Fuksie
Patria medzi obľúbené balkónové rastliny pre ich nežné kvety, ktoré visia na tenkých stopkách. Sú v širokej škále farieb i tvarov a často ich prirovnávajú k tanečniciam či sukničkám.
STANOVIŠTE A STAROSTLIVOSŤ
Privítajú ich najmä majitelia balkónov, kde slnko svieti len krátky čas. Ideálny pre ne je totiž mierny tieň a miesto chránené pred vetrom a dažďom. Starostlivosť o fuksie počas vegetačného obdobia spočíva v pravidelnej zálievke a v prihnojovaní. Ak sa chcete dočkať naozaj bohatých kvetov, odporúča sa hnojivo v nižšej koncentrácii pridať do každej zálievky. Dôležité je tiež odstraňovanie odkvitnutých kvetov, čo podporí ďalšie kvitnutie a odstraňovanie žltých listov, ktorým zabránite šíreniu chorôb. Za horúceho počasia majú fuksie rady vysokú vlhkosť vzduchu, preto občas zvlhčite okolie rastlín a ich listy. Pravidelne kontrolujte, či na nich neobjavíte škodce alebo choroby a včas proti nim zasiahnite. Najčastejšími škodcami sú vošky, molice a štítničky. Z chorôb sa vyskytuje pleseň sivá, hniloba i hrdza.
ROZMNOŽOVANIE A TVAROVANIE
Fuksie si pomerne jednoducho môžete rozmnožiť odrezkami v ktoromkoľvek ročnom období okrem zimy. Najvhodnejšie sú vrcholové odrezky, ktoré treba odrezať tak, aby mali dva páry listov. Polovicu listov môžete potom odstrániť, aby ste znížili odparovanie vody. Odrezky zasaďte do špeciálneho rozmožovacieho substrátu, v ktorom rýchlo zakorenia, čo je približne za dva až tri týždne. Použiť však môžete aj piesok alebo vodu. Keď vrcholy odrezkov začnú zdravo rásť, je to znak, že sa vytvára koreňový systém a môžete ich vysadiť do črepníka alebo debničky. Onedlho mladé sadeničky môžete zaštipnúť, čím podporíte rast bočných výhonkov a rozkonárovanie. Fuksie sa veľmi dobre tvarujú, takže ich môžete pestovať v tvare kríčka, ale aj stromčeka, špaliera, pyramídy či stĺpa.
PREZIMOVANIE
Existujú síce druhy fuksií, ktoré môžu prezimovať na záhone, ale odrody pestované na balkónoch nie sú mrazuvzdorné. Na konci sezóny ich treba schovať do svetlej miestnosti, kde sa bude teplota pohybovať v rozmedzí 2 – 7 °C. Výhonky skráťte na polovicu až dve tretiny pôvodnej dĺžky. Odstráňte pritom kvety a žlté listy. Počas zimnej oddychovej fázy rastlina zhodí listy. V tomto období ju polievajte veľmi opatrne. Druhýkrát rastliny zrežte koncom februára. V marci ich dajte na svetlé stanovište s teplotou 15 – 16 °C, čím ich pripravíte na májové vyloženie na balkón.
Odkladam si pre seba ale možno sa niekom tiež zíde.
Začni písať komentár...