Nezvládam 13 a 9 ročného syna

motylik3337
5. mar 2014

Chcem Vás poprosiť o radu.Zo starším boli problémy od prvej triedy-mal obdobie,keď si plnil povinnosti a bol v pohode...a potom obrat o 180 stupňov-neučil sa,robil zle,neposlúchal ani doma,ani v škole....ale akosi sa to striedalo,tak sa to dalo zvládnuť.Ale teraz v jednom kuse klame,neuči sa,v škole prúšvih za prúšvihom...už neviem ako ďalej.Najhoršie je, že ten mladší má v tom staršom vzor............a už sa začína aj on doma správať hrozne-neposlúcha,v jednom kuse papuľuje...a najnovšie začali robiť zle aj našej najmladšej-2.5r.Nepomáha dohováranie,krik,tresty....dokonca ani motivácia v podobe odmien.Už som zrelá na prášky...o čom aj uvažujem,že navštívim psychológa.CHlap to má v paži-jediné čo mu z úst výjde....že v 18tke ich vyhodí z domu,či budú vyučený,alebo nie...že on si nervy ničiť nebude.On je celý deň v práci a potom keď príde...trávi celý čas do večera mimo dom,aby mal kľud.Ja už fakt nevládzem.Potrebujem poradiť,ako na chalanov-lebo už som zúfala a muž mi moc nepomáha ☹ Budem vďačná za každú radu.

broskilinka
5. mar 2014

myslim ze sa zabudas smiat a tesit s detmi... namiesto toho same zakazy a prikazy... o chvilu sa ti uzatvoria a nebudes o nich vediet nic... skus sa uvolnit, ked nepomahaju tresty tak zvol priatelsky pristup s respektom... toto iste sa stalo mne s mojim ocinom... bol az tak prisny a nedostupny ze sme si k sebe nikdy 100% cestu nenasli...
tebe sa tiez ulavi a nebudes v neustalom napati... - moj nazor

trend270
5. mar 2014

Čo keby manžel zobral do tej dielnicky aj chalanov? Ja mám z toho pocit, ze sú vzdoroviti kvôli nezaujmu otca. Nie kvôli tomu, ze by od neho potrebovali tvrdu výchovu, ale ze sú mu lahostajni. Mali by ste s ním hodit debatu. Doteraz sa spoliehal na Vás, možno cítil, ze ste silnejšia ako on. Nie kazdy chlap to zvládne, veľa z nich reaguje tak, ze sa stiahnu, aby nemuseli byt porovnávaní so silnou zenou. Skúste mu povedat, ze sa o chalanov bojite, ze by ich mal trosku stiahnuť na svoju stranu, naučiť ich do života nejaké chlapské veci. Možno ich zobrať na futbal alebo niekam kam on rad chodí. Podľa toho, čo píšete, nie je zlý vzor ako človek, len sa im musi priblížiť a musi sa správať tak aby ho začali akceptovať a uznavat. A potom príde prirodzená autorita aj bez toho aby musel byt na nich príliš prísny. Pre ženu je neprirodzene a ťažké byt oboma rodičmi, lebo vo svojej podstate chce byt laskavou mamou. Preto sa Vám objavili zdravotne problémy, niekde to buchnut muselo. Neviem, či sa už na Slovensku robia rodinne terapie. Aj to by možno bola cesta, lebo sa mi zdá, ze pomoc potrebujete všetci.

hradnapani
5. mar 2014

@motylik3337 mas to velmi tazke ☹
po precitani mam vsak dojem, ze vo vasej rodine je model "prisna mama, lahostajny otec", ale chyba mi tam aj niekto laskavy... (cim nechcem ani len naznakom povedat, ze by si ich nelubila - len suplujes otcovsku rolu a nezostava ti vela priestoru na materinsku laskavost...). Chalani nepotrebuju mat vzor ukricanej zeny a muza, ktory vie tiez akurat len tak nahulakat a inak sa im otoci chrbtom. Ste im vzorom do zivota.
V prvom rade ries seba po zdravotnej a psychickej stranke (mozgova porazka fakt nie je sranda a ked si ju uz mala zacinajucu, tak je tam realne riziko a to si nezasluzis). V druhom rade bude treba poriesit manzela. A az napokon deti - ak to vobec bude potrebne. Lebo ked sa zmenite vy dvaja, zmena u nich pride takisto, postupne, pomaly. A tiez vrelo odporucam principy efektivneho rodicovstva. Robia sa dokonca aj kurzy ef.rodicovstva a je to vyborne - zmyslom je naucit sa efektivne komunikovat (bez kriku), naucit sa stanovit hranice atd atd...

motylik3337
autor
6. mar 2014

@janickacrazy iné problémy nemáme-jemu sa proste nechce rozčuľovať keď príde z práce 😒 ....a psychológa určite vyhľadám...viem,že by stačilo,keby sa do výchovy viac zapájal otec-len sa musím prísť na to,ako ho k tomu donútiť.
@danula.ch dik,určite skúsim nejaké knihy zohnať-môžeš mi konkrétne nejakú doporučiť?
@h2 ...ja viem,len neviem ako ho k tomu prinútiť 😖
@lucia20 navštívim nejakú najskôr sama....a potom až vezmem deti-ja od nej potrebujem najskôr poradiť,ako zmeniť muža.

laila22
6. mar 2014

TAMARKASOBONOCOHHHGGFFSXXVDHDFTHCVHFHDGCFBVBV 😒 😉 DCDVJFNCHHFS BXJHJYNBHITUUHHHBBCVNCVCVJFN GYKGCRSSWQQWERTYUIIOPASFDzFS FDXDFDGZHDUXGZFHCXFFZG GJCHXHDAGBGHJKLZXVVBMa612343557851234567890

danula.ch
6. mar 2014

@motylik3337 prave sa mi dostala do ruk kniha Ako hovorit, aby deti pocuvali. je pisana velmi zrozumitelne, na zaciatok by som pre teba asi toto. potom je este vyssi level, Ako hovorit, aby nas tinedzeri pocuvali, to je uz asi pre vas to prave 🙂
ak chces aspon nieco v skratke, tak dobra kniha je Kazde dieta sa vie naucit pravidla. niektorymi rodicmi je dost zatracovana, lebo odporucaju time out, ale inak su tam podla mna super nazory, ja som s touto knihou zacinala. vdaka nej som zacala s malym komunikovat pozitivne. napriklad mu uz nepoviem, ze kym sa neoblecie, nepojde ranajkovat, ale poviem, ze ked sa oblecie, moze sa ist najest........a este vela inych dobrych veci je tam. aj sposob komunikacie s detmi, ako ich pocuvat
bola som aj na kurze efektivneho rodicovstva, ako pisala @hradnapani , vela mi to dalo. tam som sa naucila, ze deti potrebuju viac ako cokolvek ine, aby sa citili byt rodicmi pochopene. ked mame teraz s malym nejaky konflikt, viem to uz vyriesit bez velkeho placu, alebo vdaka tomu ho dokazem ovela rychlejsie utisit. napriklad ked chceme odist prec, ale on sa chce este hrat. poviem, ze viem ze by sa este rad hral, ale teraz musime odist a ked sa vratime, moze sa ku hre vratit. ziadne take ako predtym, ze prestan sa hrat, odchadzame. potom nasledoval velky rev, aj ked som ho dopredu upozornovala na to, ze o chvilu odchadzame. deti sa este nedokazu orientovat v case, takze nechapal, co je to chvila. samozrejme ak je to mozne, dovolim mu dokoncit cinnost, ktoru prave robi. ak sa neponahlame, tak mu poviem, ze ked sa dohra, pojdeme za kamaratmi. naucila som sa respektovat jeho, prejavit mu pochopenie a odvtedy mame doma ovela lepsiu atmosferu.
toto je podla mna este intenzivnejsie u pubertakov, je to pre nich typicke, ze maju pocit, ze im nikto nerozumie 😉. vidim v tomto dobru cestu, ako prekonat pubertu

womankc
6. mar 2014

@motylik3337 no aj si si zároveň odpovedala. Ale k veci so synmi by si mala skočiť na pedagogicko psychologické centrum, asi najskôr sama sa poradiť , potom aj s chlapcami , sú v takom veku práve, že veľa už chápu a tie moduly správania skúšajú proste , *Tvoj manžel robí veľkú chybu, ale to ty vieš. Čo keby aspoň toho staršieho zapojil do dielničky*:??? Nie ty, ale on by ich mal zapájať. Ja som to aj môjmu vravela, že musí s naším synom viac času tráviť. chlap potrebuje čerpať z chlapa ............... A teda snaží sa aj keď to nie je ľahké s puberťákom.Druhá vec, čo sa mne veľmi osvedčilo, krúžok športový, ale taký intenzívny - čo by riadne vybili energiu a na sprostosti nemajú čas. Môj syn tiež je vo veku zhruba tvojho staršieho a je to čistý des to učenie- začínajúca puberta, všetko na saláme , tie vymýšľanice - to sa na 5krát dozvieš ako to bolo....... to treba len vydržať, mne je tiež ťažko mu veriť, môj síce čo sa správania nemá problém , že by bol zlý agresívny, môj je skôr salámista a šašo a učenie je momentálne s odporom, tiež to s mužom niekedy nezvládame, že by sme ho najradšiej riadne vymlátili, ale sme si povedali, že nesmieme poľaviť a ustúpiť a vykašľať sa na neho . Ja to beriem , že je to dočasné a stále si to opakujem, keď sa dačo vyvrbí ........ Ak tvoj muž nezmení postoj a bude to ignorovať, tak sa budeš strašne trápiť s nimi . Každopádne tie psychologičky vedia veľmi dobre poradiť a možno by si mala skúsiť s chlapcami mať taký viac dôvernejší a priateľskejší vzťah, že si porozprávaš s nimi také veci, čo ich zaujímajú , možno ťa berú moc ako direktívnu a tak ťa " nasierajú" aby to trochu narušili . Ja som bola tiež dosť prísna , ale teraz som ten postoj dosť zmenila, samozrejme niektoré veci proste platia ale niekde už aj ja urobím ústupky.

motylik3337
autor
6. mar 2014

@danula.ch takým spôsobom som ich vychovávala od malička,ako píšeš...nie príkazom,ale z vysvetlením.To čo píšeš že si sa dočítala z tej knihy a funguje to...fungovalo aj u nás...........len teraz to už vôbec nefunguje.Ale tú knihu-Ako hovoriť,aby nás tínedžeri počúvali si skúsim zohnať.Dik za tip 🙂

motylik3337
autor
6. mar 2014

@womankc Muž ich zapája do činnosti v dielničke podľa nálady...ako to jemu vyhovuje.Ja som prísna,ale zas o všetkom s nimi komunikujem...dokonca zo starším rozoberáme baby,vystískame sa,povieme si tajomstvá atď....máme taký kamarátsky vzťah...ale potom mu prepne a vôbec sa s ním nedá. Som pre nich aj tá dobrá,aj tá zlá.Podľa potreby...........len keď má syn to zlé obdobie,tak už nevládzem...chýba mi ta podpora manžela 😖 Niekedy to trvá aj mesiac-dva v kuse...potom sa to na chvýľu upokojí-no a potom zas .Niekedy mi to príde,že má nejaký gombík...ktory niekto prepína DOBRY-ZLY,DOBRY-ZLY ak ma chápeš,čo tým chcem povedať.

zuzkaanicka
6. mar 2014

@motylik3337 mozno by pomohla navsteva u psychologa, ale musel by tam ist aj manzel ... mozno, ak mu to vysvetli niekto cudzi, tak to skor prijme ... ale mas to tazke 😖 ... starsi je uz v puberte, skusa, co si moze dovolit a tam nutne treba, aby rodicia tahali za jeden povraz 😉 ... inak, ja myslim, ze dost pomahaju aj mimoskolske aktivity-kruzky, potom maju deti menej casu na somariny a samozrejme, venuju sa tomu, co ich bavi 😉

motylik3337
autor
6. mar 2014

@zuzkaanicka to je ďalší náš problém...bývame v obci a naša škola si to vie zariadiť-má také krúžky,že na ne nikto nechodí...ale oni si dotacie na ne nechajú preplatiť 😒 Alebo,keď ich idete poprosiť o doučovanie...tak Vás úplne odbijú.A manžela ku psychologovi asi nedostanem-už som to navrhovala 😖 Ale ja si tam po radu zájdem 😉

zuzkaanicka
6. mar 2014

@motylik3337 zajdi za psychologickou-mozno Ti poradi nielen ako na chlapcov, ale aj na manzela 😉 ... s tymi kruzkami je to skoda 😖 ... len fakt je ten, ze kym sa Tvoj manzel nezacne o ich vychovu zaujimat, tak Ty sa mozes aj roztrhnut 😝

motylik3337
autor
6. mar 2014

@zuzkaanicka Ved ja viem,že musíme byť na to dvaja 😖 ...no hádam mi poradí,ako na chlapa aby sme zvládali synov 😉

zuzkaanicka
6. mar 2014

@motylik3337 no, najskor musis nejako zmaknut manzela 😖 ... drzim palec, aby si natrafila na dobru psychologicku 😉 ... keby ich do tej dielnicky bol ochotny brat pravidelne-napr. 2-3-krat do tyzdna a nieco by s nimi vyrabal, ucil ich-hned by to bolo lepsie 😉 ... skus u synov zistit, co by si chceli vyrobit a ist na to tak, ze ho oni dotlacia k tomu, aby to s nimi chcel vyrobit 😉

motylik3337
autor
6. mar 2014

@zuzkaanicka nooo , pokúsim sa. 😅

zuzkaanicka
6. mar 2014

@motylik3337 drzim paste-na chlapov treba ist prefikane-na veku asi nezalezi 😉

womankc
7. mar 2014

@motylik3337 chápem ťa , je to proste obdobie , len to treba vydržať u nás v tom dosť urobí poriadok práve otec , u nás je Normálny- Salámista . U tvojho syna je to čisto zrejme hormony verzus snaha upozorniť na seba a vieš čo mi to príde , že možno práve toho otca on chce upriamiť, keďže je zvyknutý, že otec nerieši , alebo rieši už až nejaké extrémne situácie. Tak to je asi jeho prejav . ono sa to ukľudní tak okolo 16 rokov . Len dovtedy vydržať a nepovoliť no a muž by si mal vstúpiť riadne do svedomia. A venovať im čas . Prajem ti , aby ste to navzájom zvládli všetci k vzájomnej spokojnosti a dnes pekný sviatok ešte 🙂

bambolla23
13. mar 2014

Ahojte mam tiez problem zo svojim synom do 4 rocnika bol v pohode ale uz zacinali v roku 2012 male klamstva a dokonca aj kradeze v tescu a v lidli no nastasie pre mna nikto ho neprichytil.Teraz je piatak ma 11rokov ja som slobodna matka mam este 4rocnu dcerku ale zo synom si neviem dat rady a myslim si ze to bude pomaly aj na polepsovnu.Totiz problem je v tom ze strasne klame vymisla si a dokonca aj fajci.V sole same problemy same 4-5 nic dobreho poznamky atd.Vo stvrtom rocniku mal na vysvedceni iba 2 trojky a teraz neskutocne.Neviem co snim mam robit dalej len to najhorsie robi pravdu nikdy nepovie dokonca si svojvolne berie veci ktore mu nepatia.Tiez nepomaha dohovaranie ani tresty ani nic podobne a ked ho hresim otvori na mna papulu ako keby som bola jeho kamaratka.Vrieska po mne a vykrikuje mi nech ho dam do domova alebo k jeho otcovi len tam je jeden problem on je na dne zije bez elektriny v spine a bordeli a sam nema co do ust.Poradte prosim budem vdacna za kazdu radu

siska53
30. mar 2014

@motylik3337 suhlasim s @danula.ch , docitala som tu knihu vcera a pokusam sa uplatnovat rady z nej..myslim, ze by stalo za to si ju precitat a skusit to. Lebo tvojho najma starsieho nieco zerie a len zakazy, prikazy , otazky preco nepomahaju. Skor to prejavenie pochopenia, vyjadrenie zacinajuce myslim,ze ta nieco, trapi,zerie.. A pod.
Mozno by vam ta kniha pomohla.. Drzim paste.
. Ja sice este pubertiakov nemam, ale este mame vzdor,aj hnevat sa vedia, tak to uplatnujem. Nevravim,ze je to katastrofa, su i horsie veci pripady, my sme tzky slaby odvar, ale chcem to podchytit co najskor, dufam,ze sa mi to podari (a hadam i mm pochopi, tiez nieco pocuval ako audioknihu na ten sposob,ako komunikovat s detmi, vysvetlenie,ako sa mozu citit). Len je naozaj niekedy tazke to uplatnit v praxi, no ja to urcite skusim..

Vela stastia a ak napises casom,ako sa dari, co zabralo i vas nakoniec, budem rada. 🙂
Peknu nedelu a dalsie dni.

siska53
30. mar 2014

@bambolla23 tiez ti odporucam tu knihu, co som pisala vyssie,co ju odporucala i danula.ch, su tam dobre rady a tipy, co robit,ake slova pouzivat, ktore su neucinne.

mamakaja
30. mar 2014

@motylik3337 nieco podobne,my mame 14 a tiez som na prazky a tiez som vatsinou na to sama, manzel ma teraz dovolenku tak sa venuje ale inak je to tazke a vsetko na mne, prikaz a zakaz idem pisat nastenku s prikazmi a zahrniem tam doucko zacnem ho dmenovat za pracu a aj povinnosti ktore ma on a nerobi ich, idem pisat a nechce ani na doucko,ani robit domace prace s vyhovorkou on nechcel zahradu,on nechcel dom a podobne mudrosti!!! najprv som mu to zozrala ale ked bude mat 18 a robi to stale a asi uz je mudrejsi--sikovnejsi na teba co budem robit ??neda sa s nim uz rozumne sadnut? napadlo ma chodil ci chodi na brigadu??? ja sa uz tesim ze pojde makat ale nanestastie ma az koncom augusta ale niake brigady mu najdem urcite aj cez skolsky rok!! chodil tvoj makat??starsi?

lenka07
30. mar 2014

Ahoj ja mam 18 dcéra 17 a11 ročných synov no myslím si že moji synovia sú v pohode nikdy som s nimi nemala žiaden problém aj keď sa kamaratia s ostatnými chlapcami na okolí o ktorých viem že fajčia a popijaju ja s mojim starším synom nemám žiaden problém viem že to neskúsy ešte ich od toho odhovára aby s tým prestali 🙂 tak možem smelo veriť synom viem že ma nesklamú 🙂 .... Ja so svojími deťmi veľa rozprávam tak viem že by neboli schopný ma zradiť a vedia že zlé veci sa nevyplatí zatajovat ja na všetko prídem viem kedy chcú zaklamat a vtedy je už zle 😀 a s dcérou mám tiež skvelý vzťah všetko spolu riešime aj chlapcov aj prihlášky na VŠ a teraz matury 🙂 prajem aj vám aby ste mali so svojimi synmi aspoň trochu tak skvelý vzťah hlavne bez stresu a neporozumenia . moji synovia pravidelne miništrujú 🙂

motylik3337
autor
3. apr 2014

@mamakaja na brigády nechodí...nemá na to ešte vek,ale doma pomáha-musí,len na to treba dohliadnuť,aby robil.
@lenka07 Moji tiež miništrovali,ale prestali....a tiež s nimi o všetkom hovorím,len nechápem čo sa s nimi teraz deje...a je to stále horšie 😒

lenka07
4. apr 2014

@motylik3337 neboj to prejde a oni si uvedomia že mamka im chc len to najlepšie držím prsty 🙂

judynko13
26. apr 2014

Dobry den, mám na predaj novú knihu s názvom Ako hovoriť aby nás tínedžeri počúvali, ako počúvať, aby nám tínedžeri dôverovali. Je v nej veľmi veľa dobrých rád.

martinka30
24. mar 2015

@motylik3337 ahoj sa chcem po case spytat ci sa nieco zmenilo po roku? som si to tu precitala teraz ja mam taky isty problem tiez neviem co so synom ma vsetko na haku naco jest spat ucit sa pomahat a ine.... len sa pre vsetko zduje a ide prec len pc,tv a mobil. sa zhorsil v skole ani von nechodi nic

megika1
24. mar 2015

@motylik3337 škoda,deti vidia ,že muž Ťa nerešpektuje,nerobia do ani deti :/ absencia otcovskej lásky tiež nerobí dobrotu :/

denimi
25. máj 2015

@martinka30 ahoj, aj ja to tu prave citam lebo som v koncoch s mojim najstarsim (14) ☹

martinka30
26. máj 2015

@denimi no to vsetci prezivame hlavne so synmi neviem ako dievcata ale chalani su vsetci rovnaki uz som pocitala asi vsetko tu a je to za jedno..... my teraz riesime : Ako idu zo skoly na vylet zadarmo hradi to nejaky komenius ci co proste hotel strava zdarma. a mlady nejde preco??? no neviem, ze co tam bude idu vsetci z triedy neviem co ma ale mna keby ktosi posielal na vylet uz ma neni. dokonca som mu povedala ze mu zaplatim listok na kabat kukol nam na ci mi sibe ze kto by tam siel.....
nechapem sedi len doma pri tv alebo pc. uz som mu ho vzala tak mu staci aj mt.no otrasne.pred rokom som riesila zase ze je stale vonku aj do 23.00 tiez mi to liezlo na nervy fakt neviem co je lepsie co bude za rok? ide na strednu no horor.a to mam troch synov uz sa tesim na dalsie varky 😀 tebe tvoja 10%r. este nevystrkujem rozky???? mas aspon jedno dievca co by som zato dala.....beeeeee ☹

denimi
26. máj 2015

@martinka30 no veru som rada za dceru aj ked je to cisty chalanisko 🙂 ale je uplne ina povahovo aj ked zacina vystrkat rozky tak sa s nou stale da dohovorit, je to taky moj mazel 🙂 a ten 14 rocny to je momentalne cista hroza...
prave zakladam verejnu skupinu o pubertiakoch tak sa pridaj az nabehne na zozname a mozeme debatit tam, urcite bude o com 😀