús.

klara7227
12. sep 2022

Keby si bola z NR, tak ti viem poradiť alebo ešte v BB dobrého poznám. Len keby náhodou si, tak mi kľudne napíš.

banderaska29
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
banderaska29
13. sep 2022

@vlcik1 😀 ja pacient nie som a neberiem žiadne lieky. som plne zdravá mentálne aj fyzicky, dala mi do vienka aj rozumu, čo tebe zjavne tá tvoja nedala. kľudne pokračuj 😀 si inšpirácia na pozorovanie kyberovplyvňovania 🙂

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
banderaska29
13. sep 2022

@vlcik1 ja ti nebudem nič také priat, ja ti prajem aby si sa uzdravila. niesom smutná a zatrpknuta ako si ty.. a si dospelá, tak si treba aj priznať že niekomu dávkovat ako a čo ma brat je od teba ako laika nezodpovedné maximálne 🙂

moonica
7. nov 2022

Ahoj , ja som na tom nejak tak rovnako 🙂 Aj by som ti napísala súkromne ale neviem ako … @autor