Otehotnela som ako 18 ročná a každý ma odsudzuje

chrisantheme
3. dec 2010

Otehotnela som neplánovane ako 18ročná, ešte som mala pre maturitou.Naštastie som všetko bravúrne zvládla, školu, dokonca pár mesiacov aj prácu popri malom.A aj keď už má môj syn takmer 3 roky, stále sa stretávam s aroganciou, odsudzovaním a podceňovaním.Akože čo taká žaba môže vedieť, neustále sledovaná malým mestom v ktorom žijeme.Uráža ma to, pretože napriek môjmu veku som s dokázala s pomocou rodočov a partnera o syna postarať, spraviť maturitu a dokonca začať študovať VŠ.Nemám pocit, že som v niečom horšia ako maminy "tridsiatničky".Chcela som sa začleniť do ich kolektívu aby som nemusela celé dni chodiť na ihrisko so synom sama, aj ja som sa chcela navštevovať s mamičkami a len tak poklábosiť.Ale mám pocit, že ma jednoducho neprijali.Neviem kde robím chybu a môjmu sebavedomiu to rozhodne nepridáva.Máte aj vy podobné skúsenosti s predsudkami?

ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 mozno sa to zmeni, peniaze su raz tak raz tak, neda sa na isto predpovedat buducnost, nevravim, ze je dobre hned si robit dalsie babo, najskor sa treba venovat na plny uvazok jednem, ja chcem vekovy rozdiel dake styri roky medzi detmi, ale stat sa moze hocico a aj ja sa mozem preratat 🙂

maggie2
4. dec 2010

@chrisantheme nič si z toho nerob. Ja som zasa mala opačný problém. Pre mnohých som zase bola príliš stará na mamu. Každopádne Ty si na tom z hľadiska veku lepšie 😀 a opakujem, nestaraj sa o druhých asi Ti len závidia

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karmelka77
5. dec 2010

@lucy1990 nenerazala som na ziadnu konkretne, len pri to cele prislo v tomto tone ked som si precitala vsetky prispevky preto som musela reagovat...no asi si mala velke stastie v zivote, bud na rodicov alebo priatela ked si si mohla dovolit aj vlastne byvanie bez poziciek....ale toto tie ostatne maminy bohuzial nemaju...takze zas sa nedaju porovnavat podmienky ake ma chrisantheme...a hlavne ty si z BA, takze to uz vobec nie...

ela2710
5. dec 2010

@dominika1988 jasne, ja chcem po malom aspon dva roky robit, nech mam matersku, lebo z toho rodicovskeho prispevku by som dve deti financne nezvladla 🙂

lucka1987
5. dec 2010

@katecameron no hej ja som to zle vysvetlila.... no vacsina mojich rovesnicok riesia co na seba v piatok za zurku.. a pytaju od rodicov stale vreckove.. pretoze sa len flakaju a malo z nich ma pracu alebo "cakaju" na lepsie prilezitosti a byvaju v dedskych izbach s dalsimi surodencami...... ja mam o mesiac 23 mame splatene auto, dvojizbovy byt prideleny obcou, zariadeny za nasetrene korunky, 3 roky odrobene, pobehala som aj po zahranici, a setrime na domcek(pozemok tiez mame).....myslela som to tak.. skor ci neskor to budu riesit.. a to zeb budu cakat na 30tku im nepomoze sa tomu vyhnut...
oni taketo veci neriesia.... ze maju casu...

a k tym odrastenym... tento rok sme boli v grecku so 6 rocnym na 14 dni ........ super dovolenka.... vycerpavajuca ale zabavna 😀 je to ine ako ist s niekolko mesacnym babom (uz aj taka bola) 😅

terezka044
5. dec 2010

ahojte baby.. mame utvorenu skupinu pre mlade mamicky, vacsina sme tam v podobnych situaciach. nie je to vobec nic neobyvkle, zivot sa vyvija mnohymi smermi. dolezite je, aby ste boli stastne vy aj vase deti. 🙂

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
5. dec 2010

@dominika1988 no tak to je uz privela, ze ma 30 a este nerobila... a moja sestra ma 4 roky, boli sme s nou na dovolenke na dolnej strehovej, ked mala pol roka, da sa to zvladnut 🙂 chodime tam cela rodina na chatu kazdy rok a toto leto pojdeme uz aj s malym 🙂

natashkaa
5. dec 2010

@chrisantheme škoda, ze nebývaš niekde blízko pri mne 😀 ja mam 25 ale vyzeram tak na 17 maximalne a stretavam sa presne s tym co pises ked ma maminy v parku uvida je vidno co si myslia....17stka ma dieta a proste ignoruju len pozeraju a nebavia sa aj ked nieco poviem len sa divno zatvaria. Minule sa mi to stalo v MC ked moj manzel prisiel pre nas uplne ostali oci gulat pretoze on ma 30 a kedze ja vyzeram na 17 vyzeralo to este smiesnejsie 😀

alca85
5. dec 2010

@natashkaa ja som na tom presne rovnako, nikto mi nedá viac ako 16 a tie pohľady sú niekedy fakt neznesiteľné...aj keď mám tiež 25 a MM má 34 😅 (no našťastie ani on nevyzerá na svoj vek, lebo to by sme už boli fakt ako otec s dcérou. Tak ale aspoň v 40ke budeme vyzerať mlado 😀, nie? Skôr si asi všetci myslia, že som opatrovateľka vlastného dieťaťa 😝

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
5. dec 2010

@dominika1988 postilke prenosne robia uz aj s prebalovacim pultom 🙂 a vanicku si uz dako zoberies 🙂

evinkal
5. dec 2010

@katecameron Ja poznám babu čo mala 20 rokov,keď mala prvú dcérku a ona že študentka učiteľstva!!!!Porodila malú a hodila ju do potoka-rodila potajme u babky.Našťastie je malá žabka (Lilly) v poriadku,našli ju dáky chlapci a keď zistili koho bábätko to je,ona povedala,že ona sa na "detsko necíti a nenávidí detská"Jej mama ju klátom po dedine mlátila od nervov,vraj ako môže takto existovať!Jej mama sa malej Lilly ujala a vychováva ju-má už 4 rôčky,baba dostala 2 roky a na súde sa pýtali jej matky(starej mamay LIlly),či súhlasí s rozsudkom.Jej mama sa rozplakala a povedala,že na takú"suku je to málo"!Teraz je vonku a chcela malú do opatery,ale jej mama vybavila súdny zákaz styku ś dieťaťom.Malá sa má veľmi dobre u babky a tá baba teraz plánuje už s manželom druhé dieťa´..Jej mama sa s ňou nestýka-veľmi sa jej dotklo čo urobila pred 4 rokmi.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
5. dec 2010

@dominika1988 aha tak budes kupat v umyvadle 🙂

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
5. dec 2010

@dominika1988 kocik mozes poskladat a vziat vlakom, no je toho dost co vlakom treba brat, no zvladnes to uvidis 🙂

borocka
5. dec 2010

@andika10 no nadhera!!!! a teraz mate taky krasny vek 😉

borocka
5. dec 2010

@ela2710 pato ma tera rok a pol, k tomu 11 kil.
ked bol mensi a zacinali sme s prikrmami, asi do 8-9 mesiacov jedol vsetko bez problemov. bol hlados ale mu aj dobre spalovalo 😉 . potom vysiel prvy zubok a vsetko sa pokazilo. dnes je velmi preberavy a vymysla s jedlom. kolkokrat sa stane ze ostane hladny aj cely den, lebo nic sa mu nepaci. on totizto nevybera podla chuti, ale podla toho ako jedlo vyzera :( :(

kamajka
5. dec 2010

jeee ahojte aj ja patrím medzi príliš mladé maminy prvú dcérku som mala 17-ročná 😉 , o tri dni bude mať 7 rôčkov🙂

ela2710
5. dec 2010

@kamajka no ahoj, ja som mala tiez v 17 - narodilo sa mi 3 tyzdne pred osemnastkou a den po mojich meninach, tak budeme mat oktober na oslavy pestri 🙂

lucka1987
5. dec 2010

@dominika1988 no v lete to bolo mal 8 mes.. takze uz sa trochu dalo.. ale kedze neni nase. tak sa nas to priamo netykalo len sme tam boli spolu s nimi... bolo to dost obmedzene.. teda aspon segrenka (mamina toho drobca) este kojila a kazdu chvilku bud mrncal, hneval, nervacil... alebo bol hladny... no ako male deti ale nie vsetky su take.. my sme boli len na chate a kukat prirodu 🙂 takze sa dalo... lebo na vecer ho uspala a mali sme ho pod dozorom aj ked sme sa na prizemi zabavali ono hore spalo...
ale samozrejme ze vtomto je ine ist so starsim......
nam sa babo malo narodit v juni a v oktobri sme mali na plane is do Tatier na par dni....aj s babatkom... ved nosice su uz pre deti od narodenia.... a ak je pocasie fajn tak preco nie?

lucka1987
5. dec 2010

@evinkal ved hej tiez sa nebranim mat nie len jedno ci dve.... teraz byvame len v dvojizbaku no a zatial sa nam dari odkladat pekna suma mesacne na domcek.. ktovie mozno ked budem mat 30 uz zacneme stavat... 😅 teda strasne by som po tom tuzila... a vtedy by mi bolo jedno... aj 4 deti 😅 5 je uz vela... no na potrat by som nesla... (nakolko som ho sama nechtiac pred nedavnom zazila)
vzdy som tuzila po nie malej skromnej tichej rodinke s jednym dietatom, ale aspon po dvoch detoch.... najidelanejsie by boli 3.... aj ja som z troch deti... jedna segra jeden bracho...a je to super 😉

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katecameron
5. dec 2010

moj bratranec sli s 3rocnym synom ku moru a ten reval jak tur co sa bal vody

titkovamiriam
5. dec 2010

😀 😀 😀 je tu už podobná téma 😀 😀 😀 ,ale tiež som rodila a za 7 dni maturovala 😀 😀 😀 neskor mala druhé a potom zasa v 35 tretie 😀 😀 😀 z extremu do extremu 😀 😀 😀 ale pohoda čiste teoreticky možem byť už babička plná síl 😀 😀 😀

chrisantheme
autor
5. dec 2010

@natashkaa škoda, hádam by sme našli spoločnú reč.Fakt by sa mi hodila taká mamina 🙂

chrisantheme
autor
5. dec 2010

@karmelka77 samozrejme závidím (v dobrom) maminám , ktoré sa pred bábatkom dokázali zabezpečiť a teraz nemusia riešiť také existenčné problemY ako je vlastné bývanie, či bude dostačujúci príjem atď.Ale aj napriek môjmu veku a podmienkam aké mám, si myslím, že výchovu zvládam celkom fajn. Ďakujem za povzbudenie 🙂

chrisantheme
autor
5. dec 2010

@suezana tak to bolo z dosť primitívneho dôvodu 🙂 , ale ženy sú rôzne.Ale musím povedať, že ma to udivuje.Ak niekto nefajčí, nemá sa s nami o čom baviť.vrrrrrrrrrrrr 😒