@rainbow82 POTREBUJEME:
na cesto
- 3 00g hladkej múky
- 200g studeného masla
- 150ml studenej vody
- 1 čl kypriaceho prášku
- 1 čl soli
- 1/2 vanilkového lusku
- 1 vanilínový cukor
na plnku
- 5 väčších jabĺk nakrájaných na plátky (cca 750 g jáblk)
- šťavu&kôru z jedného citróna alebo limetky
- 30g hladkej múky
- 1 čl škorice
- 100g škoricového cukru
na ozdobu
- vajíčko na potretie
- trochu kryštálového cukru na posypanie
POSTUP:
Najskôr si pripravíme cesto. To urobíme tak, že si vo veľkej mise zmiešame múku s kypriacim práškom, cukrom, soľou a zrniečkami vanilkového lusku. Do tejto sypkej zmesi nakrájame (na malé kúsky) maslo a všetko spolu spracujeme na hrudkovitú hmotu (ako keď sa robí posýpka na koláč). Do nej postupne prilejeme vodu a vymiešame na kompaktné cesto. Ak je náhodou v tomto momente príliš tekuté/husté, tak podľa potreby pridáme múku/vodu. Potom ho premiestnime na pomúčenú dosku, vypracujeme, rozdelíme na 2 časti, ktoré zabalíme do fólie a dáme odležať do chladničky.
Medzičasom si pripravíme jablkovú náplň. Olúpané jablká nakrájame na asi polcentimetrové plátky, zalejeme citrónovou šťavou a poriadne premiešame. Pridáme kôru, esenciu a škoricový cukor zmiešaný s 30g múky, v ktorom obalíme všetky jablkové kúsky.
Potom si nachystáme formu, ktorú vyplníme vyvaľkanou polovicou cesta. Na to navrstvíme jablkovú náplň. Následne si vyvaľkáme aj druhú polovicu cesta, ktorú narežeme na zhruba 14 rovnako širokých pásov a pustíme sa do mrežovania.
Na záver potrieme vajíčkom, posypeme cukrom a necháme piecť zhruba 20 minút v trúbe vyhriatej na 200 stupňov. Po dvadsiatich minútach stlmíme teplotu na 180 stupňov a dopekáme ďalších 30-45 minút dozlatova.



mozem poprosit o recept?