Nástup na materskú v ochrannej lehote

baruska_beruska
3. máj 2010

dobry den, viete mi prosim poradit?
som nezamestnana, ale platim si uz dostatocne dlho dobrovolne nemocenske poistenie, cca 1 rok.
len zaklad z ktoreho platim je nizky a tak som sa rozhodla pred nastupom na matersku zamestnat u znameho.
planujem koncom juna sa odhlasit z dobrovolneho nemocenskeho poistenia a zaciatkom jula sa zamestnat s maximalnym vymeriavacim zakladom. potom by som chcela cca po 2 tyzdnoch dat vypoved v skusobnej lehote a ako nezamestnana nastupit na matersku - cca 8 tyzdnov pred terminom porodu.
z coho sa mi bude ratat materska? mate s tym niekto skusenost?

evita68
4. jan 2013

@tomba áno, budeš mať nárok..

/pozri si, ako si napísala prvý príspevok,píšeš tam, že podpora ti končí 3.8.2013/

tomba
4. jan 2013

@evita68 prepáč, ani som si nevšimla..a neovplyvní mi táto pn výšku materskej? a čo treba zaniesť na sociálnu poisťovňu, mám niečo pýtať od doktora, aby vedeli, že som v ochrannej lehote?

evita68
4. jan 2013

@tomba materskú ti to neovplyvní.. na sociálku zanesieš PN, ale čo ešte ti neviem povedať, spýtaj sa lekára, on ti povie, zrejme ti on dá nejaké potrvdenie /nestretla som sa s týmto/

tomba
4. jan 2013

@evita68 ok, moc ďakujem za rady. 🙂

mercedes290
21. jan 2014

Dobry vecer prosim viete my poradit.12.12.2012my skoncila.rodicovska dovolenka,do svojej prace som.nenastupila.Proste dosla vypoved.Hned na to som.od 13.12.2012 zamestnala.a.pracovala az.do 30.augusta 2013.K tomu dnu.som.dostala vypoved.Moj sef koncil tak nas poprepustal.Zistila som.ze som.tehotna.a vedela som.ze.mozem.ist na.pnku aj ked.som.uz.mala.vypovednlebo.som.bola.v ochranej.dobe.Teraz by som.sa chcrla.dozvediet mam.narok na matersku davku..tie dni.co.som.bola.zamestanana je dost ale.k.270 dni to nebola.par dni.mi tam.chyba...chcela.som.sa.opytat rata sa aj moj predchadzajuci rodicak.alebo tato pnka?ale je to pnka.v ochranej lehote.  •

dena1973
21. jan 2014

@mercedes290 270 dní nemocenského poistenia sa počíta 2 roky spätne od pôrodu. Počítajú sa iba dni, ktoré si bola nemocensky poistená (pracovný pomer od -do). Doba kedy si bola na PN v ochr. lehote sa nepočíta....

mercedes290
21. jan 2014

a rodicovsky sa pocita.VED JE TO DOBA ZA DVA ROKY MUSI BYT 270 DNI
@dena1973

mercedes290
21. jan 2014

@dena1973 a rodicovsky sa pocita.VED JE TO DOBA ZA DVA ROKY MUSI BYT 270 DNI

dena1973
22. jan 2014

@mercedes290 no veď ti píšem, že celá doba nemocenského poistenia sa počíta.......iba doba nemocenského z ochrannej lehoty sa už nepočíta, lebo poistný pomer už netrvá......

mercedes290
22. jan 2014

takze vlastne.budem mat narok na matersku.ze

monitka80
28. apr 2014

kočky viete mi poradiť, 11.6.2014 mám TP a na materskú nastupujem z ochrannej lehoty. K akému dátumu mám nastúpiť na materskú? Je treba nastúpiť ku konkrétnemu dňu? Dnes som volala do SP a pani mi povedala, že 6t ku dňu pôrodu, čiže k 30.4. ale na stránke SP majú písané že 6t pred očakávaným dňom pôrodu, to mi vychádza na 29-teho? ďakujem moc

miamoja2012
19. feb 2015

@gapa ahoj, chcela by som sa spýtať či sa aktuálne vyznáš do dobrovoľného poistenia? Videla som tvoje odborne príspevky z pred pár rokov, tak dufam ...

gapa
20. feb 2015

@miamoja2012 no podla toho čo, teraz a platí minimálne myslím 33,15% (dôch.+nem) a nemožno ho mať, ak ti trvá povinné poistenie zamestnanca alebo szčo.