Nechcem druhé dieťa

atoskopetrik
22. apr 2014

Ahojte baby.mam 6 mesacneho synceka...a moj manzel by chcel dalsie dieta...stale mi dookola vravi, ze ho chce..ale ja uz dalsie dieta nechcem a vie to......porod som mala tazky, vyvolany a dalsieho porodu sa obavam..stale sa mi o tom porode sniva....môjho malého synceka mam nadovsetko rada...ale materska ma vôbec nenaplna a neviem si predstavit byt na dalsej....chcem sa vratit do prace a budovat si karieru, ktoru som zacala pred tehotenstvom...a uzivat si vsetok cas iba s mojim syncekom....viem, ze sa tu najdu aj mamicky, ktore ma budu odsudzovat ale je mi to jedno....poradte mi ako ho mam presvedcit, aby mi nevravel dokola ze chcem druhe dieta a bral do uvahy aj moje pocity?

sashabb
22. apr 2014

@atoskopetrik nevidím dôvod prečo by ťa mali odsudzovať. Ešte máš velmi malé dieťa, treba manželovi povedať, že je ešte skoro, že sa na ďalšie necítiš.
Nemáš sa kam ponáhlať. Vysvetli manželovi, že možno za 3-4roky sa tvoj názor zmení (aj keď to tak samozrejme nemusí byť) 😉

guinevre
22. apr 2014

@atoskopetrik Ja ta neosudzujem. Ale, myslis si, ze by sa tvoj manzel zmieril s tym, ze uz nikdy druhe dieta nebude mat?

nikawero12
22. apr 2014

@atoskopetrik možno je problém v tom, že tvoj manžel vôbec netuší o tvojich pocitoch a nevie ani polovicu toho, čo tu teraz píšeš. Takže sa s ním v kľude porozprávaj a uvidíš, či dospejete k nejakému kompromisu 😉 ...ale aj tak si neodpustím poznámku, že prečo ste si takéto veci ohľadne počtu detí, ich výchovy a vašej kariery nevyjasnili pred svadbou a spoločným životom?

jabadaba
22. apr 2014

@atoskopetrik nuz neviem, jedine argument nech toto rozhodnutie laskavo prenecha tebe, kedze Ty budes tehotna, Ty budes rodit a tebe vyplynu obmedzenia z materstva. Zboznujem, ked do poctu potomkov kafre chlap! To sa planuje ked jediny jeho podiel na celej zalezitosti je par minut rozkose a tymto pre neho cela tarcha vyroby potomka pada. Navyse, si dost kratko po porode, co zosalel? Mate doma kojenca a uz by plodil zas? Nie nie, tlacit sa do nicoho nenechaj. Ak mas aj potrebu sa vratit do prace, tym duplom nie. Nie je nic horsie ako dve materske za sebou. Ak nie si ten typ co bude drepiet doma niekolko rokov, tak sa do toho nepustaj a muza pekn uzemni. Skutocne, toto su vysostne zenske zalezitosti, nema do toho co hovorit. Az budes pripravena na dalsie, isto mu das vediet. No nie? 😅

matozazzo
22. apr 2014

Prenechaj maleho jeden den manzelovi, nech si uzije, co je to byt na materskej ;) a rozhovor, kde si ujasnite, co chcete obaja, nielen jeden, moj manzel chce 3 deti, po 1. som povedala, 1 a dost. Trvalo mi 4 roky, nez som nabrala odvahu na 2. Starsia ma 6,5, mladsia2,5 a manzel akoze len tak nahodou nadhodil, ze ci by sme nechceli 3... teraz urcite nie. :D porozpravali sme sa, vsetko mu vysvetlila, vie aj zdravotne dovody, ze dr.to uz neodporuca, a nechala som mu obe cely vikend... a uz ho to preslo :D

lulu369
22. apr 2014

@atoskopetrik ak ťa aj nejaká bude odsudzovať, tak si s toho nerob nič....je na každej z nás koľko sa rozhodne mať detí, ak sa niekto rozhodne mať 5 detí tak nech ich má...A manželovi povedz, že nech ti dookola nehovorí, že chce druhé bábo, lebo ty teraz nechceš a ak sa nedá odbyť, tak mu len povedz, že druhé bude keď bude synček starší 😉

adri266
22. apr 2014

@atoskopetrik jednoducho mu to povedz a omielaj mu svoje dovody dookola. Ak je normalny, mal by to pochopit. U nas to bolo napr naopak. Ja som chcela velku rodinu, manzel chcel deti neskor. Ale zial, ked uz konecne suhlasil aj s druhym dietatom, tak uz to nejde. Ale beriem to tak, ze sme sa tak dohodli. Nemohla a nechcela som nanho vyvijat natlak, lebo to sa vo vztahu nerobi. TAkze ani on by nemal robit natlak na Teba.
A ak, tak by som mu mozno klamala, taku malu bielu loz, ze teraz dieta nie, ale najblizsie o 5 rokov, ked sa uplne zotavis, ked budes mat aku taku karieru...dovtedy mozno on alebo Ty zmenis nazor.
Alebo este mi napada adopcia...teraz babo nie, ale o 5 rokov adoptovat.

mimla
22. apr 2014

Moja teta každému hovorí, že ďalšie dieťa až vtedy, keď to predchádzajúce vie ísť samo na nočník :D

dankariska
22. apr 2014

Pri 6mesacnom dietatku myslim ze je este skoro zamyslat sa nad dalsim, ci uz z manzelovej, alebo tvojej strany. Zatial si uzivajte zivot bez rozmyslania nad dalsim babatkom

sosanna88
22. apr 2014

@atoskopetrik no ked moja mala 6mesiacov som ja a aj manzel-kedze on si vsetko oddrel so mnou a dodnes pomaha ako drak s malou, tak sme obaja tvrdili ze nikdy druhe!
teraz ma mala 15 mesiacov a ja uz zacinam omielat o bracekovi...lebo som konecne vyspana.
no manzel nadalej ani pocut...🙂aj ked malu zboznuje ale je to zive dietko, velmi velmi zive, takze nam bere maximum energie.
neries. muzovi povedz ze teraz sa na to necitis, tak neskor. a to neskor nemusi byt vobec. to sa uz ty rozhodnes.
zalezi aj na tom ako manza pomaha...lebo tak jasne ze ked to dieta len urobi tak si mozem rozpravat kolko chce. ale ked pomaha jak moj, tak ten uz ma do toho co povedat.....cize ja na pilu netlacim, ked mala zase podrastie, mozno zmeni nazor. a ked nie tak nie, holt budeme mat jedinacika. nie je to nic nenormalne!

lyzzy
22. apr 2014

@atoskopetrik .....ked ty chces ist do prace a manzel sa tak moc angazuje,tak si to vymente.....on nech ostane doma na materskej/rodicovskej a ty chod do roboty.....tento model dokonale funguje.
V takychto veciach ma rozhodovat zena a muz ju musi akceptovat....tot moj nazor 😉

imanuel
22. apr 2014

@atoskopetrik Ahoj, mám tri deti, 2,5ročný rodziel. Najstaršia ná 7rokov, najmladšia 2roky 🙂 . Boli plánované, veľmi som chcela tri, som takto šťastná. 😉 U nás sme prežívali opačný nátlak: "veď kto už v dnešnej dobe chce tri deti" Bol to hrozný nátlak. 😒 Ale my sme boli presvedčení, že chceme mať tri a neoľutovala som, sú krásne, keď sú spolu a prejavujú si lásku. 🙂 🙂 🙂
Myslím, je je dosť dôležité, aby manželia boli v týchto predstavách zjednotení, dokázali viesť spolu dialóg a robiť kompromisy, aby boli obe strany spokojné. 🙂 Či sa už dohodnú na jednom, troch či piatich ďeťoch. 😉 Nátlak z jednej strany má v tejto veci úplne opačný účinok, bol by dobrý otvorený rozhovor, s možnosťou pripustenia, že v budúcnosti je možnosť ďalšieho dieťatka, manžel možno nebude mať takú túžbu presviedčať ťa. 😵
Aj keď pri takomto malinkom bábe by som ja osobne na druhé tiež ešte nepomýšľala... 😅

jabadaba
22. apr 2014

@nikawero12 k tej tvojej poznamke ohladom kariery a poctu deti pred svadbou - ono je jednoduche mat predstavy ked su vo faze len predstav. Veci mozu byt prebrate z kazdej strany pred manzelstvom, avsak realita vela meni. Ako sa vravi, clovek mieni, zivot, okolnosti a pod. menia. To na kolko deti sa clovek realne citi zisti az sa stane rodicom. Rovnako az nasledne pride na to nakolko sa dokaze karierne vzdialit. Toto zistis za pochodu, ked si hodena do vody a musis uz plavat. Dopredu sa LEN planuje. Preto je skutocne na mieste, aby tieto otazky muz prenechal laskavo zene, pretoze je to prave ona, ktora nesie takmer celu tarchu zakladania rodinky. Tak z hladiska vlastneho zdravia fyzickeho ako aj z hladiska psychickej pohody z tej zmeny, ktorej sa docka. Na mieste je preto respekt a aj pripadna akceptacia rozhodnutia. Predsa vsade to tak funguje, ze hlavne slovo ma ten, koho sa nejaka zalezitost najviac dotyka, nie? V tomto pripade je to prave zena.

jabadaba
22. apr 2014

@guinevre no bude sa musiet, pokial sam nevie otehotniet, vynosit a porodit, nasledne zotrvat doma. 😎

lyzzy
22. apr 2014

@jabadaba .....co ty vies,co ma doma 😀

jabadaba
22. apr 2014

@lyzzy ze by? 😀 Sak Schwartzeneger tez porodil, na ne? 😀

bejbinka
22. apr 2014

@atoskopetrik Este je naozaj skoro vzhladom na vek Tvojho dietatka. Takisto aj Tvoje pocity ohladom porodu su cerstve, inak budes mozno premyslat o nejaky ten mesiac, rok. Zatial mu vysvetli, ze je velmi skoro sa bavit o druhom dietatku a chces sa venovat svojmu synovi a casom sa uvidi. Osobne sa ale nie celkom stotoznujem s prispevkami typu, ze mat dieta je vysostne len na rozhodnuti zeny. Ano, vsetky, ktore mame deti vieme, ze vacsina starostlivosti je na nas...ale zase mile maminky sa zamyslite...to akoze chlap sa moze ist akurat tak pásť,ked tuzi po dietati...a ma tu smolu, ze nema maternicu? Ono, aby si potom svoju tuzbu po dalsom dietati nenaplnil s inou zenou...stalo sa to totiz v okruhu mojich znamych...hoci tam zena nemohla mat druhe dieta (zdravotne dovody) a kedze jej muz nesmierne tuzil po dalsom dietati, opustil ju a teraz ma 3 dalsie - dve vyzenil a este jedno svoje vlastne. Je to aj o kompromise...poziadaj manzela, aby Ti doprial cas zvyknut si na to, ze si mamina a nakoniec sa moze stat, ze este sama zatuzis po druhom 😉

lyzzy
22. apr 2014

@jabadaba ...no 😀

jabadaba
22. apr 2014

@bejbinka ano, je to o kompromise, tak nech ho spravi aj muz. Ked nevie otehotniet a porodit tak nech zostane po narodeni dietata doma. Hm? Lebo takto to o kompromise nie je. Ale o jednostrannom ustupku. Opat zo strany zeny. Ona tiez nemoze za to, ze tu maternicu ma a preco si to ma vyzrat ak sa na to neciti bud vobec alebo v danom obdobi? Preto mam zato, ze je to naozaj na tej zene, kedze ona taha vacsiu cast bremena co sa potomstva tyka. 😉

Mne sa rata nas kamos, zijuci vo Viedni. Pekne krasne siel pri prvom dietati po 6 mesiacoch na matersku. Spolocnost mu to na 6 mesiacov umoznuje a tak sa s manzelkou vystriedal tak, aby ona nevypadla z pracovneho procesu. A nielen z neho.

bejbinka
22. apr 2014

@jabadaba Toto sa neda zovseobecnovat...zena ma pravo, muz nie...iba ked zena chce, tak sa stane darcom spermii a nasledne hlavnym zivitelom rodiny. Su rozne zivotne situacie - napr. tazko moze byt pri dietati muz, ked babo mama koji, takisto asi by nebolo logicke, aby bol muz na materskej a zena sla do prace, ked muz zaraba viac a zivi rodinu...atd. Mas svoj nazor, akceptujem ho, hoci nesuhlasim 😉 Je to o ustupku, pretoze manzel jej poskytne viac casu, nebude na nu tlacit...ona bude mat cas sa "zahojit" fyzicky aj psychicky...tazko je sa rozhodovat mat druhe dieta, ked je zrejme unavena, nevyspata, kompletne sa jej zmenil zivot, priority, povinnosti...ono sa to casom upravi a sama mozno zmeni nazor.

jabadaba
22. apr 2014

@bejbinka ved ano, nech na nu necini natlak, toto skutocne ma v rezii zena kedy sa citi na dieta. Nuz a mozno sa uz ani nebude citit....to uz si budu musiet prebrat. Ale 6 mesiacov po porode domrzat do zeny, ze druhe dieta... Opat, muz to nebude, ktoremu bude zle a nebude vladat popri prvorodenom. Aj to dieta ma svoje naroky a aj svoje prava na plnu pozornost svojej mamy. Vies, ustupky a kompromisy su krasne, ale nedaju sa robit vzdy a za kazdych okolnosti. Ak sa spravia, po najma po vydierani a natlaku, nevedie to k nicomu dobremu. No na co je to dobre? Je lepsia stastna matka alebo zatrpknuta a nespokojna?

Este k tomu darcovi spermii - vidis, presne toto mi takym maly vydieranim zavana. Muz sa akoze citi len ako darca spermii, ako sa moze chudacik citit, nasledne je len zivitelom....ale to je tak smiesne, v porovnani co podstupi zena. Ale staci takto "zautocit" na city a mame cloveka zahnaneho do kuta.

janickacrazy
22. apr 2014

@atoskopetrik Nečudujem sa ti, že nechceš druhé dieta, ved tvoj malý je ešte drobček, skor ma prekvapuje, že tvoj muž už chce druhé tak rýchlo, vačšinou to tak nebýva. No možno ta to prejde, ked malý bude mat tak 3 roky a už bude samostatný a uvidíš ako sa bude pekne hrat s detmi na ihrisku. No možno nie, viem, že každá žena nie je rodená matka, skús to manželovi nejako v klude vysvetlit. Zapája sa vobec do starostlivosti o malého? Možno by si ho mala viac zapojit, aby videl, že je to náročné a stále dookola to isté. Možno zmení názor.

alohim
22. apr 2014

mozno ma tu ukamenujete ale vo vztahu nik netaha za kratsi koniec, teda hoci zena rodi, aj chlap ma slovo, najma ak ide o vztah plny dovery a otvorenosti...a casto je treba urobit kompromis. Napr. moj nazor druhe dieta mat o 5 rokov, ked syncek bude samostatnejsi... ale to je len moj pohlad.
Jasom mala prvy porod tiez blby, hospitalizacia, malemu klesali ozvy, cisarak...a 7 mesiacov po porode som nahle otehotnela (druhe dieta som chcela az 2-3 roky za prvym). Prv som sa bala ale vobec nelutujem nic, je to super aj ked miestami narocne, ale ma to vela vyhod - deti si odkrutis naraz (ja tiez obcas z materskej sivejem, a musim robit popri aj ine, venovat sa zalubam, praci...inak by som nebola spokojna a vyrovnana).

bejbinka
22. apr 2014

@jabadaba Vsak na tom sa zhodneme, ze je to skoro. A to som jej aj radila, aby si od manzela vyziadala cas, ktory potrebuje sa zzit s tym, ze je mama - ja sama viem, ake je to narocne sa starat o sestmesacne dieta a vtedy by som isto potukala manzelovi po cele, keby mi povedal, ze chce druhe...ale uz to budu dva roky od porodu a druhemu babu sa nebranim. On je teraz taky rozradosteny otecko, mozno ho to prejde, ked ho mamina zapriahne viac do starostlivosti o maleho 🙂 A ustupky sa daju robit vzdy a za kazdych okolnosti, lebo ked jeden chce jedno a druhy druhe, tak tam k ustupku z jednej alebo druhej strane dojst musi...lebo nemozu mat obaja, co chcu, kedze sa to vylucuje 😉

altaya
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriama11
22. apr 2014

ahoj ja som 19 mesiacov po porode a este stale sa my stane ze na to myslim a nechcela by som to tak skoro zazit.a mala mi da aj tak zabrat a to je este celkom kludna .ale manzel by sa dal na to hned.ja som stastna ze sa konecne mozem vyspat.ale neskor by som chcela este jedno .ale kedy to bude netusim.

jabadaba
22. apr 2014

@bejbinka veru, nemozu mat obaja to co chcu...len tie ustupky by nemali ist proti vnutornemu presvedceniu, lebo naozaj to vedie len k jedinemu - jeden z partnerov je nespokojny a nestastny a trpi tym cely vztah. Inac suhlas, v podstate sa zhodneme, len teda ja na tie ustupky vzdy a za kazdych okolnosti neverim. Co narobim, ked sa do niecoho zazeriem, nepustim. 😀

miushka13
22. apr 2014

Ak Ta materska nebavi daj dieta do jasliciek. Ved su aj take kde beru od 6mes. Nikde nieje napisane ze musis byt do 3rokou doma.

eeffka
22. apr 2014

@atoskopetrik keby mne muz pri 6m decku povedal ze chce 2.tak mu to prve podam a nebude ma 3dni 😀 , co je na hlavu? sak to este len lezi, co mysli ze bude lezat do 5rokov a potom vstane vezme pribor a pojde splachnut???
ani by som sa s nim nebavila lebo to nemoze byt vazny navrh. isteze ked sa smykne, co uz ale planovane? samovrazda.
ja som chcela dieta 1, po 7rokoch som zachcela druhe.takze nikdy to nie je take marne... ale muz to bral ze 2proste nebude

amouramour
22. apr 2014

@alohim hm len bohuzial ak zena nedajboze ostane sama tak je to len a len ona kto taha za kratsi koniec, ja viem extrem, ale mam dost odstrasujucich pripadov z okolia...tu spravodlivost neplati