Vadí mi mľaskanie ľudí

8. jan 2022

Ahojte. Aj vám vadí ked ludia pri jedle maskaju? Moj otec mlaska pri jedle. Ja to vedľa neho nemôžem vydržať. Nemôžem sa na nič iné sústrediť. Mam pocit viny ze mi taka hlúposť vadí. Ide ma rozdrapit keď vedľa mňa je hocičo nie len obed.

beataxxx
31. jan 2022

Uz len ked som toto precitala mi naskocila husia koza, ked niekto mlaska, okamzite sa ma zmocni neuveritelna nervozita a vrazdila by som, taktiez ked niekto rozprava s plnou pusou a viem ze na to je jednoznacna diagnoza Mizofonia, liecit sa to zatial moc neda, treba sa naucit s tym zit, je to velmi tazke

niky7777777
8. dec 2022

@pictbridge Tak isto. Trpím mizofóniou od 10tich a ešte mám aj veľmi veľmi dobrý sluch. Dokonca som mala minulý rok aj hyperakúziu a tá kombinácia ma fakt zabíjala. Naštastie, už mám "len" mizo.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
niky7777777
8. dec 2022

@annm81 No, to hovoríš teraz. Keby si mala mizofóniu čo len týždeň, veľmi by si to prehodnotila. Kto nezažil, nepochopí. Ja vám "normálnym" úprimne závidím už dobrých 24 rokov. To nie je o tom, že sme precitlivení či netaktní. Mizofónia je senzorická porucha mozgu. Autisti to majú tiež. Skús autistovi povedať, keď chytí amok, nech prestane. Poznala som jedného, ktorý si musel neustále zapchávať uši, keď cestoval. Pochopila som ho, až som sama dostala hyperakúziu, kedy mi bežná hladina zvuku na ulici spôsobovala fyzickú bolesť. Mizofónia je to isté, akurát ti tú bolesť spôsobujú iba niektoré zvuky. Prečo? Lebo žiaľ tak komunikujú jednotlivé časti mozgu a podľa najnovších štúdií ide o poruchu motorických neurónov. Nehovor hop, kým nepreskočís.

niky7777777
8. dec 2022

@romea Nie je to fobia. To nie je mizofobia ale mizofonia. Je to senzoricka porucha mozgu, kedy urcite zvuky vylovaju v ludoch velku psychicku az fyzicku bolest a uvadzaju ich do stavu utok/utek, vystreli adrenalin a tak. To nie je fobia, kedy cloveku nieco vadi, ze ma z toho strach a uteka pred tym. Toto je porucha na urovni motorickych neuronov v mozgu, cize je tam doslova a do pismena fyzicka reakcia. Kto nezazil, nepochopi. Bud stastna, ze tvoj mozog je ok. Moj bol niekedy tiez, ale jedneho dna to zacalo (v puberte).

annm81
8. dec 2022

@niky7777777 Čo hovorím teraz? (diskusia je už skoro rok stará, takže presne si nepamätám ako presne sa vyvíjala) Je mi ľúto, že máš takúto poruchu. Nič to nemení na tom, že by nebolo v poriadku ak vyletíš na mále dieťa preto, že ty máš nejaké špecifikum. X ľudí má x rôznych diagnóz a znevýhodnení. Je dobre, ak sa im ostatní snažia výjsť v ústrety a uľahčiť im život, ale neznamená to, že je slušné vrieskať po cudzích deťoch ak som navyše v ich aute.

miriam11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
niky7777777
8. dec 2022

@mamula20 Chudak. Uprimne ho lutujem, ja tiez od puberty takto fungujem. Tazko, ale co sa da robit, zit sa musi. A presne preto mam aj velku dilemu, ci si zakladat rodinu alebo nie. Jednak, neviem ci by som to dala a po druhe, bojim sa, aby to moje deti nezdedili. Moja neterka zda sa to ma, uz teraz jej niektore zvuky vadia a to mala 3 roky, mne to zacalo az v puberte. A pritom, brat toto nema, z nasej najuzsej rodiny len ja.

niky7777777
8. dec 2022

@annm81 Ale ona nevrieskala po nej, normalne jej to slusne povedala, ako tam bolo napisane. Zavisi od postoja. Napr. ja by som poziadala tu kamaratku, nech mi zastavi, vystupila by som a isla po svojej osi a s jej dcerou by som uz nikdy do auta nesadla. Nikto by sa neurazil, len oni by si chvilu lamali hlavu, preco sa s nimi uz nechcem kontaktovat. Ja mam svojich priatelov uz na to vycvicenych a nerobia zvuky, ktore vedia, ze mi bytostne vadia. Obcas sa to samozrejme stane, ale potom napr. spravim to, ze idem prespat do inej izby (ked mi vadia nejake zvuky, co vydavaju v spanku), takze da sa to, ked su obe strany tolerantne, resp. sa snazia najst nejaky kompromis. Kto ho najst nechce, alebo sa urazi, tak zial, ale nemozem s nim ostat v kontakte, lebo by ma to "zabijalo".

pictbridge
8. dec 2022

@niky7777777 od včera užívam liek fevarin presne na tlmenie reakcií. Bola som na psychiatrii vraj sa to dá krásne vyliečiť. Mne to zato stojí vyskúšať to.

niky7777777
5. feb 2023

@pictbridge a je to lepsie? uprimne ma to zaujima. ja som svojho casu (pred 11 rokmi) brala cipralex a spitomin cele 2 roky, kvoli niecomu inemu, ale na mizo to nepomohlo vobec. este sa na to skusa kognitivno-behavioralna terapia, potom vselijake experimentalne liecby. trochu mi pomaha, ked mam dobre roztrenovany chrbat, progresivna svalova relaxacia tiez trochu pomaha.

domculik
5. feb 2023

@marca12 ano aj mne tiez toto vadi, "vycucavanie spomedzi zubov", ale este nadstavba je, ked niekto popritom vycucavani si zoberie sparatko, vyspara si z ust kadeco, vytiahne, poobzera a vlozi nazad do pusy... 😅

niky7777777
5. feb 2023

Pozeram ten fevarin, je to klasicke SSRI antidepresivum, presne na rovnakom principe je aj cipralex a ako hovorim, na mizo mi nezabral vobec. Skor ti to pomoze v tom, ze budes celkovo kludnejsia. Ze vadit ti to sice bude, ale bude ti to jedno :D Co tiez nie je celkom pravda, ale kedze budes celkovo utlmenejsia, tak aj tie reakcie by mali byt menej vyrazne. Ale nechcem ti brat iluzie, ja som uz vselico skusala a mam preluskane aj zahranicne fora a kliniky, keby sa to dalo liecit SSRIckami, tak by tym davno uz nikto netrpel. A navstevy psychiatra i psychologa uz mam tiez za sebou. To je skor otazka na neurologiu buducnosti, ale celkovo to je este v plienkach, len celkom nedavno prisli na to, ze je to vlastne porucha na urovni motorickych neuronov.

pictbridge
5. feb 2023

@niky7777777 vraj zmenu pocitim cca po 3 mesiacoch zatiaľ sú to 2 . Napíšem potom 🙂