Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

kalinka25
19. feb 2013

@duska88 dnes som bola pri nemcinarke 😀 katastrofa,ja viem viac nez ucitelka 😉 nic som nevyriesila 😒

duska88
20. feb 2013

@kalinka25 no teda 😒 a čo teraz?? nemáš niekoho kto vie dobre po nemecky? čo tam nevieš vyplniť?

kalinka25
21. feb 2013

@duska88 na tej ziadosti je jedna kolonka ze: Beshaftigung auch ausserhalb Osterreichs????? lenze ja som nezamestnana uz vyse roka predtym som pracovala len na slovensku,a manzel je zamestnany len v AT.Pod tym su aj moznosti
- derzeit aufrecht
- in den letzten 6 monaten vor geburt aufrecht
- beendet am
- durch Befristung
- anderes

tak a teraz neviem co mam zaznacit a ci vobec lebo potom pod tym vsetkym mam vyplnit Dienstgeber.

to je jedna vec a druha je tato veta ktorej absolutne nerozumiem
Karenz wurde vereinbart mit
- einem insladischen Dienstgeber Zeitraum: von................... bis.........................
- einem auslandischen Dienstgeber Name und anschrift dienstgeber.

UPRIMNE?????? SOM Z TOHO DEBIL 😖

duska88
21. feb 2013

@kalinka25 večer ti pošlem ip, som tu na skok cez tel. 🙂

kalinka25
6. mar 2013

@denianjelik ahoj, chcem sa ta spytat pridavky sa vyplacaju raz rocne? takze mam teraz znovu ziadat?alebo mi oni poslu sami co potrebuju? chcela som este vediet s tym rozhodnutim o pridavkoch mam ist na vseobecnu poistovnu?dakujem 🙂

evko1
6. mar 2013

Baby, ako to tak čítam, riešime všetky dookola to isté, len chcem k tomu toľko povedať, každá, čo ste poistená v Rakúsku a j dieťa tak pozor, nesmiete mať v dvoch krajinách zdravotné poistenie, je to protizákonné, hlavne u tých, čo tam máte trvalý pobyt.Ćasom, keď si budete nárokovať na ich dávky, prídu na to. K tým variantom KBG je jedno, pre ktorú sa rozhodnete, dokopy ti bude vyplatený rovnaký obnos peňazí a aj to až po uplynutí 3 rokov, teda ked vám na Slovensku skončí rodičovská, až tak ti doplatia ten rozdiel, jedine ak sa rozhodneš pre vyplácanie na 1 rok vychádzajúc z platu, všetky ostatné varianty sú rovnako na h...... dostaneš iba 8,15 EUR na deň k tým čo dostávaš na Slovensku a zvyšok až po tých 3 rokoch.

avinika
16. mar 2013

viete mi povedat ako dlho sa caka na potvrdenie z Finanzamtu ze nam priznali rodinne pridavky? lebo socialna poistovna chce ten doklad, aby nam mohla schvalit matersku..mame to priniest do konca mesiaca a z Finanzamtu nam zatial nic neprislo, uz cakame 3 tyzdne ☹

katavinka
17. mar 2013

@evko1 to mám chápať tak, že do troch rokov dieťaťa budem dostávať len od nás tých 194€ mesačne a z Rakúska mi doplatia zvyšný rozdiel až na konci??? 😝 Po dovŕšení 3 rokov dieťaťa? Ja bývam na Slovensku a pracujem v Rak.

evko1
17. mar 2013

Nie.Ale ti budu vyplacat ako keby si sa rozhodla pre variantu 30+6 cize 8,15 cca na den a zvysok ked ukoncis pobersnie rodicovskeho na SR

sirinka
17. mar 2013

@evko1 a ako pridu na to, ze uz na sk nepoberam RP?

evko1
17. mar 2013

@avinika ja som tam podklady zaniesla osobne a som ich poprosila,ze to potrebujem surne,tak sme to mali do 2 tyzdnov,dokonca oni poslali potvrdenie mne a aj do poistovne.To bolo v Brucku.Neviem ako je to inde.

evko1
17. mar 2013

@sirinka nechapem celkom tvoju otazku,ale ved oni vo formularoch E 401 a E411 co kazdy rok prikladas k ziadosti o vyrovnanie rozdielu vidia kolko si dostala a potom ti vyplatia zvysok toho celkoveho obnosu.

dada200
17. mar 2013

@avinika záleží na ochote a rýchlosti pracovníka, ak sa nemýlim,tak oni majú zákonnú lehotu do 6 mesiacov ti poslať rozhodnutie či ti rodinné schválili.Ja som najdlhšie čakala 4 mesiace.

avinika
17. mar 2013

@dada200
to vazne tak dlho? takze mi prepadne materska..no super 😢

sirinka
17. mar 2013

@evko1 lenze sk RP mozem poberat 3 roky ale z AT maximalne 2... Takze to im mam po tretom roku poslat este dotatocnu ziadost o dorovnanie dorovnavacej davky? A ja dorovnavaciu davku ziadam vo viedni, ale zmenila som zamestnanie a bude patrit pod bruck.... Tak potom mam ziadat o to dorovnanie vo viedni?

sirinka
17. mar 2013

@avinika do krankenkassy zavolaj, ze stale cakas na odpoved z finanzamtu... KBG ti neprepadnu neboj, mne sa to kazdy rok natahovalo a vzdy mi vsetko doplatili....

evko1
17. mar 2013

Ja som tiez este len 2.rok na RD a neviem ako presne to bude.Ale som uz dostala dorovnanie za 2012 a tam ze suma na den 8,14 tak som tam volala ze omyl,ze nemam 30+6 ale 20+4 variantu a toto mi povedal.Ty mas aku variantu a kolko si dostala na den dorovnanie?

avinika
17. mar 2013

@sirinka som tam bola minuly tyzden v krankenkasse, tak pani povedala ze to mame priniest do konca tohto mesiaca, ak nie tak nam predlzi lehotu..ale nevyplaca sa len za poslednych 6 mesiacov ta materska?

sirinka
17. mar 2013

@avinika ano, ale od podania prvej ziadosti....

sirinka
17. mar 2013

@avinika teda od podania prvej ziadosti spatne sest mesiacov, tie dalsie ziadosti, kde ziadas o dorovnavaciu davku uz je v podstate jedno, ked pocas roka poziadas za predchadzajuci kalendarny rok.

dada200
17. mar 2013

@avinika Žiadna materská ti neprepadne neboj ,oni ti to všetko dorovnajú .

evko1
17. mar 2013

@sirinka ta odpoved o 22.25 bola pre teba)))

sirinka
17. mar 2013

@evko1 mne prave pri prvych dvoch detoch vyplacali sumy okolo 12-14 eur dorovnanie, pri prvej sa este nedalo vybrat variantu, pri druhej som mala 20+4 a pri tretej rovnako, ta ista pobocka a zrazu sup, nieco vyse 5 eur na den 😠 a tiez som pocula, ze to cele dorovnaju az na konci, len nechapem ten mechanizmus vypoctu a sposob doplatenia a na co je to vobec dobre....

katavinka
17. mar 2013

@evko1 kurnik, tak načo si mám ja zvoliť variantu, keď oni mi aj tak budú brať do úvahy 30 + 6 😠

katavinka
17. mar 2013

@evko1 a varianta 30 + 6 je predsa 14,53€ na deň, tak majú na stránke 🙄

evko1
18. mar 2013

@sirinka robia to preto, lebo doposiaľ na nás prerábali((( chúďataá!!! ak ti ten obnos čo ti prináleží vyplatili za 24 mesiacov, tak si dostala viac, teraz ti z toho odpočítajú to, čo dostaneš na SR v tom treťom roku, tak preto žiaľ((( mňa to dosť naštvalo, lebo som si tým skomplikovala situáciu. Môžem sa opýtať, bola si medzi deťmi aj pracovať, alebo si šla plynule z materskej do druhej. Ďakujem

sirinka
18. mar 2013

@evko1 aha uz chapem, v podstate to dava aj logiku.
Ja som sla z jednej do druhej a do tretej a teraz uz zase pracujem v at....

evko1
18. mar 2013

@katavinka momentálne je to tak, aspoň ja som v NÓGKK v Brucku ale asi je to všade tak. Ak sa budeš rozhodovať pre variantu pozor, ak nezačneš znova pracovať v AT, máš iba 24 mesiacov nárok na Familienbeihilfe z Finanzamtu a tým pádom aj na Kinderbetreungsgeld k Krankenkasse. Ak si ale vezmeš variantu 20+4, tak či tak ti budú vyplácať ako keby z varianty 30+6 a potom, ako ukončíš rodičovskú na SR, tak ti doplatia zvyšok. A akoi si písala, 14,53 na deň by si dostávala, keby si mala trvalý pobyt v AT, dorovnajú ti k tomu, čo dostaneš na SR, čiže 194 mesačne odpočítajú a zvyšok podelia na dni a to činí 8,15 aspoň u mňa je to tak.

evko1
18. mar 2013

A aký je vekový rozdiel medzi deťmi? Medzi prvými dvoma by ma zaujímalo.

katavinka
18. mar 2013

@evko1 ja chcem určite potom opäť nastúpiť do práce v AT, lenže teraz som už mimo z toho, lebo som chcela tú variantu 12 + 2, čo je 33€ na deň... ak nastúpim po roku do práce, tak mi tak či tak na Slovensku rodičák zrušia 😕 V zahraničí sa pracovať smie ak nepresiahne príjem 16200€ za rok, takže teraz som totálne mimo z toho.