12 / 26
    Tekvicové naj "mňam-mňam" semiačka :)
    ladytt
    autor

    Toto malé, asi jeden centimeter veľké zelené semienko je bohaté na cucurbitacíny, zinok, horčík, fosfor, mangán, meď, vápnik, železo, vitamíny A, B, D, E, ale aj esenciálne mastné kyseliny omega 3 a 6 či aminokyseliny.
    Cucurbitacíny sú látky, ktoré zabraňujú premene testosterónu na silnejší dyhydrotestosterón. Práve tento silnejší hormón podporuje bunky prostaty, tie rastú a dochádza teda k jej zväčšeniu. Rovnako dôležitý pre prostatu je aj zinok.
    Vitamíny, ktoré tekvicové jadierka obsahujú, najmä vitamíny skupiny B – B17, majú protinádorové účinky, ale slúžia aj ako prevencia proti chrípke.
    Keby sme chceli opísať obsah tekvicového semienka inak, napísali by sme, že zo 6 až 9 percent obsahuje vodu, zo 45 až 54 percent tuky, z 32 až 38 percent bielkoviny, zo 4 až 6 percent vitamíny a minerálne látky, z 3 až 5 percent uhľohydráty a z 2 až 4 percent obsahuje i vlákninu.
    Priaznivý vplyv na ľudský organizmus
    Okrem toho, že tekvicové semienka sú ideálne pri problémoch so zväčšenou prostatou, či ako prevencia pred chrípkou, pomáhajú aj pri žalúdočných problémoch, problémoch s obličkami a mechúrom, reume či srdcovocievnych ochoreniach. Vhodné sú aj pre diabetikov a ľudí s vysokým cholesterolom. Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré tekvicové semienka obsahujú sú nevyhnutné pre ľudský organizmus. Dôležité sú najmä pre tvorbu vitamínu D, ale aj niektorých hormónov a bunkových stien.
    Selén, ktorý tekvicové semienka obsahujú, pomáha pri ochoreniach močových ciest. Celkovo majú tieto semienka močopudné účinky. Rovnako sa tekvicové semienka odporúčajú jesť aj pri neplodnosti, ochabnutých svaloch, klimaxových ťažkostiach či tkanivových zmenách.

    18. sep 2012