Je v poriadku mat len jedno dieťa?

darinka_klasova
29. máj 2021

Ahojte. Tie čo máte len jedno dieta, nenudí sa samé? Necítite sa tak “neuplne” ako rodinka - že keby bolo ešte jedno, bolo by veselsie? Nechýbajú mu rovesníci? Ja chcem dieta len jedno. Ale bojím sa týchto veci + okolie... veď keď ma niekto len jedno dieta tak to “niečo nie je v poriadku” 🙄🙄

danieli
29. máj 2021

Ja surodencov nemam, zo zdravotnych dovodov uz dalsie deticky neboli mozne, mne vsak tato cast mojej rodiny chyba, v detstve som to nepocitovala, ale teraz ako uz mam vlastne deti, chyba mi to, zelala by som si pre svoje deti tetu alebo stryka aj z mojej rodiny, z tohto dovodu som vzdy planovala viac ako jedno dieta, kazdy mame inu povahu a potreby aj to vela zavazi, pre mna rodina vela znamena, poznas si svoje dietatko, mojej mamine je s ohladom na moju povahu velmi luto, ze mi nemohli dopriat surodenca

janynyna
29. máj 2021

Ja som tiež vyrastala ako jedináčik. A nemala som pocit, že by mi niekto chýbal. Vtedy sme boli ale mladé sídlisko tak vonku bolo deti ako smäti. Mala som jednu kamarátku ako šesť a zostalo nám to doteraz. A sama mam tiež jedno dieťa a na viac sa ani nechystám.

nika_23
29. máj 2021

@darinka_klasova ono keď sa na to pýtaš,zrejme máš pochybnosti.Ja mám 2 deti s 2 ročným rozdielom.Dcerka ma 3,5r. a maly 1,5r.Ten prvý rok bol príšerný.Dcerka živé striebro,syn kolikový,v 15 mes.mal 16 zubov,kazdý ktm vyšiel tak v noci býval hodiny a hodiny hore.Rovnako aj pri kolikach.Ja nechapem ze som ten prvy rok vobec prezila,a to mam muza ktory pomahal okrem kojenia so vsetkym.Do toho korona...ja tvrdim podobne ako v 1 z prispevkov ze 1 dieťa je luxus.To proste mamicky s 1 dietatkom nepochopia,o kolko viac prace si vyzaduje kazde dalsie dietatko aby aj ten najstarsi surodenec to az tak nepocitoval.No som toho nazoru,ze keby takto rozmyslali aj nasi rodicia,kde by sme boli.Potom sa necudujme,ze nam Slovensko vymiera.Lebo ano,kazde salsie dietatko znamena 2x(3x alebo kolko deti mate) viac prace,narokov,casu,uspavania,neskor riesenia skolky,skoly,kruzkov.No maju jeden druheho to je podstatne.Ziadny kamarat nikdy nenahradi surodenca,moj nazor,nech si rozumiete akokolvek.Za mna ak tomu nebrania zdravotne dovody,alebo vazne existencne problemy,deticiek treba viac.A to poznam rodiny ktore si mozu dovolit kludne viac deti,ale proste im to tak vyhovuje.A naopak rodiny ktore sa uskromnia a predsa tych deti maju viac ako 1.Je to o ludoch a o prioritach.No rozhodnut sa aj tak musite napokon vy sama,je to vas zivot.

dundulica
29. máj 2021

@janynyna mňa sa vždy vypytovali či mi nechýba súrodenec, nie, nechýba, pretože niečo, čo som nikdy nemala chýbať nemôže, mať niečo a potom to stratiť, to áno, vtedy to chýba

mamusa34
29. máj 2021

Ja som tiež zo začiatku si užívala syna ..nechýbalo mi druhé dieťa ..mal sa s kým hrať ..sestrine deti spolu vyrastali 🙂no lenže prišiel zlom neskôr u mňa cca 8-10rokov a 😁druhé Mimi na ceste .

elizabet173
29. máj 2021

@rooskoliv myslím, že dnešné mladé mamičky už s dôchodkom skutočne nepočítajú a zabezpečia sa inak.

annamalaga
30. máj 2021

Áno je to v poriadku. Lepšie ako mať 5 a žobrať kde kto čo mi dá a chodiť po podnajmoch , lebo s viacerými deťmi a slabými príjmami si bez šance

kuko55
30. máj 2021

Ja mám 1 dieťa, vždy som chcela 4 (2 baby+2 chlapcov 😉😉😉).....v dospelosti som to prehodnotila na párik....no priznávam po 3 rokoch rodicovstva s jedným zdravým dieťatkom- zhodli sme sa s mužom, že by stačilo aj to jedno.
Žili by sme si komfortne a syn čo sa nám narodil je môj splnený sen....necítim túžby mať druhe dieťa, v ňom sa mi naplnili fakt všetky sny....jedno som rada že sme nemali deti po sebe, priznávam som ozaj veľmi vyčerpaná....prvý rok kmitat okolo malého nespavca, popri stavba domu a sťahovanie a posledný rok vzdor na desiatu..🙈😂

Teraz mal malý tri roky a je to každým dňom lepšie a lepšie, hlavne začal rozprávať a je to o inom ako keď som sa všetko musela dohadat.... uvidíme čo bude o rok, možno názor znením, momentálne to ale vidím tak že sa musím dať dokopy ja sama, je pravda že cítim tlak okolia už len vtom že keď si neprosím vínko na oslave už sú hoaxy, je to dosť nepríjemne ako má okolie pozoruje či už som v Tom, veď by sa to patrilo mať druhé cítim sa diskriminačne😉😉😉😂😂😂osobne ale vyhlasujem že mať dieťa je makačka, ale ja som typ že sa maximálne venujem, žiaden tablet do ruky a ja nonstop nechtyy-kadernicka-obchody, som mama na 💯 percent.

78787878
30. máj 2021

@darinka_klasova Tiez som vyrastala s prevzatym nazorom, ze deti maju byt dve. Mam jedno a je to super. Dcera je samostatna, dokaze sa zabavit aj sama, nenudi sa... nemusi sa delit, hadat, riesit hluposti, co si dost ceni oproti spoluziakom co v skole rozpravaju o surodencoch 🙂 Mame na nu dostatok casu, priestoru, penazi aj nalady. Nam to vsetkym trom vyhovuje ako to je.

gabika0825
31. máj 2021

@darinka_klasova podľa mna je to na každom ako sa rozhodne. Nie každý pár chce veľkú rodinu a 5 deti. Ten kto chce deti viac tak mu prídu aj 2 že je to neúplne. Ale to je aj podľa povahy oboch partnerov v akých rodinách vyrastali či majú súrodencov a podobne. Ja som napríklad jedináčik, ale moja mama má 3 súrodencov a oni čo majú rodiny tak tiež majú každý po 2 ,3 deti. Ale moja mama nechcela práveže viac. Čiže je to o nastavení. Ja osobne som toho názoru že keď by som mala mat deti tak by som chcela najprv jedno a po čase sa rozhodnúť či ďalšie alebo už nie. Moja kamarátka má 2 malé dievčatá s ročným odstupom a dáva jej to zabrať dosť. Teraz je aktuálne zas tehotná. Čiže ten vekový rozdiel medzi súrodencami robí veľa a ja by som si nevedela predstaviť dávať rovnaku energiu aj jednému aj druhému dieťaťu keby boli v podobnom alebo rovnakom veku, to sa ani nedá. A potom vznikajú problémy medzi súrodencami lebo sa hádajú komu mama dáva väčšiu pozornosť a jeden sa cíti nedocenený. Čiže je to individuálne a rôznorodé. Ale ja osobne som jedináčik ako aj píšem vyššie a nikdy mi to nevadilo. Tým že mám sesternice v podobnom veku ako som ja tak vždy keď sme sa stretli sme si rozumeli vedeli pokecať a tak. A hlavne dom si užívala to že mamina mi davala pozornosť a nemusela pozornosť dávať ďalším surodencom keďže som ich nemala. Preto sme mali vždy kamarátsky vzťah. A hlavne som bola rada že som sa nemusela s nikým deliť o veci a o izbu ale mala som svoj priestor, nemusela som sa s nikým hádať, bit a podobne 😃 čiže malo to svoje vyhody

jana005
31. máj 2021

@darinka_klasova ahoj, v poriadku je mať taký počet detí koľko ty s manželom chceš za predpokladu, že sa o nich staráte a nechodia špinavé a hladné.
Kľudne maj jedno dieťa ak to tak cítiš.
Ja mám štyri, nedala by som ich za nič, na piate sa necítim, ale ak by nejakým zázrakom prišlo, tak sa postaráme.
Ja som pre väčšinu ľudí počtom detí divná už teraz, a neriešim.
Pri viac deťoch je určite veselšie, ale aj pri jednom môže byť. Ozaj je najlepšie urobiť ako to ty cítiš a chceš

mamusa34
3. jún 2021

Ľudia budú vždy sa starať do druhých.. vždy budú blbé reči a rady ..nebude to možno príjemné ale tak je na tebe ako si to vesmeš. Neraz sa stretneš s mudrou ženou čo ti bude vtlkať do hlavy aby nebol v živote sám 🤷atď atď .normalka

klejkaez
11. jún 2021

@darinka_klasova radšej jedno dieťa a uživiť ho, než tí čo si spravia 5 až 8 a skuvíňaju, že nemajú deti čo do úst 🙂
Česť výnimkám! 🙏🏻❤️