Novorodenec a cumeľ

martina374
27. aug 2014

Ahojte, chcela by som sa spytat ci ste davali novorodencovi cumeľ, teda pocula som, ze dieta si ma navyknut na bradavku matky a teda cumel ma iny sklon a potom by mohlo odmietat matkinu bradavku a teda ze kym kojim tak by som cumel dietatu nemala davat. Je to pravda? zaspi male dieta aj bez cumla?......od kolkych mesiacov mozem davat cumel respektive nemusim ho vobec nikdy ucit na cumel?? Vdaka.

standu
27. aug 2014

@me_to_you presne tak 😉 starsia dcera dostala cumel hned v porodnici - ved cumliky k babatkam patria- a clovek sa nanestastie uci len a len na vlstnych chybach.... preto som ho mladsej nedala a nechyba jej. ja koliky nepoznam- podla mna by dieta dojcene na poziadanie, nosene, spiace s mamou, ktora psychicky vyrovnana a vpodstate ok 😀 nemalo mat dovod na nejake nepokoje, divne place, ci koliky. podotykam ze sa stravujem pri dojceni rovnako ako inokedy. nuz, mozno mam len "dobre" deti....mamicky "kolikovych" deti ma zjedia 😉

siska53
27. aug 2014

@margarita podla mna blbost,to by som ja so sestrou musela fajcit tiez... Skor naopak..ked vidim,kolko Francuzov fajci a tam teda dojcenie nie je v mode,skor umele mlieko a dudlik k tomu...
Ja skor vidim suvislost medzi dudlovanim a neskorsim fajcenim...prosto dudel zamenia za cigu.

siska53
27. aug 2014

@standu mas len "dobre" deti.;)) moja mala bola nosena,dojcena na poziadanie a bola kolikova do 3,5m. Syn bol dojceny na poziadanie,menej noseny,ale veno ala som sa mu,akurat,ze lezal a ja vedla neho,mohla som jest pri nom cokolvek a on kolikovy nebol.
A vyrovnana som bola,ako len mama po porode moze byt. A zo zaciatku som si v navale hormonov od stastia poplakala skor pri synovi,ako pri dcere,lebo pri nej som mala stale aj 2r. Drobca,tak nebol cas na take citove rozjimanie. 🙂))

Ale nezjem ta,ja som vegetarianka 🙂))

monca1982
28. aug 2014

Ja som dcére cumeľ vôbec nedávala. Keď plakala, priložila som si ju. Zo začiatku (cca prvý a druhý mesiac) mala problém večer okolo šiestej zaspať, bývala v tom čase plačlivá. Takže to bolo väčšinou vtedy. Ale postupne z toho vyrástla. Dnes už viac-menej vôbec neplače. Iba keď ju niečo bolí. Má 4 mesiace. V priebehu dňa si dáva do úst pršteky a všetko, čo sa jej ocitne v ruke. :D Večer zaspáva na prsníku, takže nič iné nepotrebuje.

Zo začiatku som kojila tak 3 x za noc. Dnes už prespí 7-8 hodín. Bez cumľa. Takže u nás pohodička.

Ale nie som žiadna alternatívna matka. Boli stavy, kedy som jej cumeľ skúšala dať. Bolo to na začiatku, keď večer o šiestej spustila plač a ja som mala pocit, že už zo mňa vytiahla všetko, čo som mala. Lenže ona cumlík nechcela, vypľúvala ho a napínalo ju z neho. Takže tak. 🙂))

Ale máme pomocníka pri zaspávaní. Takú žužaciu hračku, do ktorej si nechávam odkvapkávať mlieko z druhého prsníka. Má tam moju vôňu. Keď sa preberie v noci zo spánku, tak si doňho zaryje noštek a spí ďalej.

zimmi1
28. aug 2014

@martina374 ahoj, ano neodporuca sa cumel, mohol by vraj narusit kojenie, ale ja osobne cumel davam od druheho tyzdna-vlastne mu ho dala prvykrat do pusy svokra, ale fakt je, ze maly mi bez neho nezaspi, ale pocas dna ho nepotrebuje..od druheho mesiaca (predtym som mala doranane bradavky, hojili sa, tak som odstriekavala) normalne kojim, nemame ziaden problem, maly sa bez problemov prisava. a musim povedat, ze pokial kocikujem, alebo niekam ideme, a je nervoznejsi, je to velmi napomocne, ze mu mozem dat cumlik a jeho to cuckanie ukludni 😉

mizu89
28. aug 2014

Ja obdivujem mamicky ktore nenaucili svoje deti na cumel.Klobuk dolu dufam ze mne sa to tiez podari bez toho cumlika :D

janikes
28. aug 2014

@mizu89 je to jednoduche, proste si ho nekupis do vybavy 🙂. Zo zaciatku som mala parkrat pocit, ze pojdem do obchodu a kupim mu ho, ale na druhy den ma to preslo.. 😀 . Uz ma maly 8M a sme stastne bez neho, mozno by boli niektore chvile s nim lahsie ale mozno nie ... V kazdom pripade som rada, ze som mu ho nedala

zzuzzik
28. aug 2014

@mizu89 moja prvorodena bola cumlava a do dvoch rokov sa bez cumla nepohla, pre nu urcite najnajlepsi utisujuci prostriedok. ale to som na nej hned videla, ze bude milovat cumle ( bud cumel, alebo prst... co je lepsie? nech si kazdy odpovie) teraz mam trojmesacneho maleho a ten cumel vyplul a skusala som zoparkrat a nic ani sa nechytil.... takze sama uvidis co to babatko ukludni. nechaj sa viest intuiciou 😉

milota164
28. aug 2014

urcite nemusis ucit dieta na cumel 🙂,moja nemala nikdy nejaku dlhsiu dobu. prvy krat ho mala sice uz v porodnici ale vzdy to bolo len chvilkove obdobie- par dni a pri kojeni to nevadilo.

zzuzzik
28. aug 2014

@standu hehe vidno ze si nemala kolikove dieta, nie ze by som ti ho priala, ale nepisala by si takto, to mi mozes verit. vsetko co si vymenovala bolo, 😉

sarinka2012
28. aug 2014

@martina374 Ked je dietata pokojne ani by som s tym nezacinala 🙂 ale u nas by som kludne denne skandovala "cumel na hrad!" 😀 dcerka mala velmi silne koliky a bez cumla by sme to sice zvladli,ale neviem si predstavit v akej psychickej pohode - a to hovorim za obe 🙂 vacsina detí mojich priatelov mala cumliky a vacsina bola aj kojena (dlhodobo) a ak nie tak nebol pričinou cumlik 😉 a mimochodom všetky tieto deti včetne nasej su uz oducene a nebol to žiaden horor 😉 za par dni som ani nevedela ze sme cumel niekedy mali 😀

sarinka2012
28. aug 2014

@standu Nezjeme 😀 kto ale nezažil nevie...ak sa rozhodnete pre tretie tak ti nikdy neprajem kolikove babatko 😉

egiginka
28. aug 2014

@martina374 ked sa bude vediet krasne prisat a nebudes mat problemy s kojenim... skus ci bude chciet... nenut.. a keby chcelo, ale sa po dudlovani objavili problemy s prisatim ubytkom mliecka, bolave bradavky prestan davat.. a k zavyslosti... sak snad na prve rande nepojde s dudlom 🙂)).. moja nechce dudel.. uspava ju kojenie od 3m.. do v tedy zaspala sama 🙂 a inak nevadi mi to uspavanie kojenim... a ukludnuje malu hrkat hrackou, spievat, ponosit a pritulit popripade ked sa buchla rak prsko🙂..? a ked zaspava v kociku, tak hracka, alebo maly uteracik ukludnuje🙂... a kamoakinobabo ukludnuje plienocka.. ju maly mojka🙂

standu
29. aug 2014

ved vravim, asi boli dobre tie moje kocky 😉 starsia bola schopna byt na prse 24/7, ako neznalej prvorodicke nam obcas pomohol, a urcite radsej cumel ako prst- cumel vyhodis, prst nie . ale zas na druhej strane mladsia je tiez riadny ciciac a staci jej na to prso. uspava sa tak, upokojuje, ked sa udr, ked sa boji, cokolvek a ozaj jej dudel nechyba 🙂

hemka
29. aug 2014

@martina374 ja som nechcela dávať cumeľ práve kvôli tomu, aby sa naučil správne prisať na bradavku, ale asi po 2, či 3 týždňoch som mu dala, lebo mi nechcel zaspať, sme sa trápili so zaspávaním, cumeľ pekne zobral, pekne zaspávala s kojením som nemala vôbec problém 🙂 ale každé dieťa je iné, kamarátkin 1mesačný syn cumeľ vôbec napr. nechce, iná zase dávala len na noc

lelia
2. sep 2014

@martina374 ahoj moja 20 mesacna dcera nemala cumel a ani moja 9 tyzdnova dcera nema cumel. Ani ma to nenapadlo vobec im dat cumel, aj ked plackali. Sice som mala aj mam pripravene cumliky, ak by nahodou... ta starsia krasne spinkala a zaspavala sama cca od 4 mesiaca a mladsia sice na rukach, ale krasne zaspinka. 😉 Keby bol velky problem, tak som pripravena im dat cumlik, hlavne tej mladsej ak by to malo pomoct. Ale zatial nepotrebujeme a som tomu rada.

katka2224
2. sep 2014

@martina374 Ahoj, pridám aj ja svoju skúsenosť.
Keď sa mi dcérka narodila, nejak som ani nerozmýšľala, či dať alebo nedať cumlík, prišlo mi to samozrejmé, veď ho majú všetky deti. Potom som čosi čítala, že deti s cumlíkom sa nevedia dobre prisať, čomu som sa ale smiala, lebo moja dcérka sala ako pijavica... Tiež som si myslela, že bez cumlíka nevie zaspať, tak som jej ho na spanie stále dávala... A keď mala 3,5 mesiaca, prišiel zlom - dojčenský štrajk, potom laktačná kríza, ktorá trvala vyše mesiaca. Z toho 1 sakra tvrdý týždeň plný môjho i dcérkinho plaču a následne neúprosné odvykanie od cumlíka, pretože všetky naše problémy spôsobil ten deb--ný cumlík... Kebyže viem dopredu (a vidím, že ty sa vopred informuješ), cumlík vôbec nekupujem!!!
Zmena celého režimu, systému dojčenia, zaspávania, vylúčenie cumlíka,... Bolo to na dlhé trate...
Dieťatko vie krásne zaspať aj bez cumlíka, budeš mať väčšiu perspektívu, že budeš môcť čo najdlhšie dojčiť a bez problémov. A budete mať spolu krásny vzťah!
Našťastie sa dojčíme dodnes, dcérka zaspí buď na prsníku, alebo len tak, keď som pri nej.
Raz som čítala krásny príspevok od jednej maminky, že cumlíky, fľašky a podobné "oblbováky" sú iba modernou náhradou mamičky. A dieťa najviac potrebuje maminku, nie výdobytky modernej doby 😉
Prajem veľa šťastia a veselé miminkovanie! 😉

betka999
7. sep 2014

my sme nepouzivali dudel.. teda v case najvacsej krizy a najvacsej zufalosti sme ho vytiahli.. ale potom sme ho hned aj odlozili :D moje deti mali koliku.. ale nasadili sme kvapky coliprev a bolo po kolike 🙂 deti to zvladli aj bez dudlov 🙂