Učenie s prvákom

26. júl 2022

Mamicky akym sposobom ste sa ucili s prvakmi? Napriklad cislice. Mal by ich uz poznat pred nastupom do skoly? Syn je podla mna slabsi v uceni. Alebo mozno len neviem ako na neho. Chcela som ho naucit cislice do 10. Do 5 vie a dalsie sa nevie za ten svet naucit. Vie ich zoradit do 20. Vystrihla som mu cislice, ked mu vyberiem nejaku, tak ju nepozna. Musi si na prstoch vyratat aka to je ( lebo zoradit ich vie) povie mi ju, ked sa na nu opytam za 3 sekundy zase nevie. A takto dokola. Dokonca si nevedel ani zapamatat ze ma 6 rokov. Tiez ratal na prstoch. Co si teda myslim, ze by vediet mal. Chape aj veciam 2 plus 3. To mi vie pekne povedat. Ani basnicky mu nejdu ucit. Povie zaciatok a dalej skor len tak vytiahne obsah basnicky vlastnymi slovami. Ked ho nieco zaujima, tak si to zapamata hned. Napriklad ako funguje kolobeh vody, preco su stromy dolezite, veci o ludskom tele, zvieratach atd. Mate nejake typy ako sa ucit?

pribinak
26. júl 2022

Nie všetky deti baví recitovať dokolecka básnicky a spievať pesničky
Niektoré deti proste nemajú na to vlohy.

Netráp ho hovadinami o kolobehu vody a pod. Sú prázdniny, nechaj ho. Iba ak sám o to prejaví záujem. Sú aj encyklopédie pre takéto deti ho vrku 6-10 rokov. Možno by ste mohli ísť spolu nejakú vybrať

Kúp mu pracovný zošit pre predškolákov, tam sú rôzne cvičenia a to mu stačí
Čo sa týka matematiky, to že ovláda mechanicky rad je ok

luccija
26. júl 2022

V skolke ako spravil testy zrelosti?basnicky sa ucili v skolke nikdy nehovorila ucitelka, ze v niecom zaostava?urcite by mal vediet povedat ako sa vola, kde byva, kolko ma rokov...kazde dieta preferuje to, co ho bavi ako pises ten kolobeh vody a pod...

autor
26. júl 2022

@pribinak praveze take veci ho bavia, presne mame encyklopediu, ktoru si obcas citame a on to sam potom spomenie. Napriklad sa raz rozculoval, ze vyrubuju stromy, co my budeme dychat 😄 skor ma stve, ze si nevie zapamatat ani take zakladne veci.

pribinak
26. júl 2022

Ale on je škôlkar. Ešte nie je ani prvák. Nechaj to na učiteľku.

janickacrazy
26. júl 2022

No u nás vyžadovali už v škôlke, aby deti poznali číslice do 10 a aj veľké tlačené písmená, teda aspoň väčšinu z nich. Takisto farby a geometrické tvary základné. Inak ani dieťa neodporučili od školy. Vy ste neboli na testy?

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yanni
26. júl 2022

Ide v septembri do skoly? Skola je na to, aby sa tam tieto veci naucil. Moja starsia dcera ma spoluziacku, kotva vloni v prvek triede pri nastupe nevedela nic. Ale fakt ze nic. Cisla, pismnenka, uplne nic. A teraz su druhacky (my mame este posledny tyzden skolskeho roka) a vie aj citat, aj pisat, aj pocitat. Skor sa pozastavujem nad tym, ze neciem, ze ma 6 rokov. To by uz malo 6 rocne dieta vediet. Aj ako sa vola, kde byvat atd.

autor
26. júl 2022

@yanni ved prave. Mne uz to neprislo, take zeby som to s nim mala trenovat. Proste mal 5 rokov a potom mal 6 narodeniny. Vedel ze uz ma 6. Lenze teraz 2 mesiace po jeho narodeninach som ho ucila cislicu 6, ze to je jeho cislica lebo ma tolko rokov. A on nevedel. Musel si to pocitat aby vedel co ide po 5. Adresu vie, ale to bol tiez boj ho naucit.

autor
26. júl 2022

@boldo87 ja si toto s otcom tiez pamatam, ale ja som sa nevedela zas naucit mesiace v roku 🤣 preto sa pytam na take typy ako pri nom nezinfarktovat. Lebo sa trapime obaja potom

miskajerry
26. júl 2022

pri učení číslic pomôže : predpísať mu tvar číslice na veľký papier-urobiť hadíka z plastelíny a položiť ho do tvaru číslice, vravieť si pri tom básničky na číslice, pexeso, kde by hľadal dvojice číslic, obťahovanie prstom na šmirgľovom papieri, urobiť z krepového papiera malé guličky a lepiť do tvaru číslice, navliekať korálky podľa počtu, dať toľko fazuliek do diery vo viečku, koľko ukazuje číslica, na youtube sú videá elka telka, kde sa učia čísla, tvary, farby...nevadí, keď to ešte nevie, v škole sa naučí

zildo
26. júl 2022

U nás v škôlke sa učili čísla, abecedu, básničku na každé písmeno a ine basnicky na vystúpenia...My máme problém,že nevie spraviť mašličku,ale ani nemá záujem sa to naučiť.ved predsa bude mať topánky na suchý zips 🤦

autor
26. júl 2022

@miskajerry parada, presne taku inspiraciu som potrebovala. Dakujem 😉

autor
26. júl 2022

@zildo moj je prave v takychto veciach velmi sikovny. Bude skor na robotu, ako na studium.

luciavojcek
10. feb 2023

Ja vymyslam a vyrabam taketo hrave pomocky, mam to na stiahnuutie zdarma...inak to ze deti pocitaju aj na prvom stupni na prstoch je praveze ok, vedecky je dokazane, ze potom maju lepsie vysledky

yanni
11. feb 2023

@luciavojcek pocitanie na prstoch je OK do druhej triedy. V druhej triede by uz mali dokonca prechoch cez desiatky pocitat v hlave. Ale toto vsetko cvicia. Automatizmus. Stale dookola.