Dieťa verzus kariéra

monik1986
8. aug 2015

ahojte mamicky chcela by som sa opytat na vas nazor, postoj prip.skusenost lebo stale nad tym premyslam a neviem sa rozhodnut, mam dcerku v sept. bude mat 2 roky, pracujem od jej 1 roka a 2 mes. (musela som vypadnut z toho kolobehu), v praci mam zaujimavu prac pomuku - teda pracovny postup vyssie, cim sanozrejme aj viac penazi ale to nemozem mat druhe dieta a manzel zas velmi chce druhe ( o nicom inom nepocuvam len o druhom), ale to by mi ale zabranilo v kariera, ako by ste sa vy zachovali?dakujem za nazory 🙂

sense
9. aug 2015

@alaguema vymozenost byt doma 3 roky je len na svk a tym padom by to znamenalo z3by ostatne narody vymreli. Byt plnohodnotnou a dobrou matkou mozes byt aj ked netravis s dietatom 24/7 a zakladatelka uz jedno dieta ma....

mircalla
9. aug 2015

@sense absoslutne suhlasim....byt s dietatatom doma 3-4 roky, potom to iste s dalsim atd....preco? naco? dieta je potom totalne naviazana na matku, casto nepozna kolektiv, skolku...vsetko s mierou
ja vobec netrvdim, ze ist po 6 mesiacoch do prace, ale dlzka pobytu doma s dietatom na slovensku ju podla mna prilis
niektore slovenske matky si myslia, ze jedine spravne je byt s kazdym dietatom 4-5 rokov doma, ine ani neuznavaju

amouramour
9. aug 2015

@mircalla ja si uprimne myslim, ze oni to tak urputne vyhlasuju aj preto aby obhajili to, ze su roky rokuce doma bo sa im to proste...paci🙂

mircalla
9. aug 2015

@amouramour tiez mam ten pocit....a nech mi nik netvrdi, ze to je viac narocne ako popri detoch este chodit do prace

sense
9. aug 2015

@mircalla a potom sa cuduju ked nemozu najst pracu al. Len slabo platenu pracu...ale nech si kazdy spravi ako uzna za vhodne ak niekomu vyhovuje byt len matkou zavislou od muza o.k ak niekomu vyhovuje bezdetny zivot oen kariera tiez ok a ak vyhovuje niekomu mat dieta aj uspokijucu pracu tiez o.k

alaguema
9. aug 2015

@sense nemôžeš byť plnohodnotnou matkou 6 mesačnému dieťaťu, ak s ním nie si prevažnú časť dňa. O tom nebudem polemizovať. Stačí si prečítať zopár odborných článkov na túto tému, ak už nám zlyhávajú inštinkty.

mircalla
9. aug 2015

@alaguema my sa nebavime o 6 mesacnych detoch, tento priklad davas len ty, ani nik nespochybnuje, ze je este male.....u starsich deti byt 24/7 s matkou urcite nie je potrebne...zoberme si take 2 - 2,5 rocne dieta..osobe si myslim, ze ked je 4-rocne dieta doma stale s mamou, tak mu to skor skodi, pretoze mu chyba kolektiv

sense
9. aug 2015

@alaguema nikde nie je napisane ze pracujuca matka musi prevazne vacsinu dna od dietata prec....na jednej strane sa zeny cuduju ze deti otca takmer nevidia ale ked by si aj otec mohil budovat vztah s dietatom tak uz zena nema mat radsej deti

amouramour
9. aug 2015

@alaguema tak ja mozem na zaklade realnych skusenosti a nie hlupych studii vyhlasit, ze mozes, pracujem od 7.mesiaca svojej dcery🙂nik z toho nema traumu moje dieta je neuveritelne mile, sikovne bez citoveho poznacenia a vsetci sme spokojni🙂 mimochodom ja sama som bola od 10. mesiaca v jasliach, manzel od 6.mesiaca...a tadaaaaa ziadna trauma, netreba citat umele vyskumy, skor sa pozriet na skusenosti ludi, ktori to zazili na vlastnej kozi...

vejula
9. aug 2015

@mircalla maš niečim podložené, že deti, ktoré su doma s mamou 3 roky su "totálne naviazané" na svoje mamy? Toto isté totiž tvrdia ludia, ked vidiaa matku, ako nosí svoje dieťa na sebe takmer nonstop. Nenos ho, urobíš z neho zavisláka... atd... Pričom ja mam absolutne opačnu skúsenosť. Moja 2 a pol ročná dcera do roka len nosená (hlboký kočík sme pre nu ani nemali) si nasytilia potrebu byť s mamou, ked to potrebovala, kedy to bolo pre nu prirodzené a momentálne je samostatnejšia ako mnoho kočíkových detičiek. Raz za týžden chodí do miniškoličky, bezomna, ako jedna z mála neplakala za maminkou vôbec, lebo má istotu, že mama ju neopustí, ked ju bude potrebovať, kedže ako dieťa nebola vyplakavaná a bolo promtne reagované na jej potreby.
Toto su také predsudky, absolutne ničím nepodložené rovnako ako tie, že deti s ktorými je mama doma 3 roky su chudata neschopné nesamostatné, chorobne naviazané na mamu...

mircalla
9. aug 2015

@sense na tuto temu tu uz jedna debata bola....suhlasim s tym, co pises....s tou pracou a dlhodobou financnou zavislostou od muza....nuz moje nazory sa mnohym nepacili...prave tym, ktorych sa to tykalo

mircalla
9. aug 2015

@vejula Vidim, co vsetko sa moj syn skolke naucil, aky je tam stastny atd. Mam to oddiskutovane s pedagogmi, s pediatrickou, inymi rodicmi, ktorych deti zacali chodit do skolky.
Ty nejde len o samostatnost - ziadna matka nezabezpeci od uricteho veku dietatu denne ani kolektiv ani take aktivity, ake ma napriklad v skolke.
Je mi jasne, ze budes obhajovat druhy model, kedze si na dlhodobej rodicovskej, moj nazor to nezmeni. Dieta od urcite veku potrebuje byt s inymi detmi a nie doma s mamou (bez ohladu na to, ako sa mu vebuje)

alaguema
9. aug 2015

@mircalla to napísala @sense ako radu zakladateľke, že po pol roku sa môže vrátiť do práce a na RD nech ostane manžel. Čo škodí, alebo prospieva dieťaťu, je myslím, úplne individuálne, keďže sú to originály. Aj preto mi príde na hlavu baviť sa o otehotnení a plánovať vopred do kedy bude doma a kedy pôjde do práce atď.

oktoberka
9. aug 2015

ja si myslim,ze dieta do roka matku potrebuje,vysostne potrebuje,potom uz moze vydatne pomahat otec,stary rodicia,jasle
samozrejme,zalezi aj od konkretneho dietata a od zdravotneho stavu
a od toho,ci je na dieta mama sama,ci ma nejaku inu pomoc,atd.

vejula
9. aug 2015

@sense samozrejme aj s otcom treba budovať vzťah, spôsobom akým je pre otca prirodzené. Deti prídu do veku, kedy len tatinko, tatinko.... Ale prvé mesiace života je pre dieťa prirodzené byť najmä s matkou, kedže ona je tá, ktorá tvorila ich život pred narodením. Ona je ich svetom pred narodením a po narodení je matka tá, ktorú považuju za svoj domov, kedže z nej vzišli. Ona je tá, ktorej sa začína tvoriť materské mlieko, aby bola schopná svoje potomstvo udržať pri živote. Postupne dieťa prirodzene spoznáva aj okolie, ako rastie, prirodzene postupne rozširuje svoj priestor, poznávaním tohto "novéhho sveta" (kedže tým pvôdoným svetom pred narodením bola len jeho matka, v ktorej sa vyvýjalo) Buduje vzťah s otcom, súrodencami, starými rodičmi....Ale nemôžme predpokladať, že pre dieťa, ktoré sa vyvýjalo a rástlo v tele svojej matky, ktoré nič iné, nikoho inéého nepozná, je normálne, ak sa razom bez prirodzených následností na miesto matky, postaví otec.

monik1986
autor
9. aug 2015

dievcata pozeram ze diskusia sa rozbehla - ale trocha inym smerom, nieje o tom do akeho veku ostat pri dietati a do kedy je to potrebne ale niecom inom- kariera verzus dieta...dakujem

sense
9. aug 2015

@alaguema zijem v kraj8ne kde je materska 14 tyzdnov a potom nedostanes od statu vobec nic..qlebo krajiny kde nie je vobec ziadna materska a rodicovska dovolenka j3 mozno len snom..by sa potom videlo kolko mamiciek keby je nieco take aj na slovensku by sq vratilo do prace a kolko by ostalo roky doma....jedina nevyhoda slovenska priznavam su skratene uvazky...

sense
9. aug 2015

@vejula a to su kolko tie prve mesiace dost irrelevantny pojem...

mircalla
9. aug 2015

@monik1986 ono to s tym dost suvisi si myslim...

vejula
9. aug 2015

@mircalla môj syn chodí do škôlky od 3 a pol roka, ale nechodil do jasiel. A názory mnohých pedagogov su .... skutočnne skreslené. KEd nastupoval môj syn do škôlky a učitelka sa dozvedela, že ho ešte dojčím, na mna oči vypleštila, že či to je rozumne davať dojčené dieťa do škôlky. Akoby dojčené deti boli neschopné byť pol dna bez mamy...

vejula
9. aug 2015

@sense toto nieje možné presne ohraničiť, proste ten prechod je kontinualny, to vidíš na dieťati.

mircalla
9. aug 2015

@vejula presne tak, postupne dieta poznava okolie, rozsiruje si priestor....a od isteho veku potrebuje kolektiv...nie som za skore odtrhanie dietata od matky, ale ani za druhy extrem - byt doma takmer do predskolskeho veku...ja to samozrejme aj trochu individualne, snazim sa vo vseobecnosti
Nazor nejakeho konkretneho pedagoga na dojcenie tu nebudem brat do uvahy

vejula
9. aug 2015

@mircalla samozrejme, treba to vidieť na dieťati, pokial chce isť do škôlky, baží po kolektíve, nebudem ho nasilu držať pri svojej sukni... Ale ani opak nieje dobrý.... Myslím, že u väčšiny detí su to tak 3 - 4 roky, kedy si dokážu uvedomovať pojem času. Deti, ktoré tento pojem ešte nechábu vnímaju momentálny okamih ako večnosť... stále, navždy.... Preto ten šok z odlučenia je u nich umocnený tým, že si ešte nedokážu uvedomiť, že o pár hodín príde mama pre nich.

bosoriak
9. aug 2015

@monik1986 To je tak velmi hlboko individualna otazka, ktoru si polozila. Ty a tvoj manzel ste jedini, ktori na nu vedia dat odpoved. Ja za seba viem, ze by som mala dalsie dieta. Ina ti napise, ze by isla robit karieru a potom mala dalsie. Zalezi len a len na vas dvoch, pretoze v konecnom dosledku len vy dvaja budete znasat nasledky svojho rozhodnutia. Hadam si len napisat plusy a minusy a porovnat. Pripadne skusit vycistit hlavu, hodit si korunou a zistis (bez ohladu na to, co ti padne, budes vediet svoju reakciu 😉 )

Mam znamu, co ma dve deti, s kazdym isla po 6 mesiacoch do prace. Ma 2/3uvazok, detom sa venuje vo volnom case a myslim, ze maju zdravy vztah. Lepsie, nez keby mala frustrovana sediet doma a mysliet na to, co vsetko jej v praci uslo.

Ja, naopak, som s detmi doma uz 7 rokov, nemenila by som. Decka su samozrejme v kolektive, ja si uzivam to, ze som doma vzdy, ked je to treba. Ked su chore, ked treba nieco vybavit a podobne. Teraz sme sa prestahovali do zahranicia, takze nemam sancu na nejaku pracu zatial, deti su v skolke len pol dna a opatrovatelka pripadne druzina stoja menej, nez by som zarobila. Ale ako vravim, nemenila by som.

Takze ty a jedine ty si urci, aky mas k tomu postoj. Osobne si myslim, ze treba vziat do uvahy aj argumenty manzela, ale v konecnom dosledku je to vzdy zena, ktora obetuje viac.
Drzim palce pre spravne rozhodnutie.

sense
9. aug 2015

Lucim sa s vami idem sa venovat dietatu mam konecnu v praci a zakladatelke prajem spravne rozhodnutie a ostatnym peknu nedelu

alaguema
9. aug 2015

@amouramour Som mamou dvoch detí, s ktorými som stále doma. Staršia šla len do prípravky, mladšia išla do MŠ v 4 rokoch a chodieva len dopoludnia. Skôr nechceli, plakali a my sme sa doma dohodli, že ich nebudeme lámať, keďže nám okolnosti umožňujú zariadiť sa inak. Dovolím si skromne podotknúť, že po 4 rokoch non stop starostlivosti a 3 rokoch non stop popoludňajšej starostlivosti, už čo to o deťoch viem. Takže v skutočnosti nepotrebujem žiadne štúdie, ani výskumy. Mám inštinkt a intuíciu 😉 Odborné články som spomenula pre tie, ktoré s deťmi toľko času zrejme nestrávili, keďže pracujú. Tiež nikde netvrdím, že dieťa, od ktorého matka odíde po 6 mesiacoch, musí mať zákonite traumy, ktoré by boli nejak evidentné na prvý pohľad, nemusí mať žiadne a môže ich mať uložené hlboko v podvedomí z obdobia, keď trpelo odlúčením. Naša psychika tento mechanizmus využíva denne. Ukladá do podvedomia všetko, s čím sa vedome nevie vysporiadať. Depresie, fóbie a úzkostné stavy sú diagnózy, ktoré sú u nás relatívne nové a objavili sa práve u potomkov generácie, ktorá plodila deti v 50-tych rokoch, keď sa zakladali prvé škôlky. Dovtedy deti rástli doma so súrodencami, rodina bola prakticky po celé dni spolu a nikto nebol nesamostatný, alebo nijak inak "poznačený" tým, že vyrastal v kruhu rodiny. Je to tá najprirodzenejšia vec. Je absurdné, že sa snažíte to spochybniť. Aby som to upresnila, netvrdím, že za každým psychologickým problémom je práve toto, je x ďalších faktorov, ale trauma z odlúčenia je reálna vec nie produkt "hlúpych štúdií". 7 mesačné dieťa ešte nechápe časový rozmer. Keď mama zmizne z jeho dosahu, nevie si uvedomiť, že večer zas príde. Reaguje obvykle tak, že si myslí, že zmizla úplne. Ešte upresním, že ja pracujem z domu po celý čas odkedy sa nám narodili deti. Pre prípad, že by si ma chcela obviniť z lenivosti, ako sa to tu už tradične v takýchto témach stáva 😉

alaguema
9. aug 2015

@vejula presne! Ja som to s úžasom sledovala na staršej dcérke. Ako dosiahla 6 rokov, nastal taký fakt výrazný obrat, bola celá tatinova 🙂 Dovtedy bola naviazaná skôr na mňa. Naviazaná zdravo. Aby to tu zas niekto nekomentoval 😉

dupinka
9. aug 2015

@monik1986 u nás to bolo podobné - nastúpila som do novej práce po prvej materskej, manžel služobne mimo, druhé dieťa sme sa rozhodli, že bude, až keď sa vráti... Potom mi chýbalo už len pár mesiacov (10) na povinnú prax pre možnosť urobiť di papiere na kariérny postup. Okolie nás malo za kariéristov, neraz som si poplakala. Nakoniec som teraz v tehotenstve robila profes.skúšky a aktuálne pri 2mesačnom bábu stále na sebe makám,. Schválne si dávam žiadosti na výberká na vyššiu pozíciu, aby som mala motiváciu sa pripravovať, vzdelávať. Vekový rozdiel detí je akurát, 6rokov, som spokojná, vyrovnaná. Nemám vyšší plat ako predtým, ale mám pocit, že nie som len mama. Pritom s prvým som bola doma do 2,5roka, veľa som s ním bola sama, kvôli manželovej práci v zahraničí, bol na mňa silno naviazaný. Bola dom na neho sama celé týždne, bez pomoci rodiny, ďaleko od blízkych. Doma sa deťom venujene naplno. Nikdy nepracujem, keď sú bdelí, iba po večeroch/nociach.

alaguema
9. aug 2015

@sense obe deti sa nám narodili mimo SR. Materská 4 mesiace a potom nič. Ostala som doma, tak sme to obaja chceli, inak by som ani nemohla, kým by som nemusela. Je to, samozrejme, aj o tom, aká je finančná situácia rodiny, ale ver mi, že kolegyne, ktoré sa vrátili po tých 4 mesiacoch do práce, neboli nútené, manželia by zvládli utiahnuť rodinu v celkom slušnom štandarde. Ony proste chceli ísť do práce.

mircalla
9. aug 2015

@dupinka Na slovensku to zial casto funguje ako som napisala - ak nie si s kazdym dietatom x rokov doma, nie si dobre matka, si karieristka.... su aj take nazory. osobne ta obdivujem, ze na sebe makas
@monik1986 K teme - mna vzdy povysili tesne pred tehotenstvom - prvy krat ma to v praci vyrazne zabrzdilo a po nastupe som mala horsie miesto (nie veducu poziciu), ale vobec nelutujem...nemozem mat vsetko. Otazka je, co chces ty. Lenze veci v praci su nepredvidatelne, niekto dostal dokonca este po RD lepsie miesto (samozrejme nie za predpokladu, ze bol 4 roky doma, ja som bola 2,5 a uz bol velky problem). Teraz detto...uvidim, co bude, ked sa vratim....ale bolo to planovane. vzdy bolo dieta u mna na prvom mieste.