Do akého veku podávať dieťaťu dojčenskú vodu?

zuzulik83
15. apr 2012

Dcérka bude mať 18 mesiacov, dávam jej ešte dojčenskú vodu. Do koľkých mesiacov ste dávali dieťaťu dojčenskú vodu, resp. ako ste prechádzali z dojčenskej na vodu z vodovodu, či ju treba pred podaním ešte prevariť..... 😒

zdenka_eyrova
28. jan 2016
Používateľ zdenka_eyrova je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od zdenka_eyrova.

@zuzulik83 ahoj. pre vlastne bezpecie a zdravie odporucam prevarat vodu nielen detom, ale aj dospelym..ak uz ju chcete pit... citala si ten clanok? o ludoch v Brehoch, ktori pili 4 roky kontaminovanu vodu s arzenom? akoze dakujem pekne.. my doma radsej tu hnusnu vodu nepijeme vobec. kupujeme pramenite vody. tam aspon nie je chlor, arzen, dusicnany a ine svinstva, ktore su uz vo vode bezne. btw co sa tyka plastov, na Slovensku nemozu obsahovat bisfenol A, takze nie su zdraviu zavadne... treba dobre skladovat, nepouzivat opatovne a je to ok.

paula212
31. jan 2016

Najmensie deticky by nemali uzivat vodu z vodovodu z toho dovodu, ze max. povolene mnozstvo dusicnanov v nej je 50 mg/l vody. Je to davka, ktora nezatazuje organizmus dospeleho cloveka. Pre male deti je vsak zdraviu nezavadna davka 10 mg/l, co pitna voda z vodovodu zarucit nevie. Varenim sa dusicnany z vody neodstrania, preto je bezpecnejsie pre dojcata kupovat vodu. Nemusi byt original dojcenska, no treba si na etikete odsledovat mnozstvo dusicnanov.

lubka1983
31. jan 2016

To uz ani voda neni voda???spamatajte sa niektore....omg

sharmana
31. jan 2016

Nedajte sa mamičky zastrašiť marketingovým ťahom. Kvalita vody závisí od oblasti aj od zdroja. Kedže je pravda, že normami je pre dojčatá voda vhodná s hodnotou dusičnanov do 10mg/l, tak si treba len pozrieť rozbor vody vo svojej oblasti.

Nech sa páči, možno vám to pomôže. Ja som si proste naťukala na stránke BVS možnosť si pozrieť rozbory vody vo svojej obci:

http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/voda-ako-napoj/?o...

rebeka7501
31. jan 2016

To musí byť kvalitná voda pre deti, ktorá je zavretá v PET fľaši, na ktorú svieti slnko, je v teple........To môžete zrovna dávať deťom piť ropu.
Ale reklama je reklama.........

katrin21
31. jan 2016

dojcensku vodu som nikdy nekupovala ani pri dcere a nebudem ani teraz....
prevarali sme klasicku vodu.. to uplne staci .....
aj to teda neviem ci do roka, alebo dokedy.. na mliecko samozrejme + cajik detsky....
a teda aj na pitie, ked cistu....

dojcenska je v plastoch, co nie je ziadna vyhra a nikto nevieme, ako je skladovana, kolko bola /nebola na slnku atd... uz samotny plast je zla vec, takze radsej vodovod. Aj ked aj tam sa moze niekedy vyskytnut vselico, preto prevaranie, ale aspon nie veci z plastov , ktory by sa vylucovali do tej vody.

katrin21
31. jan 2016

@paula212 pre dieta je 25mg.... pokial viem.
ale nie v kazdej vode to mas, vo vodovodnej malokde.... skor niekto , kto ma studnu,a blizko hnojene pole apod. ma vela dusicnanov....

sharmana
31. jan 2016

@paula212 dala som link, kde si každá môže vo svojej oblasti pozrieť, aké sú hodnoty vody. A ani zdaleka neprekračujú 10mg/l, takže voda z vodovodu je nezávadná aj pre dojčatá. A robia sa pravidelné rozbory, ak nie rovnako, tak možno aj častejšie ako u jednotlivých "značiek balených vôd", ktoré stoja v pet flašiach neviem ako dlho a ani ty a ani nikto iný nevie, ako boli v skutočnosti uskladnené, kým sa dostali do domácnosti.

katrin21
31. jan 2016

@zdenka_eyrova asi by bollo dobre pozriet si dokument o plastoch a ako je to s deklarovanym zlozenim flias.. zistila by si, ze vlastzne NIKTO, ani ti co bodu plnia do tych flias, nevedia, co vlastne ten plast obsahuje, lebo je to predmet vyrobneho tajomnstva vyrobcu a nie je nijako mozne ho skontrolovať, ani to nerobia, spoliehaju sa na vyhlasenie vyrobcov flias ! toto dokonca priznali velke koncerny, ako je aj coca cola a pod. !!!! takze ha, zajtra vyrobim flasu, vyhlasim ju za dokonalu, BPA free, ( ako keby bisfenol A bol jediny šit v plaste, ha ha) a dam na nu vyrazit vsetky tie znaky co treba a poviem, ze dalej je to vyrobne tajomstvo, ale je uuuuuuplne neskodna.. ASi tak.
Zaver dokumentu , kde boli realne vyskumy robene : neexitusje bezpecny plast..
A ani tupperware.... ma v sebe tolko grcov, za drahe prachy, ze ludia su z neho neplodní.... velmi casto dokazana suvislost a stopy polymerov a neviem coho vsetkeho v krvi neplodnych tupperware nadsencov....

https://www.youtube.com/watch?v=8X2LebKvqXU

takze u nas aj flaska, doma sklenena, umela len na cesty, do mesta.. proste doplnkovo.

maminecka2
31. jan 2016

@zuzulik83 Ahoj, necitala som prispevky, ale toto sme riesili a vysledok: na Svk mamu perfektnu vodu. Dojcenska voda ma urcite normy na obsah dusicnanov (co je najdolezitejsi parameter). A daju sa zistit presne hodnoty dusicnanov (a ineho) vo vodovodoch po celom Slovensku najblizsie k Tvojmu bytu (napr. to moze byt skola, skolka- kde to pravidelne kontroluju a je tam ten isty zdroj ako dany byt), no a vysledky su super, napr. u nas je to okolo 4-5 jednotiek (dojcenska ma okolo 10-12 povolene podla udajov....). Takze voda z vodovodu je uplne bezpecna, ja teraz pri babatku uz budem davat rovno z vodovodu, pri starsich sme to zistili neskoro. Samozrejme studnovu vodu by som nedavala, ta moze byt niekedy kontaminovana aj povrchovou vodou apod. A este by ma zaujimalo ako tie balene skladuju...

zuska2001
31. jan 2016

nikdy som dojčenskú vodu nepoužívala, preváram z vodovodu. asi budem tak robiť do roka. na Slovensku je kvalitná voda.

janka_adamka
31. jan 2016

Dievčatá, zaoberám sa výskumom vody a vodných zdrojov. Verte mi, kvalita vody sa na SVK v rôznych oblastiach diametrálne líši, rovnako ako názory odborníkov na vhodnosť jej konzumácie u malých detí. Do kvality vody totiž zasahuje aj kvalita potrubia. Každopádne, ja svojej malej dávam väčšinou balenú vodu. Najmä prvý rok to odporúčam. Potom prevárať cca do 3 rokov. Balené vody pre dojčatá odporúčam striedať, nepreferovať jednu značku. Najideálnejšia je voda v skle, ale to u nás mimo gastro segmentu asi ťažko...Ak vás zaujíma viac, rada odpoviem.

janka_adamka
31. jan 2016

Len prosím nedávajte deťom piť Budiš a iné silne mineralizované vody, ako som to videla ja na Pohode. Mnohé maminky nerozlišujú medzi balenými vodami. Bohužiaľ. Budiš je vhodná pre dospelých aj to len pre tých, ktorí športujú alebo v horúčavach.

sharmana
31. jan 2016

západné slovensko približné hodnoty vody

https://www.zsvs.sk/sluzby/laboratorne-sluzby/

@janka_adamka súhlas, určite je rozdiel medzi jednotlivými oblasťami, ale rozbory vody sa robia priamo aj z vodovodov, takže tam sa ukáže, či sa niečo prenieslo aj z potrubia. Voda v pet flašiach, zle uskladnená, však kontrolovaná nie je. Urobí sa rozbor pramena a neviem či sa robí aj náhodne už zaflaškovanej vody. Ale určite nikto nerobí rozbor vody, ktorú si kúpiš ty z nejakého obchodného reťazca, kde sa vykašlali na predpisy a flaše mali na slnku neviem ako dlho