Zohľadňuje sa materská zo SZČO aj TPP pri súbehu?
ZodpovedanéDnes o 20:54
Dobrý deň,
začiatkom mája 2026 sa chystám nastúpiť na materskú dovolenku. Dlhodobo som SZČO a spĺňam podmienku 270 dní platenia nemocenského poistenia - minimálne odvody. Aby som si zvýšila materskú, zamestnala som sa od januára 2026 na TPP, čím splním podmienku 90 dní u nového zamestnávateľa. Zároveň som nepozastavila SZČO a ani to neplánujem. Rada by som si ponechala obidve činnosti súčasne.
Budem mať pri poberaní materskej nárok na dávku z oboch pomerov - SZČO a TPP? SZČO na základe roku 2025 a TPP z 90 dní v roku 2026?
Alebo musím SZČO pozastaviť, aby mi vyrátali vyššiu materskú z TPP?
Ďakujem.
Dobrý deň,
o súbeh nepôjde, nakoľko z trvalého pracovného pomeru (TPP) nezískate 270 dní nemocenského poistenia.
Ak chcete, aby sa Vám materská počítala iba z TPP a aby Vám mohlo byť materské priznané z TPP, z ktorého sa bude platiť nemocenské poistenie viac ako 90 dní (dni zo živnosti sa započítajú), živnosť pred nástupom na materskú môže byť aktívna, ale aj nemusí.
Požiadate o materské iba z TPP.
Matke sa započítajú dni nielen z ukončených nemocenských poistení, ale aj z trvajúcich nemocenských poistení.
S prianím pekného dňa,
Lenka