Čo ak 16-ročná dcéra nechce ísť na víkend spať k otcovi?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

mám 16-ročnú dcéru, ktorá je už 9 rokov v mojej starostlivosti. S jej otcom máme uzavretú rodičovskú dohodu, že za ňou môže prísť kedykoľvek po dohode (navyše okrem párnych víkendov). Otec túto možnosť skoro vôbec nevyužil, chodieval za ňou iba nedele, nebol s ňou cez žiadne voľné dni (štátne sviatky), prázdniny. Asi 2x s ním bola na Štedrý večer u jeho rodičov.

Od čias Covidu-19 za ňou skoro nechodil. Minulý rok s ňou bol 2x, tento rok iba raz, hoci je v našom meste každý deň. Časom si našiel priateľku, s ktorou si dcéra nesadla. Dnes sú už manželia, on sa k nej presťahoval na dedinu, kde dcéra vôbec nechce chodiť. On nie je ochotný ísť s ňou niekde na výlet, na pizzu, či na prechádzku do okolia. Trvá na tom, aby šla dcéra s ním domov.

Dnes sme mali pojednávanie ohľadom zvýšenia výživného, kde som okrem iného spomenula, že sa s dcérou vôbec nestretáva a povedala som aj vyššie spomínané dôvody. Pred chvíľou mi poslal sms, že bude párny víkend, nech sa dcéra zbalí a v sobotu ju berie k sebe domov. Ona tam ísť nechce. Je ochotná ísť s ním kdesi von, ale nie k nim domov.

Aké mám možnosti?

Dcéra doma plače, nechce ísť na noc k jeho manželke.

Je dcéra povinná ísť k otcovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko je pravdepodobne rodičovská dohoda schválená súdom, otec môže žiadať jej dodržiavanie a tzv. výkon rozhodnutia.

Rozumiem však aj situácii, že v dcérinom veku je logické, že má svoj vlastný názor. Predpokladám, že otec by situáciu nevyhrotil zavolaním polície. Tá však taktiež dcéru nenaloží do auta a neodvezie k otcovi.

Doporučovala by som podať návrh na zmenu styku dcéry s otcom tak, že styk s dcérou sa nebude upravovať a bude na jej dohode s otcom. Inak vy ako matka ste povinná dcéru na styk s otcom riadne pripraviť. O tejto situácii informujte aj kolízneho opatrovníka.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz