medelask
9. apr 2013

Prsník

Prsník (mamma) je párový žľazový orgán na prednej strane hrudníka medzi 3. a 6. rebrom. Je uložený na veľkom prsnom svale (musculus pectoralis major) a čiastočne na prednom pílovitom svale (musculus serratus anterior). Priemerný horizontálny rozmer je 12 cm, vertikálny 11 cm. Ľavý prsník býva často väčší ako pravý. Rozmer prsníkov závisí od výživy, teploty, veku, pričom veľkosť prsníka nie je vždy úmerná k veľkosti vlastnej žľazy. Koža prsníkov je svetlá, tenká a bohato inervovaná.

V strede prsníka sa nachádza dvorec (aerola mammae), v ktorého centre sa nachádza prsná bradavka. Dvorec aj bradavka sú výrazne pigmentované (ružový u svetlovlasých typov, postupne hnedý až tmavo hnedý s pribúdajúcou pigmentáciou) a obsahujú i menší počet mazových a potných žliaz.  Pigmentácia dvorca sa v gravidite zintenzívňuje. Veľkosť dvorca je od 3 – 5 cm a počas gravidity sa zväčšuje. Pri obvode dvorca sú drobné hrboľčeky, ktoré sú vyzdvihnuté žliazkami (glandulae areolares), stavebne zhodnými s mliečnou žľazou.

Uprostred dvorca je mierne vyvýšená prsná bradavka (papila mammae). Bradavka obsahuje mazové žliazky, ktoré svojím sekrétom chránia kožu pred maceráciou mliekom a slinami dojčaťa. V dvorci je prebiehajúca hladká svalovina usporiadaná lúčovito, v bradavke špirálovito. Svalovina sa upína do kože, takže zmršťuje dvorec a vyzdvihuje bradavku. Táto svalovina reaguje na dotykové podráždenie.

Hlavnou štruktúrou prsníka je mliečna žľaza (glandula mammae). Pozostáva z 15 až 20 lúčovito usporiadaných lalôčikov, ktoré sú tvorené ešte menšími podjednotkami (lobuli mammae). Z každého lalôčika sa zbieha mliečny kanál (ductus lactiferus) a spolu vyúsťujú na prsnej bradavke. Mliečna žľaza je ako celok obklopená väzivom a tukovým tkanivom, ktoré určujú celkovú veľkosť a tvar prsníka (Obrázok 1). 

Tvar a veľkosť prsníkov sú rôzne a fyziologicky sa menia v súvislosti s vekom, pohlavným dozrievaním, menštruačným cyklom, menia sa aj počas gravidity, laktácie, ale aj v menopauze. U dospelých žien rozoznávame tieto tvarové typy prsníkov:

1. mamma papilata

2. mamma disciformis: plochý, nízky, miskovitý prsník

3. mamma spheroidea: polkruhovitý klasický prsník (vyskytuje sa len prechodne, obyčajne ho nahradí mamma piriformis alebo mamma pendula)

4. mamma piriformis: hruškovitý prsník, pod ktorým sa začína vytvárať ryha

5. mamma pendula: ochabnutý prsník, podmienený stratou tukového tkaniva (v starobe)

 Obrázok č.1: Typy prsníkov

Prsia v tehotenstve sa vplyvom ženských pohlavných hormónov zväčšujú a pripravujú na tvorbu mlieka. Zväčšenie objemu je podmienené predovšetkým prírastkom žľazového tkaniva v prvom trimestri tehotenstva. Prsné dvorce tmavnú a rovnako sa zväčšujú. Od druhého trimestra sa objavuje bunková hypertrofia, hyperémia a začiatočná tvorba materského mlieka. V poslednom trimestri už začína tvorba kolostra, ktoré môže samovoľne vytekať už počas tehotenstva.

Obrázok č.2: Popis prsníka

©Medela Slovensko 2013

Začni písať komentár...

Odošli