Akého psíka k malému dieťaťu?

3. júl 2023

Dobrý deň, syn je autista a miluje zvieratká. Keďže žijeme v dome, na dedine a veľmi necestuje chcela by som mu dopriať psa, veľmi rád sa s nimi túli a hlavne behá s ními. Veľmi sa mi páči zlatý retriever, ale ten je už pomerne dosť veľké plemeno. Neviem si ho predstaviť v mojom aute. Aké plemená psíkov máte doma? Ďakujem za každú radu 🙏

anonymanonym
7. júl 2023

Podla mna otazka akeho psa k dietatu je uplne zle polozena. Lebo akehokolvek. Vyber plemena by mal zalezat hlavne od toho co dalej sa ocakava od toho psa a ake podmienky mu clovek vie/chce zabezpecit - bude zit len vonku alebo aj vo vnutri? Mam skusenost s vycvikom, resp. mam zaujem sa vycviku riadne venovat, a teda zvladneme aj narocnejsieho psa na vychovu alebo nie? Co planujem s tym psom robit? - hlavne sa mojkat? Chodit vela po prirode? Venovat sa s nim sportu? Ucit ho nove veci, triky? Atd atd. Skratka - rozhodovat sa ma v prvom rade dospely clovek, buduci majitel psa, preco a akeho psa ON chce...

Co sa tyka deti je to vo velkom o vychove (vychove nie len psa, ale aj dietata), nastoleni pravidiel v domacnosti (napr. aby aj pes mal svoje bezpecne miesto kam si moze ist oddychnut a nepojde tam ani dieta a mnoho ineho). A som presvedcena, ze velmi vela robia aj prve 2 mesiace co je pes u chovatela. Vyvojova faza imprintingu vo velkom ovplyvnuje cely dalsi zivot psa. Da sa predpokladat, ze ak bude mat šteňa v tomto obdobi pozitivne skusenosti s deťmi, tak aj do buducna bude mat k deťom dobry vztah.

A napr. ta spominana bordeR kolia ma casto tendenciu deti past - vlastne ma tendenciu past skoro vsetko co sa hybe - vratane deti 😉 ale da sa s tym v pohode pracovat. Tak ako so vsetkym.
Ale znova sa vraciam na zaciatok - plemeno si ma k sebe vyberat dospely clovek buduci majitel a nasledne riadne vyberat dobru chovatelsku stanicu, v tomto pripade sa zamerat aj na vztah k detom - ci majitelia CHS maju deti, ci nahodou nechodia so šteniatkami vramci socializacie urobit radost detičkám do detskych domovov (su aj take CHS 🙂 ), mozno sa pozriet aj po psich rodicoch, ktori sa venuju canisterapii (krv fakt nie je voda 🙂 )

Akurat teda by som sa jedine vyvarovala tym uplne mini pidi kilovym plemenam, ktorym logicky z fyziologickeho hladiska nemusi byt take to drsnejsie nie este uplne citlive zaobchanie od deti prijemne.