Môžem ovplyvniť výpočet materskej dávky zamestnaním?
ZodpovedanéDobrý deň,
chcem sa poďakovať za Vaše cenné rady a usmernenia v poradni. Čakám prvé bábätko. Termín pôrodu je 04.03.2026, s nástupom na materskú 21.01.2026. Aktuálne som evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná od mája 2025. Zo Sociálnej poisťovne mám potvrdené, že z ochrannej lehoty mi vyplýva nárok na materskú dávku, ktorá sa vypočíta z roku 2024, keď som mala mesačný príjem 900 EUR.
Chcela by som sa ale ešte skúsiť zamestnať. Mojím cieľom je, aby sa mi materská dávka vypočítala z obdobia január až apríl 2025, nakoľko som mala v práci vyšší príjem a v apríli 2025 som dostala aj odstupné, s priemerným mesačným príjmom 1165 EUR.
Poradíte mi, prosím?
Docielim to, ak sa zamestnám na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom na obdobie od 15.12.2025 do 02.01.2026, z ktorého mi bude platiť nízke nemocenské poistenie? Znamená to, že sa v tomto novom zamestnaní nestihne odviesť nemocenské poistenie za viac ako 90 dní?
Môžem mať pred touto cielenou dohodou aj iné zamestnanie? Obávam sa totiž, že ak nový potenciálny zamestnávateľ, od novembra 2025, zistí, že som tehotná, prepustí ma v skúšobnej lehote. Nepredpokladám ani, že by som si našla prácu s vyšším príjmom ako je 1165 EUR. Preto by som si to chcela poistiť tou dohodou u zamestnávateľa, kde momentálne občasne brigádujem na pár dní v mesiaci, momentálne bez odvodov nemocenského poistenia.
Ďakujem.
Dobrý deň,
dohoda uzatvorená na kratšie obdobie ako jeden mesiac sa považuje z hľadiska sociálneho poistenia za dohodu s nepravidelným príjmom. Bolo by vhodnejšie uzatvoriť dohodu na dlhšie obdobie. Pokiaľ sa zo súčasnej brigády neodvádza nemocenské poistenie, nemá vplyv na výpočet materskej.
Pri dohodách vykonávaných mimo pracovného pomeru sa ustanovenia ohľadom skúšobnej doby nepoužijú. Museli by ste si pozrieť danú dohodu, čo by sa v nej písalo o výpovednej lehote a na základe toho sa rozhodnúť, prípadne ísť počas trvania dohody na PN. Pozor si ale dajte na prípadnú účelovosť.
S prianím pekného dňa,
Lenka