Ženy potrebujem radu ako to funguje ked som zamestnana ale momentalne som na rodicaku a chcela by som ist cca do mesiaca asi 5x do prace si nieco prilepsit..pocula som ze za kazdym ked pojdem do prace musim ist na socialku to nahlasit a zas po odpracovanom dni sa odhlasit. Planujeme druhe dieta a nechcem aby mi to pokazilo druhu matersku.mala ma teraz 2r.dakujem
@zuzanka2204 no neviem kolegyňa musela chodit min.rok
@tweety2906 tak naco si sa pytala, ked sa ti moja odpoved nepaci?
@tweety2906 tak si to zisti na úradoch keď sú není spokojná stým co píše
@zuzanka2204
Pokial viem, treba sa tskto hlásiť na dochodkove. Ked nastupujes do prave normálne, urobí to zamestnávatel. Ale ak je to príležitostne, zamestnávatel ta nahlási na SP len na daný den (zalezi od dohody ale). Teda ak chces byt stale dôchodkovo poistená, treba sa vzdy prihlásiť.
@zuzanka2204 nikde neni napisane ze sa mi nepaci ale ako pises ze sa nemusi ked ona musela..a nna tiez posielali tak nieco natom musi byt
@dodinkova to si aj zistim ale za opytanie mamiciek ktore maju stym skusenost mi zo zadku nik neodhrizne ci? A ked nemate na moju otazku odpoved tak zbytocne nekomentujte ..vdaka
@bubushik ďakujem za pomoc
@tweety2906 opytala si sa odpovedala som ti a myslim ze ked si sa po nastupe na Md, Rd tak si isla do socialnej sa sama nahlasit na dochodkove takze nemyslim ze na tie dni na ktore budes v robote sa treba ist hlasit na socialku.. A potom ked chces dobru druhu matersku nezabudni nato ze to musi byt retazovy porod alebo potom medzi detmi 1 rok odpracovat. A nikde si nemusela napisat ze sa ti moja odpoved nepaci, stacila tvoja reakcia... A ked uz tu nenajdes odpoved treba zavolat do pobocky socialnej poistovne tam ti budu vediet povedat presne.
Ono je to tak, že keď prídeš do práce, mali by ťa prihlásiť na dôchodkové poistenie a za ten deň odpracovaný ho aj zaplatiť, keď tam zase nebudeš tak by ťa mali odhlásiť, kedysi sa tam chodilo fyzicky na SP, teraz od 1.1.2018 to robia úrady za nás. Čiže ty na rodicaku nemusíš vôbec nič, všetko za teba vybaví zamestnávateľ a SP
@zuzanka2204 nehnevaj sa, ale myslim, ze nemas sajnu o com rozprávas.
@candii prave si ale nie som ista, ci aj v týchto prípadoch. Urcite to funguje automaticky pri nástupe na RD po MD, aj pri nástupe do prace. Ale takto si myslim, ze to treba nahlasovať. Ale je to tak na 70%, treba si overiť.
@bubushik je to určite takto, aj kamarátka počas RD išla normálne do zamestnania a odhlásili ju, potom o pár dní odišla z práce a zase prihlásili. Ona určite fyzicky nikam nemusí chodiť, len si myslím, že je to dosť pracné pre zamestnávateľa do mesiaca 5x ju nahlasovať a odhlasovať. Podľa mňa to pôjde na čierno .. ale to si len myslím, informovala by som sa priamo u zamestnávateľa.
všetko rieši zamestnávateľ, je to jeho zákonná povinnosť, inak by sa jednalo o čiernu prácu - čiže prihlási pred začatím práce, ak je to krátkodobá dohoda tak po skončení znovu odhlási, rodičovský príspevok to nijako neohrozí, zamestnanec alebo teda mamička sa nikam hlásiť nechodí (kedysi bola taká povinnosť, ale chvala bohu ju zrušili)
žienky, kedysi sa musela ísť mamička prihlásiť na dôchodkové, ale táto povinnosť je zrušená, na 100 percent
https://pravneprerodica.sk/mamicky-pozor-pozor-...
Nie je to pravda, mozes normalne pracovat popri rodicaku