Ahojte,
keďže mi je táto téma blízka a nejaký ten piatok sa o ňu zaujímam, skúsim sem spísať pár jednoduchých rád a v jednom článku vystihnúť základné informácie ohľadom investovania a možnostiach v dnešnej dobe. Na čo si dať pozor, pri čom spozornieť a čomu sa vyvarovať. Budem priamy, hovoriť veci na rovinu bez servítky a posnažím sa to napísať tak, aby ste tomu v jednoduchosti porozumeli. Určite v článku nepokryjem všetko, lebo sa to proste nedá. Je to téma na sériu článkov, preto ak vás to bude zaujímať, viem pokračovať v investičnej sérii.
V dnešnej dobe máme veľa možností investovania, či je to možnosť ísť do banky, využiť „pomoc“ finančného sprostredkovateľa, skúsiť robo-poradcu alebo ísť priamo na burzu, kde sa obchoduje.
S tým posledným vás nebudem zaťažovať, tá možnosť si vyžaduje know-how, čas a hlavne skúsenosti. Budem písať o tom bežnejšom, s čím sa vieme stretnúť na našom trhu v oblasti investovania.
Rád by som napísal, že začneme zvoľna, ale ideme rovno na to všeobecnou klauzulou, ktorá je často prehliadaná.
„Zisky sú otázne, poplatky sú isté.“
Toto je prvá vec, ktorú chcem, aby ste si z tohto článku zobrali – poplatky... sú vždy prítomné a keď vám niekto povie, že je to zadarmo, 2x si to overte, obzvlášť pri investovaní. Poplatkov v investovaní máme niekoľko, existujú vstupné, výstupné, transakčné, manažérske, výkonnostné a iné poplatky. Rozpisovať sa o jednotlivých poplatkoch je na samostatný článok, čiže ak vás to bude zaujímať, mile rád sa ponorím do tejto problematiky. Druhá vec, ktorú chcem aby ste si odniesli z tohto článku – poplatky je potrebné pri dlhodobom investovaní minimalizovať, najmä tie manažérske, lebo tie majú najväčší dopad na samotné zhodnotenie investície. Počítajú z celkovej hodnoty vášho účtu a uplatňujú sa, či sa trhom darí alebo nie.
Azda najčastejším riešením je využitie bankového produktu, kde sa najčastejšie stretneme s podielovými fondami, ktoré sú spravované portfólio manažérmi danej banky. Týchto manažérov samozrejme niekto musí zaplatiť – klient. Stačí sa pozrieť na poplatky pri podielových fondoch v bankách, zistíte, že je to v priemere niečo vyše 1.5% ročne. Veľmi jednoduchý spôsob investovania, kde jednoducho pošlete peniaze a banka ich „niekde“ investuje. Častokrát sa nedozviete kde sa vaše peniaze investujú, buď to nevie ani daná osoba v banke, ktorá vám ich predáva alebo dostanete brožúrku, z ktorej len tak nevyjdete.
Z tohto si treba zobrať hlavne to, že podielové fondy sú v dnešnej dobe už viac menej OUT, keďže sú drahé (manažérsky poplatok, prípadne výstupný poplatok, ktorý vás „motivuje“ držať tam peniaze určitú dobu). Samozrejme niektoré banky naskočili na trend ETF fondov, ktoré si cez bankové aplikácie viete nakúpiť, samozrejme za poplatok . A k tým si povieme niečo teraz.
Štvrtý poznatok, ktorý chcem aby ste si odniesli je, že ETF fondy sú práve to, kde chcete dlhodobo investovať, či už pre seba alebo pre svoje deti.
Je to z niekoľkých dôvodov a to:
Tu je prvý varovný prst hore, nie je ETF ako ETF a pri výbere treba brať do úvahy viaceré kritéria (samozrejme, to je zas na samotný článok). Rovnako častá prax je aj tá, že ak vám investovanie do ETF sprostredkuje sprostredkovateľ, v 99% prípadov si k tomu priloží aj manažérsky poplatok (obľúbený produkt na našom trhu je EIC – účet, ktorý začína číslom 6 – manažovaný cieľový účet). Pamätáte si nevýhodu aktívne spravovaných podielových fondov? Sú drahé a práve týmto sprostredkovatelia negujú túto výhodu tým, že si tam nabalia svoj manažérsky poplatok.
Pri investovaní do akciových ETF fondov treba mať na pamäti základnú vec, ich hodnota bude v čase kolísať (tomu sa nadáva volatilita), tj. podľa vývoja ekonomiky budú v čase rásť alebo klesať. Treba si uvedomiť to, že investovanie do ETF fondov je na dlhé roky, ideálne na 20 a viac rokov. Kto vám bude slubovať rýchle zárobky, spozornite. Toto je postupné budovanie majetku a naozaj je potrebné dať tomu čas, preto ak chcete investovať na krátku dobu, zvolte konzervatívnejšiu formu investovania ako sú napr. termínované vklady.
Tým plynulo prejdeme k investíciám cez finančných sprostredkovateľov. Tu sa má vec tak, ak aj máte zriadenú investíciu, treba si skontrolovať poplatky a hlavne nastavenie samotnej investície. Častokrát sa stane, že sa mi do rúk dostane aj v tejto dobe portfólio, kde sú podielové fondy a nie ETFká. Investovanie cez sprostredkovateľa bude častejšie tá lepšia voľba, než investovanie cez banku. Pravdepodobne sa dostanete už k „moderným“ ETF fondom (na našom trhu cca od roku 2018, vo svete už desiatky rokov) aj keď vám k tomu nabalia manažérsky poplatok za „správu“ portfólia. Tu len malými písmenami, pri pasívnych ETF fondoch neexistuje správa, sú pasívne, netreba s nimi nič robiť, preto tento poplatok podľa mňa nie je zásluhový.
Ako sa hovorí, v najlepšom bode treba prestať a podľa odozvy napíšem pokračovanie. Samozrejme, ak budú otázky, zodpoviem, ak to tu vôbec tak funguje
Miloš
Začni písať komentár...
@andula1961 Diskutabilné, v dnešnej dobe je množstvo dostupných informácií a vždy sa nájdu ľudia ochotní poradiť. Ak by to fungovalo len formou pokus-omyl, nikto by neinvestoval.