Musíme po rozchode riešiť výživné cez súd?

Zodpovedané
9. máj 2023

Dobrý deň,

s priateľom sme boli spolu 10 rokov, neboli sme zobratí. Teraz sme sa rozišli a chcem, aby na dcérku platil výživné.

Musím to riešiť cez súd alebo stačí, keď sa mi dvaja dohodneme?

Keď nie sme zobratí, je dcérka automaticky pridelená mne?

Mám riešiť aj zverenie dieťaťa do mojej osobnej starostlivosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ste neuzavreli manželstvo, tak po rozchode dcéra nie je "pridelená" automaticky nikomu. Pokiaľ s otcom dieťaťa vychádzate a viete sa dohodnúť, uvedené ani nepotrebujete.

Z praxe však vždy odporúčam s otcom spísať dohodu, v ktorej upravíte, komu bude dieťa zverené, výšku výživného a prípadne stretávanie s otcom (toto však nie je podmienka). Takúto dohodu dáte následne schváliť súdu.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz