Má právo učiteľ na druhom stupni známkovať úpravu v zošite?

wexy
23. nov 2014

Moja 10r. dcéra priniesla zo školy 2 z biológie za úpravu v zošite. Neviem či má na to učiteľ právo zatial mala len 1-tky učivo vie vždy na 100% a ešte ju to aj zaujíma proste má rada biológiu nechcem aby sa jej tým pokazil priemer a tiež nechcem aby jej učiteľ predmet znechutil a ešte kde je spravodlivost ak horší žiak ma lepšiu úpravu v zošite. Ak viete poraďte ďakujem.

zuzkaanicka
23. nov 2014

Nie, nie, ucitel nema na nic pravo 😝 ... aj ked sa bude chciet nadychnut, tak by si mal pytat povolenie od ziakov a ich rodicov 😝 ... fakt neviem naco niektori rodicia posielaju deti do skoly, ved doma by ich isto zvladli lepsie vyucovat a hlavne oznamkovat 😝 😝 😝

tajka1986
23. nov 2014

No a hned treba ist dat ucitelke po papuli ako si vobec dovolila znamkovat upravu...Sa preber!!! Mne sa niekedy az rozum zastavi nad niektorymi maminami. Vyries si upravu s deckom a mas po probleme. Ja som neni ucitelka,len pouzivam ZDRAVY rozum 😉

ivca88
23. nov 2014

Myslím že to mamičky prehánajú ....
Tie komentáre sú teda mega útočne ....

Myslám že ti ide skôr o to že ako to ked sa dieta učí najviac ako vie... má skvelé výsledky a niekto ju oznámkuje za niečo, čo nemá s vedomostami nič spoločné... tak to naserie ... ja to chápem ....

Sedieť s deckom den čo den nad knihami a snažiť sa v nom vyvolať záujem o študovanie a niekto známkuje takuto somarinu (napísala by som to aj škaredšie 😀 )

No nemáš čo robiť ... vyser sa na to ... dcerke vysvetli že ti na tej známke nezáleží a že vies ze robila čo mohla 🙂 do buducna jej ukáž ako si pekne a úhľadne pisať do zošita ... kup jej možno nové farebne pera ako motiváciu 😉 a ked si bude chcieť čarbať - tak jej kup osobitný zošit na to 🙂

osobne si myslín že známkovať uhladnost zošitou je somarina ... a zdá sa mi to choré.... i tak o 4 roky bude mať tú úpravu i známky v paži 😀

A vy co prikyvujeta a suhlasite s ucitelom... tak chodte na stredné skoli a kuknite si "úpravy zositov" ---> ak vobec nejaký ma 😀

skrecok
23. nov 2014

Ano, ucitel ma na to pravo...ale vedomosti su v prvom rade a pod. ako pisali vyssie mamicky. Nemusis mat vobec obavy, nebude mat horsiu znamku na vysvedceni ak sa dobre uci... Verim, ze ta to dost nahnevalo, ale 2 nie je taka tragedia. Povedz dcerke, aby sa viac snazila o krajsiu upravu, neskor bude za to vdacna. 😉
Nam znamkovali za upravu v zosite aj na strednej skole, dokonca aj v maturitnom rocniku. Ked sme mali velku pisomnu pracu (4 krat za sk.rok) zo SJ, tak tam vzdy sme dostali znamku aj za upravu, cize jedna znamka za pisomnu pracu a druha znamka za upravu.
Mala som este ucitela na strednej skole a okrem upravy v zosite kontroloval ci su okraje presne. Ak sme nemali presne, tak sme museli vygumovat, nanovo urobit, alebo sme mali horsiu znamku za upravu... A nestazovali sme sa vobec, len sme trosku ofrflali a urobili sme, aby bol aj ucitel spokojny. Niektore zosity mam stale odlozene v pivnici, na pamiatku... 🙂
Teraz v sucasnej dobe postupne vidim, ze by to zle dopadlo... 🤐

matafen
24. nov 2014

Ja som tiez byvala ucitelka biologie na 2.stupni a myslim, ze na hodnoteni upravy zosita nie je nic nenormalne, tiez som to robila a nikto s tym problem nemal, ani deti, ani rodicia, deti to naopak motivovalo, viac sa snazili. Samozrejme, znamka z upravy mala inu hodnotu ako znamka z vedomosti, to som si presne evidovala a urcite ta znamka nebola rozhodujuca pri vyslednom hodnoteni, skor posobila motivacne. A prihliadala som aj na individualne schopnosti ziaka - co je u jednotkara odflaknuta praca, moze byt u stvorkara prejav maximalnej snahy. Zaklad je, aby ucitel poznal realne schopnosti svojich ziakov. Takze, ak tvojej dcere jednotkarke dal dvojku, je presvedceny, ze by to vedela urobit lepsie a malo to mat tento efekt a nie nervove zrutenie matky 😉 Tvoje zdesenie z 2ky je prejavom tvojho nezdraveho perfekcionizmu, ktory si nasmerovala na svoju dceru a ku ktoremu vedies aj ju. Deti takychto rodicov su potom neurotici, ktori nezvladaju ani minimalny neuspech. Mali sme jednotkarky, ktore pri 2ke mali bolesti hlavy, zaludocne problemy, dokonca triasku a museli sme volat rodicov. A to bola ZS! Co budu na SŠ, VŠ - na praskoch?!

canama
24. nov 2014

Tiez ma prekvapuju utocne komentare na tvoju osobu. Pekne napisane poznamky, to nie je to iste ako zmysluplne poznamky, a uz vobec to neznamena tvoja dcera bude niekedy vobec nejake poznamky potrebovat. Ja som sa napriklad doma pocas celej ZS vobec neucila. Vynimkou boli len basnicky, alebo dlhsia domaca uloha, ktora sa nedala spravit za 5 minutovu prestavku, a tych bolo minimum. 🙂

Myslim ze uplne adekvatne sa obavas, a vlastne aj hnevas ze je tvoje dieta v skole hodnotene nie podla znalosti ale podla grafomotoriky. Je to scestne...ale asi s tym nic nespravis, aj ked porozpravat sa s ucitelkou samozrejme o tom mozes. Dolezitejsie vsak je rozpravat sa o tom s dcerou, ty si rodic a ked si ty vychovas svoje dieta k tomu, aby vedelo rozlisovat podstatne a nepodstatne v zivote, tak jej nedokaze znechutit biologiu nic na svete. Ak ju nieco bude v zivote bavit a bude sa tomu chciet viac venovat, vzdy budu prekazky, a ovela vacsie ako 2 z upravy v zosite. Dolezite je dokazat si irelevantne veci nepripustat a odfiltrovat zo svojej pozornosti. 😉

ivett1
24. nov 2014

ach áno, má na to právo... ale, aj tak ti napíšem svoj názor ... nesúhlasím s tým, aby sa známkovala úprava ... ak chcela známkovať učiteľka úpravu, mala to žiakom oznámiť ...biológia je asi nový predmet (dcérka je pravdepodobne piatačka na základe veku, ktorý si uviedla) a dcérka nemusí automaticky vedieť aké má učiteľka pravidlá ... keďže je výborná žiačka, predmet ju baví, myslím, že by jej úplne stačilo dať do zošita upozornenie typu "ÚPRAVA!" ... a bude sa známkovať ...
no, zasa na druhej strane, ak to učiteľka urobila, upozornila na to žiakov a dcérka za to dostala známku, je to aj jej chyba, vysvetli jej, že dodržanie úpravy (hoci sa často podceňuje) je veľmi dobré kvôli prehľadnosti učiva, pretože z poznámok v zošite sa predsa učíš a čím prehľadnejšie a zrozumiteľnejšie (žiadny "škrabopis"...) máš napísané poznámky (text a pod. ) teda máš "úpravu", tým sa rýchlejšie a ľahšie naučíš ...😉

PS: dodržať úpravu dá niekedy zabrať... takže ...nabudúce si dá na to pozor ...

moniciak
24. nov 2014

Samozrejme, že má na to právo, podľa mňa riešiš hlúposť, radšej povedz dcére nech si do zošita zapisuje krajšie a nesťažuj sa tu na modrom koni za dvojku 🙂 Nič v zlom, ale dnešní rodičia sa niekedy nevedia zmestiť do kože... Piánko 🙂

denca76
24. nov 2014

ano ma ,aj prvačikovia dostavaju za upravu znamky aspoň upozornenie alebo čo sa nepáči učitelke tak to da do kružku a upozorni ho na to 🙂 teraz idu z detmi príliž rýchlo vo všetkom 🙂 nie ako ked my sme chodili do školy .....

nagulinka
24. nov 2014

Prečo si myslím, že my učitelia budeme o chvíľu zbavení svojprávnosti ? 😒

zuzana76
25. nov 2014

@canama predstav si a co ked prave tym znamkovanim zosita chcela ucitelka povzbudit ine deti a dat im za to dobru znamku a akurát na tejto ziacke to vyslo, ze dostala 2, okrem toho znamok v sk. polroku je viac, takze ak je taka sikovna, tak tam ma isto same 1 a jedna dvojka jej nemzoe priemer predsa pokazit, jedine,ze by nebola az taka sikovna ako mamicka prezentuje

zuzin78
28. nov 2014

Ma pravo, a dvojka je este super znamka . Netreba z toho robit tragediu. Ved aj prvacikovia dostavaju znamky za upravu v zosite, alebo peciatky. je to motivacia ore vsetky deti, aby sa snazili pekne pisat a mat pekny zosit ,
Nam na strednej skole treidna ucitelka kontrolovala zosit ci mame naoisane poznamky a kto to nemal pekne napisane , tak to pisal znova , a to sme mali uz 17 rokov,
Treba nechat ucitela robit jeho pracu a nie staleho len buzerovat .....

brumka
28. nov 2014

coby nemal pravo znamkovat zosit? je to ucitel jasneze ma, nam nza zlu upravu ucitel trhal zosit a zebysme sa este maly domastazovat? nehrozi, to by ma este rodic sfukol aku mam upravu ze mi nahodou chybalo ucivo ci okraje.

a k znamke 2? co je to sak to je dobra znamka, nam uz v druhom rocniku na zakladke bezproblemov davali aj znamky 5. a cim vyssi rocnik tym to bolo prisnejsie.Mam dojem ze dnes rodicia robia vedu zo vsetkeho.

lucifera
28. nov 2014

Pokial vie bilogiu na 1, tak učitel určite nebude robiť z jednej 2 ,,tragédiu,,...aj keby mala 10 jednotiek a 1 dvojku, stále bude mať za 1 na vysvedčení!
aj horšie veci existujú! 😎

pukinka11
28. nov 2014

Začala som si čítať pár odpovedí, ale no ženy nehnevajte sa na mňa, to ako ste chceli byť vtipné? Veď sa normálne opýtala, čo je na to zlé.... ani sa nejdem vyjadrovať, je tu pár pekných komentárov, čo som "lajkla"..... ktoré majú hlavu a pätu a nie sú ironické 🙄

ovaaa
8. feb 2020

Syn je stvrtak a upravu ziaden ucitel neriesi. pisu comenia takze vsetko je citatelne aj keby nechceli.xixi

vroni
9. feb 2020

Nechápem, na aké školy som to chodila, ale naposledy nám kontrolovali úpravu v druhej triede na ZŠ. Potom už len okraje na začiatku školského roka (neznášala som robenie okrajov. A skoro som dostala zradnika, keď začala dcéra chodiť do školy a učiteľ chcel zošity s okrajmi. Našťastie som zistila, že doba pokročila a okraje už su v zositoch predtlacene). Napodiv som dokázala skončiť školu aj bez kontrolovania úpravy zošitov. Právo na to učiteľ zrejme ma. Ci to ma aj zmysel, je iná vec. A ci učiteľ upevňuje svoju autoritu práve bazirovanim na nepodstatnom - tak to už je na úsudku každého z nich.

elly11
26. okt 2023

@wexy dvojku za úpravu v zošite? 😱 Resp známky za úpravu?
Nemá žiak dostať známky za vedomosti?
Kks, niektorí učitelia by mali dať výpoveď (a to som učiteľ). Riešia si komplexy z detstva a svoje postavenie si budujú na vynutenom rešpekte a strachu.
Ja som šťastná, keď dieťa baví to, čo ho učím. Za úpravy v zošite dávam len +, kto má super, dám aj 2 +. Kto nemá, nemá nič.
Ale nerobím to z dôvodu dokazania si niečoho ale z dôvodu, že chcem deti naučiť, aby sa správne orientovali, ľahšie, efektívnejšie vo vlastných zositoch, aby to proste mali jednoduchšie. A motivuje ich to. Neodradza. Fakt nerozumiem niektorým pdg.. Dcére odkaz, že zošit nie je všetko a podporuj ju ďalej, keď to už ten učiteľ nedokáže.

dskjhfdlkdjhl
26. okt 2023

Dcera je v kvarte, cize ako keby bola v 9. triede a bezne im hodnotia upravu zosita-zvycajnte teda pred polrokom a pred koncom roka a sice je to znamka s nizsou vahou, ale pocita sa do priemeru. Nechapem, preco si niekto mysli, ze by ucitel nemal na to pravo a uz vobec nechapem, ze je vzruseny z jednej dvojky, obzvlast ak ma inak same jednotky.
@wexy Ak Ti nie je nieco jasne, kontaktuj ucitela.

moonlight1210
26. okt 2023

@elly11 len drobno na okraj - to dievca bude mat zachvilu hadam aj 20 rokov. Je to otazka z roku 2014.

Ale proti znamkovaniu upravy v zosite vseobecne nemam nic. Podla mna je to pre ziaka prospesna vec, ked je trochu nuteny aj do poriadku a starostlivosti.

mmoni89
26. okt 2023

Ja by som nechcela byt ucitelkou v dnesnej dobe.nielen ze maju co robit s detmi ale este aj rodicia maju pocit ze ucitel nema na nic pravo 🤔

cherrystone
26. okt 2023

@sabina1975 urcite maju na "vstepovani neucty" podiel aj rodicia. staci si spomenut, co sme sami v skole zazili s ucitelmi, ako si na nas casto pod vahou autority bezdovodne vybijali svoje komplexy 😏

martina2ve
26. okt 2023

@wexy ja si myslim ze by to mali robit vsetci ucitelia... na zs povinne..

letfenixa
26. okt 2023

Keď sa jedná o biologiu, možno išlo najmä o obrázky, veď na biologii sa veľa vecí kresli a vyucujuca hodnotila práve presnosť nakresov.
Ja teda úpravu nehodnotim, len komentujem a v prípade otrasneho pisma aj na previerke nič nelustim, pokiaľ niečo neviem prečítať, ziakova smola.

letfenixa
26. okt 2023

@alicka850 súčasťou práce na hodine je aj tvorba poznámok, takže to nie je vec žiaka, či píše alebo nepíše poznámky. Naviac po prvej pisomke s horšou známkou by do školy prišli rodičia mavajuc zositom a dozadujuc sa ukazania, že kde bolo napísané to, o čom bola písomka.

erikavesela
26. okt 2023

@heni79 preco??? Pretoze je to jej zosit a jej poznamky...sa spamatajte, este aj poznamky znamkovat??? Ved nech si ich kazdy ziak (druhy stupen a vyssie) pise/nepise ako len chce?..to naozaj ucitelia si nemaju ako uz svoje ego zvysovat a buzerovat deti???

erikavesela
26. okt 2023

@elly11 dakujem za takych ucitelov ako si ty, my sme sa u starsieho stretli vdaka bohu len s takymi, co takuto somarinu neznamkovali...ako pises, znamkovat maju vedomosti...jeden ziak potrebuje poznamky, druhy nepotrebuje...zbytocna buzeracia...zs si nepamatam, to bolo este za hlbokeho sociku, ale na gympli sme si poznamky robit nemuseli, bolo to na nas...keby zacali u nas znamkovat, tak by si nikto tie poznamky nepisal, uz len z poukazania na to, ze je to hovadina...este raz vdaka za tak normalnych ucitelov ako ty

elly11
27. okt 2023

@moonlight1210 cooo? To prečo sa tu zobrazuje takýto starý príspevok? V novinkách. 😱 Dátum som si ani nevšimla..
Ale vidím ze sa známkovanie zošitov viedlo aj v minulosti. 😂

moonlight1210
28. okt 2023

@elly11 aj nam znamkovali zosity na zakladke. Vtedy to bola bezna prax, ze uprava sa vyzadovala. Ciastocne tiez prispela k tomu, ze nas do zivota ucila systematickosti a starostlivemu vypracovaniu veci.
Aj ked niektori to neznasali, vacsina to povazovala za normalku mat zosit upraveny. Nie “kreativny”. Alebo “šalát”.

A kedze sme mali prehlad o tom, kto ma ake poznamky (ked si clovek trebars po chorobe znahal zosity na opisanie uciva), tak mozem povedat, ze ak ucitelka niekoho strhala za upravu zosita, tak pravom.
Ceresnickou bolo, ak sa ta niekto dosiel spytat, co mas napisane v poznamkach z niektoreho uciva, lebo on to po sebe nevie precitat. 🙂