2marianna25
8. dec 2010

Nieco pre holky zijuce v UK

PRE  VYBAVENIE  NIE  JE  POTREBNÉ  DOHODNÚŤ  SI  TERMÍN.

ZÁPIS NARODENIA DO OSOBITNEJ MATRIKY

Kde podať žiadosť: 

1.      Konzulárne oddelenie Zastupiteľského úradu SR (KO ZÚ SR)

2.      Matričný úrad príslušný podľa trvalého (posledného trvalého) pobytu občana v SR

Kto podáva žiadosť:

        Rodič, ktorý je občanom SR a to nasledovne:

1.      osobne

2.      alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby, ktorá sa musí pri podaní žiadosti preukázať písomným splnomocnením, na ktorom je podpis splnomocňujúcej osoby overený KO ZÚ SR alebo notárom oprávneným vykonávať notársku činnosť v SR.

Na vykonanie zápisu je potrebné predložiť:

1. Tlačivo "Zápis o narodení dieťaťa" je potrebné vyplniť písacím strojom alebo čitateľne paličkovým písmom. (UPOZORNENIE:  Dieťa môže mať najviac 3 krstné mená a priezvisko po rodičoch podľa dohody na slovenskom sobášnom liste. Ak rodičia nie sú zosobášení, zapíše sa priezvisko dieťaťa po jednom z rodičov, na ktorom sa rodičia dohodli pri určení otcovstva.)

2. Rodný list dieťaťa vydaný v UK, na ktorom sú uvedení rodičia dieťaťa - certified copy of an entry - (pozor neakceptujeme rodný list, kde sú len údaje dieťaťa). Rodný list musí byť opatrený tzv. apostille(t. j. overením, ktoré potvrdzuje pravosť dokumentu vydávané The Foreign & Commonwealth Office, The Legalization Office; webstránka: www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/services-we-deliver/legal-services/legalisation/ ). Pokiaľ si chcete originál rodného listu ponechať, je potrebné predložiť zároveň jeho fotokópiu vrátane kópie apostily, ktorá bude za správny poplatok overená a originál Vám bude vrátený.

3. Preklad rodného listu vydaného v UK do slovenčiny vyhotovený strojom alebo na počítači, ktorý si môžete vyhotoviť sami, alebo Vám ho môže vyhotoviť ZÚ, resp. Vám môžeme odporučiť prekladateľa. 

4. Doklad o štátnom občianstve SR oboch rodičov v čase narodenia dieťaťa. Môže ním byť platný cestovný pas SR, platný občiansky preukaz SR, osvedčenie o občianstve alebo listina o udelení štátneho občianstva SR.

5. Sobášny list rodičov vydaný v SR. Údaje v slovenskom sobášnom liste musia byť totožné s údajmi v doklade totožnosti.  V prípade, že údaje nie sú totožné, je potrebné predložiť slovenský rodný list žiadateľa.

V prípade ak rodičia nie sú manželia, resp. ak nemajú slovenský sobášny list, je potrebné predložiť slovenský rodný list rodičov, ktorí sú občanmi SR.

Pokiaľ bolo manželstvo uzavreté mimo územia SR a doposiaľ nebol vystavený slovenský sobášny list, je  nutné požiadať aj o zápis manželstva do osobitnej matriky.

6. Rozsudok o rozvode manželstva. Ak je žiadateľ/ka rozvedený/á, je potrebné predložiť právoplatný rozsudok o rozvode manželstva.

7. Súhlasné vyhlásenie o určení otcovstva. Ak rodičia dieťaťa nie sú v deň narodenia dieťaťa manželmi musia obaja rodičia pred KO ZÚ SR podpísať súhlasné prehlásenie rodičov o otcovstve dieťaťa. Ich podpisy budú overené na KO ZÚ SR na základe platných dokladov totožnosti. 

Ak matka dieťaťa nie je zosobášená s otcom dieťaťa uvedeným na rodnom liste, tento sa zapíše podľa údajov na rodnom liste za predpokladu, že matka dieťaťa bola v čase narodenia slobodná, rozvedená /od zániku manželstva do narodenia dieťaťa uplynulo viac než 300 dní/  alebo vdova. V prípadoch, ak rodičia dieťaťa uvedení na rodnom liste neboli v čase narodenia manželmi a uzavrú dodatočne manželstvo, do osobitnej matriky sa zapíše muž uvedený na rodnom liste ako otec dieťaťa.

8. Úmrtný list. Ak predchádzajúce manželstvo zaniklo smrťou jedného z manželov, je potrebné predložiť úmrtný list.

9. Právoplatné rozhodnutie o zapretí otcovstva.

10. Zápis priezviska bez koncovky "-ová" - v prípade, že chcú rodičia (slovenskí občania) zapísať dieťa do rodného listu bez koncovky "-ová", je potrebné, aby obaja rodičia osobne požiadali o takéto zapísanie priezviska. Nádlesne musia byť overené ich podpisy na KO ZÚ SR. V prípade, že druhý rodič dieťaťa je inej štátnej práslušnosti ako slovenskej, postačuje žiadosť s overeným podpisom na KO ZÚ SR slovenského rodiča.

Pozn:

Ak chcete aby Vám vydaný matričný doklad bol zaslaný poštou na Vašu adresu je potrebné priniesť spiatočnú predplatenú obálku (special delivery envelope). Pokiaľ nebude priložená spiatočná obálka, rodný list je potrebné vyzdvihnúť si osobne. Za vykonanie zápisu dieťaťa do matriky je potrebné uhradiť správny poplatok. 

Upozornenie!

1.      KO ZÚ SR prijíma len kompletne vyplnenú žiadosť doloženú všetkými potrebnými dokladmi.

2.      Doklady je potrebné predložiť v origináloch. V prípade, že si žiadateľ/ka chce originál dokladu ponechať, je potrebné predložiť spolu s originálom aj kópiu, ktorú KO ZÚ SR overí a originál vráti žiadateľovi/ke.

3.      Originálu je rovnocenná kópia overená slovenským orgánom – notárom oprávneným vykonávať notársku činnosť SR, matrikou alebo ktorýmkoľvek konzulárnym oddelením ZÚ SR.

4.      KO ZÚ SR zasiela žiadosť na Osobitnú matriku Ministerstva vnútra SR, Drieňová 22, 826 86 Bratislava, ktorá matričný doklad vystaví a zašle ho späť na KO ZÚ SR, kde si ho možno vyzdvihnúť osobne alebo bude žiadateľovi doručený do vlastných rúk (v prípade, že k žiadosti doložil ofrankovanú spiatočnú obálku). Ak o to požiadate pri podávaní žiadosti, Osobitná matrika v Bratislave Vám zašle matričný doklad na príslušný matričný úrad Vášho bydliska v SR.  

Copyright ©

to ano 🙂

8. dec 2010

@qwerty01 len sa mi to zda kus komplikovane ci???

8. dec 2010

ani nie, da sa to v pohode, len ta cesta do londyna a potom cakat minimalne dva mesiace na slovensky rodny list a potom bud zase po neho alebo postou, ale my sme isli osobne lebo sme uz davali zapisat aj do pasu, a potom este poplatky, tusim 30 libier ci ako za rodny list. Inac mne bol iba manzel na ambasade sam to vybavil, ze nemusis ist aj ty

8. dec 2010

@qwerty01 jej som rada takze mas skusenosti 🙂ale to ste museli brat aj babo vsak??? a to tlacivo dostanes na ambasade alebo sa da vytlacit????a potom ste cakali aj na pas???ci to z ambasady posielaju ziadost o zapis na matriku??

8. dec 2010

nie nie babo na ambasadu netreba, isiel iba manzel,tlacivo o zapise sa da vytlacit a mas uz pokoj nemusis este tam vypisovat a na pas sme necakali, no na zapis do pasu to sa robi na pockanie iba na slov. rod. list sme cakali vyse dvoch mesiacov a potom nam zavolali ze uz je tam a mozme prist, tak zase isiel iba manzel a uz dal maleho zapisat do svojho pasu

8. dec 2010

@2marianna25 ak by si chcela pas pre babo vlastny, tak cakas dalsie 2-3 mesiace. Lahsie je dat si ho zapisat do tvojho. Plati to do 5rokov dietata

8. dec 2010

Začni písať komentár...

Odošli