V nasej skupine
https://www.modrykonik.sk/group/1799/ bol zverejneny link na velmi zaujimavy clanok. Doporucujem prestudovat kazdemu. Pridavam vynatky z tohto clanku. Link na cely clanok -
http://ciernalabut.sk/2313/durana-ockovanie-by-...RICHARD ĎURANA z inštitútu INESS vyvíjal počas doktorandského štúdia vakcíny. Napriek tomu tvrdí, že očkovanie by malo mať len odporúčací charakter.
Preto považujem za dôležité získať o pozitívach, ale aj rizikách očkovania, ktoré môže mať potenciálne dopad na celý zvyšok života, čo najviac informácií a nebáť sa pýtať svojho pediatra, aj keď sa môže rodič cítiť hlúpo.
Vedecká komunita nie je jednomyseľne uznesená na tom, že všetky vakcíny sú neškodné a objavujú sa názory aj štúdie, že vpichovanie endogénnych proteínov priamo do tkaniva človeka môže v dlhodobejšom horizonte spôsobovať rôzne nežiaduce efekty, ako napríklad ušné zápaly, alergie, či ADHD. Ojedinelé nie sú ani názory publikované v prestížnych vedeckých časopisoch ako The Lancet, že za významným nárastom autoimunitných ochorení ako je diabetes, chronická artritída, skleróza multiplex alebo leukémia, môžu byť aj vakcíny. Tu už by mal minimálne spozornieť každý, kto nechá svoje deti očkovať proti ochoreniam, na ktoré sa už dávno neumiera.
- Ako je teda možné, že na Slovensku lekárska obec v drvivej väčšine tvrdí, že očkovanie je bezpečné a nevyhnutné, aby sa nešírili choroby, ktoré sme vďaka očkovaniu vyhubili?
Nepoznám presné dôvody, prečo to tak je. Ale jeden z nich môže byť napríklad to, že aj pre samotného pediatra je pomerne zložité sa začať vymedzovať zo záväzných odporúčaní ministerstva zdravotníctva. Keď nejaký lekár začne, napríklad aj na základe vlastných skúseností, spochybňovať účinok niektorých liečiv, môže byť odsunutý na okraj. Je to niečo, ako keby kňaz chcel spochybňovať neomylnosť pápeža. Ďalším dôvodom môže byť pohodlnosť. Je jednoduchšie odkazovať na tvrdenie v otázke, než s každým rodičom zvlášť diskutovať o pozitívach a negatívach očkovania vo vzťahu ku každému dieťaťu ako jedinečnej bytosti.
Vidíš na vakcinácii aj niečo pozitívne?
Z môjho pohľadu je povinné očkovanie zbytočne široké. Očkujeme aj proti ochoreniam, na ktoré sa už neumiera a sú v dnešnej dobe ľahko liečiteľné, viaceré dokonca aj v domácom prostredí bez použitia liečiv. To sú napríklad osýpky, mumps alebo ružienka. V súčasnosti sa dajú antibiotikami či antivirotikami liečiť aj ďalšie ochorenia, proti ktorým sa povinne očkuje, ako napríklad pneumokokové infekcie či hemofilové nákazy. Lekári často tvrdia, že vďaka očkovaniu sa podarilo vyničiť mnohé choroby. Toto tvrdenie ale nie je nijako potvrdené a v argumentácii zo strany zástancov očkovania dochádza k zámene korelácie s kauzalitou. Napríklad v Európe sa vo viacerých krajinách vôbec neočkovalo proti obrne a pritom v nich vymizla rovnako ako v krajinách, kde sa proti nej očkovalo. V prípade viacerých vakcín to bolo dokonca tak, že najskôr choroba začala miznúť a až potom sa začalo s povinným očkovaním proti nej.
- Domnievaš sa, že ak sa v krajine zlepší hygiena, je to dôležitejšie ako vakcinácia?
Nejde len o hygienu. Hľadanie kauzálnych súvislostí a historický revizionizmus v značnej miere poukazuje na to, že za uplynulých 200 rokov môže za vykynoženie mnohých detských chorôb skôr lepší prístup k čistej vode, dobrá výživa, sanita a hygiena, lekárska starostlivosť a vzdelanie, čiže vyšší životný štandard ako taký.
- Jedným z argumentov zástancov očkovania je, že neočkované deti sú zdravé len vďaka tomu, že veľká časť populácie očkovaná je.
Čo sa týka zdravia, je až neuveriteľné, že chýbajú komplexné komparatívne štúdie, ktoré porovnávajú zdravotný stav očkovaných a neočkovaných detí. Toto by malo byť kľúčové, aby človek vedel posúdiť, ktoré deti sú na tom lepšie. Tieto informácie sa začali zbierať a ukazuje sa, že ušné infekcie, astma alebo ADHD sa vyskytovali o tretinu častejšie u detí, ktoré boli očkované.
- Je podľa teba povinné očkovanie na Slovensku pozostatkom socializmu?
Môže to byť jeden z dôvodov, prečo sa na Slovensku povinne očkuje proti veľkému počtu chorôb. Pohľad na európske štatistiky napríklad hovorí, že proti Haemophilus influenzae typ B alebo čiernemu kašľu, ktoré sú obe súčasťou hexavakcíny, sa povinne očkuje výlučne v postkomunistických krajinách.
- Keby si sa teraz narodil a mohol si vybrať, či sa očkovať alebo nie, dal by si sa zaočkovať? A proti čomu?
Druhýkrát sa už nenarodím, ale tiež mám malé deti. Dve z nich nemám zaočkované proti MMR a jedno, dcéru kvôli autoimunitnému ochoreniu ani hexavakcínou. Keby som sa o očkovanie zaujímal z holistického pohľadu dôkladnejšie už skôr, žiadne z mojich detí nedám zaočkovať MMR vakcínou.
- Vakcíny sú často spomínané ako dôležitá súčasť rozvojovej pomoci. Je to pre tieto krajiny skutočne prínosné?
V rozvojových krajinách majú stále problém s prístupom k čistej pitnej vode, sanitou, výživou aj celkovou kvalitou života. Tu treba poctivo urobiť analýzu nákladov a výnosov. Bill Gates, ktorý financuje očkovanie detí v rozvojových krajinách, ale napríklad aj farma firma GSK sami uvádzajú, že vakcinácia je hneď po čistej vode najdôležitejším faktorom pri eradikácii ochorení. O tom, aká je dôležitá kvalita životného štandardu, hovorí aj skutočnosť, že v prípade osýpok sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie drvivá väčšina, viac ako 95 %, úmrtí vyskytuje v krajinách s nízkym príjmom a slabou zdravotníckou infraštruktúrou.
- Ako vnímaš súčasné antivax hnutie?
Kto je Antivax? Ten, kto odmieta očkovanie? Alebo ten, kto sa oň zaujíma a predkladá aj dôvody pre neočkovanie? Antivax, tak ako je vnímaný v médiách, je podľa mňa z časti dôsledkom zlej komunikácie zo strany štátnych autorít. Dnes sa rodič, ktorý nehovorí po anglicky a nemôže si prečítať zahraničné zdroje, nedokáže na slovenských stránkach alebo letákoch u lekára prečítať nielen proklamované výhody očkovania, ale aj možné negatíva, či poradiť sa. Za antivax príslušníka sa považuje aj rodič, ktorý odmieta dieťa očkovať z náboženských dôvodov. Pritom napríklad v USA je to úplne legitímny postup.
Mne totiž naopak príde, že sa tu formuje aj akási Anti-Antivax skupina, diskusia sa polarizuje a medzi týmito dvoma názorovými prúdmi vzniká až nevraživosť a vzájomné opovrhovanie.