Oslobodenie od telesnej výchovy

lienocka44
30. sep 2021

Ahojte, neviete nahodou ci psychogicka moze oslobodit dieta od telesnej vychovy v skole, ked ma dieta traumu z tejto hodiny? spoluziaci sa jej vysmievaju, ze je nesikovna, totalny sportovy antitalent, ucitelka neriesi nic...decko je z toho totalne depresivne...este jedna otazka, k psychlogicke treba odporucanie od vseobecneho lekara alebo sa mozem objednat bez toho? dakujem za odpovede!

sweet20
30. sep 2021

@lienocka44 ja som to tiez tqk na zs mala a mne dala iba obvodna lekarka oslobodenie

bloger
30. sep 2021

@lienocka44 Nemusí to byť stačí podľa mňa od obvodnej lekárky

anjelicek26
30. sep 2021

Oslobodit? Ved nie je problem v telesnej, ale v tom, ze ju SIKANUJU. Zmenila by som skolu, to bude krok k radikalnemu zlepseniu - psychickeho stavu dietata... ale sport neist? Ved to dietatu len prospeje...

anjelicek26
30. sep 2021

btw. ked tam nebude chodit a bude mat ospravedlnenie pre "psychicke problemy", myslis, ze sa to k detom nedostane? Ze ucitelka k nej bude milsia? Ze to spoluziakom nebude divne, za ako jedina tam nemusi? Ze sa tym padom sikana zlepsi, alebo prenesie celkovo do kolektivu? Toto je uz zacata cesta, ktoru treba uplne uzavriet - zmenou prostredia...

haley7897
30. sep 2021

Plne súhlasím s @anjelicek26 problém je škola a ich (ne)riešenie šikany. Odlobodis dieťa od telesnej, nájdu si iný dôvod. Riešila by som to s vedením školy a ak sa dá, tak naozaj pomáha zmeniť školu a začať s čistým štítom v novej.

hailey1
30. sep 2021

@lienocka44 dnesni rodicia nemaju konca kraja s tymito sialenymi vecami - oslobodenie od tv. Ja som od decka nevedela ani loptu trafit, vedeli to o mne v kolektive, na telesnej som otacala body 😂 a ked som uz musela, tak to zvycajne skoncilo velkym smiechom. Kazda skola sa riadi smernicou proti sikane - riesila by som to tymto smerom. Ale oslobodit od telesnej kvoli vysmechu… to by 80% deti nechodilo na telesnu.

janai1
30. sep 2021

Oslobodiť dieťa z TV je blbosť... Zmeň školu alebo rozhovor s učiteľkou/riaditeľkou... Príp. motivuj dcéru aby sa venovala nejakému športu

Ja som na ZŠ aj SŠ bola tučné decko, neznášala som volejbal, katastrofa... Beh detto, posledná v každom behu 😂 ale zas basketbal a florbal som vedela hrať, okrem týchto športov som bola drevo

anjelicek26
30. sep 2021

@haley7897 tymto prechadzala kamaratky dcera, mavala silne dvojtyzdnove menstruacie (ma endometriozu, ma 14, uz ju aj operovali dva krat), takze vela chybala v skole, nechodila na telesnu...spociatku to spoluziaci "chapali", potom to zacali zvalovat na cistu flakarinu, ono to tak boliet nemoze, ona len nechce...dievca depky, do toho bolesti... zmenili skolu, pretoze v bode, kedy to mama zacala riesit (kedy jej to dcera vobec povedala a pochopila, ze je to cez tie "srandicky") to uz zaslo pridaleko... Nova skola je v pohode, kamaratka tam bola na rodicku pred tym, nez dievca nastupilo - vysvetlila rodicom diagnozu, nech sa o tom s detmi doma porozpravaju - a sikana napriek vymeskavaniu telesnej a chybaniu - je v tejto skole na 0-le. Vela robi to, ako si kolektiv nastavis od zaciatku, ako si to skoriguje ucitel.

haley7897
30. sep 2021

@anjelicek26 absolútne súhlasím. Ten reset novým kolektívom pomáha. Netreba v tom toxickom prostredí dieta nechať "nech sa naučí bojovať za seba" alebo pod argumenty. Kanaratkina dcéra mala podobnú skúsenosť. Keď mala 12 ju začali v škole sikanovat, smiali sa jej prevažne, že je škaredá (co teda fakt nieje ani nemá žiadnu kondíciu čo by ju vydelovala akokoľvek od ostatných) a podobne nezmyselné denno denne útoky. Až do bodu, že ju spolužiačka napadla v šatni. Učitelia v škole situáciu dlho bagatelizovali a ona tiež dlho doma nič nepovedala. Keď jej mama ale zistila co sa deje, narobila vietor v škole a zmenila dcére školu.
V novej škole ju spolužiaci hneď prijali a situácia bola úplne opačná, mali ju za najkrajšiu z triedy. Ma kopu kamarátok, exceluje v plaveckom klube - zvyčajne na popredných miestach v súťažiach, v škole sa jej darí tiež, z 3, 4 teraz študuje na 1.
Prostredie dokáže fakt veľa, ktovie kde by bola keby zostala v starej škole.

panelacikova
30. sep 2021

@lienocka44 totálny problém vidím aj u učiteľa TSV (podľa profilu ide o 13-ročnú dcéru, čo je cca 7.ročník). on by mal byť tým prvým článkom, ktorý deti najprv upozorní, že ide o druh šikany a že si to na hodinách neželá (ani mimo hodín, samozrejme), ak upozornenie nezaberie, napísať odkaz rodičom, že ak dieťaťu nedohovoria, bude sa to riešiť v škole s vedením školy. ak nezaberie nič, tak riešiť rodičov detí, ktoré šikanujú.
akože áno, rýchlejšia a menej trpká cesta je presun na druhú školu. ale ak je dcéra "športové drevo", ani tam nemáš zaručené, že sa také deti nájdu, deti vedia byť kruté. z TSV by som ju neoslobodzovala. stane sa to, že ju z kolektívu začnú úplne postupne vyčleňovať. nebudú ju buzerovať, nič, ale môžu ju deti "odsunúť". môže sa to stať. a bude problém ešte väčší (v jej psychike mám na mysli). čiže riešiť s triednym učiteľom, s učiteľom TSV, nech o tom vedia a nech na to deti upozornia, že toto sa robiť proste nebude. hotovo. učila som deti TSV, viem, akí vedia byť niektorí parchanti (a teraz ma ukrižujte za to slovo)... väčšinou šlo o majstrov sveta v oblasti športu (futbalisti napríklad-žiaci, ktorí milovali a trénovali futbal), proste športovo zdatní. tí sa vedeli posmievať tým "drevám", to hej. nie raz za to presedeli celú hodinu na lavičke, či dostali poznámku priamo do ŽK alebo cez Edu. a bol kľud. aspoň pár týždňov. ak sa niečo aj vyskytlo, stačilo mi rukou ukázať na lavičku (pochopil, že pôjde sedieť, ak neprestane) a prestal. čiže veľmi veľa závisí odo osobnosti učiteľa TSV. ak chce, aby deti športovali, mal by mať schopnosť do toho zapojiť všetky deti, aj tie "drevené"....

lienocka44
autor
30. sep 2021

dakujem Vam za nazory...

evkamotka
30. sep 2021

Suhlasim s ostatnym. Ked sa jej deti chcu posmievat, najdu si po telesnej nieco ine. Treba vyriesit jadro problemu s ucitelkou, riaditelkou a s rodicmi na rodicku.

simona139469
30. sep 2021

Áno, trebalo by asi zmeniť školu ale keby už tak ti poviem moju skúsenosť s tým oslobodením. Ja som mala to oslobodenie ale nie úplne, iba na tie veci čo som nevedela/ nemohla robiť ( reálne som mala problémy zdravotné takze niektoré veci som mohla ale nechcela a iné som fakt nemohla) a riešila to moja mamka tak, že šla za mojou detskou lekárkou a vysvetlila situáciu. Že niečo cvičiť nemôžem, niektoré že neviem a mám z toho potom stres (tak to aj bolo) a doktorka to normálne vystavila. A mala som kľud, behala som len to čo som mohla, gymnastiku som nerobila a neplavala som. No ja zas my sme mali skvelý kolektív, žiadna šikana. To bol ken môj problém že som to nevedela. V tvojej situácii by som to riešila inak, tak ako píšu vyššie a to je zmena školy

summer23456
4. sep 2022

Ahojte, prosím vás, žiadosť o oslobodenie spolu s potvrdením od lekára treba doručiť triednej či riaditeľke? Prípadne telocvikarovi? Riešime to 1x tak netuším...

sweet20
4. sep 2022

@summer23456 spytaj sa triednej.. ja som davala aj triednej aj telocvikarovi.. cize asi kazdy to ma inac

summer23456
5. sep 2022

@sweet20 ďakujem, tiež som rozmýšľala,že originál dám triednej a prefotene aj telocvikarovi,aby aj on vedel.