Do akého veku podávať dieťaťu dojčenskú vodu?

zuzulik83
15. apr 2012

Dcérka bude mať 18 mesiacov, dávam jej ešte dojčenskú vodu. Do koľkých mesiacov ste dávali dieťaťu dojčenskú vodu, resp. ako ste prechádzali z dojčenskej na vodu z vodovodu, či ju treba pred podaním ešte prevariť..... 😒

evka4
15. apr 2012

@zuzulik83 ahoj,ja som mojej dcerke nikdy nedavala dojc. vodu, nakolko si myslim, ze na slovensku mame kvalitnu vodu z vodovodu. podla mna uz mozes bez problemov prejst na obycajnu vodu, urcite jej ju uz netreba prevarat. ja som prevarala vsetku vodu do roka, od roka jej prevaram uz len vodu na pripravu mlieka.

sisaha
15. apr 2012

@zuzulik83 dojcensku som vobec nekupovala a vodu z vodovodu som prevarala do 1 roka. Potom uz nie. A nikdy ziaden problem nebol.

zuzulik83
autor
15. apr 2012

Ďakujem kočky, ide to dosť do peňazí, kupovať vodu z obchodu 😖 Tiež som počula o našej kvalitnej vode 😕 len keby nebola tak chlórovaná 😢

zuzana581
15. apr 2012

Dojčeneckú vodu som nikdy nekupovala a prevárala som vodovodovú asi 2 mesiace.

evka4
15. apr 2012

@zuzulik83 neviem, ci je to pravda, ale zevraj, ked vodu nechas dlhsie odstat, tak chlor vyprcha...

adriana7
15. apr 2012

@zuzulik83 , my máme doma osmózu, ale dobrú a nezávadnú vodu si môžeš vyrobiť aj z klasickej "točkovej". treba naplniť plastovú pet fľašu vodou z vodovodu do cca 90%. fľašu dať do mrazničky. voda postupne mrzne, nezmrzne rovnako rýchlo práve preto, že škodliviny, ťažké kovy a pod. mrznú vo vode pomalšie. takže keď je voda na cca 90% zamrznutá, tak fľašku z mrazničky vytiahneš a nezamrznutú, tú najhoršiu vodu, z nej vyleješ. zvyšok necháš pri izbovej teplote rozmraziť a môžeš podávať bábätku 😵

masinka
15. apr 2012

ked vidim za nemenovanym obchodnym retazcom na slniecku zlozene prepravky s PET flasami s dojcenskou vodou, radsej dam vodu z vodovodu...
moje deti pili vodu az do pol roka, ale normalnu z vodovodu, neprevarenu, nemrazenu, akurat na dovolenku sme brali malej balenu vodu - ale tiez nie v PET flasiach, ale Humanu co je v Tetrapacku, kupovali sme ju v lekarni a ani tu sme neprevarali.
Ked nalejete vodu do pohára, chlor o par minut vyprcha.

adriana7
15. apr 2012

@masinka , lenže v tetrapaku sú zas nebezpečné dávky toxického hliníka, ja som kôli pomu prestala kupovať krabicové mliečko malej a trápim sa s varením doma...jednotková dávka nie je nič moc, ale pri pravidelnom papaní to už nie je sranda 😒

kvetinka211
15. apr 2012

Do roka sme davali prevaranu z vodovodu, od cca. roka neprevaranu z vodovodu, u nas je z dobreho zdroja, verejny vodovod zo skalnateho podlozia. Vacsina slovenska ma dobre zdroje vody. Urcite lepsie nez to co stalo pol roka v pet flasiach. Ako pisu, chlor vyprcha a ako som sa tiez docitala, nie je dobre filtrovat, pretoze potom vobec nevies ake ma zlozenie. Pozerala som tiez vyskumy a tvrda voda nesposobuje mocove kamene (skor zivotosprava), naopak ma priaznivy vplyv na srdcovo cievny system.
@adriana7 s tym mrazenim by som si nebola az taka ista ... kedze tie pet flase nie su urcene na mrazenie, nevies co sa ti z nich do vody uvolni a tiez sa mi nezda ta teoria o pomalsom mrznuti škodlivin ... mozno keby si pridala zdroj odkial mas tu info ...
Lucku ci teraz uz aj kludne rajec ci inu mineralku s nizkym obsahom mineralov obcas kupime, ci uz na dovolenke kde nie je spolahlivy zdroj vody, alebo ked sme vonku a zabudneme flasku ... ale davat ju kazdodenne a este v nej aj varit je skoda penazi, kedze zdravotne je to vo vacsine pripadov bud rovnako alebo este horsie nez obycajna z vodovodu ...

masinka
16. apr 2012

@adriana7 no, tej vody sme pouzili ani nie jednu krabicu.... ale teda krabicove mlieko kupujeme 😖 to aby si clovek kupil vlastnu kravu, sam ju krmil a potom si dojil mlieko priamo do ust 😕 alebo budem kojit deti kym nepojdu do skoly... ale co ja budem pit ???

cecil36
16. apr 2012

Nikdy som pre deti nekupovala dojcensku vodu. Nevidim v tom zmysel a je to len reklamny tah na penazenky mamin. Vodu som pri dcere prevarala do pol roka, potom uz nie. Pri synovi to planujem rovnako. Ak nezijes zrovna na dedine kde su len studne a ziadny vodovod, tak sa nemusis bat. Pri 18 mesacnej by som uz vodu ani len neprevarala. Ved z tych deti co vychovame ak budeme vsetko sterilizovat v parnych sterilizatoroch, kupovat iba dojcensku balenu vodu, v bytoch mame cisticky a pracky vzduchu a podobne "vychytavky". Nase mamy nic taketo nemali a sme tu 🙂

dankadina
16. apr 2012

my máme britu a používame vodu z vodovou prefiltruje chlor aj iné škodliviny a to pijeme všetci

viki2912
16. apr 2012

ja malej davam len lucku,ked pije dzusik tak jje ho riedim s luckou,vodu z vodovodu jej nedavam a nebude davat min. do 3 rokov.

luciana157
16. apr 2012

my sme kupovali lucku a drobceka do cca 16 mesiacov a teraz uz len vodu z vodovodu,ale prevarenu.na cajik ju tak ci tak musim prevarit. obcas sa stane ze nemam prevarenu a malinka je smadna,tak jej dam do pohara aj z vodovodu. inak jej kupujem na pitie aj bio stavy zo 100% ovocia,su v papierovych krabickach a tie nijako neriedim,nie su nijako prisladene a malinkej velmi chutia,ale tie len obcas tiez.

bosoriak
16. apr 2012

@zuzulik83 Vodu som neprevarala na pitie nikdy. Prva dcera dostavala na pitie normalnu vodu od 7. mesiaca (neprevarenu) a druha dcera od 5. mesiaca takisto. Nic sa nikomu nestalo. Prevarat vodu dietatu starsiemu ako 6 mesiacov je podla mna zbytocne a ako tu bolo niekolkokrat spomenute, aj kontraproduktivne. Dieta potrebuje byt v styku s bakteriami normalneho zivota, nie je z cukru. Pokial je voda z mestskeho vodovodu a nie zo studne, nie je co riesit.

jabadaba
16. apr 2012

@adriana7 ten tetrapak ma jemnu vrstvu plastu potiahnutu na tej hlinikovej folii. Cize priamo hlinik vo vnutri krabice nie je. Mlieko ci tekutina je teda v priamom kontakte s plastovou foliou. Nie je to vyhra, ale v porovani s pet flasami je jedna vyhoda - lepsie skladovanie, eliminacia vplyvu slnecneho ziarenia. Prave vdaka nemu sa z pet flias uvolnuju do napojov skodlive ftalaty a ine chutovky. Teplo pet flasiam nesvedci.

Ja kupujem z tohto dovodu Humanu vodu, prave v takomto baleni. A pouzivali sme ju pri prvom do cca dvoch rokov necelych. Ale od toho cca roka varim prikrmy v klasika vodovodnej vode, ta sa prevari pocas varenia. Na mlieko a kasu ide voda Humana, kedze sa neprevara ale len zohrieva.

Napr. v BA by mala byt voda kvalitna, zrejme ide najme o pochybne zdroje vody v studniach, kdesi na vidieku. V mestach by to malo byt v poriadku. Ale aj tak, strasi ma predstava dusicnanov a tazkych kovov, pripad. ich stop aj v upravovanej mestskej vode.

jabadaba
16. apr 2012

@bosoriak nejde o bakterie, ale o dusicnany a tazke kovy. A tie Ti neuskodia okamzite po konzumacii, tie sa Ti pekne ukladaju v organizme. 😉

bosoriak
16. apr 2012

@jabadaba Voda z mestskeho resp. obecneho vodovodu je pravidelne a dlhodobo kontrolovana aj na tieto latky. Kontroluje to urad verejneho zdravotnictva, co je pomerne nepodplatitelny orbgan. Narozdiel od balenej vody, do ktorej si ktokolvek da cokolvek, zaplati si vyskum a testy a prezentuje to ako ciste.
Nebudem sa tu hadat, nech si kazdy robi podla svojho vedomia a svedomia. Reagovala som najma na prevaranie vody. Tazke kovy sa myslim prevarenim tiez nestratia.

jabadaba
16. apr 2012

@bosoriak ved ja len dufam, ze sa to takto robi ako pises. Ono, ja tiez si nerobim iluzie, ze balena dojcenska voda nie je primarne o biznise, co si budeme nahovarat, ze? Svet je dnes taky. Ja Ti neviem, som na vazkach v tomto ohlade. Na jednej strane mam pochybnosti o tej balenej, na strane druhej som zvalcovana aj ja tlakom, ze detom voda z vodovodu do urciteho veku nepatri. A teraz si vyber....

Nehadame sa, diskutujeme, dufam, ze si moj prispevok nebrala ako utok?🙂

bosoriak
16. apr 2012

@jabadaba Nie, urcite nie, len vysvetlujem pre istotu, lebo uz sa mi tu parkrat stalo, ze v pisanej reci to vyznie inak 🙂

Co sa vody tyka - urad verejneho zdravotnictva je pre mna proste vacsia istota, tam si nemozu dovolit velky preslap. Beriem to tak, ze balena voda sa napusta z nejakeho pramena, rovnako ako ta z vodovodu. Rozdiel je v tom, ze o tej balenej neviem nic, vratane dusicnanov alebo tych tazkych kovov. Narozdiel od nej je ta z vodovodu pravidelne testovana a preverovana, lebo otravit pol republiky by bol predsalen priekak, ktory by si mozno vsimol aj bezny Slovak 😀

luciferkax
16. apr 2012

Nekupovala som dojčenskú vodu, dávala som normálnu z vodovodu, od roka ju ani nepreváaram, tak som to robila aj pri staršom, ja sama denne vypijem litre čistej vody , :D :D ak sme niekam šli, kupovala som v DM-ku balenú v tetrapaku, je bez bubliniek a ešte aj ju netrebalo preváarťať

amanda545
19. aug 2014

my stale davame humanu, aj ked ma mala uz 19 mesiacov. ale sama doktorka nam povedala, ze minimalne do 2 a pol roka by sme mali davat dojcensku vodu a potom este aspon rok prevarat. ja som s humanou velmi spokojna, takze nemam dovod menit to 🙂

evittam
20. aug 2014

Kto chce nech kupuje, ale je to len čistá voda tiež z vodovodu a prevarená - dobre zabalený marketingový ťah - zbytočne vyhodené peniaze. Ja pri obidvoch deťoch tiež prevarenú vodu z vodovodu - a nosím so sebou vo fľaške.

evittam
20. aug 2014

@amanda545 Opýtaj sa lekárky koľko berie a čo jej sľúbili za odporúčanie 😀 😉

henikav
20. aug 2014

Pouzivam sice od narodenia flaskovu vodu, ale nie specialnu kojenecku, uplne najobycajnejsiu neperlivu, neochutenu, tu davam malej a pijeme ju aj my.

mita9
20. aug 2014

ja som nikdy nedavala, zbytocne vyhodene peniaze!! prevarala som do roka..

mita9
20. aug 2014

@amanda545 a v skolke ako budes kontrolovat aku vodu jej davaju? 😀

stanislavao
20. aug 2014

1,5 rocne dieta ma specialnu vodu? Boze, kam sme sa to dostali.

dianockadianka
24. nov 2015
Používateľ dianockadianka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od dianockadianka.

ja moc nedoverujem vode z vodovodu... bojim sa ci je fakt dobrej kvality, takze dcerke davame len dojcensku a my s manzelom si pre istotu tiez kupujeme vodu...

evittam
24. nov 2015

@dianockadianka Nikdy som deťom nekupovala dojčenskú vodu - len reklamný trik. Predpokladám, že kupuješ aj deťom aj sebe a manželovi "super vodu v pet fľašiach" - radšej začni piť vodu z vodovodu.... 😉