Dotepanie pupočníka. Máte s tým skúsenosť?

ginepra
11. júl 2011

Ahojte maminy, požiadali ste niektorá o dotepanie pupočníka pri pôrode? Môžete napísať svoje skúsenosti? Stretli ste sa pri tom s ochotou? V ktorej nemocke? Ďakujem krásne za Vaše skúsenosti. Chcela by som sa k tomu dopracovať (termín v septembri), ale obávam sa, že budem v pôrodnici za ufóna, keď o to požiadam 🙂

dadak
26. jan 2012

@ginepra chcela by som ta poprosit, ci si nieco nezistila o tom dotepani pupocnika... ci to ma vyznam a aky...prosim, napis mi do IP Dakujem

wera.g
26. jan 2012

ja som sa na to pýtala pred pôrodom (rodila som na antolskej), povedali mi, že pri cisaráku sa to nerobí, teda nič sa nekonalo...

parpar
29. jan 2012

Ja som sa pytala svojej doktorky a ona mi povedala ze to neni len tak vidiet ze ona to este nikdy nevidela,mozno je to aj tym casom ze oni tam nebudu do nevien kedy cakat ,ja tiez neviem ze aky cas to trva kym pupocnik do tepe.Vy to viete?Tiez by ma to zaujimalo.Ja som si myslla ze ked mi babetko dali na brusko ze cakaju kym do tepe ale bola som vyvedena z omylu.Rodila som na Antolskej

miskap
29. jan 2012

Dotepanie pupočníka má veľký význam pre dieťatko, je potrebné, aby sa krv z pupočníka vrátila do dieťaťa a tým sa zabráni niektorým zdravotným prolémom. napr. chudkrvnosti. Jedna p. primárka neonatológie (novorodeneckého) na prednáške hovorila, že stačí počkať s prestrihnutím 3 minúty, kým krv stečie. Po narodení je bábätko položené nižšie ako mamina a krv samovoľne stečie do dieťaťa. Potom pupočník prestrihnú a dieťa dajú maminke na hrudník ( ak to chce)
Je smutné, že v niektorej pôrodnici to ide, v niektorej nie ☹ Stale je to o ľuďoch, či akceptujú nové poznatky a chcú ich zaviesť do praxe, alebo sa stále riadia starými už prežitými postupmi .

uzlinka1
14. mar 2012

pokial je to baby friendly hospital tak by vam to mali umoznit. Nemam s tym skusenost, mam 2hu sekciu, ale dievcata, pokial to tak chcete, tak si na tom trvajte. A ze oni tam nebudu do neviem kedy cakat? Tych par minut ich nezabije a ked chcu nech si idu spravit medzi tym kavu ci caj... Skratka pokial vam na tom zalezi tak na tom trvajte a vobec nevnimajte ich kysle ksichty... Inak vacsinou pomaha chlap pri porode 🙂

jana17
17. mar 2012

...dotepanie pupočníka je nezmysel, dieťa pri tom dostáva nadmerné množstvo krvi, ktorá normálne patrí k placente a tým má preťažený krvný obeh a okrem toho neskor má nadmerný rozpad červených krviniek, čím trpí častejšie žltačkou, podľa štúdii je ideálne prerušiť pupočníkovú šnúru do pol minuty po porode plodu.

http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

strapco13
19. mar 2012

neviem ci nechali dotepat uplne, ale malu som mala prilozenu na brusko skor ako som porodila placentu a skor ako bola prestrihnuta, potom som ju aj dojcila na sale 😵
treba o tom komunikovat uz pocas tehu s porodnikom, pokial mate vybraneho..ked nie, je dobre mat spisany porodny plan, ktory vam pri nastupe do nemocky podpisu
dotepania pupocnika ma velky vyznam pri prevencii anemii

elzu
23. mar 2012

Trvá to maximálně 10min, než dotepe pupečník, ani to ne, klidně 5. Nicméně ve fakultních porodnicích, kde nás učili gyndu, se to dělá naprosto standartně a ani se nebylo potřeba o tom bavit. Pokud bych ale měla pochybnosti, napsala bych si to do porodního plánu nebo osobně domluvila s porodníkem. Za exota nebudeš, protože je to naprosto běžná věc, která by měla být součástí lékařského postupu lege artis-dle nejnovějších a nejprospěšnějších poznatků vědy.

didi35
26. apr 2017

Ja som o to poziadala na kramaroch, umoznili mi to. Dokonca mi urobili aj odber pupoc. krvi, hoci jej bolo menej, ako pri prvom dietati s.c.

http://www.pluska.sk/izdravie/zdrave-dieta/ober...

sisinger
26. apr 2017

Damy chcela by som sa opytat tie co ste rodili na antolskej v Ba umiznili vam dotepanie pupocnika a prilozenie babatka hned telo na telo po porode? Dakujem za odpoved

martina31122014
27. apr 2017

@sisinger Ja som rodila v decembri 2014 a umoznili mi oboje, dokonca to prebehlo tak nejak automaticky, bez toho, aby som si to specialne vyziadala, ale mala som pri porode nejaku mladsiu lekarku.

sisinger
27. apr 2017

@martina31122014 dakujem za odpoved. Ked uz pojdem na poradnu na antolsku urcite sa tam opytam nato. Len som chcela vediet, ci to umoznuju. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre