Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
saimaa
7. feb 2017
45 

Poloha KP a prirodzené metódy obrátenia plodu

Informácie spracované podľa knihy Ingeborg Stadelmann:Zdravé tehotěnství, přirozený porod (I.Stadelmann je skúsená nemecká pôrodná asistentka, so zameraním na prirodzené a domáce pôrody, homeopatiu, aromaterapiu, bylinkárstvo, vzdelávanie PA a ošetrovateľov; získala viacero vyznamenaní, usporadúva rôzne prednášky a semináre)

Zvyčajne už okolo 32.tt sa bábatká v brušku obrátia hlavičkou smerom dolu, do pôrodného kanála, niektorým to však trvá dlhšie, kým sa otočia, niektoré sa neotočia vôbec (poloha KP však nie je žiadny patologický stav).

1. Čas a pokoj, dôvera v dieťa

V myšlienkach by matka mala dieťatku dohovárať, aby sa otočilo hlavičkou dolu, a sama by si to, ako sa pretáča, mala vizualizovať. Treba mu dopriať čas a pokoj, a do poslednej chvíle mu dať čas, aby sa mohlo otočiť (autorka píše, že je podľa nej škoda vybrať dieťa kvoli tejto polohe už 2tt pre plánovaným termínom, možno dovtedy by sa pretočilo samo)

2.Indický most-stoj na štyroch-syndróm dolnej dutej žily

(od 33.34tt) - žena si ľahne na zem, pokrčí nohy a dvihne svoju panvu čo najvyššie, lýtka dá čo najbližšie k telu; žena je tak prehnutá v krížoch - to nie je veľmi pre dieťa pohodlné a možno sa samo pokúsi dostať do inej polohy. S polohou treba začať pomaly (v takejto polohe na chrbte dochádza u tehotných k problémom s dýchaním, dieťa sa totiž posunie smerom hore k rebrám, a tak je činnosť pľúc obmedzená-dieťaťom a aj polohou na chrbte, ktorá je všeobecne pre tehotné nevhodná - kvôli nej môže prísť k syndrómu dolnej dutej žily - keď maternica tlačí na dolnú dutú žilu a bráni tak oddtoku krvi k srdcu - žene môže ostať nevoľno, treba sa rýchlo pretočiť).

V myšlienkach pri tejto polohe zotrvajte so svojím dieťaťom, ostaňte tak, ako dlho chcete, a dokážete, ale hlavne počúvajte svoje telo, vizualizujte si, ako sa dieťa pretáča.

Je dôležit, aby panva išla vyššie ako ramená.  Ak by Vám pozícia spôsobovala žalúdočnú nevoľnosť, ostaňte niekoľko minút v pozívii n akolenách a lakťoch.

3. "svit baterky" alebo pohyb za zvukom, "teplo a chlad"

svetlom sa viackrát posvieti na brušku v smere kotrmelca

Na internete nájdeme aj podobné metódy:

 napr. sa využije poznatok, že dieťa sa otáča za zvukom (zvonček, slúchadlá s hudbou-jemná, klasická, zvukom, umiestnené v dolnej časti bruška)

- "teplo a chlad" - studenší obklad na vyššiu časť bruška, teplejší obklad prikladať na spodnú časť bruška; príp. oddychovať vo vani s teplou vodou, ktorá siaha iba po spodnú časť bruška

4. iné, odborné (!): kraniosakrálna terapia, akupunktúra, masáž chodidiel, homeopatia, moxovanie

5. rôzne cviky s panvou položenou vyššie a pokrčenými lakťami a hlavne cviky vo vode, plávanie

Dôvody polohy KP

Niektoré deti sa neotočia dole hlavou vôbec - niekedy k tomu ale majú svoj dôvod: príliš úzka panva, pupočná šnúra.