Môže matka zabrániť stretávaniu dieťaťa so starými rodičmi?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

mám 1,5-ročného synčeka s partnerom, s ktorým nie sme zobratí. Náš vzťah nie je ideálny, najmä vďaka manipuláciám zo strany jeho matky, smeruje ku koncu a určite aj k úprave styku partnera so synom.

Mám však problém s tým, aby sa náš syn stretával s jeho rodičmi bez mojej prítomnosti. Ide o to, že môj partner je nezodpovedné “veľké” dieťa a sám by sa o dieťa nestaral. Sám sa niekoľkokrát vyjadril, že by trávil prípadne súdom určené víkendy u jeho matky. To je pre mňa však nepredstaviteľné. Keď som otehotnela, snažila som sa s jeho rodičmi dobre vychádzať, napriek tomu, že už v minulosti sa ku mne jeho matka správala veľmi nedôstojným spôsobom. Stalo sa, že mi vulgárne nadávala či ponižovala mňa aj moju rodinu. Povedala som si ale, že syn za to nemôže a možno bude k nemu úžasná babka.

Nestalo sa však tak. Celé tehotenstvo ma obťažovala nevyžiadanými radami, ktoré mi vyslovene vnucovala. Po pôrode sme ich hneď pozvali na návštevu, všetko bolo v poriadku. Potom mal syn asi mesiac, boli sme na oslave, kde si ho svokra vzala na ruky. Nebránila som jej, veď je to babka a odniesla si ho preč. Syn mával koliky tak často plakal, pričom zrazu za mnou prišla ako super ho upokojila, namočila mu cumlík do piva bez toho, aby sa niekoho z nás opýtala na názor.

Vtedy som si povedala, že už ju samú so synom nenechám, ale styk som obmedzovať nechcela. Preto som s ňou pravidelne volala, každý deň posielala fotky a raz do týždňa sme išli na návštevu. Na každej jednej návšteve ma zhadzovala a vysmievala sa mojim názorom, na môjho syna hovorila veci typu: “Keď tu budeš so mnou sám odfotím ťa s mrkvou a natlačím sladkosťami”. Pokračovalo to tým, že nás pozývala na návštevu, keď boli chorí a zatajila to, v dôsledku toho sme skončili v nemocnici. Povedala len, že no a čo, aspoň bude mať imunitu.

Vyhrotilo sa to tým, keď mi začala zariaďovať bývanie proti mojej vôli a nútila syna, aby po nej opakoval vulgarizmy. Vtedy som si ju zablokovala, neposielam fotky a nechodíme na návštevy. Môžu však stále prísť oni k nám, o to však nemajú záujem, prídu na návštevu tak o pol desiatej večer. Synovi nikdy nič nekúpili a ani nepopriali na žiadny sviatok, dokonca na oslavu prvého roka neprišli. Partner si matku vo všetkom zastáva, nikdy si ma nezastal a zdieľa jej názory. Dokonca mi pred synom vulgárne nadával, aby som sa konečne naučila správať, keď som sa s ním slušne snažila situáciu riešiť. Preto syna nepúšťam ani samého s partnerom k ním na návštevu. To svokra nevie zniesť a všade ma ohovára.

Partner nie je v rodnom liste , “nemal čas” ísť so mnou na matriku.

Aké sú moje možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko otec Vašeho syna nie je zapísaný v rodnom liste, nemá právo sa stretávať so synom a toto právo nemajú zatiaľ ani jeho rodičia.

Toto právo otcovi aj jeho rodičom vznikne, ak by sa dal otec zapísať do rodného listu, a to cestou spoločného vyhlásenia alebo podaním návrhu na súd.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz