Akú obuv zvoliť pri kratšej nohe?

brna1989
31. máj 2020

Ahojte, chcela by som sa poradiť, dcérka má DMO a kratšiu nožičku , merali jej panvu, aj dĺžku kosti, to má v poriadku.cize je to len vo svaloch a šlachach, keďže má v nohe spasticitu a menej ju zapája.
Pravidelne cvičíme , plavame.
Chodíme ortopedovi, ktorý predpisal podpätnik do topánočky, ako vypodloženie defektu.
Avšak fyzioterapeutka nám to neodporúča , nakoľko noha keď je v tejto ortopedickej obuvi, je veľmi stuhnuta, členok nerotuje ,ako by mal..sú potom časté vyvrtnutia clenkov.a hlavne šľachy a svaly tuhnu..povedala , že najlepšie je nechať dcérku behať naboso, po tráve, dlažbe, kamienkoch..v zime a keď je zle pocasie je vhodná obuv barefoot.mne sa pozdáva jej názor, ale ortopédi preferujú ortopedickú obuv.
Aké máte skúsenosti vy?

majusikk
31. máj 2020

@brna1989 my kupujeme v prooptik na brigasnickej a vedia aj úžasne poradiť tam som spokojná

majkeel
31. máj 2020

Robit vela strecing - strecing zadnych hamstringov, rozstep,,.... Ak ma skratene svaly a slachy, tak tie sa natiahnu, iba pokial rastie. Ked sa rast zastavi (individualne, niekto v 15 tich, niekto v 24). tak koniec, uz to zostane skratene, uz s tym nepojde nic urobit.
Idealne by bolo prihlasit od mala na nejaky sport typu tanec, gymnastika, balet, karate, dzudo, ... kde sa venuju koordinacii pohybu a strecingu.

brna1989
autor
31. máj 2020

@majkeel ďakujem pekne , čo sa týka športov, neviem , čo bude pri jej diagnoze možné.dcerka má teraz len 14mesiacov.robime strečing denne , masírovanie kĺbov , zápästia, členkov.dávať pozor na správne držanie tela a pod.fyzio mi to pekne vysvetlila .povedala ,že ak sa budú noha a ruka (ruku má len ako pomocnú, vôbec ju nezapaja.druhu má v poriadku) denne naťahovať, defekt na nohe môže zmiznúť (1cm kratšia noha, ako druhá )

majkeel
31. máj 2020

@brna1989 aha, nevedel som vek dietata. Na kazdy pad, ked bude vacsia, od 5-6 rokov by som na to nabehol (v zavislosti samozrejme, ake to bude - pohyblivost,... to uz posudi lekar). Ale 1-2 cm kratsiu nohu, ruku ma mozno stvrtina ludi a ani o tom nevie ...

brna1989
autor
31. máj 2020

@majkeel ďakujem za radu, určite šport musíme podporovať, na to nas upozornili, aby dieťa nebolo domased a PC typ.musi mať nejaký pohyb a pravidelný, určite preberieme možnosti s lekármi.
Viete sa mi vyjadriť k tej obuvi? Či na boso a topánky Barefoot alebo ortopedická obuv vypodložena vložkou 1cm.?

majkeel
31. máj 2020

@brna1989 Iba laicky zo sportoveho hladiska sa viem vyjadrit.
Chodza na boso je vzdy zdrava, prirodzena, uz len kvoli plochym noham. Vypodlozena obuv zase zabrani postupnemu vytvaraniu skoliozy.
Doma chodit na boso, vonku pouzivat vypodlozenu obuv (x cm na skratenu nohu, kolko treba). Ale ktoru obuv, ci barefooot, ci ortop., to je mimo moje vedomosti.
Ale ortop. obuv je hned napadna, nepohodlna, asi by som to riesil pridanim dalsej vlozky do topanky navyse. Pripadne opat striedat ...

brna1989
autor
31. máj 2020

@majkeel syn má ploché nohy, fyzio pracuje aj s ním, chodí 1x do týždňa k nám domov.tiez povedala , že ani synovi n a ploché nohy netreba na doma papuče s vložkou..stačia cviky a tým sa to pekne zlepší.myslim, že nehovorí zle.

akimira
16. aug 2020

@brna1989 Ahoj. Ja mam tiez dcerku, ma pravu nozku spasticku, spičkuje. Neznesie topanky, iba ak ponožkove capačky. Čo obúvate špičkujúcim deťom? Moja chodí viacmenej bosá. Na tej pravej nožke chodí viacmenej po prstoch. Má 15mesiacov, ale má staršieho brata ktorému chce stoj čo stoj stíhať. Už ju neudržím len v kočíku a nosiť sa tiež nechá len chvílu. No neviem čo na tie nohy....

brna1989
autor
16. aug 2020

@akimira ahoj, my sme už po druhom liečení v Dunajskej Lužnej.odkedy máme perfektnú fyzio, s jej pomocou a cvikmi sa nám nožička zlepšila ,z defektu 1cm, máme asi len 4mm.prestala mi špičkovať.našlapuje pekne na pätu.
Dcérka má 17mesiacov, chodí okolo nábytku , ale sama sa do priestoru ešte chodiť nepúšťa.
My tak isto ponožky a najviac naboso.na jeseň som objednala capačky a potom dám ušiť barefooty.
Neviem, čo presne nám teda pomáha ,ale máme plavecký bazén, kde ozaj denné rehabilitujeme 1x alebo 2x do dňa,ako čas dovolí.
Denne cvičím 2x denne ,podľa našej fyzio a ešte cviky z Dunajskej Lužnej a Adeli Piešťany.
Plus 2x do týždňa máme hipoterapiu s koníkmi.
Ozaj makáme.nechcem to zanedbať.a teda som sa rozhodla ,čo najviac naboso a barefooty, ak začne chodiť.ziadne ortopedické topanky, ani iné,iba Barefoot.

akimira
16. aug 2020

@brna1989 bože, nabehli mi zimomriavky a vybehli slzi. To je uzasne ze naslapuje na patu, mne bolo povedane ze sa to nebude dat. Velmi dlho si nas pingali ortopedi a neurologovia. Prezradis prosim vasu zazracnu fyzio? My cvicime vojtovku,chodim na Kranyo a masirujeme nožky a este davame ortezu na noc. Teraz24 nastupujeme do Adeli a potom mame terminv Dunajskej luznej na vysetrenie. Vsetko velmi dlho trva a vela sa caka.

akimira
16. aug 2020

@brna1989 a moja uz celkom isto chodi aj s tou spičkou, sama v priestore.

brna1989
autor
16. aug 2020

@akimira to je super , že už chodí ☺️

akimira
16. aug 2020

@brna1989 no neviem, bojim sa ze sa k tomu vsetkemu prida este zly pohybovy vzorec, ze to horsie odburame. Poradis prosim.tvoju fyzio a odkial je? Isla by som sa opytat aj za nou, pre malu aj na kraj sveta....

brna1989
autor
16. aug 2020

@akimira aj my ešte mavame maserku 1x do týždňa.je toho dosť, ale keď vidím výsledky, ma to zmysel.aj ja mám ešte 6rocneho syna a chce ho dobehnúť 😊
My sme náhodou natrafili na túto fyzio a som za ňu veľmi rada.my sme z Nitry a chodí cvičiť k nám domov raz do týždňa.
Vojtovku sme cvičili do 1roka a odvtedy strečingy a naťahovačky , plus cviky na lopte Bobatha
Veru áno, všade sa dlho čaká.aj v tej D.Luznej sa dá ísť 2x do roka,ale koľkokrát sa tam ani nedá dostať..tak je tam plno.hovorili mi mamičky, čo tam už roky chodia.my sme boli tento rok v januári 1x a teraz sme sa vrátili v utorok z pobytu.takze sme sa dostali 2x za rok, ale tiež sme boli len ako náhradníci , niekto ochorel a tak mi volali,že môžme prísť.a Adeli súkromník sme sa dostali hneď.v utorok som volala a o týždeň v pondelok sme nastúpili.inak je vraj na túto spasticitu dobre rehab.centrum v Hlohovci Natália .to si mamičky dosť chválili a tak isto mi to odporučila naša fyzio.

akimira
16. aug 2020

@brna1989 no pekne. My sme z Ba, ale ja by som sa za nou aj isla poradit. Prosim opytaj sa jej, ak by jej nevadilo, posun mi prosim kontakt. Na Adeli cakame zhruba mesiac, v Septembri mame v Tetise termin u rehabilitacnej lekarky. Asi sa potom hned automaticky nenastupuje, ci? Tu Nataliu preverim,dakujem. Velmi ma to trapy ze sme na tom tak. Tvoja dcerka vyhradne spickovalana tej nozke? Moja chodi viacmenej po prstoch, ale ked stoji, pata klesa nizsie.

brna1989
autor
16. aug 2020

@akimira aký postup je v Tetise neviem,ja som vždy zavolala a hneď nám termín pobytu dali.nebola som takto dopredu na konzultácii.dcerka ,keď sa začala v marci (presne ,keď mala 1 rok) stavať na nohy, špičkovala.
No a od mája máme túto fyzio a aký pekný pokrok, vlastne od mája doteraz.no úžasné.ale ako hovorim, či nám k tomu dopomohlo aj to plávanie alebo hipoterapia, masáže.ci celkovo zlúčenie všetkého.tazko povedať.ale ohalste sa tej fyzio a prekonzultujte s ňou a sama uvidíte,či sa Vam bude jej postup a názory páčiť.ako sa hovorí sto ľudí, sto chutí.
Rada pomôžem, ak môžem.🤗