Oslobodenie z telesnej výchovy

18. jan 2023

Ahojte, chodím na gymnázium do 2. ročníka a mám panický strach z telesnej. Na základke sa spolužiaci vrátane učiteľa na telesnej ku mne nesprávali úplne vhodne. Ja chápem a uvedomujem si, že to je "len" telesná ale mne sa krúti brucho, mám tlaky v hlave, ťažko sa mi dýcha pred každou hodinou telesnej. Myslel som si, že to prejde počas prvého ročníka, ale bohužiaľ nie. Nedokážem to ovplyvniť, skúšal som to ale nejde to. Dohadovanie s telocvikárom bolo bezpredmetné, keďže povedal, že všetci musia robiť na telesnej to isté, nemôže niekto robiť niečo iné individuálne. Návšteva u všeobecného lekára bola ale povedal, že mi nemôže dať oslobodenie, pretože nemám nič napísané v zdravotnom zázname - čo úplne chápem, nemôžem mu to zazlievať. Len zdôrazním, že ja fakt nemám problém zacvičiť si. Pravidelne chodím behávať a chodím do fitka, iba tímové športy vo mne vyvolajú strašné stavy úzkosti. Viem, že sa oslobodenie dá brať ako utekanie od problémov, ale vy by ste si zo života neodstránili zbytočný stres? Prosím vás, čo mám robit? Doma pomoc nenachádzam. Uvedomujem si absurditu toho, že sa takéto "hovadiny" pýtam na mamičkovskom fóre, ale tak, aspoň vidíte kam ma zúfalstvo dohnalo.

beatrixx1525
18. jan 2023

Predtým ako ťa tu mamičky zožerú zažíva mi prosím napíš súkromnú správu... Veľmi dobre viem čím si prechádzaš a rada s tebou o to prehodím reč

tyrkysova_kobyla
18. jan 2023

Ja som to zazivala tiez, takze ti uplne rozumiem. Ja som potom "nastastie" ochorela, takze som bola oslobodena, pamatam si tu ulavu. Napadlo mi, ci by sa to u teba nedalo riesit s psychologom, ktory by ti dal papier, ze mas fobiu

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cyberk
18. jan 2023

ja som sice traumu nemala, ale v Oktave som sa dala od doktorky vypisat, aby som nemusela cvicit... hrozne, ze mas taku poctivu doktorku ... tym padom ako bolo spominane, tiez by som to riesila cez psychologa, drzim palce 🙂

tyrkysova_kobyla
18. jan 2023

@jabadabadu fobie su castokrat iracionalne, najma pre cloveka, co to nezazil. Pre mna to bolo tiez hrozne, ale preco? Fuu, tak tie emocie tazko popisat

nnnuuunnn
18. jan 2023

Ja som to cítila rovnako. Kolektívne športy vôbec nie sú pre mňa. A to šport milujem, ale iba individuálny, prípadne s trénerom, mám rada fitness alebo kardio. A tiež som cítila vždy úzkosť. Určite to ries. Keď aj pôjdeš za obvodnou, nech Ti dá papier, alebo nech Ťa pošle ďalej, neviem či psychológ by mohol dať také odporúčanie. Mne oslobodenie napísala endokrinologicka. Mala som síce len čiastočné oslobodenie od náročnejších cvikov.

nnnuuunnn
18. jan 2023

Inak na gympli je TV až do 4. ročníka? Mne sa marí, že sme mali na strednej TV len prvé dva roky.

tanyan
18. jan 2023

Ja som pred x rokmi navštívila počas strednej miestne príslušné centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP). Absolvovala som tam niekoľko sedení s psychológom kvôli iným veciam z vlastnej iniciatívy a pomohlo mi to. Verím, že vedia pomôcť nielen s pocitmi ale aj s návrhmi a podporou pri riešení.
Možno by obvodnej lekárke stačil papier s odporúčaním...

slavomira236
18. jan 2023

Áno objednaj sa u sychliga v cpppa urobí s tebou sedenie možno ti aj pomôže keď popises svoje pocity jemu

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lydia13
18. jan 2023

Určite sa objednaj k psychologovi, jednak ti môže pomôcť prekonať strach a možno aj papier, tým si nie som istá, mne ho dala psychiatrička. Každopádne držím palce

hiro
18. jan 2023

Toto by sa mi zislo na zakladnej - strednej. Nejako sa oslobodit zo Slovenciny. A keby nie uplne tak aspon keby sa dalo oslobodit z prednasania basni ci ineho pred triedou. Nikdy som to nezvladal, co kolko som sa doma ucil, este par riadkovy text som vedel z pamati ale ked som sa postavil pred triedu, hrca v krku, zatmenie, hucanie a vsetko zabudol, iba co som tam stal a habkal...

zuzanka.zuzu
18. jan 2023

pomohla by povinná vojenčina 😎

hiro
18. jan 2023

@zuzanka.zuzu Ako a komu? Buzeracia a ponizovanie slabeho este viac znicilo a z grazlov vojencina vychovala este vacsich grazlov...

lucka_ke
18. jan 2023

možno by pomohlo ísť si zahrať futbal s kamošmi po škole, uvidíš, že to nie je nič strašné, tvoje pocity chápem, ja som mala bolesti brucha keď sme mali behať 12minútovku alebo čokoľvek vytrvalostné, nenávidela som to, ale prežili sme všetko

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabika0825
18. jan 2023

Nie si skôr taký introvertný typ? Aj v tom môže byt príčina zakotvená, a prejavuje sa ti to práve v tomto prípade. Si rad v spoločnosti viacej ľudí? Alebo vyhľadávas radšej samotu. Lebo to že cvicis vo fitku predpokladám že sám a behavas asi sám naznačuje že máš rad individuálne športy a uprednostňujes ich pred tými skupinovými. Skôr by som sa na tvojom mieste postavila k tonu tak že by som navrhla niečo ine napríklad nejakú gymnastiku alebo niečo čo by ste mohli na telesnej robiť. Nemáte náhodou v škole aj posilku? V niektorých byva preto sa pytam. Keď áno tak navrhni že či nepojdete cvičiť tam. Ak sa nikto nebude chcieť k tomu nápadu pripojiť tak to zober tak že každá hodina má len 45 minút alebo koľko to teraz je a to prejde raz dva… kým sa prezleciete v šatni tak to je dalších 15 minút čiže možno pól hodinku času hráte nejaký trápny volejbal alebo futbal. A predpokladám že telesnú nemáte 5x do týždňa. Čiže dobrá rada skús to nejak “prežiť” to je celé. Mna tiež nebavili niektoré predmety a nešli mi, no nič iné neostávalo ako to zvládnuť. Veľa šťastia ti prajem

gabika0825
18. jan 2023

Ešte mi napadlo že ci si náhodou keď si bol menšie dieťa ci nemáš nejakú traumaticku skúsenosť s takým skupinovým športom, napríklad lopta do hlavy alebo nejaký pád, úraz… môže to byt s tým spojené podvedome aj keď ti to nemusí hneď prísť na um že to je kvôli tomu…

tykat
18. jan 2023

@zuzanka.zuzu ...napisal niekto kto vojencinu nikdy nezazil 😂👍

zuzanka.zuzu
18. jan 2023

@tykat ani transplantácia srdca (a hromadu iných vecí, ale schválne som vybrala absurditu) som nezažila a viem, že pomáha 😉

tykat
18. jan 2023

@zuzanka.zuzu ...ano lebo transplantacia srdca a vojencina je to iste a pomaha to rovnako 😂

zuzanka.zuzu
18. jan 2023

@tykat máš problém s pochopením písaného textu či len náročky sa robíš blbá a nevšimla si si moju poznámku "schválne som vybrala absurditu", ktorú som tam napísala presne práve pre také ako si ty a potrebujú sa náročky hádať? 🙈

tykat
18. jan 2023

@zuzanka.zuzu ...nie ale neznasam ked niekto opakuje nieco co niekde pocul a nema ani potuchy o com hovori.
Vojencina je jedna hnusna zalezitost, ktora sa dufam uz nikdy nebude v tejto povinnej podobe a v rozsahu v akom bola opakovat.

"Povinna vojencina by pomohla" je asi ako "Pomohlo by zopar faciek".

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dani89
18. jan 2023

Plne ťa chápem, zažívala som to isté. Kľudne napíš aj súkromne, sme skoro rovesníci, rada vypočujem, napíšem vlastnú skúsenosť alebo podporím. Nie je to vobec jednoduché pre človeka, aj keď si veľa ľudí myslí že je to “vymýšľanie”.. kto nezažije nepochopí

kacena4
18. jan 2023

ahojko necitala som prispevky mozno ti uz poradili ale spisem to aj ja: v prvom rade smer psycholog/psychiater ten ti musi napisat spravu ze mas "blok" a ze odporuca oslobodenie z telesnej, na jeho zaklade si podas tlacivo zo SEFTu u pediatra ten to vyplni a spises ziadost o oslobodenie a s tymto potvrdenym tlacivom odovzdas v skole. zaeviduju to a do par tyzdnov by ta mali rozhodnutim oslobodit od telesnej vychovy drzim palceky

euka210
18. jan 2023

Tiez radim psychologa na odburanie negat. zazitkov zo zakladky.

aurora33
21. jan 2023

No, ja som telesnú absolútne zbožňovala, pre mňa je pohyb každodennou súčasťou života. Rovnako sj kolektívne športy milujem. Ale rozumiem tvojim pocitom. Presne také som zažívala pred každou hodinou matematiky a fyziky. Doteraz na to nerada spomínam. Je super, že to chceš riešiť. Ako tu spomínajú ženy, skus na začiatok psychológa. Drzim palce 🙂