Šiesta choroba - Exantema subitum. Skúste poradiť

stonozka
7. dec 2007

maminky, ktoré ste sa s tou diagnozou stretli alebo počuli, prosím vás skúste poradiť čo a ako alebo ak vite niekto niečo bližšie. Ja som hladala ale bez úspechu. Moje bábo nou asi trpí a chcem vedieť či mu to nemôže ublížiť... dakujem

lenyy
11. jún 2014

@brumka v predoslom prispevku som samoska ze chcela napisat zrazanie 40ciatky nie 50siatky;). no uvidime nasa mala zacala hotu kovat v sobotu v noci z cista jasna,odvtedy v noci stale horucky cez den vysoke teploty.vvera prvy vysyp dnes ovela intenzivnejsi.rano mala naposledy vysoku teplotu kt.som cipkom a kupelom zrazila.odvtedy bez teploty tak to uz tak hadam klop klop ostane.co ma miatlo ze mala uz vysyp a furt horuckovala co nieje asi pri 6 vhorobe obvykle.vdaka;)

zabiacik2d1
22. júl 2014

@lenyy no nam tiež povedali ze mame 6 chorobu ...maly teplotoval 8 dni z toho 4 nad 39 ostatok okolo 37,7-38 ☹ ,vysyp nam dosiel na 3 den ale len okolo úst a vo vnútri ust ,nejedol ....nastastie aspon pil,konecne uz teploty ustupili ale az na 9 den....vysyp v ustach uz celkom ok ,okolo ust stale ☹ ale uz sa to LEPSI 🙂

lenyy
22. júl 2014

@zabiacik2d1 no toto podla tvojho opisu podla mna nieje siesta choroba.
skor mozno virus tzv "ruky-nohy-usta" ked hodis do google najdes o tom viac.
6choroba je typicka intenzivnymi teplotami az horuckami max 3-4 dni a vysyp ktory ako pride tak aj odide do dvoch dni.

tinushka13
22. júl 2014

@zabiacik2d1 toto sme mali v marci.. tiež teploty 3 dni a potom v pusinke infekcia dokonca sme aj zvracali. len si nepamätám či po tepotách alebo pred nimi ☹

zabiacik2d1
23. júl 2014

no neviem lebo maly nemal ani 1 puponcek mimo ustociek 😒

iju
26. júl 2014

No môj malý to práve ma. Najprv z ničoho teplota 39 •C a potom hnačka. Po 3 dňoch teplota ustúpila a aj hnačky. Na ďalší deň mal vysypané čelo. A ďalší deň celu tvár, chrbátik a bruško.Teraz už len veľa piť a fenistil kvapky.

jajajka1
2. aug 2014

Ahojte, aj moja malá má šiestu chorobu☹ od utorku vysoké horúčky a hnačky, dnes ráno vyhádzaná(tvár,krk,ruky,bruško). Horúcky skoncili, hnačky ostali, ale idú jej dalšie zúbky. Boli sme v piatok u druhého doktora(nasa mala dovolenku) a ten vravel ze ma zapálené hrdielko.... trošku sa sekol..... 😖 dúfam,ze to rýchlo prejde.....

citronade
30. aug 2014

my sme prisli z nemocnice dnes, siesta choroba, horucky 40 tri dni, na stvrty den vysyp a ako tak sa jej ulavilo...

chcela by som sa opytat ci vase deti nemali pri tejto chorobe okrem horucok a vysypu aj ine priznaky. dcera totiz prestala spavat, prichadzalo to pomaly este pred chorobou asi desat dni, mrvenie v noci, a stale castejsie budenie az do vypuknutia choroby to doslo do stadia, ze je hore kazdu hodinu, hodinu a pol, zaspava tazko, place, mrnci, krici, odhadzuje dudel, pocas choroby otrasne noci, uvidim dnes... pocas dna krik, od bolesti, plac... neviem, ten spanok je strasny, predtym prespavala od 4 mesiacov cele noci, teraz ma 6 mesiacov.som totalne nevyspata. plus hnacky. neviem cim je sposobeny ten zly spanok, nikdy predtym to nebolo. sono ma dobre. nemali ste to niekto tiez pri tejto 6chorobe?

catieb
22. nov 2014

Ahojte maminy, aj my sa prave trapime so 6. chorobou 😒 Mame 7 mesiacov. Najprv sme 3 dni horuckovali 38,5 a zrazali sme hned sirupom, takze nam to nastastie vyssie neslo. Ziadne ine priznaky neboli. Nasa dr. povedala ze najskor to bude teda 6.choroba a ze sa nemam zlaknut ked sa mala vysype ☹ no a vcera vecer teploty klesli a prisiel ten vysyp (zacervenanie, drobne potnicky) hlavne na tvaricke, krku a siri sa postupne nizsie, mame aj hrudnicek a brusko vysypane ale len tak mierne. Najhorsie mame celo ako taky velky cerveny flak s malinkymi potnickami a tiahne sa to pod oci. Inak nasu malu dost z toho svrbia oci, je taka mrzuta a placliva. Tak sa vela nosime a dojcime, to jedine pomaha. Snad nam to uz coskoro prejde 🙂

zuzickaaak
29. jan 2015

Maminky aj my ju prave mame. Kolko ste boli potom s detickami doma? Zaujima ma po akom case mozeme ist von,ked vsetko odozneje. Mame malu hyperaktivacku a uz sa doma dost nudi 🙂 dakujem

iju
6. mar 2015

Doktorka povedala že 10 dní od vysypu.

romco3
12. jún 2015

momentalne to je aj u nas otazne, ze co je malemu. Zacalo to hnackou tak asi 1-2 dni, potom prisli teploty okolo 38 (hnacka este stale - vcera 4x za den), potom uz poriadne horucky, dokonca az 40,7 stupnov. Nurofen nezabera vobec, iba ako-tak paralen. Crp robene 2x - negativne. Ziadne priznaky, boli sme 2x u detskej doktorky. Pri teplote okolo 39 stupnov este v pohode chodi po byte a hra sa. Doktorka nam zatial povedala, ze to mame sledovat, zrazat teplotu a ak sa nebude darit tak cez vikend ist do nemocnice.
A inak rastu mu naraz asi tri zuby, tak neviem ci to je zo zubov alebo siesta choroba. Maly ma takmer 20 mesiacov, zatial ma 2 horne, dva dolne a dve velke stolicky na jednej strane, teraz mu rastu dve stolicky na druhej strane a jeden zub vpredu dole.

romco3
12. jún 2015

ked sme sli k doktorke tak teplotu mal klesnutu na 37,6, o dvanastej na obed mu vystrelila uz na 41 stupnov - este stale bol schopny chodit po byte a aj papal polievku. Potom sme mu dali paralen a dva zabaly a teplota klesla znovu na 37,6. Dali sme mu aj smectu na tu hnacku. Teraz spi ale vyzera ze mu teplota zase stupa, uz ma 38,4. Zobudil sa a asi mal bolesti bruska.

romco3
15. jún 2015

este sme sa nejaky cas trapili s teplotou. Skusili sme dat aj smectu, ze ci nema nejaky crevny problem.
Teploty zacali v noci zo stredy na stvrtok. Este aj v noci z piatka na sobotu mal 40,8. Ale nastastie uz mu to postupne zacalo klesat a v sobotu mal tak asi 38,8. Bol stale pomerne culy, hnaciek uz bolo menej tak asi 2x za den. Mysleli sme si ze bud teda zuby alebo mal nieco v crevach. Uz sme len cakali na nedelu rano, ze ci sa vyhadze. A veru vyhadzal sa, ma vyrazky na hrudniku, krku, pleciach, bruchu, za usami, na tvari, na cele a tusim aj vo vlasoch. Takze predsa je to siesta choroba. Teploty mu klesli, uz mava medzi 37-38, hnacka sa zredukovala na 1x resp. stolica uz zacina byt normalna.
Takze pri siestej chorobe mozu teploty vystrelit az na 41 stupnov! (uz dost nebezpecna teplota a fakt sa clovek uz zacne bat o dieta a nevie co robit). Zabaly moc nepomahali-stiahli teplotu tak o pol stupna. Nurofen nasmu synovi neucinkoval, takze sme davali paralen sirup kazdych 6 hodin, zacinal mu ucinkovat tak asi po hodine po uziti a asi hodinu az hodinu a pol pred dalsim uzitim mu uz neucinkoval a teplota mu znovu stupala.
Pritom CRP 2x negativne a ziadne ine extra priznaky, iba tak akurat hnacka viackrat za den (zlta pripadne zelenkasta, zapach taky ako po mliecnych vyrobkoch).

romco3
15. jún 2015

@daducha my sme boli na tom velmi podobne. Nurofen nezaberal vobec. A Paralenl zabral na nejaky cas ale do dalsej davky stihla teplota znovu vyskocit (ked sme striedali nurofen a paralen tak sme davali kazde 4 hodiny ale ked nurofen nezaberal tak sme ho vyradili a davali paralen kazdych 6 hodiny ale nedokazal to ten paralen dostatocne vykryvat) . U nasho syna sa dostavala teplota az na hrozivych 41 stupnov! Nastastie bez febrilnych krcov. Bol velky problem dostat teplotu pod 39 stupnov. Nepomahali ani zabaly ani sprcha, ani uplne paralen sirup- ten len na nejaky cas. . Cipky sme nemohli davat, lebo mal hnacky. My sme sice na pohotovosti a v nemocnici neskoncili ale uz moc tomu nechybalo.

x_shushu_x
12. júl 2015

@romco3 my mame 40 a tiez problem zrazat cimkolvek, vcera ju chytili taketo teploty a nic ine jej nie je :o/....strasne, vsak ja som v zivote 40 nemala a chudatka deti...

romisami
14. júl 2015

My máme tiež zrejme šiestu chorobu. Malému nastúpili z ničoho nič horúčky 38,7 - 39,2. Zrážali sme ich, sirupy našťastie pomáhali a po cca 4-5 hodinách znova. Na druhý deň sme šli na pohotovosť - sme na dovolenke takže sme šli do Zadaru. Tam mu brali krvičku aj moč a okrem začervenaného hrdielka na ňom nič nevideli. Krvný obraz OK aj CRP nízke tak vraj viróza. Na štvrtý deň dňoch sme bez teploty ale vysypal sa nám drobček trošku na chrbátiku a najviac na tváričke. Mohla by to byť teda tá šiesta choroba? A ešte otázka, ako začali horúčky tak malý skoro nič nepapá okrem mliečka. Včera už bol bez teplôt tak som dúfala že sa rozpapá ale stále skoro nič. Úplne minimálne. Keďže nie sme doma je to o to komplikovanejšie.... kedy vaši drobci začali papať ak ste mali podobný problém?

lujziana
14. júl 2015

@romisami ahoj, tak aj môj ma teraz tu šiestu chorobu, začalo to horúčkami, mal aj trochu chytené hrdielko...to bolo v piatok, v pondelok sa vyhádzal, boli sme opät pri lekárke, tá urobila crp, ktoré bolo nízke, tak že ide o šiestu chorobu. malý je tiež nervozny a odmieta papať mliečko, a pije veľa vody, caju. tak mu dávam banánik, výživu, kašičky, to mi trošku spapá. uvidíme ako dlho to bude trvať. a na ten výsev mu davam ráno aj večer štvrtku dithiadenu. tak uvidíme, ako dlho to bude trvať, prvé dni boli najhoršie, teraz to už je lepšie.

x_shushu_x
14. júl 2015

@romisami
@lujziana my asi siestu chorobu nakoniec nemame...40,5 ala najvacsiu horucku- moc negativny a CRP tiez- takze viroza.....tiez chytene hrdielko, ale ked skoncili horucky nevysypala sa, tak neviem....viroza ako viroza- strasne cosi....ale brie antihistaminika kazdy den, tak mozno preto sa nevyhadzala? neviem ozaj.....inak taky isty priebeh....papat jej chutilo slane tycinky :D....hrdielko striekame sprejom a odkedy nie je az take cervene, tak papa 🙂...drzim palce..

lujziana
14. júl 2015

@x_shushu_x no aj môj bral antihistaminika od začiatku, tak mali ste inú virozu, len nech je čo najskôr fit 🙂

x_shushu_x
14. júl 2015

@lujziana tak potom ano 🙂...jaj kedysi bola viroza ako viroza a ked sme sa vyhadzali bola to koprivka :D.....aby to konca roka nebola este aj 7. a 8. choroba...to su nazvy :/....drzte sa aj vy 🙂

romisami
14. júl 2015

@lujziana aj moj drobcek mal trosku chytene hrdielko. Ideme na ranajky tak uvidim ci nieco spapa. Dnes uz je to piaty den u nas. Vyzivky som mu aj ja nakupila tak budem ponukat. Vcera spapal tu vycuckavaciu. Ja tu dithiaden nemam :( mam mu dat fenistilove kvapky? Ci to necham tak kym to same zmizne?

@x_shushu_x skusim aj ja tie slane tycinky 🙂 tie virozy mozu byt kadejake :/

lujziana
14. júl 2015

@romisami mne dr. povedala,že lepšie dávať dithiaden ako fenistil, ale ani fenistil mu podľa mna nepoškodí, tak neviem...držte sa a nech je skoro fit a užíva si dovolenku 🙂

romco3
20. aug 2015

Ahojte, tak som tu zas. Písal som sem pred 2 mesiacmi (viď moje príspevky vyššie). Vtedy mal náš malý 6.chorobu s horúčkami 41 stupňov. Dnes sme boli s nim u doktorky, lebo už dva dni má bez ďalších iných príznakov zvýšenú teplotu. Jeden deň 37,8, včera už 38,7. CRP negatívne, hrdlo v poriadku, soplíky takmer žiadne. Vyzerá že po dvoch mesiacoch má znovu tú šiestu chorobu, tentoraz snáď s nižšou teplotou. To je už na nervy. V apríli sa obaril, bol v popáleninovom centre, v júni šiesta choroba, potom takmer celé leto potničky až takmer ekzém a teraz už keď horúčavy prešli a konečne sa mu aj tie potničky upravujú, tak zas toto. Uvidíme či sa zajtra resp. v sobotu vysype a budú vyrážky zo šiestej choroby.

adnane
17. sep 2015

Ahojte my máme práve teraz sestku mala ma 15 mesiacov, teploty nemala vysoké max 38,5 a trvali deň potom boli už len zvýšené a na treti deň sa uplne vysypala na celom hrudníku, brusku za ušami, chrbatiku tak čakám kym to ustupi. berieme fenistil kvapky tri razy denne.

1234lubka
17. sep 2015

@adnane my sme nebrali nic..len nateplotu nurofen..ako prisla tak odisla 😉 v 7 mes.

adnane
17. sep 2015

@1234lubka lekarka mi povedala že mám dat fenistil na vyrazky a mam pocit miestami že ju to svrbi neviem. za ako dlho prejdu tie vyrážky?

1234lubka
18. sep 2015

@adnane asi tak dva tri dni pni kazdym dnom budu bledsie, ono je uz po chorobe ked su vyrazky, neviem ci to mojho svrbrbelo, mal len 7mesiacov 🙂

kvietok1984
25. mar 2016

Ahojte aj my od nedele večera teploty maximálne 38,5 a v stredu teploty prestali,a vo štvrtok ráno vyrážky,máme ich po celom hrudníku,brušku,chrbatiku,krku,nohách a aj medzi nohami a aj na pipiku,mali Vaši drobci aj tam vyrážky?

rokycakova
3. apr 2016

@denisocka maly je nadhernucky aj stymi vyrazkami,bobacik