Poradíte mi ohľadom presakovanie silikónu a granulómy?

Zodpovedané
8. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom silikónu.

Aké riziko prináša presakovanie silikónu cez svoj obal pri prsných implántatoch, takzv. bleeding?

Má to súvislosť aj so vznikom kapsulárnej kontraktúry?

Je ľahko možný vznik granulómov?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri starších typoch implantátov - myslím viac ako 15 rokov dozadu, bol problém bleedingu silikónu, "slzenie" ( prepúšťania čiastočiek cez obal implantátu ) častejší.

Výrobcovia rokmi zdokonaľujú proces výroby a stavby implantátov. Aktuálne sa v obale nachádza viacero vrstiev a nepriepustných membrán, ktoré bleeding minimalizovali. Čiže vplyv bleedingu na vznik kapsulárnej kontraktúry sa eliminoval. Kapsulárna kontraktúra sa ale objavuje stále.

Tkanivo na povrchu implantátov je však dráždené a dochádza ku tvorbe kapsuly.

To je normálny a prirodzený proces reakcie tkaniva na cudzie teleso. Vloženie implantátu bez toho aby sa vytvorila okolo neho jazvová kapsula, nie je možné.

Za bežných okolností je kapsula jemná a nespôsobuje "stlačenie" implantátu a tým jeho "stvrdnutie" a pokrčenie, spomínanú kapsulárnu kontraktúru, ktorá sa podľa závažnosti kategorizuje na štádiá (4).

Vytvorenie nadmerne tuhej kapsuly spôsobuje viacero faktorov. Nie je úplne známy presný mechanizmus.
Stláčanie kapsuly je spôsobené bunkami (myofibroblastami), ktoré majú schopnosť približovať k sebe okraje rany, v tomto prípade jazvy okolo implantátu.

Zabrániť im vo svojej úlohe, alebo aby v kapsule vôbec boli, nevieme.

Tieto bunky ak sú poukladané v rovnakom smere, spolupracujú a omnoho silnejšie implantát stláčajú. Tomu sa technologicky výrobcovia snažili zabrániť výrobou implantátov s "drsným" texturovaným povrchom. Ani to však úplne neeliminovalo výskyt kapsulárnej kontraktúry. Na druhej strane máme problém s nadmerným dráždením kapsuly týmto povrchom a vo veľmi zriedkavom prípade to môže zohrávať nejakú úlohu pri vzniku BIA-ALCL ( špeciálnemu lymfómu ) - presný mechanizmus stále nie je známy.
Hladký povrch je zase príčinou častejšieho výskytu kapsulárnych kontraktúr a zmeny polohy -"utekaniu" alebo otočenia implantátov v porovnaní s implantátmi s texturovaným povrchom.
Čiže ideálne riešenie neexistuje.

Chirurg prispôsobuje výber operačnej techniky, umiestnenie jazvy a implantátu, jeho tvar, veľkosť, povrch a značku možnostiam pacientky ( typ prsníka,hrudníka ) zohľadnením požiadaviek a očakávaní pacientky a svojich schopností a skúseností.

Granulómy - asi myslíte tuhé ložiská v tkanive ako reakciu na dráždenie, často infekciu.

Ani technologický pokrok nedokáže zaručiť, že sa z povrchu implantátu neuvoľní ani molekula. Čiastočky silikónu podľa ich veľkosti "upratujú" imunitné bunky rovnako ako farbivo po tetovaní mizne a zhromažďuje sa aktivitou "upratovacích" buniek v lokálnych lymfatických uzlinách, tie sú po rokoch čierne/farebné. Podobne telo lokalizuje a zhromaždí aj čiastočky, baktérie. Myslím že ste sa pýtali na toto.