CT pľúc dieťatka. Ako prebieha?

seeweed
16. apr 2011

Ahojte, prosim o pomoc. Mate skusenosti s vysetrenim CT pluc u Vasich deticiek? Ako to prebieha? Musi byt dietatko v narkoze? Dcerka bdue mat dva roky a toto vysetrenie nas caka. Ake mozne vysledky moze taketo vysetrenie priniest? Dakujem za vsetky rady a postrehy.

latvia
16. apr 2011

@seeweed dieta na CT sa tlmi napr. dormicom alebo diazepamom, ak by bolo prilis aktivne aj napriek tomu, tak sa dava zvycajne ketamin. kvoli comu mate indikovane CT?

seeweed
autor
17. apr 2011

@latvia Latvia, dakujem za info. Pocula som, ze dietatko je nutne hospitalizovat. Zrejme kvoli podaniu tych "oblbovakov". Najradsej by som vliezla s malou do toho tunela nejako, ale to zrejme nejde :( Si to neviem vobec predstavit a navyse netusim, ake vysledky moze taketo vysetrenie priniest.

latvia
17. apr 2011

@seeweed CT je vcelku rychle vysetrenie, nie je to uplny tunel, len take koliesko 😉 hospitalizacia je len na jeden den, oblbovaky pominu po par hodinach, tiez to zavisi ci je to obycajne CT alebo aj s kontrastnou latkou. kvoli comu jej budu robit CT pluc? 😕

seeweed
autor
17. apr 2011

@latvia Malej budu robit CT pluc, pretoze ma opakovane obstrukcne bronchitidy. Minuly tyzden sme boli hospitalizovani s piatou recidivou. No a na rtg pluc jej vysiel teraz rovnaky nalez ako pred 6 mesiacmi, ktory popisali ako bronchopneumonia vpravo. Tomu vsak neodpovedaju jej krvne testy vobec, lebo zapalove markery ma uplne nizke. Takze lekari si myslia, ze zapal pluc to nie je, ale ze skratka nieco na tych pluckach.....teda na tej pravej strane....bude mat....nejake lozisko. Ja netusim, neviem si ani predstavit, co by to mohlo byt :(

latvia
17. apr 2011

@seeweed nad tym teraz nerozmyslaj, uvidis az ked budu vysledky, neoplati sa strachovat dopredu... tak obycko CT bude vcelku kratke, tak mozno vecer budete uz domka..
a teraz ste mali ake priznaky ked krvne testy boli ok? 😕

seeweed
autor
17. apr 2011

@latvia Priznaky su vzdy rovnake. Malinka dostane sopel jeden den, na druhy den zacne pokasliavat, a v priebehu par hodin sa kasel zhorsi natolko, ze slabo dycha, velmi namahavo, a nema dostatok kysliku. Vyzera to ako nejaky zachvat alebo tak. Je uz pol roka na inhalacnej liecbe. Ach, viem, ze strachovat sa nemam vopred, len je to pre mna take nepredstavitelne...chuda malinke vo svojich ani nie 2 rokoch si tolko absolvovala uz, ze hroza. :( Latvia, ak sa ta mozem opytat...vidim, ze vela radis aj ostatnym a tak. Ty si Dr.? Alebo sa pohybujes v medicine nejako?

strapco13
17. apr 2011

@seeweed len sa este spytam..mala vysetrne plucne chlamydie a mykoplazmy?..lebo tie vedia robit podobne sarapaty na plucach a pritom zapalove markery vobec nemusia byt nejak vysoke..hlavne ak sa jedna o chronicku /cize dlhsie trvajucu infekciu/

seeweed
autor
17. apr 2011

@strapco13 Mala, plucne chlamydie mykoplazmy negativne...

strapco13
17. apr 2011

@seeweed je to nejak pravidelne v urcitom obdobi..alebo nezavisle od pocasia, rocneho obdobia ..pytam sa kvoli moznemu alergickemu podkladu
ine problemy zdravotne nema?
v obdobi mimo zachvatov je uplne zdrava..alebo je tam nieco? stazene dychanie nosom, slzenie ociek, ine infekty?

latvia
17. apr 2011

@seeweed predpokladam ze aj potny test mala negativny?

seeweed
autor
17. apr 2011

@strapco13 Mimo toho, ked je chora, je uplne fit. No ono to zacalo cele minuly rok, na prelome augusta a septembra. A odvtedy je to pravidelne....5 recidiv......najdlhsie bola zdrava tusim 6 tyzdnov.Vzdy to zacne nadchou, ta jej akoby stecie v priebehu par hodin hned na priedusky a hotovo.... Alergie sme riesili, zatial, co jej mohli urobit z krvi testy, vsetko vyslo negativne. Nemyslim si ani, ze to ma suvis s pocasim, teraz naposledy boli pekne slnesne dni a aj tak ochorela. ine zdravotne problemy ziadne....do toho septembra minuleho roku nebyvala vobec chora, max.maly soplik, ziadne atb, nic...

strapco13
17. apr 2011

@seeweed na ORL ste boli...nosna mandla ci nie je zvacsena?
no existuje aj astma, ktora nie je na alergickom podklade...ale to vyluci, ci potvrdi alergolog

seeweed
autor
17. apr 2011

@strapco13 Boli sme, mandla je OK, nie je zvacsena. K alergologovi chodime, zatial sme sa tam k nicomu nedopracovali. vraj je dcerka este mala na to, aby sa jej robili vsetky testy a tie, co sa dali, uz mala robene. Astma sa kedy da zistit? u akych deticiek?

seeweed
autor
17. apr 2011

@latvia Ano, dva krat absolvovala potny test, oba razy negativny.

strapco13
17. apr 2011

@seeweed to uz je v spade alergologa..ale myslim, ze ked dieta uz vie spolupracovat na tych plucnych vydychovych testoch na zistenie plucnej kapacity a pod..teraz ma nenapadne ako sa to vola..jaj spirometria 😀 😀 😀
niekedy sa zistuje alergia aj skusmo / u malych deti, kde kozne testy este nie su priekazne/..nasadia sa lieky na alergiu /antihistaminika a sleduje sa ci sa stav zlepsi
na podporu imunity mate nieco
mala ochorie ako prva..alebo je to po niekom z rodiny..niekto v rodine moze byt bacilonosic..dala by som vysetrit vyteri na ORL aj u najblizsich pribuznych

seeweed
autor
17. apr 2011

@strapco13 uz sme vsetci presli vysetreniami...to nam odporucili a nic sa nezistilo. nikto nic....akoze kadeake choroby sme prekonali v minulosti, ale nic nie je v takom stadiu, ze by to mala mohla chytit a ze by to mohla byt pricina. no ona je este moc malinka na tu spirometriu, to by nezvladla este. tento tyzden sme sa snazili u pediatrickky, aby fukala mackovi na nostek, ked ju dr.pocuvala, a mala namiesto toho stale macka pusinkovala 🙂 mne uz aj par ludi povedalo, ze proste vyrastie a bude pokoj....no ale spoliehat sa na take....to sa neda....

lusynda63
13. okt 2011

@seeweed my mame tiez takyto podobny problem maly ked prisiel z porodnice tak sme sa doma ohriali tyzden a dostal sopliky a kasel tak sme isli doktorke ta nas poslala na snimok pluc a bol zly tak nas hospitalizovali v bojniciach na 5 dni dali mu antiobiotika zinat a s tym nas pustili domov ze o tri dni na kontrolu ale snimok bol este horsi tak nas poslali do podunajskych biskupic na infekcno plucne tam mu davaju 2 antiobiotika silne kasel mu uz presiel troska ma sopliky zajtra budu vysledky potnych testov a na druhy tyzden ma ist na ct vysetrenie pluc na kramare je to hrozne male deti by nemali byt chore je to na nervy ze mu stale nevedia zistit z coho to dostal tak drzte palce nech vsetko dobre dopadne

seeweed
autor
14. okt 2011

@lusynda63 Tak drzim velmi palce, aby vsetko dobre dopadlo. Ja sa takto trapim s tou mojou dvojrocnou, viem si predstavit, ake narocne to pre vas musi byt. Budem na vas mysliet, nech vsetko dobre dopadne!!! Potom sa ozvite, ako to dopadlo. A potne testy vysli negat?

fanta3
12. okt 2014

@latvia ahoj mozem sa spytat? Aky je rozdiel medzi obycajnym CT a CT s kontrastnou látkou?
Dcerka (2roky) ma teraz absolvovat CT pluc- jedno mala na zaciatku augusta, nedopadlo dobre (dcerka predcasne narodena 26tt plucka nezrele), tak sme absolvovali liecbu prednisonom. Uz sme ho dobrali a teraz mame ist na kontrolne CT, lebo mame absolvovat este operaciu razstepu podnebia a potrebuju to skontrolovat, ci moze ist do narkozy. Prve CT pluc nam robili na Kramaroch v slabej narkoze, teraz by som sa jej vsak chcela vyhnut. Vraj su nemocnice, kde robia bez narkoz, len uspia(Malacky maju teraz dobre CT) ale neviem ako to je u takychto deticiek a zatial vsade kde som sa informovala, tak nas chcu dat do narkozy 😒

latvia
13. okt 2014

@fanta3 obycajne ct trva par sekund, preskenuje hrudnika cca za 15 sekund, ked sa dava kontrastna latka, tak po základnom naskenovani sa do zilky pripichne kontrastna latka a nanovo sa urobi cely sken hrudnika. trva to teda dlhsie, okrem toho, kontrastna latka vyvolava pocity navalu tepla, prejde to teplo celym telom a mas pocit, ze sa pocikas 😅 zrejme z tychto dovodov chcu mat dieta radsej prispate, aby sa nepohlo za ten cas.ja by som sa narkoze nevyhybala, ono narkoza a uspatie ako v malackach je takmer to iste, a pokial sa bojis narkozy ako takej, tak tuto pri ct to vobec nie je nic hrozne. ja dat svoje dieta na CT s kontrastom tak na normalne uspatie, ma sice uz 5 rokov ale nenieslo by to dobre. okrem toho mas dieta zaistene a monitorovane, kebyze dostane reakciu na kontrastnu latku. i ked myslim, ze bude kryta prednisonom, pred kontrastom za zvycajne dava premedikacia na potlacenie pripadnej reakcie.