Otec dieťaťa nesúhlasí, aby som sa s dieťaťom odsťahovala do Čiech. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
9. máj 2023

Dobrý deň,

mám priateľa Čecha a plánujeme odísť do jeho rodnej krajiny. Mám však 4-ročné dieťa z predchádzajúceho vzťahu. Bývalý priateľ nesúhlasí, aby som odišla. A to ani napriek tomu, že som mu navrhla, že raz do mesiaca mu malého prinesiem. Doteraz chodil za synom raz za 2 mesiace na 10 minút. Otec je pre neho môj priateľ.

Pomohlo by, ak sa s priateľom zoberieme?

Berie to súd na vedomie?

Mám šancu sa s dieťaťom odsťahovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

súhlas otca potrebujete. Bez súhlasu Vám neodporúčam odísť zo Slovenska.

Súčasne odporúčam čo najskôr podať návrh na nahradenie súhlasu otca na súd v mieste bydliska dieťaťa. V návrhu by som popísala vzťah otca s dcérou, frekvenciu návštev a aj skutočnosť, že za otca považuje Vášho priateľa. Súčasne by som navrhla ako svedka Vášho priateľa, ktorý Váš návrh potvrdí.

To, či by Vám pomohlo, ak sa s priateľom zoberiete, Vám neviem povedať. To závisí od úvahy súdu. Váhu by to však mohlo mať, nakoľko tým utvrdíte to, že sa jedná o vážny vzťah a nie chvíľkovú záležitosť.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz